Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
1 ευρώ=4.1 ζλότι. Να έχεις ένα μικρό ποσό σε ζλότι μήπως και χρειαστεί, σε καμία περίπτωση μην το αλλάξεις τελευταία στιγμή σε αεροδρόμιο. Προτίμησε ανταλλακτήριο.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.813
ειναι ακριβα γενικα? εχει μετρο? αν ναι ποσο κανει το εισητιριο?
Όπως σου γράφει και ο @Billouk είναι κατά πολύ φθηνότερη σε σύγκριση με τις δυτικές πρωτεύουσες της Ευρώπης. Πολλές πληροφορίες για τα MMM θα βρεις στα παρακάτω link:
http://www.ztm.waw.pl/index.php?c=126&l=2
http://www.ztm.waw.pl/?c=110&l=2
 

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Κύριοι και κυρίες καλησπέρα σας!

Έχω κανονίσει ταξίδι στην Βαρσοβία / Gdansk με την κοπέλα μου, 29/10 - 03/11.
Πιο συγκεκριμένα, Βαρσοβία θα μείνουμε 29/10, μετά πηγαίνουμε Gdansk 30/10 - 01/11 και μένουμε ξανά Βαρσοβία 01/11-03/11.

Βαρσοβία - Gdansk θα πάμε με τρένο, έχω κλέισει ήδη τα εισητήρια για αναχώρηση από Centrlna.
Βαρσοβία έχουμε ξαναπάει μία φορά το 2014 ενώ Gdansk όχι.
Θα ήθελα, αν σας είναι εύκολο, να μου προτείνετε κυρίως μέρη για φαγητό στην Βαρσοβία και το Gdansk καθώς και τι μπορώ να δω στο Gdansk στις 3 μερούλες που θα είμαι εκεί!
Από Βαρσοβία ξέρω πάνω κάτω αξιοθέατα, Nowy Swiat κτλ.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Κύριοι και κυρίες καλησπέρα σας!

Έχω κανονίσει ταξίδι στην Βαρσοβία / Gdansk με την κοπέλα μου, 29/10 - 03/11.
Πιο συγκεκριμένα, Βαρσοβία θα μείνουμε 29/10, μετά πηγαίνουμε Gdansk 30/10 - 01/11 και μένουμε ξανά Βαρσοβία 01/11-03/11.

Βαρσοβία - Gdansk θα πάμε με τρένο, έχω κλέισει ήδη τα εισητήρια για αναχώρηση από Centrlna.
Βαρσοβία έχουμε ξαναπάει μία φορά το 2014 ενώ Gdansk όχι.
Θα ήθελα, αν σας είναι εύκολο, να μου προτείνετε κυρίως μέρη για φαγητό στην Βαρσοβία και το Gdansk καθώς και τι μπορώ να δω στο Gdansk στις 3 μερούλες που θα είμαι εκεί!
Από Βαρσοβία ξέρω πάνω κάτω αξιοθέατα, Nowy Swiat κτλ.
Μπορείς να επιςκεφτείς το στρατόπεδο συγκέντρωσης stutthof, είναι πολυ κοντά στο Gdansk και πας εύκολα με τα λεωφορεία της γραμμής. Αν σας αρέσουν τα κάστρα, υπάρχει το Malbork castle που είναι ευκολα προσβάσιμο με τρένο.
 

LenaChatz

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νέα Υόρκη
Καλημέρα, ξέρει κανείς τι παίζει με τις αποσκευές στα τρένα? Θα κλείσουμε από www.intercity.pl. Ταξιδεύουμε για Κρακοβία με τρένο με το που φτάσουμε Βαρσοβία αεροπορικώς και θα έχουμε όλες τις αποσκευές μαζί μας, και το έχω λίγο άγχος για το αν θα είναι ασφαλείς (μη μας τις κλέψουνε και τρέχουμε :p)
 

LenaChatz

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νέα Υόρκη
Για μέσα στο τρένο εννοώ, θα έχω 2 βαλίτσες, μια χειραποσκευή και μια μεγάλη. Υπάρχει κάποιος χώρος κοντά στα καθίσματα που τις αποθηκεύουμε ή πηγαίνουν όλες μαζί στο πίσω μέρος του τρένου και είναι αφύλαχτες?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Πίσω μέρος του τρένου; ΛΟΛ
Από το 1920 δε υπάρχει κάτι τέτοιο στην Πολωνία.

Σε όλα τα τρένα, παίρνεις τις αποσκευές στο βαγόνι. Στα ΕΙΡ στο πίσω και μπροστινό μέρος του βαγονιού υπάρχει χώρος για τις μεγάλες αποσκευές.
Στα άλλα τρένα πάνω και κάτω από τις καρέκλες.
Κάτι σαν τον ΟΣΕ ένα πράγμα.
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλημερα....εχω απορια αν μπορει καποιος να βοηθησει....τον ευχαριστω εκ των προτερων.
Φευγω αυριο για Βαρσοβια και επιστρεφω Κυριακη. Αποφασισα το Σαββατο να πεταχτω αυθημερων στο Γκντασκ με ιντερσιτυ και θελω να το κλεισω online αλλα μου ζηταει να επιλεξω ως προορισμο μεταξυ εξη διαφορετικων Γκντασκ κι εγω θελω το κεντρικοτερο σημειο προκειμενου να μη χασω χρονο καθολου γιατι εχω αυθημερον επιστροφη στη Βαρσοβια. Ποιον σταθμο επιλεγω και αν καποιος ξερει καποια καλη παραδοσιακη ταβερνουλα στη Βαρσοβια που να εχει σπιτικο φαι, ντοπια κατασταση....και φοβερες σουπες!!! Καμμια τρυπα περιεργη με φοβερο φαγητο που πανε μονο ντοπιοι και γευεσαι αυθεντικη κουζινα.
Και παλι ευχαριστω πολυ....:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.438
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom