EasyJet Διαβατήριο ή ταυτότητα ( ημερομηνία λήξης)

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
552
Likes
416
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το εχουν απαντησει στο mail που μου στειλανε διαβασε πιο πανω.
 

Ntonmar

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπερα σας.. Εγω ως ασχετη που ειμαι απο αεροπορικα εισητηρια, ανεθεσα σε ενα φιλο μου να μου κλεισει εισητηρια με easy jet απο θεσσαλονικη για Λονδινο. Εκανε το λαθος να δηλωσει τα στοιχεια μου στα ελληνικα και τωρα το ονομα μου στα εισητηρια στο mail που μου εστειλαν εμφανιζεται σε ελληνικα με τονους , ενω την επιβεβαιωση πληρωμης εμφανιζονται καποια γραμματα μαζι με ερωτηματικα. Ξερω οτι υπαρχει πιθανοτητα αλλαγης , αλλα οταν τηλεφωνησε στην εταιρια μας ενημερωσαν οτι δεν υπαρχει προβλημα εφοσον στην ταυτοτητα μου φαινεται το ονομα στα ελληνικα. Επιπλεον εστειλα mail στο costumer service και μου απαντησαν επισημαινοντας οτι δεν χρειαζεται να το αλλαξω. Εχω αγχωθει ομως και εγω πιστευω οτι αν δεν υπαρξει προβλημα απο Ελλαδα προς Λονδινο , σιγουρα θα δημιουργηθει καποιο θεμα στο αεροδρομιο του Λονδινο.

Υ. Γ: Ας με βοηθησει καποιος!
 
Last edited:

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Εφόσον έχεις το ΟΚ από αυτούς μην αγχώνεσαι. Μπορείς να αναφέρεις πως αναγράφονται τα στοιχεία σου;
Πολλές φορές το boarding γίνεται με συνοπτικές διαδικασίες και δεν γίνεται καν εξονυχιστικος έλεγχος boarding pass - ταυτότητας.

Μία περίπτωση φίλων μου που πήγανε SKG-LGW-SKG αλλά αφορά θέμα βαλίτσας (είχανε από δύο τεμάχια ο καθένας και όχι αυστηρά ένα) τους είπανε αφού σας άφησαν να πετάξετε από Ελλάδα έτσι, σας αφήνουμε χαριστικα από εδώ. Αν θες μπορείς να το συνδυάσεις και με την περίπτωση σου. Ότι δηλαδή αφού πετάξες από Ελλάδα έτσι θα σε αφήσουμε και εμείς από εδώ. Χωρίς να υπάρχει βέβαια άμεση συσχέτιση με την περίπτωση σου.
 

Ntonmar

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Εφόσον έχεις το ΟΚ από αυτούς μην αγχώνεσαι. Μπορείς να αναφέρεις πως αναγράφονται τα στοιχεία σου
Στην επιβεβαιωση πληρωμης εμφανιζεται το ονομα ως εξης:?Α??a το ονομα ενω στην κρατηση (δηλαδη τα εισητηρια που σκεφτομαι να εκτυπωσω) αναγραφεται το ονοματεπωνυμο μου με ελληνικα. Εχω ακουσει διαφορετικες γνωμες περι του θεματος και θελω να με συμβουλεψετε και εσεις αν ειχατε καποια παρομοια εμπειρια. Καθε γνωμη αποτελει βοηθεια ευχαριστω
 

Ntonmar

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Χαχαχαχα.. Με παρηγορει η πλακα που κανεις.. Πραγματικα. Μακαρι να ειναι οπως τα λες και να μην υπαρξει καποιο προβλημα. Θα εχω και το μειλ που μου εστειλαν ως αποδεικτικο στοιχειο

Επιπλεον οταν ο φιλος μου δηλωνε τα στοιχεια μου στα ελληνικα το συστημα δεν τον εμποδισε.. Και επιπλεον οι προσφωνησεις ηταν στα ελληνικα.. Λολ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν έχω παρόμοια εμπειρία (εννοείται :cool:), τι θα έκανα όμως αν έκανα τη βλακεία:
θα έμπαινα στο manage my booking να δω τι γράφει και εκεί,
θα διάβαζα τα θέματα της βοήθειας στο site της easy πχ εδώ έχει ειδικό θέμα για τη διόρθωση του ονόματος http://www.easyjet.com/en/help/booking/making-a-change
θα είχα μαζί μου το mail από το help desk
και
θα τους πίεζα να μου κάνουν την αλλαγή στα αγγλικά. Εννοώ θα τους έκανα κανονικό bullying μέχρι να το πετύχω και θα έλπιζα να πιάσει :D.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Αν ενθυμουμαι καλά πάντως τα boarding pass της Easyjet μπορούν να εξαχθουν ΚΑΙ στα ελληνικά, δηλαδή το περιεχόμενο τους να είναι στην ελληνική γλώσσα εξ ολοκλήρου. Και εγώ πιστεύω αν επιμένεις θα στο αλλάξουν, αλλά και να μην στο αλλάξουν να μην έχεις κάποιο πρόβλημα. Άλλωστε μπορεί να είναι και θέμα κωδικοποίησης και στα συστήματα τους να φαίνεται κανονικά το όνομα σου.
Το οτι επιτρέπουν τα ελληνικά πάντως στην αναγραφή των στοιχείων δεν σημαίνει ότι εκδιδουμε εισιτήρια με ελληνικούς χαρακτήρες στα ονόματα. Αντε στην Ελλάδα πάει και έρχεται δεν το σκέφτεται κάποιος. Αλλά σε ξένη χώρα πως στην ευχή θα τα διαβάσουν οι άνθρωποι;
 

Ntonmar

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
θα διάβαζα τα θέματα της βοήθειας στο site της easy πχ εδώ έχει ειδικό θέμα για τη διόρθωση του ονόματος http://www.easyjet.com/en/help/booking/making-a-change
θα είχα μαζί μου το mail από το help desk
και
θα τους πίεζα να μου κάνουν την αλλαγή στα αγγλικά.
Εχω διαβασει τι γινεται στην περιπτωση αλλαγης ονοματος και υπαρχει χρεωση.. Αλλα γι αυτο εστειλα μηνυμα στην εταιρια για να δω αν γινεται σε αυτην την περιπτωση αλλαγη των ελληνικων χαρακτηρων σε λατινικους χωρις χρεωση και μου απαντησαν ως εξης: please be advised that you do not have to change your name as the latin characters will not work on our system. Αν πρεπει να το αλλαξω τουλαχιστον ας με ενημερωναν για να μη βρεθω προ εκπληξεως στο αεροδρομιο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εχω διαβασει τι γινεται στην περιπτωση αλλαγης ονοματος και υπαρχει χρεωση.. Αλλα γι αυτο εστειλα μηνυμα στην εταιρια για να δω αν γινεται σε αυτην την περιπτωση αλλαγη των ελληνικων χαρακτηρων σε λατινικους χωρις χρεωση και μου απαντησαν ως εξης: please be advised that you do not have to change your name as the latin characters will not work on our system. Αν πρεπει να το αλλαξω τουλαχιστον ας με ενημερωναν για να μη βρεθω προ εκπληξεως στο αεροδρομιο.
Δεν θα ζητήσεις αλλαγή ονόματος, αλλά διόρθωση. Για διόρθωση είναι το λινκ που σου δίνω και είναι δωρεάν από ό,τι λέει.
Αντιγράφεις σε παρακαλώ και την ερώτηση που τους έκανες, για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη άποψη;
 

Ntonmar

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επιτρεπουν διορθωση μεχρι 3 γραμματα.. Γι αυτο εστειλα και το μειλ στο οποιο εξηγησα(αναλυοντας τον προορισμο, την επιστροφη, το ποτε εκανα την κρατηση) οτι εκανα τη κρατηση μου στα ελληνικα και το συστημα δε με σταματησε. Και ρωτησα αν αυτο θα μου δημιουργησει προβλημα στο τσεκ ιν και τη διαδικασια επιβιβασης και αν ναι, μηπως θα μπορουσα να το αλλαξω χωρις χρεωση. Απλα φοβαμαι οτι θα γινει αυτοματη μεταγραφη απο τα ελληνικα στα αγγλικα και ακρη δε θα βγαζουν..

Αυτοι στο μειλ μου απαντησαν οπως σας ανεφερα πιο πανω..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.622
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom