ΗΠΑ Airbnb για Νέα Υόρκη

Tealover

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
...πόσο έξω από ΝΥ βρήκες με 45ευρώ;;;Kaι διευκρίνησε, πας μόνη ή θα είναι κι άλλο ατομο;;;Ta 45 ευρώ αφορούν το ένα άτομο;;Ψάχνεις για δωμάτιο μέσα σε σπίτι ή για κάτι να είσαι μόνη σου;;
1 ατομο. 35' με τρενο. Δωμάτιο σε σπίτι.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Καλημερα εχω βαλει μπροστα για να κανω το επομενο μεγαλο ταξιδι μου. Ο προορισμος μου.... φυσικα Νεα Υορκη. Αποτι εχω διαβασει και εχω ψαξει μεχρι στιγμης το μεγαλυτερο μειονεκτημα ειναι οι υψηλες τιμες για διαμονη. Αυτο με εκανε να ψαχτω λιγο σε σχεση με το AIRBNB ομως επειδη δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε ουτε εχω και καποιο φιλο που να εχει κανει χρηση της εφαρμογης αυτης εχω συνεχεια αποριες. Γι'αυτο λοιπον ανοιγω αυτο το θεμα που δε θα κανω ερωτησεις αλλα ζηταω απο οποιοδηποτε και ειδικα απο τους #moderator της σελιδας να μου δωσουν λινκ του φορουμ ή αλλων σελιδων για να διαβασω και να ενημερωθω για το τι ισχυει και τι οχι. επισης οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ή ιδεα σχετικα με τη φτηνη διαμονη ειναι φυσικα καλοδεχουμενη. Το μονο που πρεπει να σημειωσω ειναι οτι επειδη το ταξιδι θα το κανω μαζι με τη μητερα μου ξεχναμε λυσεις Hostel κλπ.

Ευχαριστω και χρονια πολλα σε ολους
το 2017 να μας ταξιδεψει ως εκει που θελει ο καθενας!!!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Λοιπόν σου παραθέτω μερικά links που νομίζω θα σε βοηθήσουν (το πρώτο σχετικά με το airbnb και τα υπόλοιπα γενικότερα με τη διαμονή στη Νέα Υόρκη κλπ.):
http://www.travelstories.gr/community/threads/airbnb.33754/
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ξενοδοχειο-για-Νεα-Υορκη.15851/
http://www.travelstories.gr/community/threads/Πρώτο-ταξίδι-στη-Νέα-Υόρκη.27257/
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ξενοδοχεία-Στη-Νέα-Υόρκη.23409/
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.189
Μπορεί το 2014 στη Βραζιλία και φέτος το καλοκαίρι στη Γαλλία κάποιοι “airbnb hosts” να μου ανέβασαν το αίμα στο κεφάλι, όμως η αλήθεια είναι ότι αν δεν υπήρχε το airbnb, κατά πάσα-πάσα πιθανότητα δεν θα είχα πάει ούτε στο Μουντιάλ πρόπερσι, ούτε στο Euro φέτος. Αν ήμασταν γείτονες κι ερχόμουν για καφέ στο σπίτι σου, θα μπορούσα να σου λέω απίθανες airbnb ιστορίες για ώρες, όμως το βασικότερο όλων, για μένα, είναι ότι αν, ΑΝ (το πιθανότερο είναι να μην) κάτι πάει στραβά με τον host σου, μπορείς να είσαι βέβαιος ότι το airbnb θα είναι εκεί για να “καθαρίσει” (αρκεί φυσικά να έχεις δίκιο). Οι δικές μου εμπειρίες λένε ότι οι του airbnb απαντούν στα μηνύματα-παράπονα εντός 24 ωρών, και οι λύσεις που δίνουν είναι... θεαματικές (σε κάποιες περιπτώσεις με άφησαν με το στόμα ανοικτό, κυριολεκτικά, βλέποντας τι κουπόνια μου είχαν δώσει, αποδεχόμενοι ότι το παράπονό μου ήταν δικαιολογημένο). Όσο για την επιλογή σπιτιού/host, το πολύ γενικό που σου προτείνω είναι να διαβάσεις προσεκτικά κάθε σελίδα, έτσι ώστε να ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι πρέπει να περιμένεις. Αυτονόητο μεν, αλλά... έχω γνωρίσει ταξιδιώτες που νόμιζαν ότι είχαν κλείσει ολόκληρο διαμέρισμα, και μόνο φθάνοντας εκεί κατάλαβαν ότι είχαν κλείσει απλά ένα ΔΩΜΑΤΙΟ διαμερίσματος, αν και αυτό ήταν ξεκάθαρο στη σελίδα τού host. Προσωπικά, γενικά στο airbnb, βάζω ένα εννιάρι με άριστα το δέκα, λόγω πληθώρας καταλυμάτων, λόγω τιμών, και κυρίως λόγω “customer service”.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Επειδή κ εγώ πάω νέα Υόρκη από 10-21/5 έψαξα πολύ με airbnb..τελικά έκλεισα με μικρή διαφορά ξενοδοχείο στην περιοχή hell's kitchenκεντρικοτατα κοντά σε όλα με αξιοπρεπή τιμή πολύ μικρότερη από ότι είδα ...Magnuson convention center new York...κοιτα το κ πες μου
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Επειδή κ εγώ πάω νέα Υόρκη από 10-21/5 έψαξα πολύ με airbnb..τελικά έκλεισα με μικρή διαφορά ξενοδοχείο στην περιοχή hell's kitchenκεντρικοτατα κοντά σε όλα με αξιοπρεπή τιμή πολύ μικρότερη από ότι είδα ...Magnuson convention center new York...κοιτα το κ πες μου
Πράγματι είναι πολύ καλή περίπτωση και σε πολύ πλεονεκτική θέση αφού πας με τα πόδια σε αρκετά αξιοθέατα. Βέβαια με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα για τότε που θέλω εγώ μιλάει για 1700 τα δέκα βράδια συν τους φόρους μιλάμε για 2000. Λάθος μου που δε σημείωσα στο αρχικό μου μνμ ότι θα ήθελα να διαθέσω για διαμονή μέχρι 1500 μαζί με τους φόρους. Για αυτό και σκέφτηκα το διαμέρισμα για να γλιτώσω τους φόρους τουλάχιστον και ας τα δώσω εκεί τα 1500.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Πράγματι είναι πολύ καλή περίπτωση και σε πολύ πλεονεκτική θέση αφού πας με τα πόδια σε αρκετά αξιοθέατα. Βέβαια με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα για τότε που θέλω εγώ μιλάει για 1700 τα δέκα βράδια συν τους φόρους μιλάμε για 2000. Λάθος μου που δε σημείωσα στο αρχικό μου μνμ ότι θα ήθελα να διαθέσω για διαμονή μέχρι 1500 μαζί με τους φόρους. Για αυτό και σκέφτηκα το διαμέρισμα για να γλιτώσω τους φόρους τουλάχιστον και ας τα δώσω εκεί τα 1500.
Eμεις δίκλινο απλό δίνουμε 1400 που συμπεριλαμβάνονται οι φόροι για 9 βραδιά..κλείσαμε το απλό δίκλινο κ όχι το king
 

Tealover

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα @ψαράκι , όταν πήγα στην Νέα Υόρκη, έμεινα στο παρακάτω σπίτι (Airbnb). Είναι στην περιοχή North Bergen, NJ. Είχα ολόκληρο το διαμέρισμα στην διάθεση μου. Σε 3' είσαι στην στάση του λεωφορείου που σε πάει στο κέντρο της Νέας Υόρκης. Η ιδιοκτήτρια ήταν πάντα διαθέσιμη και το σπίτι σε πολύ καλή κατάσταση. Το σπίτι είναι σε περιοχή Ισπανόφωνων αλλά ήσυχη (μένουν κυρίως οικογένειες). Ελπίζω να σου αρέσει...

https://www.airbnb.gr/rooms/8413958
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα @ψαράκι , όταν πήγα στην Νέα Υόρκη, έμεινα στο παρακάτω σπίτι (Airbnb). Είναι στην περιοχή North Bergen, NJ. Είχα ολόκληρο το διαμέρισμα στην διάθεση μου. Σε 3' είσαι στην στάση του λεωφορείου που σε πάει στο κέντρο της Νέας Υόρκης. Η ιδιοκτήτρια ήταν πάντα διαθέσιμη και το σπίτι σε πολύ καλή κατάσταση. Το σπίτι είναι σε περιοχή Ισπανόφωνων αλλά ήσυχη (μένουν κυρίως οικογένειες). Ελπίζω να σου αρέσει...

https://www.airbnb.gr/rooms/8413958
Λέει 39€/μέρα, έβαλα για τρία άτομα 5 διανυκτερεύσεις για τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη και μου έβγαλε τιμή ανάλογη του Χίλτον... 909€. Και για ένα άτομο δε βγαίνει φτηνότερα... 802€ για 5 διανυκτερεύσεις, ξενοδοχειάρα κλείνεις με αυτά και μάλιστα κεντρικότατα, στο Μανχάταν και με πρωινάρα που μετά δε θες να φας μέχρι το απόγευμα στην τιμή.
 

Tealover

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Λέει 39€/μέρα, έβαλα για τρία άτομα 5 διανυκτερεύσεις για τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη και μου έβγαλε τιμή ανάλογη του Χίλτον... 909€. Και για ένα άτομο δε βγαίνει φτηνότερα... 802€ για 5 διανυκτερεύσεις, ξενοδοχειάρα κλείνεις με αυτά και μάλιστα κεντρικότατα, στο Μανχάταν και με πρωινάρα που μετά δε θες να φας μέχρι το απόγευμα στην τιμή.
Την περίοδο που έψαχνα για διαμονή (Νοέμβρης), τα ξενοδοχεία στο κέντρο της Νέας Υόρκης κόστιζαν από $1800 και πάνω, συν τους φόρους. Εγώ έμεινα στο συγκεκριμένο σπίτι, για 15 μέρες με 800 ευρώ (τελική τιμή).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom