Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.717
Οτιδήποτε έχει τις παρακάτω διαστάσεις.
"Μία χειραποσκευή ανά επιβάτη* με βάρος έως 10 κιλά και μέγιστες διαστάσεις 55 cm x 40 cm x 20 cm, συν 1 μικρή τσάντα έως 35 x 20 x 20 cm."
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οτιδήποτε έχει τις παρακάτω διαστάσεις.
Θα προσθετα:" η μπορει να τις αποκτησει.."δηλ μαλακή αποσκευη που θεωρητικα χωράει σε καλαθι των παραπανω διαστασεων. Πρακτικα μια μαλακη που εχεις στον ωμο δεν θα την ελεγξει ποτε κανεις, ουτε για βαρος ουτε για διαστασεις. Ετσι κανω με τη δικη μου και εχω φτάσει κ στην υπερβολη: 15 κιλα..(δεν το συνιστω εννοειται)
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Θα προσθετα:" η μπορει να τις αποκτησει.."δηλ μαλακή αποσκευη που θεωρητικα χωράει σε καλαθι των παραπανω διαστασεων. Πρακτικα μια μαλακη που εχεις στον ωμο δεν θα την ελεγξει ποτε κανεις, ουτε για βαρος ουτε για διαστασεις. Ετσι κανω με τη δικη μου και εχω φτάσει κ στην υπερβολη: 15 κιλα..(δεν το συνιστω εννοειται)
Οι ζυγαριες της Ryanair παραμονευουν. :haha:

Πάντως έχει πληρώσει φίλος μου πρόστιμο για υπέρβαση βάρους χειραποσκευης στο Stansted (12,5 κιλά). Αλλά για να πετύχεις έλεγχο βάρους χειραποσκευης πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ άτυχος πιστεύω :p :shock:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Περασμένη βδομάδα Θεσσαλονίκη πτήση ραιαν για βερολινο, κανένας ελεγχος ούτε για τις διαστάσεις της χειραποσκευης ούτε για τα κιλά.
Το ίδιο κ στην επιστροφή χτες
Ή χειραποσκευη ήταν εντός προδιαγραφών όπως κ τα κιλά. Εκτός προδιαγραφών ήταν ή 2η μικρή τσάντα που στη 1 διάσταση της ήταν +3 εκατοστα
Αναρωτηθηκα πότε και σε πιο σημείο της διαδικασίας γινεται ο σχετικός έλεγχος αραγε
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.717
Αναρωτηθηκα πότε και σε πιο σημείο της διαδικασίας γινεται ο σχετικός έλεγχος αραγε
Αφού περάσεις τον έλεγχο των χειραποσκευών,όταν τσεκάρει το ΒΡ για να μπεις
στο αεροπλάνο (στο gate), αυτές που βγάζουν μάτι στις διαστάσεις.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Αφού περάσεις τον έλεγχο των χειραποσκευών,όταν τσεκάρει το ΒΡ για να μπεις
στο αεροπλάνο (στο gate), αυτές που βγάζουν μάτι στις διαστάσεις.
Ή οταν πέσει εντολη για καθολικό έλεγχο χειραποσκευών,οπου ολοι πρεπει να περάσουν απο "μεταλλικό κουτί"

Συνέβη στο Τσιαμπινο σε μενα,οπου 180+ επιβάτες τους έλεγξαν ολους για τις διαστασεις των χειραποσκευών με το γνωστό μεταλλικό κουτί. Σε κάποιους ζητούσαν να τοποθετήσουν και τα backpack/τσάντες χειρός στο αντίστοιχο slot.
 

sangouini

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη, Ιταλία
Πτήση Ρωμη -Αθήνα πριν 2 μηνες μονο σ έναν επιβάτη εκαναν έλεγχο, που η χειραποσκευή του έβγαζε ματι! Εμας δεν ηταν στις διαστάσεις που αναφέρει η Ryan, αλλα δεν ηταν τιγκα και χώρεσε στο κουτί.
 

Stef123

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλημέρα παιδιά. Έχω μια βαλίτσα "easyjet" (56 x 45 x 25). Επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει με ryanair (δεν έχει τύχει), θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την βαλίτσα εκείνη? Τα κιλά θα είναι γύρω στα 8 (οπότε θα είμαι κάτω απο το όριο).

Οι διαστάσεις θα είναι λίγο πάνω, αλλα δεν νομίζω να βγάζουν μάτι. Πετώ απο Θεσσαλονίκη που όπως έχω κοιτάξει δεν πολυκάνουν ελέγχους, θα γυρίσω με άλλη βαλίτσα (θα μου δώσει ο αδερφός μου), οπότε δε θα έχω θέμα στην επιστροφή.

Τι λέτε? Να το ρισκάρω? Ή δεν ενέχει καν ρίσκο δεδομένου ότι δεν ξεφεύγω πολύ απο τις διαστάσεις?
 

Stef123

Member
Μηνύματα
5
Likes
1




Θα φανεί στο Baggagόμετρο...

Το ξέρω αλλα δεν έχω δει τέτοια να χρησιμοποιούν στο αεροδρόμειο της Θεσσαλονίκης. Γι'αυτό ρωτώ περισσότερο, γιατί είναι ψιλοχύμα η κατάσταση.

Ξέρω ότι επισημα δεν μπορώ να το κάνω, ρωτάω συγκεκριμένα για τα ελληνικά αεροδρόμια και (μόνο) για το πήγαινε. Στο "έλα" θα έχω "κανονική" χειραποσκευή.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Οι διαστάσεις θα είναι λίγο πάνω, αλλα δεν νομίζω να βγάζουν μάτι
Πριν κάποιους μήνες που ταξίδεψα Αθήνα-Λονδίνο με ryanair μπορεί να ήμουν η μόνη και στις δύο πτήσεις που οι χειραποσκευές μου ήταν μέσα στα όρια. Έβλεπα τους άλλους με πολύ μεγαλύτερες που έβγαζαν μάτι.
Άν όμως? :eek:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.130
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom