Γαλλία Γερμανία Ελβετία Φωτο-ιστορία: Ελβετία-Γερμανία-Αλσατία

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
ωστόσο δεν μπορώ να μαγειρεύω στα ταξίδια(αν και σίγουρα γλιτώνεις χρήματα) γιατί θέλω να δοκιμάζω τις τοπικές κουζίνες στα εστιατόρια αλλά κυρίως γιατί μαγειρεύω όλη μέρα, κάθε μέρα!
Ούτε εγώ μαγειρέυω στα ταξίδια,εννοείται ότι θέλω να τρώω ξεκούραστη σε ένα εστιατόριο αλλά η Ελβετία με οικογένεια δε βγαίνει αλλιώς εκτός κι αν έχει κάποιος πολύ χοντρό πορτοφόλι οπότε δεν τον νοιάζει.Με μέση τιμή πιάτου 30-40 ευρώ θα έπρεπε να ξοδέυω τουλάχιστον 200 ευρώ για ένα οικογενειακό γεύμα!!!Τιμή μπάλας παγωτού 3,5 ευρώ στο δρόμο,καφές στο χέρι 6ευρώ κλπ είναι τιμές απαγορευτικές για μένα και συμφωνώ με το @georgeant ότι παθαίνεις πανικό όταν βλέπεις τις τιμές στην Ελβετία!Από το να μην πάω καθόλου προτίμησα να στερηθώ λιγάκι και να κοπιάσω ελαφρώς.Δεν έφτιαχνα και παστίτσιο!Άσε που τις περισσότερες γνωριμίες και συζητήσεις με Ελβετούς κι όχι μόνο τις έκανα την ώρα που μαγειρεύαμε όλοι παρέα!Είχε την πλάκα του!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Δεν έφτιαχνα και παστίτσιο!
Γέλασα με το παστίτσιο. :) Τελικά πιστεύω πως κι εγώ αν αποφάσιζα να κάνω το γύρο της Ελβετίας ίσως το δοκίμαζα. Το κάμπιγνκ, όχι το παστίτσιο. Δεν το'χω και πολύ με τη μαγειρική :p
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
χαχα...πλάκα θα είχε το παστίτσιο! ούτε εγώ μπορώ να "σηκώσω" αυτές τις τιμές,και δεν ξέρω αν το τολμούσα την Ελβετία με όλη την οικογένεια....φυσικά επικροτώ το μαγείρεμα απλά εμένα είναι η δουλειά μου....
 

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
Εκπληκτικές φωτογραφίες. Είχαμε βρεθεί Κόλμαρ Χριστούγεννα για μία ημέρα μόνο, στολισμένα τα παντά, χριστουγεννιάτικες αγορές στις πλατείες και αρκετό κρύο. Βλέποντας τις φωτογραφίες σου όμως νομίζω πως άνοιξη και καλοκαίρι πρέπει να είναι πολύ πιο όμορφα. Μου έδωσες ιδέα για ταξιδάκι με το ''δρόμο του παραμυθιού'', σε ευχαριστώ!!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Εκπληκτικές φωτογραφίες. Είχαμε βρεθεί Κόλμαρ Χριστούγεννα για μία ημέρα μόνο, στολισμένα τα παντά, χριστουγεννιάτικες αγορές στις πλατείες και αρκετό κρύο. Βλέποντας τις φωτογραφίες σου όμως νομίζω πως άνοιξη και καλοκαίρι πρέπει να είναι πολύ πιο όμορφα. Μου έδωσες ιδέα για ταξιδάκι με το ''δρόμο του παραμυθιού'', σε ευχαριστώ!!!
Αλήθεια θα ήθελα ΠΑΡΑ πολύ να δω την Κολμάρ τα Χριστούγεννα, όπως και το Freiburg.

Εντυπωσιάστηκα τόσο που λέω να είναι από τα επόμενα ταξίδια μου.
Πολύ χαίρομαι! Να το κάνεις! Και αν έχεις κάποια απορία, εδώ είμαστε. :)
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η αφήγηση σου και οι φωτογραφίες σου δείχνουν ότι πέρασες πολύ καλά στο ταξίδι σας. Μου βγάζεις μια χαλαρότητα, παρόλο που είναι σίγουρο ότι είχατε και στιγμές έντασης. Παρ' όλα αυτά δεν έχω πειστεί για ταξιδάκι σε αυτά τα μέρη με αυτήν τη διαδρομή, αν και έχω πάει Στρασβούργο και μου άρεσε επίσης πολύ.

υγ. Πελαργούς βλέπατε ;)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Η αφήγηση σου και οι φωτογραφίες σου δείχνουν ότι πέρασες πολύ καλά στο ταξίδι σας. Μου βγάζεις μια χαλαρότητα, παρόλο που είναι σίγουρο ότι είχατε και στιγμές έντασης. Παρ' όλα αυτά δεν έχω πειστεί για ταξιδάκι σε αυτά τα μέρη με αυτήν τη διαδρομή, αν και έχω πάει Στρασβούργο και μου άρεσε επίσης πολύ.

υγ. Πελαργούς βλέπατε ;)
Πωωωω όλο λάθος το λέω κι έλεγα συνέχεια στον εαυτό μου να προσέξω να μην το γράψω λάθος στην ιστορία. Να τελικά που το έκανα. Χα χα! Σ'ευχαριστώ για τη διόρθωση!
Ναι περάσαμε πολύ ωραία είναι αλήθεια. Έχουμε και χημεία σαν παρέα που είναι πολύ σημαντικό! Γενικά είναι ωραίο ταξίδι και σχετικά εναλλακτικό θα έλεγα. Ακούω κι άλλους που δεν ψήνονται πολύ πάντως να το κάνουν και το καταλαβαίνω. Είναι ανάλογα και τη φάση που είναι κάποιος και τι θέλει να δει τη δεδομένη στιγμή. Για που λες επόμενο αλήθεια;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πωωωω όλο λάθος το λέω κι έλεγα συνέχεια στον εαυτό μου να προσέξω να μην το γράψω λάθος στην ιστορία. Να τελικά που το έκανα.
:p Μάλλον ο πελεκάνος σου κάνει πιο πολύ για delivery μωρών!
Για που λες επόμενο αλήθεια;
Πουθενά προς το παρόν...
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Τα κάμπινγκ της Ελβετίας δεν έχουν καμία σχέση με ότι ξέρεις πίστεψέ με!Εγκαταστάσεις πιο καθαρές κι από το σπίτι μου και με δυνατότητα μαγειρέματος όπου γλιτώνεις πάρα πολλά χρήματα.Ναι έκανα το γύρο της Ελβετίας συν Αλσατία,συν Μέλανα δρυμό συν Αυστρία και Βενετία,παντού σε κάμπινγκ εκτός της Γερμανίας που δε μας άρεσαν, με δύο μικρά παιδιά!Μπορείς να μη μείνεις σε σκηνή αλλά σε μικρά σπιτάκια που διαθέτουν και πάλι είναι πιο οικονομικά κι ωραία από άθλια φθηνά δωμάτια.
Αυτό ακούγεται πολύ καλό!
Μας στέλνεις σε παρακαλώ κάποιο link με κάμπινγκ/μικρά σπιτάκια στην Ελβετία;
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Παιδια ειστε απιθανοι.
Κλαιω (απο τα παθηματα σας,LOL),αλλα και η διηγηση-αφηγηση μοναδικη.
Συγχαρητηρια,ευχομαι καλη συνεχεια με πολλα ταξιδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom