Πολωνία Bαρσοβία: H πόλη που αναγεννήθηκε από τις στάχτες της

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Μπορείς να αναλύσεις λίγο την συμπεριφορά των Πολωνών αν σου είναι εύκολο; Γενικά το customer care δεν είναι το δυνατό τους σημείο όντως..
Για να μη παρεξηγηθώ, υπήρχαν και πολλοί ντόπιοι που ήταν ευγενικότατοι μαζί μας. Για το ότι ήταν αγενείς τώρα. Ας πούμε στο Παλάτι Πολιτισμού. Μπήκα μέσα 10 λεπτά αφού έκλεισαν. Ρωτάω μια κοπελίτσα 20 χρονών που ήταν σ ενα σταντ αν κλείσανε. I dont know...ξερό χωρίς καν να σηκώσει τα μάτια της. Πάμε στο αεροδρόμιο και είναι μια στον έλεγχο που περνάμε. Είχε ένα ύφος λες και γώ δε ξέρω ποα ήταν. Είχα τη φωτ. μηχανη στο ίδιο καλάθι με ζώνη τσαντάκι κτλ και μου λέει με ύφος μπλαζε "δε ξερεις ότι η φωτ μηχανή μπαίνει μόνη της σε καλάθι;" φζνννν τα νεύρα!! πως δεν την άρχισα τα στολίδια εκείνη την ώρα. Κι άλλα παραδείγματα σε σούπερ μάρκετ, παγωτατζήδικα κτλ. Μπορεί να έτυχε μονο σε μας τι να πω

Σ΄ευχαριστούμε πολύ για την εξαιρετική ιστορία. Να είστε πάντα καλά και εσείς και η κορούλα σας και να κάνετε μαζί πολλά και ωραία ταξίδια!
Πράγματι, πόλη - έκπληξη η Βαρσοβία! Την είχα επισκεφθεί μαζί με την Κρακοβία πριν μερικά χρόνια και έχοντας περιέργεια τι θα συναντήσουμε με εξέπληξε θετικά.
Το πάρκο Lazienki μοναδικά υπέροχο, νομίζω από τα ωραιότερα της Ευρώπης. Είχατε την ευκαιρία να κάνετε την ρομαντική βόλτα με τις γραφικές βάρκες στην πανέμορφη λίμνη?
Ευχαριστούμε βας. Δε κάναμε με τη βάρκα όχι αλλά βγήκαμε μια ωραία φώτο με φόντο τις βάρκες που την έχω φόντο στο λαπτοπ:D. Πανέμορφο το πάρκο όντως. Ηρεμείς!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ευχαριστούμε για την ιστορία σου και ευχόμαστε πάντα υπέροχα ταξίδια.
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ καλή επιλογή η Βαρσοβία, πήγα πριν ενάμιση χρόνο την περίοδο των Χριστουγέννων, σε συνδυασμό με Κρακοβία - Άουσβιτς κλπ. Βαρσοβία θα ήθελα να ξαναπάω μόνο και μόνο γιατί κάποια μέρη δεν προλάβαμε να τα δούμε τόσο λόγω των αργιών των εορτών, όσο και γιατί έκανε φοβερό κρύο, νύχτωνε πολύ νωρίς και ήταν λίγο δύσκολες οι μετακινήσεις... Μου άρεσε και μένα πολύ πάντως η Βαρσοβία..
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Πολύ ωραία η ιστορία και οι φωτογραφίες σας Γιώργο. Σκέφτομαι ότι και γω πρέπει να ξαναδώ τη Βαρσοβία γιατί ο χρόνος μας ήταν πολύ λίγος και δεν την γνωρίσαμε όπως έπρεπε.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Φρεσκοαφιχθεντες απο πολωνια με πολυ ωραιες στιγμες και αναμνησεις. ειδαμε ολα τα ειδη του καιρου αλλα δεν .....μας χαλασε το προγραμμα . υπεροχα παρκα οπου μπορεις να ξοδεψεις ωρες χαλαρωσης, ολα καθαρα παντου αλλα και πολυ τουρισμο,μεγαλα πεζοδρομια οπου περπατας ....οσο αντεχεις. ευκολες και βολικες μετακινησεις εντος πολεως με ημερησιο εισιτηριο 15 zloti ( 3,5 euro ). πιστευω οτι η βαρσοβια και η κρακοβια ειναι ο επομενος μεγαλος προορισμος για ολους .
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
Καλησπέρα !!!! Ταξιδεύω για Πολωνία 11-18 Νοεμβρίου , η ερώτηση μου εχει να κάνει με το συνάλλαγμα, υπάρχει περίπτωση να πληρώσω με ευρώ το εισιτήριο για το κέντρο της Βαρσοβίας απο το Αεροδρόμιο ? ΑΝ όχι ποια μέθοδο προτείνετε ? με ανάληψη απο ΑΤΜ (εθνικήτράπεζα) ή ανταλλακτήριο εντος του αεροδρομίου (τα οποία δεν τα έχω και σε υπόληψη) ???
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλησπέρα !!!! Ταξιδεύω για Πολωνία 11-18 Νοεμβρίου , η ερώτηση μου εχει να κάνει με το συνάλλαγμα, υπάρχει περίπτωση να πληρώσω με ευρώ το εισιτήριο για το κέντρο της Βαρσοβίας απο το Αεροδρόμιο ? ΑΝ όχι ποια μέθοδο προτείνετε ? με ανάληψη απο ΑΤΜ (εθνικήτράπεζα) ή ανταλλακτήριο εντος του αεροδρομίου (τα οποία δεν τα έχω και σε υπόληψη) ???
Mε ευρώ δεν νομίζω, χρησιμoποίησε κάρτα στα ticket machines.
Και ταξί να πάρεις επίσης δέχονται πιστωτικές.
 

sofia_sissy

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Φοβερή η αφήγησή σου! Με ενέπνευσες και κλείνω σήμερα με τη φίλη μου 4 μέρες το Μάρτιο που βρήκαμε φθηνά εισιτήρια με Ryanair! Μακάρι να μπορούσαμε να συνδυάσουμε και Κρακοβία.... δεν πειράζει next time για να υπάρχει λόγος για ένα ακόμα ταξιδάκι!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
η booking δεν είναι φερέγγυα, έχω φίλη που δουλεύει στην εταιρία στο ΄Άμστερνταμ και για τα δικά της ταξίδια χρησιμοποιεί Airbnb!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.764
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom