Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Είναι στον υπάλληλο που θα πέσεις και πόσο τυπικοι είναι. Τα baggageομετρα είναι ελάχιστα μεγαλύτερα από τις διαστάσεις που λέει, αλλά όχι όλα 5 πόντους μεγαλύτερα σε καμια από τις τρεις διαστάσεις. Πραγματικά δεν ελέγχουν συνήθως στο gate πάρα μόνο σε τρανταχτες περιπτώσεις. Αλλά το ρισκάρεις; Εμένα μια φορά η gate agent μου ζουλουσε την χειραποσκευη να δει αν είναι γεμάτη και μου λέει "Οριακά περνάτε, άλλη φορά να μην επαναληφθεί". Και ήταν 2 εκ. Πάνω από το όριο. Επειδή ήμουν από τους τελευταίους και το μεταλλικό κουτί ήταν occupied από άλλο επιβάτη με βαλίτσα που δεν μπορούσε να βγάλει από εκεί γιατί είχε σφηνωσει :p
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Έχω κάνει 6 ταξίδια μέχρι τώρα με τη Ryan. Και στα 6 δεν έγινε έλεγχος σε κανένα επιβάτη (2 ταξίδια εσωτ. - 4 εξωτ.).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχω κάνει 6 ταξίδια μέχρι τώρα με τη Ryan. Και στα 6 δεν έγινε έλεγχος σε κανένα επιβάτη (2 ταξίδια εσωτ. - 4 εξωτ.).
Οπως εχουμε πει δεν εχει καμμια σημασια. Μια φορα θα σου τυχει. Εμενα στο πρωτο μου τη ζυγισαν κιολας...(στη Μαδριτη). Κ στην Ιταλια που παιρνω καμμια φορα (οπως σε λιγο πχ..) σχεδον παντα τη "ζουλανε" ακόμα κ στο priority που εχω παντα.
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έμενα μου έτυχε και στο αεροδρόμιο της Αθήνας και των Χανίων να κάνει κανονικό έλεγχο η Ryan.Στο Θεσσαλονίκη-Αθήνα δεν υπήρξε κανένας έλεγχος.Δύο μέρες μέτα στην επιστροφή,κλάμα..3 ζακέτες έκαστος φορούσαν όλοι :p:p Στα δε Χανιά,ένας θείος πλήρωσε επί τόπου..
 

Stef123

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Έμενα μου έτυχε και στο αεροδρόμιο της Αθήνας και των Χανίων να κάνει κανονικό έλεγχο η Ryan.Στο Θεσσαλονίκη-Αθήνα δεν υπήρξε κανένας έλεγχος.Δύο μέρες μέτα στην επιστροφή,κλάμα..3 ζακέτες έκαστος φορούσαν όλοι :p:p Στα δε Χανιά,ένας θείος πλήρωσε επί τόπου..
Ρωτάω κυρίως για Θεσσαλονίκη. Εκεί δεν έχω δει ποτέ να κάνουν ελέγχους (ειλικρινά). Επίσης στην επιστροφή θα έχω κανονική βαλίτσα οπότε "ρισκάρω" την μισή διαδρομή.

Διαφορετικά θα πρέπει να δώσω 40 Ευρώ για μια βαλίτσα που θα χρησιμοποιήσω μια φορά και μόνο. Ποιο πιστέυεται είναι μεγαλύτερο χάσιμο? Να πάω με λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις και να το ρισκάρω ή να πάρω μια βαλίτσα για μια διαδρομή και μόνο?
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ρωτάω κυρίως για Θεσσαλονίκη. Εκεί δεν έχω δει ποτέ να κάνουν ελέγχους (ειλικρινά). Επίσης στην επιστροφή θα έχω κανονική βαλίτσα οπότε "ρισκάρω" την μισή διαδρομή.

Διαφορετικά θα πρέπει να δώσω 40 Ευρώ για μια βαλίτσα που θα χρησιμοποιήσω μια φορά και μόνο. Ποιο πιστέυεται είναι μεγαλύτερο χάσιμο? Να πάω με λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις και να το ρισκάρω ή να πάρω μια βαλίτσα για μια διαδρομή και μόνο?
Ό,τι και να σου πω,θα σε πάρω στον λαιμό μου.Έχω πετάξει αρκετές φορές με την Ryan από Θεσ/νικη κυρίως προς Αθήνα αλλά και εξωτερικό και δεν είδα ποτέ ουσιαστικό έλεγχο,πλην ελάχιστων εξόφθαλμων περιπτώσεων.Παρ'όλα αυτά,δεν θα άφηνα πότε κάτι τέτοιο στην τύχη,ώστε να μπορεί να χαλάσει το ταξίδι μου,αλλά αυτά είναι και στον άνθρωπο..
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Ρισκαρε το αλλά κανείς δεν μπορεί να σε πει με σιγουριά τι θα κάνεις. Εγώ θα ρισκαρα αλλά εκφράζω προσωπική άποψη. Αν θες για να αποφύγεις τον εξονυχιστικο έλεγχο παρουσιάσου στο gate προς το τέλος του boarding, εκεί στο μισάωρο πριν φύγει η πτήση. Αλλά κανείς δεν μπορεί να εγγυηθει για τίποτα. Αν πέσει εντολή για γενικό έλεγχο κανένας δεν την γλυτώνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom