Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θέλω να επισκεφτώ τη Μπανγκόκ για μια επίσκεψη αλλά θέλω να συνδυάσω το ταξίδι και με κάποιο άλλο Ασιατικό προορισμό που είναι εύκολη η μετάβαση. Ποιο προορισμό μου προτείνεται που αρκούν λίγες μέρες; Για Βιρμανία που σκέφτομαι είδα ότι χρειάζονται 2 εβδομάδες και αποκλειστικά τη χώρα,καθώς απαιτεί πολλές πτήσεις.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπέρα, δλδ που βρήκα ευκαιρία εισιτήρια για Bangkok (290€ το άτομο με επιστροφή) τον Αύγουστο να μην πάω καθόλου! Είναι απαγορευτικό λόγο καιρού?
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα, δλδ που βρήκα ευκαιρία εισιτήρια για Bangkok (290€ το άτομο με επιστροφή) τον Αύγουστο να μην πάω καθόλου! Είναι απαγορευτικό λόγο καιρού?
Έχω πάει Αύγουστο και ερβεξε μόνο μία φορά. Βέβαια μου έχουν πει ότι μπορεί να βρέχει μία εβδομάδα συνέχεια.
Είναι πως θα σου κάτσει.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
ειναι θεμα βροχης (που με αδιαβροχο το αντιπαρερχεσαι) η ειναι και θεμα αποπνηκτικης ατμοσφαιρας?
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Θέλω να επισκεφτώ τη Μπανγκόκ για μια επίσκεψη αλλά θέλω να συνδυάσω το ταξίδι και με κάποιο άλλο Ασιατικό προορισμό που είναι εύκολη η μετάβαση. Ποιο προορισμό μου προτείνεται που αρκούν λίγες μέρες; Για Βιρμανία που σκέφτομαι είδα ότι χρειάζονται 2 εβδομάδες και αποκλειστικά τη χώρα,καθώς απαιτεί πολλές πτήσεις.
Κουαλα Λουμπουρ ή Σιγκαπουρη! Έχει συχνά απευθείας πτήσεις και οικονομικές τιμές. Δες AirAsia.com tigerair.com Jetstar.com
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
hlhjac, όπως σου είπα δεν είμαι ο κατάλληλος για να απαντήσω για το συγκεκριμένο καιρικό φαινομενο. Πάντως υγρασία και αποπνικτική ατμόσφαιρα έχει ακόμα και χωρίς να βρέχει.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.355
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα, δλδ που βρήκα ευκαιρία εισιτήρια για Bangkok (290€ το άτομο με επιστροφή) τον Αύγουστο να μην πάω καθόλου! Είναι απαγορευτικό λόγο καιρού?
Δεν έχει όλη η χώρα τον ίδιο καιρό. Μιλάμε ότι δεν είναι καλά τον Αύγουστο για το Πουκέτ και τα νησιά Andaman. Τα νησιά της δυτικής ακτής (Σαμούι-Πανγκάν-Τάο) είναι μια χαρά για να πας και τον Αύγουστο.
Αυτά για τα νησιά, εκτός αν αναφέρεσαι στη Μπανγκόκ και μόνο.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μιλώ για την Bangkok μόνο, όχι για άλλα μέρη στη Ταυλάνδη. Λέμε να πάμε για 3-7 ημέρες μόνο στην Ταυλάνδη
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.355
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Α, οκ. Είναι όπως τα λέει ο φίλος πιο πάνω ότι νιώθεις την υγρασία έτσι κι αλλιώς και φαντάζομαι όταν βρέχει θα'ναι χειρότερα..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Καλησπέρα, δλδ που βρήκα ευκαιρία εισιτήρια για Bangkok (290€ το άτομο με επιστροφή) τον Αύγουστο να μην πάω καθόλου! Είναι απαγορευτικό λόγο καιρού?
Κανονικά αν δεν πεις από που τα βρήκες, εταιρεία κτλ κτλ δεν πρέπει να λάβεις απάντηση.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μιλώ για την Bangkok μόνο, όχι για άλλα μέρη στη Ταυλάνδη. Λέμε να πάμε για 3-7 ημέρες μόνο στην Ταυλάνδη
Όλες τις φορές που βρέθηκα την Ασία ήταν Αύγουστος και μπορώ να σου πω ότι στην Μπανγκόκ συγκεκριμμένα και στα δύο ταξίδια που έκανα, ο καιρός ήταν πολύ καλός - εντάξει η υγρασία πάντα ήταν έντονη και χωρίς να βρέχει - εκείνο όμως που με ενόχλησε περισσότερο ήταν η μολυσμένη ατμόσφαιρα από τα καυσαέρια (ιδιαίτερα όταν έκανες διαδρομές με τα τουκ τουκ).
Αντίθετα πολύ πιο έντονα έννοιωθα την υγρασία (κάπως αποπνικτική μέχρι να τη συνηθίσεις ) στην Κουάλα Λουμπούρ και στη Σιγκαπούρη (ύστερα από ολιγόλεπτη καταρακτώδη βροχή) αλλά εκεί τουλάχιστον η ατμόσφαιρα είναι κάπως πιο καθαρή.
Για το Μπαλί δεν το συζητώ, το κλίμα πολύ καλύτερο, καμμία σχέση με τις υπόλοιπες πόλεις.
Πάντως χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, επειδή έχω βρεθεί πολλές χρονιές στις πόλεις αυτές και παρόλο που ήταν Αύγουστος και μπορεί να έτυχε, βροχές σε στυλ μουσώνων δεν συνάντησα.
Είναι όπως λέει και ο @taou πως θα σου κάτσει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom