Πτήσεις με ανταπόκριση

dkalderis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ο χρόνος είναι όντως πολύ λίγος. Ακόμη και χωρίς καθυστέρηση, μέχρι να παραλάβεις τις βαλίτσες, να κατευθυνθείς προς τα booth της Qatar, να παραδώσεις βαλίτσες, να πας προς την έξοδο... Ουφ!!
Άσε που σε τέτοιες πτήσεις η επιβίβαση ξεκινάει αρκετά νωρίτερα από μία π.χ. εσωτερική πτήση.
Καλύτερα να επικοινωνήσεις με την Qatar να δεις τι περιθώρια έχεις, είναι ρίσκο σε κάθε περίπτωση
Η βαλίτσα λογικά θα πάει από Χανιά κατευθείαν Σεούλ γιατί είναι ενιαίο το εισητήριο, οπότε δεν θα έχω να παραλάβω στο Ελ. Βενιζέλος
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Η βαλίτσα λογικά θα πάει από Χανιά κατευθείαν Σεούλ γιατί είναι ενιαίο το εισητήριο, οπότε δεν θα έχω να παραλάβω στο Ελ. Βενιζέλος
Τσέκαρε το αυτό για να είσαι σίγουρος.Από που έβγαλες το εισιτήριο και θεωρείται ενιαίο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Η βαλίτσα λογικά θα πάει από Χανιά κατευθείαν Σεούλ γιατί είναι ενιαίο το εισητήριο, οπότε δεν θα έχω να παραλάβω στο Ελ. Βενιζέλος
Το πρόβλημα που έχεις πάντα στις μετεπιβιβάσεις με σύντομο χρόνο, είναι ότι εσύ μπορείς πάντοτε να τρέξεις και να προλάβεις την ανταπόκριση, η βαλίτσα σου όμως όχι. Θα βγεί από το αεροπλάνο μαζί με όλες, θα πάει στο σύστημα διαλογής μαζί με όλες, και τότε μόνο θα διαχωριστεί και θα πάει για την άλλη πτήση, και δεν θα φορτωθεί πιο νωρίς. Αυτά τα πράγματα παίρνουν χρόνο, και αν η πρώτη σου πτήση αργήσει πάνω από ~20 λεπτά θα έχεις πρόβλημα.
 
Last edited by a moderator:

giannistr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπερα σε ολους! Τον επομενο μηνα πεταω απο βιεννη για αθηνα με aegean και ειναι η πρωτη φορα που θα βρεθω στο αεροδρομιο της Βιεννης.Το check-in θα γινει ηλεκτρονικα και θα εχω μονο χειραποσκευη.Ποση ωρα πριν την προγραμματισμενη ωρα αναχωρησης να βρισκομαι στο αεροδρομιο δεδομενου οτι δεν εχω ξαναβρεθει στο συγκεκριμενο ;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπερα σε ολους! Τον επομενο μηνα πεταω απο βιεννη για αθηνα με aegean και ειναι η πρωτη φορα που θα βρεθω στο αεροδρομιο της Βιεννης.Το check-in θα γινει ηλεκτρονικα και θα εχω μονο χειραποσκευη.Ποση ωρα πριν την προγραμματισμενη ωρα αναχωρησης να βρισκομαι στο αεροδρομιο δεδομενου οτι δεν εχω ξαναβρεθει στο συγκεκριμενο ;
Γύρω στην 1.30 ώρα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Το εισητήριο είναι ενιαίο οπότε ξέρω ότι η βαλίτσα θα πάει κατευθείαν Σεούλ. Επίσης έχω ήδη κάνει online check in για όλες τις πτήσεις. Τι γίνεται αν καθυστερήσει η πτήση Χανιά-Αθήνα ; νιώθω ότι η 1 ώρα είναι λίγη καθώς πάντα φρόντιζα να έχω πάνω από 2 ώρες connecting time μεταξύ πτήσεων.
ευχαριστώ
Άμα δε προλάβεις, η εταιρία, θα σε βάλει στην επόμενη πτήση για Σεούλ.
 

Tropics2008

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παντού.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ναι έχει δίκιο ο φίλος αν κανείς μια κράτηση ας έχει όσες ανταποκρίσεις θέλεις παραλαμβάνεις στον τελικό προορισμό.Εξαλλου σου το λένε και στο αεροδρόμιο αναχώρησης.
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα σε όλους -
ταξιδεύω σύντομα με OlympicAir από Χανιά - Αθήνα και μετά με Qatar Airways Αθήνα - Ντόχα και Ντόχα - Σεούλ. Η ανησυχία μου είναι το connecting time στο Ελ. Βενιζέλος μεταξύ των 2 πρώτων πτήσεων είναι 1 ώρα. Το εισητήριο είναι ενιαίο οπότε ξέρω ότι η βαλίτσα θα πάει κατευθείαν Σεούλ. Επίσης έχω ήδη κάνει online check in για όλες τις πτήσεις. Τι γίνεται αν καθυστερήσει η πτήση Χανιά-Αθήνα ; νιώθω ότι η 1 ώρα είναι λίγη καθώς πάντα φρόντιζα να έχω πάνω από 2 ώρες connecting time μεταξύ πτήσεων.
ευχαριστώ
Δημήτρης
Η aegean το τελευταίο διάστημα έχει ένα άτομο στις πύλες εισόδου του Βενιζελος που παραλαμβάνουν άτομα με σύντομο connection για να τους περνάν αέρα από τις ουρές.
Αν δεν έχεις μεγάλη καθυστέρηση θα προλαβεις. Εννοείται ότι μόλις φτασεις ακολουθεις πινακιδες που θα λενε προς gates "A" για να μην χάσεις χρόνο.
Όσο για την βαλίτσα υπάρχει ένα χαρτάκι που λέγεται quick transfer. Ζήτα από τον υπάλληλο στο check in να στο βάλει για να πάει γρήγορα στην επόμενη πτήση σου.
 

argiroupoli

Member
Μηνύματα
69
Likes
243
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικώς NYC - L.A (USA)
Υπ' οψιν, θα περασεις και διαβατηριακο ελεγχο, και ακριβως μετα ελεγχο χειραποσκευων. Αν δεν ειναι το ταξιδι τα χριστουγεννα, οι ουρες αυτη την περιοδο ειναι ελεγχομενες. Τα ευρωπαϊκα διαβατηρια (αν εχεις) εχουν αλλη ουρα, πιο γρηγορη. Γινεται ελεγχος ταυτοπροσωπιας, να εχεις την καρτα επιβιβασης και το διαβατηριο στο χερι.
 

AFAKHS

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα σας, με την σειρά μου θέλω να εκφράσω κάποιους προβληματισμούς μου. Πετάω απο Αθηνα για Τόκιο μέσω Ρώμης . Η ώρα που μεσολαβεί για την μετεπιβίβαση ειναι ακριβώς 1ωρα και 35λεπτα . Άφιξη στο τέρμιναλ 1 και αναχώρηση απο το τέρμιναλ 3. Εφικτό ; Ειναι εύκολη η πρόσβαση στο Τ3 ακολουθώντας τις ταμπέλες μονο ; Έχει κάποιον επιπλέον έλεγχο ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom