Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

greentree2016

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω αν γενικά η Πολωνία ενδείκνυται για σόλο ταξίδια. Είναι ασφαλής γενικά σα χώρα -ῑδιαίτερα σε ταξίδια με τρένο. Ευχαριστώ πολύ :)
γεια σου!αυριο φευγω μονη μου για πολωνια για 15 ημερες, οποτε θα σου στειλω στο τελος του ταξιδιου μου για να σου πω αν ειναι αν και δεν πιστευω οτι θα υπαρχει προβλημα!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω αν γενικά η Πολωνία ενδείκνυται για σόλο ταξίδια. Είναι ασφαλής γενικά σα χώρα -ῑδιαίτερα σε ταξίδια με τρένο. Ευχαριστώ πολύ :)
Είναι
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω αν γενικά η Πολωνία ενδείκνυται για σόλο ταξίδια. Είναι ασφαλής γενικά σα χώρα -ῑδιαίτερα σε ταξίδια με τρένο. Ευχαριστώ πολύ :)
Μια χαρά θα είσαι. Κοινή λογική και προσοχή όπως οπουδήποτε αλλού (πχ μην αφήνεις τα πράγματά σου μόνα τους στο τρένο κλπ). Εχω ταξιδέψει πολλές φορές μόνη με τρένο και λεωφορείο στη χώρα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Απλά δε χρησιμοποιώ βραδινά τρένα μόνη μου (αλλά αυτό το ακολουθώ σε οποιαδήποτε χώρα). Η Πολωνία είναι πανέμορφη, καλά να περάσεις!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Για να πας καλινιγκραντ θελεις ρωσικη βιζα που βγαζεις απο δω με τις γνωστες διαδικασιες;
 

Dimitra gian

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Γεια σας σε λιγότερο από δύο μήνες θα ταξιδέψω στην Πολώνια και έχω κάποιες απορίες που σίγουρα θα μπορούσατε να με βοηθήσετε .


1) είναι καλύτερο να αλλάξω τα χρήματα μου στην Ελλάδα σε ζλότι ή στην Πολωνία? Αν είναι στη Πολωνία που μου προτείνετε ώστε να μην μας "κλέψουν" και που στην Αθήνα?

2) https://www.modlinbus.pl/en αυτό είναι το επίσημο site για να κλείσεις λεωφορείο από το αεροδρόμιο Modlin στο κέντρο της Βαρσοβίας? Δέχεται ευρώ γιατί είδα οι τιμές είναι μόνο σε ζλότι


Σας ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κουρασα
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Γεια σας σε λιγότερο από δύο μήνες θα ταξιδέψω στην Πολώνια και έχω κάποιες απορίες που σίγουρα θα μπορούσατε να με βοηθήσετε .


1) είναι καλύτερο να αλλάξω τα χρήματα μου στην Ελλάδα σε ζλότι ή στην Πολωνία? Αν είναι στη Πολωνία που μου προτείνετε ώστε να μην μας "κλέψουν" και που στην Αθήνα?

2) https://www.modlinbus.pl/en αυτό είναι το επίσημο site για να κλείσεις λεωφορείο από το αεροδρόμιο Modlin στο κέντρο της Βαρσοβίας? Δέχεται ευρώ γιατί είδα οι τιμές είναι μόνο σε ζλότι


Σας ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κουρασα
Κάνε στη Βαρσοβία συνάλλαγμα σε κάποιο ανταλλακτήριο στο κέντρο της πόλης, όχι στα αεροδρόμια.
Μπορείς καταρχήν να πληρώσεις και με κάρτα πιστωτική ή χρεωστική, αλλά δέχονται και ευρώ, απλώς θα πάρεις ρέστα σε ζλότυ.
Αν είναι το επίσημο site δεν το γνωρίζω δυστυχώς.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Πήγα φέτος οπότε σου λέω τι σε συμφέρει...
Για το modlinbus κλείσε με χρεωστική απο εδώ, όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά! Μπορεί το λεωφορείο να 'ναι μικρό και να μην προλάβεις εκεί..
Συνάλλαγμα θα κάνεις εκεί που θα σε αφήσει στο κέντρο (Palac Kulturi i Nauki) στην οδό Aleje Jerozolimskie (ακριβώς κάτω από τη πλατεία, 50μ...).
Για την ασφάλεια σου, καλύτερα να χεις σε ζλότυ 50ευρώ μήπως και χρειαστείς κάτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.097
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom