Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους για τις απαντήσεις. Ειρήνη ημειν! Θα δοκιμάσω και τις δύο εναλλακτικές και θα σας πω. PS: Μην μου στεναχωρειτε τον vasnorth!
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Γεια σας, γεια σας! Ζηταω κ γω τα φωτα σας! θα παω λονδινο τελη Νοεμβρη.
Λοιπον επειδη ειμαι ασχετη:
1 ποια περιοχη ειναι καλη να μεινω κ να βολευει
2 τι μπορω να διαβασω για να αρχισω να κανω κανενα πλανο
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Γεια σας, γεια σας! Ζηταω κ γω τα φωτα σας! θα παω λονδινο τελη Νοεμβρη.
Κι εγώ στις 30 Νοεμβρίου! Σαν να άργησες λιγάκι μου φαίνεται με το ξενοδοχείο και τον προγραμματισμο του ταξιδιού σου. Εγώ στο Paddington θα μείνω. Υπάρχουν πολύ πιο κεντρικές περιοχές, αλλα θεωρώ οτι τώρα πια θα είναι φωτιά οι τιμές των ξενοδοχείων.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
καλησπέρα σας, αν γνωρίζει κάποιος που ταξίδεψε πρόσφατα, για να ισχύσουν οι προσφορές 2for1, πρέπει την travelcard, να την έχεις βγάλει από σταθμό τρένων ή μπορείς και από το ίντερνετ;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
καλησπέρα σας, αν γνωρίζει κάποιος που ταξίδεψε πρόσφατα, για να ισχύσουν οι προσφορές 2for1, πρέπει την travelcard, να την έχεις βγάλει από σταθμό τρένων ή μπορείς και από το ίντερνετ;
Καλημέρα. Όχι, μόνο από σταθμό τραίνων γιατί χρειάζεται η φωτογραφία του δικαιούχου καθώς και το εισιτήριο τραίνου που να καλύπτει τη μέρα ή τις μέρες που θα ισχύει το 2 for 1.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
σ'ευχαριστώ.
να υποθέσω αντίστοιχα και με το εισητήριο από το stansted express είσαι καλυμμένος για τις 2for1 προσφορές;, γιατί πάνω στο εκτυπωμένο εισητήριο μου βγάζει ένα μπλε σήμα "national rail", και όχι το κλασικό κόκκινο "πόδι χήνας".
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
σ'ευχαριστώ.
να υποθέσω αντίστοιχα και με το εισητήριο από το stansted express είσαι καλυμμένος για τις 2for1 προσφορές;, γιατί πάνω στο εκτυπωμένο εισητήριο μου βγάζει ένα μπλε σήμα "national rail", και όχι το κλασικό κόκκινο "πόδι χήνας".
Ναι και με το εισιτήριο του Stansted Express ισχύει το 2 for 1 αλλά μόνο για την ημέρα εκείνη που θα κάνεις το ταξείδι, για παράδειγμα από Stansted έως Liverpool Street.
Δεν πρέπει να σε απασχολεί όμως, από τη στιγμή που θα βγάλεις τις 2 Travelcard (7ήμερες να υποθέσω?) θα έχετε και την προσφορά με το 2 for 1 για τις ημέρες που ισχύουν οι κάρτες.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
έλεγα να κλείσω και επιστροφή με stansted express, άρα καλύπτονται οι προσφορές για το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί από την άφιξη και την αναχώρηση από λονδίνο, σωστά;;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
έλεγα να κλείσω και επιστροφή με stansted express, άρα καλύπτονται οι προσφορές για το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί από την άφιξη και την αναχώρηση από λονδίνο, σωστά;;
Λάθος. Καλύπτονται μόνο οι μέρες της μετάβασης και της επιστροφής για το 2for1. Αν θέλεις να έχεις την προσφορά και τις υπόλοιπες μέρες, μόνο με travelcard.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
έλεγα να κλείσω και επιστροφή με stansted express, άρα καλύπτονται οι προσφορές για το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί από την άφιξη και την αναχώρηση από λονδίνο, σωστά;;
Η Stansted Express είναι ιδιωτική εταιρεία, όπως η Heathrow Express και η Heathrow Connect αλλά και κάποιες κρατικές οι οποίες δεν υποστηρίζουν την προσφορά της 2 for 1.
Εν τούτοις το εισιτήριο μετ' επιστροφής της Stansted Express δίνει τη δυνατότητα της έκδοσης 2 for 1 Travelcard για το διάστημα μέχρι την επιστροφή, πράγμα που δεν το κάνουν τα αντίστοιχα εισιτήρια της Heathrow Express και Heathrow Connect.
Επισυνάπτω και τη σχετική παράγραφο από το site:
''Its not all straight forward with the qualifying railway tickets either. The UK has a privatised rail system with many operating companies, not all of which support the promotion. Confusingly return tickets on the Gatwick Express and Stansted Express airport trains bought from the railways do qualify but tickets on the Heathrow Express and Heathrow Connect do not.''

Εδώ όμως χρειάζεται προσοχή. Φτάνοντας στο Liverpool Station δεν θα περάσετε από τις αυτόματες μπάρες εξόδου, όπου περνάς το χάρτινο εισιτήριο σου για να ανοίξει η μπάρα, γιατί θα σας το κρατήσει και δεν θα μπορείτε αν δεν το έχετε μαζί με το αντίστοιχο της επιστροφής να διεκδικήσετε το 2 for 1 promotion. Θα περάσετε από την πύλη όπου στέκεται ο φύλακας δείχνοντας το και αν ρωτήσει του εξηγείτε το λόγο.
Παρόλα αυτά νομίζω ότι δεν πρέπει να σας απασχολεί το θέμα με την Stansted Express γιατί φτάνοντας στο κέντρο του Λονδίνου, όπως και έχεις αναφέρει, θα κάνετε χρήση Travelcard και επομένως με την έκδοση των καρτών θα έχετε παράλληλα και το προνόμιο του 2 for 1.
 

john-data

Member
Μηνύματα
50
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Kαλημέρα σε όλους.
Πρώτη φορά θα πάω Λονδίνο τη Δευτέρα και επιστροφή με το καλό τη Παρασκευή.
Αν και έριξα αρκετό διάβασμα έχω κάποιες ερωτήσεις για όποιον μπορεί να βοηθήσει ωστε να νιώσω μια πιο καλή σιγουριά.
Θα μείνουμε κοντά στο σταθμό Edgware Road οπότε λέω να κλείσω με national η easybus που είναι πιο φτηνά (και κάνει δρομολόγια της national) το τρένο το αποκλείω λόγω επιστροφής διότι θα έχουμε τρέξιμο να φτάσουμε liverpool street για να το πάρουμε.
Θα επιλέξω στάση Baker Street που είναι 10 λεπτά με τα πόδια απο το Edgware Road.

Πάμε στο πρώτο μπέρδεμα.
Oyster card travelcard 7 ημερών η να φορτώσω 30 λίρες λογικά θα έχει στο σταθμό Edgware έτσι?
Διαδρομές θα κάνουμε 1-3 ζώνη αλλά αρκετά δρομολόγια.
Oyster travelcard 7 ημερών £38.00
Οyster απλή ισχύει οτι μετά απο μια χρέωση δεν χρεώνει ξανά δηλαδή θα πάει στα
£30.40 η αυτή η τιμή είναι για να αγοράζουμε κάθε μέρα ημερήσια oyster ?

Αν μπορείτε να επιβεβαιώσετε οτι τα λέω σωστά μετά να σας πρήξω λίγο στα δικέφαλα για κανά 2 διαδρομές με αξιοθέατα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Kαλημέρα σε όλους.
Πρώτη φορά θα πάω Λονδίνο τη Δευτέρα και επιστροφή με το καλό τη Παρασκευή.
Αν και έριξα αρκετό διάβασμα έχω κάποιες ερωτήσεις για όποιον μπορεί να βοηθήσει ωστε να νιώσω μια πιο καλή σιγουριά.
Θα μείνουμε κοντά στο σταθμό Edgware Road οπότε λέω να κλείσω με national η easybus που είναι πιο φτηνά (και κάνει δρομολόγια της national) το τρένο το αποκλείω λόγω επιστροφής διότι θα έχουμε τρέξιμο να φτάσουμε liverpool street για να το πάρουμε.
Θα επιλέξω στάση Baker Street που είναι 10 λεπτά με τα πόδια απο το Edgware Road.

Πάμε στο πρώτο μπέρδεμα.
Oyster card travelcard 7 ημερών η να φορτώσω 30 λίρες λογικά θα έχει στο σταθμό Edgware έτσι?
Διαδρομές θα κάνουμε 1-3 ζώνη αλλά αρκετά δρομολόγια.
Oyster travelcard 7 ημερών £38.00
Οyster απλή ισχύει οτι μετά απο μια χρέωση δεν χρεώνει ξανά δηλαδή θα πάει στα
£30.40 η αυτή η τιμή είναι για να αγοράζουμε κάθε μέρα ημερήσια oyster ?

Αν μπορείτε να επιβεβαιώσετε οτι τα λέω σωστά μετά να σας πρήξω λίγο στα δικέφαλα για κανά 2 διαδρομές με αξιοθέατα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Λοιπόν ή θα βγάλεις απλή Oyster (και θα ''βάλεις'' σε αυτήν όσα λεφτά θες) της οποίας το ημερήσιο cap(δηλαδή μετά από αυτό το όριο σταματάει να σε χρεώνει) για τις ζώνες 1-3 είναι 7.60 λίρες ή σε μία Oyster θα βάλεις μέσα 7 day travelcard αξίας 38 λιρών ή θα πας δίπλα στον σταθμό Marylebone ή Paddington και θα βγάλεις από εκεί τη χάρτινη 7 day travelcard.
Αν θέλεις να δεις διάφορα στο Λονδίνο μέσω της προσφοράς 2for1 τότε βγάζεις την τελευταία, έχοντας μαζί σου και μία φωτογραφία.

Το 30.40 δεν ξέρω από που το έβγαλες. Για τις ζώνες 1-2 είναι 32.40 και για 1-3 38 λίρες αντίστοιχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom