ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Μετακίνηση με λεωφορείο υπάρχουν αρκετές εταιρίες όπως bolt, megabus κτλ. Ψαξτε στο ίντερνετ. Απλά με την τελευταία προσοχή γιατί σου χρεωνουν δεύτερη αποσκευη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Γεια σας!!!!Εγω θα παω Νεα Υορκη και θελω να εχω Ιντερνετ μαζι μου,ανα πασα ωρα και στιγμη που θα ειμαι στη γυρα!!!Που να απευθυνθω;;;;
Δεν χρειάσθηκε να το δοκιμάσω αλλά είχε γραφεί για την T-mobile που έχει απεριόριστες κλήσεις για Ελλάδα και γύρω στα 2 GB internet με κόστος 60 Δολλ. για ένα μήνα.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Για ημερησια εκδρομη στην Washington που μπορω να κλεισω εισιτηρια?
Εμείς όταν πήγαμε μονοήμερη Washingthon το κάναμε ως εξής:
πήγαμε με αεροπλάνο το πρωί -πρωί (10:30 είσαι στο κέντρο) και φύγαμε με το τελευταίο λεωφορείο της megabus στις 20:00 το βράδυ. Το λεωφορείο υπολόγισε μια διαδρομή γύρω στις 4 ώρες. Οπότε αν πας πήγαινε-έλα 8 ώρες θα τις φας στις μετακινήσεις.
 

argiroupoli

Member
Μηνύματα
69
Likes
243
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικώς NYC - L.A (USA)
Για ημερησια εκδρομη στην Washington που μπορω να κλεισω εισιτηρια?
Απο νεα υορκη?? https://m.viator.com/tour/new-york-...y-trip-from-new-york/0-3857DC1/info.htm?pos=1. Εμεις ετσι πηγαμε, μονοημερο δηλαδη, τα ειδαμε ολα. Απο το πρωι γυρισαμε απογευμα. Εκτος και αν εννοεις με λεωφορειο γραμμης , τοτε δεν μπορω να βοηθησω !!!!
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
63
Likes
135
Γιατί δεν κοιτάς να πας και να γυρίσεις αεροπορικώς; Η επιλογή του λεωφορείου είναι οχτώ ώρες πήγαινε έλα, δεν νομίζω να συμφέρει... Θα κουραστείτε πολύ και θα έχετε λίγες ώρες για τα αξιοθέατα της πόλης που αν θέλεις να τα γυρίσεις με τα πόδια, που είναι και αυτό που σου προτείνω, δεν θα έχεις κουράγιο. Αυτό που προτείνει ο argiroupoli λέει ότι έχει διάρκεια 13 ώρες άρα πέντε ώρες πραγματικές στην πόλη και οχτώ στην διαδρομή και 150 δολάρια... Γνώμη μου δες τα δρομολόγια με το αεροπλάνο (είναι δεκάδες οι πτήσεις καθημερινά από τα τρία αεροδρόμια) και ρίξε μία ματιά στα τρένα. Εγώ είχα μείνει δύο βράδια εκεί (είχα την πολυτέλεια του χρόνου) ίσως να το σκεφτόσουν να μείνεις ένα βράδυ αν η διάρκεια του ταξιδιού σου το επιτρέπει. Το βράδυ η Ουασινγκτον είναι πολύ διαφορετική.....
 

argiroupoli

Member
Μηνύματα
69
Likes
243
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικώς NYC - L.A (USA)
Οντως το προγραμμα ελεγε συνολικα 13 ωρες. Στην πραγματικοτητα φυγαμε νωρις το πρωι 7ή 8, και γυρισαμε περιπου 22:30 το βραδυ. Στο πηγαινε ηταν 3+ ωρες περιπου. Ειχε κινηση η εισοδος στη νεα υορκη, με εξτρα λωριδα απο το αντιθετο ρευμα, στην οποια κινουνταν μονο τα υπεραστικα λεωφορεια απο ολη τη ζωρα προς νεα υορκη. Στο γυρνα καναμε περισσοτερο 4 ωρες. Μαζι με σταση για φαγητο στο δρομο. Στην τιμη περιλαμβανοταν μανταμ τισω (ουασιγκτον) και το μουσειο αεροδιαστημικης. Περιλαμβανεται ξεναγηση καπιτωλιο, λευκος οικος, μνημειο λινκον. Αναφερονται αναλυτικα στο προγραμμα. Βασικα κοιτωντας για αεροπλανο ξεκινησαμε. Ομως δεν βολευε τα πηγαινε ελα απο το αεροδρομιο στην πολη, και η αναζητηση των αξιοθεατων μονοι μας. Το καναμε νεα υορκη, δεν θελαμε και ουασιγκτον. Μετα κοιταζαμε τα λεωφορεια γραμμης. Μπολικα οντως. Αλλα παλι το ιδιο θεμα με τα μερη που θα πηγαιναμε. Και καπου εκει βρηκαμε αυτο που σας ειπα. Οντως δεν την ειδαμε νυχτα την πρωτευουσα. Δεν ειπιαμε ενα ποτακι βρε αδερφε !! Αλλα μειναμε πολυ ικανοποιημενοι, αλλιως δεν θα το ελεγα. Το ιδιο προγραμμα, εχει και για βοστωνη, το ετοιμαζαμε , το θελαμε, το πιστευαμε ΑΛΛΑ μας νικησαν ολοκληρωτικα τα νεουρκεζικα εμπορικα, σε βαθμο απληστιας !!!!!:D:D:D:rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80:
 

Tealover

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπερα, μιας και αναφερατε εκδρομη στο Washington DC , θα ηθελα να σας ρωτησω... θα φτασω βραδυ στο αεροδρομιο Newark. Θα μεινω εκει ενα βραδυ και την επομενη σκεφτομουν να παω Washington DC. Να παω με τρενο, λεωφορειο ή αεροπλανο??? Μετα θα αναχωρησω αεροπορικως απο Washington για Chicago με United Airlines. Ειναι αξιοπιστη εταιρια? Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA - JAPAN - AUS
Παιδιά sorry δεν είναι το σωστό topic, αλλά πάω Νέα Υόρκη την Δευτέρα, και θέλω να ρωτήσω. Θα έχω πιστωτική κάρτα άλλου, γιατί εγώ δεν έχω, αν μου πει κάποιος εκείνη την ώρα που ψωνίζω ''δείξε μας το ID σου'' και το διαβατήριο με το όνομα στην πιστωτική κάρτα δεν είναι σαφώς το ίδιο, θα μου απαγορεύσουν να κάνω την συνναλαγή?
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Miami
Παιδιά sorry δεν είναι το σωστό topic, αλλά πάω Νέα Υόρκη την Δευτέρα, και θέλω να ρωτήσω. Θα έχω πιστωτική κάρτα άλλου, γιατί εγώ δεν έχω, αν μου πει κάποιος εκείνη την ώρα που ψωνίζω ''δείξε μας το ID σου'' και το διαβατήριο με το όνομα στην πιστωτική κάρτα δεν είναι σαφώς το ίδιο, θα μου απαγορεύσουν να κάνω την συνναλαγή?
@EvNick ναι το πολύ πολύ να μη σε αφήσουν να κάνεις τη συναλλαγή..Εμείς στις 9 μέρες που ήμασταν εκεί, 2-3 φορές μόνο μας ζήτησαν ταυτότητα. Και μάλιστα τη μία που θυμάμαι μας έκανε και εντύπωση κιόλας, ήταν σε ένα Burger King ...
Και για να μην βγαίνουμε και off topic μπες στο θέμα με τις απορίες καλύτερα για οτιδήποτε άλλο.. ;)
http://www.travelstories.gr/community/threads/Νέα-Υόρκη-Απορίες.21068/page-62#post-638959
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom