Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
https://www.ryanair.com/gr/el/usefu...refunds/can-i-cancel-my-booking-before-travel
Οι ίδιοι νόμοι και κανόνες ισχύουν για όλες τις αεροπορικές εταιρίες εντός ΕΕ όσο low ή high cost και αν είναι.
Επικοινώνησα μαζί τους μέσω τσατ και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πολιτική επιστροφής χρημάτων. Μπορώ ή να αλλάξω την πτήση μου με την ανάλογη χρέωση ή να αλλάξω όνομα. Τίποτα δηλαδή. :cry:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επικοινώνησα μαζί τους μέσω τσατ και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πολιτική επιστροφής χρημάτων. Μπορώ ή να αλλάξω την πτήση μου με την ανάλογη χρέωση ή να αλλάξω όνομα. Τίποτα δηλαδή. :cry:
Εδώ όμως λέει άλλα:
https://www.ryanair.com/gb/en/useful-info/help-centre/faq-overview#2-2
και το fee είναι 20 ευρώ
Εγώ πάντως, αν δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω κάτι ουσιαστικό πίσω, δεν θα έκανα ακύρωση :rolleyes:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.898
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Εγώ πάντως, αν δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω κάτι ουσιαστικό πίσω, δεν θα έκανα ακύρωση :rolleyes:
Και κάποιος άλλος το ανέφερε ότι αν ακυρωθεί η πτήση με ευθύνη της εταιρίας θα αναγκαστούν να επιστρέψουν τα χρήματα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τρύκ της εταιρείας για να καλύπτει τυχόν καθυστερήσεις.Το κάνει και σε άλλα δρομολόγια.
Καλά που το ανέφερες γιατί κάποιοι είναι έτοιμοι να πουν ότι πάει από παράπλευρους δρόμους για να αποφύγει τα διόδια!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Γενικα παντως στο chat της Ryanair που μπηκα σημερα σου λεει ο καθενας τα δικα του. Συγκεκριμενα μπηκα 3 φορες, μιλησα με 3 διαφορετικα ατομα και μου απαντησαν 3 διαφορετικα πραγματα!!! (τους ρωτησα ακριβως το ιδιο). Οτι να ναι δλδ..

Ακομα και να ακολουθησεις λοιπον αυτο που σου εγραψαν πως εισαι κατοχυρωμενος οτι ειναι και το σωστο??
 
Last edited:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Α
Επικοινώνησα μαζί τους μέσω τσατ και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πολιτική επιστροφής χρημάτων. Μπορώ ή να αλλάξω την πτήση μου με την ανάλογη χρέωση ή να αλλάξω όνομα. Τίποτα δηλαδή. :cry:
Αν δεν χρησιμοποιήσετε την πτήση που κλείσατε, ο ναύλος, οι επιβαρύνσεις και οι χρεώσεις δεν επιστρέφονται, αλλά μπορείτε να καταθέσετε γραπτή αίτηση εντός ενός μηνός από την ημερομηνία του αρχικού ταξιδιού για την επιστροφή του Κυβερνητικού φόρου που καταβλήθηκε. Οι επιστροφές κυβερνητικών φόρων υπόκεινται σε αμοιβή διαχείρισης. Αν το ποσό επιστροφής είναι μικρότερο της αμοιβής διαχείρισης που ισχύει, δεν θα γίνει επιστροφή.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Α

Αν δεν χρησιμοποιήσετε την πτήση που κλείσατε, ο ναύλος, οι επιβαρύνσεις και οι χρεώσεις δεν επιστρέφονται, αλλά μπορείτε να καταθέσετε γραπτή αίτηση εντός ενός μηνός από την ημερομηνία του αρχικού ταξιδιού για την επιστροφή του Κυβερνητικού φόρου που καταβλήθηκε. Οι επιστροφές κυβερνητικών φόρων υπόκεινται σε αμοιβή διαχείρισης. Αν το ποσό επιστροφής είναι μικρότερο της αμοιβής διαχείρισης που ισχύει, δεν θα γίνει επιστροφή.
Αυτό θα κάνω αν και λογικά θα ισχύει αυτό που γράφεις για την αμοιβή διαχείρισης >από τους φόρους. Όπως και στην Aegean δηλαδή αλλά εκεί οι φόροι είναι περισσότεροι οπότε κάτι παίρνω πίσω.
 

crs83

Member
Μηνύματα
47
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Bologna
Παιδιά εψαξα αλλα δεν μπορεσα να καταλάβω τι ισχύει. Ταξιδεύω με ryanair με βρέφος. Δεν έχω "τσαντα βρέφους" αλλα έχω για το μωρό μια χειραποσκευή κλασσικό στύλ (αυτη με τα ροδάκια κ το χερούλι) αλλα σε μικρότερες διαστάσεις 45*30*15. Θα εχω θέμα?
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπερα σας,

Θα ηθελα να ρωτησω αν στη ryanair μπορω να παρω ομπρελα μαζι (μεσα στη χειραποσκευη) ή ακομα καλυτερα στο χερι.

Ευχαριστω
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Καλησπερα σας,

Θα ηθελα να ρωτησω αν στη ryanair μπορω να παρω ομπρελα μαζι (μεσα στη χειραποσκευη) ή ακομα καλυτερα στο χερι.

Ευχαριστω
Μπορείς. Σίγουρα αναφέρεσαι στην κλασσική σπαστή ομπρέλα, γιατί η μεγάλη δεν θα χωρά έτσι κι αλλιώς στο ντουλαπάκι. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom