Βιετνάμ Καμπότζη Αν έχεις τύχη διάβαινε και κουράγιο περπάτα (Βιετνάμ-Καμπότζη)

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Τά έξοδα ενδιαφέρουν και εμένα προσωπικά,το βιετναμ και η καμποτζη ειναι το επόμενο μας ταξίδι... Τα αεροπορικά τα αγορασαμε ηδη ! Ευχαριστώ
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Σκεφτόμουν να γράψω για τα έξοδα στο τέλος της ιστορίας,ήδη εχω αναφέρει κάποια.Αν ομως θέλετε τα γράφω και νωρίτερα.
Απλά το συνολο . Το εχω προσφατο για αυτό ρωτάω.

Μου εκανε εντυπωση οτι 16 νυχτες Βιετναμ - Καμποτζη ξοδεψα 100 ευρώ περισσοτερα απο ταξιδι με ιδια παραμονή στη Βορεια Αμερική !!
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Κι εγώ θέλω!Τώρα που τα γράφω και τα θυμάμαι μου γεννιέται πάλι η επιθυμία!
Το πλοίο στο ειχα γράψει στο πμ. https://halongroyalpalacecruise.com.
Εγώ ειχα τσιγκουνευτεί να κλείσω τη σουίτα αλλά είχε απόλυτο δίκιο η @evi01 !Τα αξίζει τα επιπλέον χρήματα,ιδίως αν θέλεις ιδιωτικότητα και λιγάκι χλιδή!Ήταν όνειρο!Ευτυχώς δούλεψε η τύχη μου!!!
Συγνώμη κορίτσι μου.. Έχεις δίκιο εσύ μου το έγραψες..αλλά εγώ ως γνωστόν το μυαλό δεν το έχω στη θέση του...τα χρόνια βλέπεις... Γράφεις καταπληκτικά...μήπως πρέπει να το εκμεταλευτείς???
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Συγνώμη κορίτσι μου.. Έχεις δίκιο εσύ μου το έγραψες..αλλά εγώ ως γνωστόν το μυαλό δεν το έχω στη θέση του...τα χρόνια βλέπεις... Γράφεις καταπληκτικά...μήπως πρέπει να το εκμεταλευτείς???
Ποια χρόνια;;;Αν είναι δυνατόν!!!Νόμιζα ότι δεν ειδες το μήνυμα και ήθελα απλά να στο θυμήσω!Συμβαίνει με τόσα που έχουμε στο κεφάλι μας καθημερινά!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
@KIKI εννοείς ότι ξόδεψες πολλά;
Το θέμα κόστους ειναι και λιγάκι προσωπικό με την έννοια οτι αν επιλέξει κανείς πχ 5στερα ξενοδοχεία,κινηθεί πολύ με ταξί,φάει σε ακριβά εστιατόρια κλπ ακόμη κι ο φθηνότερος προορισμός μπορεί να γίνει ακριβός.Εγώ κινούμαι πάντα στη μεσαία κατηγορία και λιγάκι προς low budget όπου δε με σηκώνει το πορτοφόλι.Πχ στην Καμπότζη επειδή οι πτήσεις είναι ακριβές προτίμησα βραδινά λεωφορεία sleeper όπου κέρδισα χρόνο γιατί ταξίδευα νύχτα και πολλά χρήματα απο τις διανυκτερεύσεις,τα ταξι για τα αεροδρόμια και βεβαιως τα αεροπορικά.Το τριήμερο του Μεκονγκ που στο πρακτορείο στοιχίζει γυρω στα 150$,το εκανα μόνη με τελικό κόστος εως Πνομ Πενχ 70$,με διανυκτέρευση Can tho και Chau doc,ποδήλατο δωρεάν απο το κατάλυμα,βαρκάδα στις πλωτές αγορές με δική μας βάρκα 16$ οι δύο,λεωφορείο με 4$ απο Can tho για Chau doc και 25$ το ταχύπλοο απο Chau doc για Πνομ Πενχ.Με στοιχεία απο τις σημειώσεις που κράτησα,ξόδεψα για 16 διανυκτερεύσεις χωρίς το αεροπορικό εισιτήριο γύρω στα 800ευρω συν άλλα 200 για προσωπικά έξοδα,δώρα και φαγητό.Στα χρήματα αυτά περιλαμβάνονται όλα τα ξενοδοχεία 3στερα και 4στερα,3 εσωτερικές πτήσεις στο Βιετνάμ,5 διαδρομές με λεωφορεία,τρένο για Lao Cai και το διήμερο στη Σάπα,η διήμερη κρουαζιέρα στο halong bay,είσοδος στο Angkor Wat,τρια τουκ τουκ, και κάποιες είσοδοι σε αξιοθέατα.Αν προσθέσεις το αεροπορικό-προσφορά 360 ευρώ,το ταξίδι αυτό μου κόστισε 1360 ευρώ αντε αν κατι μου ξέφυγε 1400 και δεν στερήθηκα τίποτα,απεναντίας ένιωσα και σπάταλη επειδή ηταν πολύ φθηνές οι αγορές και το παράκανα με τα μπιχλιμπίδια!
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Ποια χρόνια;;;Αν είναι δυνατόν!!!Νόμιζα ότι δεν ειδες το μήνυμα και ήθελα απλά να στο θυμήσω!Συμβαίνει με τόσα που έχουμε στο κεφάλι μας καθημερινά!
:rolleyes-80:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ξύπνησα στις 3 τα ξημερώματα από τη δυνατή βροχή.Κοίταξα έξω από τα παράθυρα που επίτηδες είχα αφήσει με ανοιχτές κουρτίνες για να με ξυπνήσουν οι πρώτες αχτίδες του ήλιου.Ξανακοιμήθηκα αμέσως κι οταν άνοιξα τα μάτια από αγωνία μη χάσω την ανατολή αντίκρυσα ένα θαύμα!Δεν χρειαζόνταν καν να σηκωθώ από το κρεβάτι καθώς ο ουρανός είχε καθαρίσει και ο ήλιος έβγαινε ακριβώς μπροστά στην όμορφη σουίτα μας!Ω τι μαγεία!!!
DSCN1719.JPG


DSCN1732.JPG

DSCN1741.JPG

Ξανακοιμήθηκα και δεν πήγα στο μάθημα Ται τσι όπως και οι περισσότεροι από ότι έμαθα.Μαζευτήκαμε για καφέ και γρήγορο σνακ,το πλοίο είχε ξεκινήσει ήδη για τη surprise cave.Σκοπός ήταν να φτάσουμε νωρίς για να μην έχουν ξεκινήσει οι ορδές των τουριστών τις οποίες είδαμε όταν φεύγαμε.
Το σπήλαιο ήταν πολύ εντυπωσιακό
DSCN1766.JPG

DSCN1788.JPG

DSCN1783.JPG


αλλά ακόμη πιο εντυπωσιακή ήταν η θέα του κόλπου από ψηλά.
DSCN1748.JPG


DSCN1750.JPG

DSCN1798.JPG

Στη συνέχεια πήγαμε σε μια καλλιέργεια μαργαριταριών,τουριστική ατραξιόν αλλά όλα αυτά είναι αναγκαίο κακό.Δε λέω βέβαια ότι δεν μπήκα σα γυναίκα στον πειρασμό αλλά με προσγείωσε ένα Αυστραλός του γκρουπ όταν μου είπε πως είναι τριπλάσιες οι τιμές γιατί ασχολιόταν με ημιπολύτιμους λίθους και χρυσαφικά.

Πίσω στο πλοίο και όσο ετοιμαζόταν ο μπουφές με το πρωινό μάθαμε να στρίβουμε springroles.Μόνο του μάγειρα βγήκε καλό,τα δικά μας ήταν ολίγον ποντικάκια αλλά τα τηγανίσαμε όλα για να μη μείνουμε με το παράπονο.Ο μπουφές ήταν πλούσιος και το παράκανα κυρίως με τα φρούτα και τα σουδάκια που ήταν καταπληκτικά και βεβαίως το πλήρωσα τις δύο επόμενες μέρες!

Το πλοίο όδευε προς το λιμάνι όσο εμείς μαζεύαμε και τακτοποιούσαμε λογαριασμούς.Ρουφήξαμε τις τελευταίες εικόνες από τον πανέμορφο κόλπο του Halong
DSCN1808.JPG

και χαιρετίσαμε το ευγενικότατο προσωπικό!

Άλλες δύο ώρες στο πουλμανάκι για την επιστροφή στο Hanoi όπου μας άφησε μπροστά στο ξενοδοχείο μας.Και τι ξενοδοχείο υπέροχο ήταν αυτό!4στερο με 9,6 στο booking, http://www.hanoimarvelloushotel.com/ .Από χλιδή σε χλιδή,ντρεπόμασταν να μπούμε μέσα με τα backpack,δε ταιριάζαμε με το περιβάλλον!Πλησιάζουμε στη ρεσεψιόν και λέω το όνομα και την ιστορία της κατάληξής μας εκεί,χαρά η Βιετναμέζα με την οποία είχα μιλήσει στο τηλέφωνο,ούτε η αδερφή μου η χαμένη να’τανε!Μας καθίζει στο λόμπυ και τρέχει να μας φέρει δυο κοκτέιλ υπερπαραγωγή,γεμάτα σημαιάκια,φρούτα και στριφογυριστά καλαμάκια!Συμπληρωμάτικά μας φέρνει κι ένα δίσκο με εκλεκτά εδέσματα!Ξέρει πόσο θα πληρώσουμε;Μου λέει ο σύζυγος!Αυτή μας έφερε εδώ,δεν ξέρει;Η κοπέλα χάρηκε με την καρδιά της και μας το δείχνει!

Ανεβαίνοντας στο δωμάτιο άρχισαν οι πρώτες εντερικές ενοχλήσεις αλλά συνηθισμένη πια,σε κάθε ταξίδι κάτι με πιάνει, δεν πτοήθηκα.Άλλωστε το άψογο deluxe δωμάτιο και η θέα του Hanoi από ψηλά μου ανέβασαν την ψυχολογία.
DSCN1819.JPG

DSCN1823.JPG


Και να σκεφτεί κανείς πως είχα κλείσει ένα απλοικό δωμάτιο χωρίς καν παράθυρο!
Μετά το απαραίτητο ντουζάκι ξεκινήσαμε τη βόλτα μας στο old quarter.Η ζέστη αποπνικτική,είχαμε καλομάθει με το δροσερό αεράκι στη Sapa και στο Halong.Διαπιστώσαμε πως το ξενοδοχείο βρισκόταν μόλις δύο τετράγωνα από τη λίμνη Hoan kiem.Ήταν Σαββατοκύριακο και μόλις άνοιγε η τεράστια νυχτερινή αγορά που ξεκινά από την Dong Xuan Market,συνεχίζει στον δρόμο Hang Dao έως τη λίμνη.Την επισκεφθήκαμε αφού κάναμε το γύρο της λίμνης.
DSCN1851.JPG


DSCN1868.JPG


DSCN1852.JPG


Ήταν λιγάκι επαναλαμβανόμενη από ένα σημείο και μετά,με χαμηλή ποιότητα προιόντων οπότε περισσότερο χαζευτήρι.


DSCN1828.JPG

DSCN1829.JPG


Το πιο ενδιαφέρον ήταν τα υπαίθρια μουσικοθεατρικά δρώμενα παραπλέυρως της αγοράς
DSCN1838.JPG


Κάναμε και μία βόλτα στα στενά αλλά τα περισσότερα μαγαζιά ήταν κλειστά λόγω ώρας και νυχτερινής αγοράς.
DSCN1834.JPG

Καθίσαμε σε ένα εστιατόριο με θέα τη λίμνη αλλά η στομαχική μου κατάσταση είχε επιδεινωθεί και προτίμησα να πιω μόνο μια κόκα κόλα.Ο σύζυγος πάλι ατάραχος σαβούριασε χωρίς έλεος και η σερβιτόρα κάθε τρεις και λίγο ερχόταν να μου πει ότι έχουν πολύ ωραίο φαγητό και γιατί δε δοκιμάζω!Που να΄ξερε πως μέσα μου παλεύανε οι ανανάδες,τα ραμπουτάν και τα μάνγκο με τα νουντλς και τα σπρινγκρολς!Κάπου εκεί αποφασίσαμε να μην πάμε στο Tam coc την επομένη καθώς δεν ήξερα σε ποια κατάσταση θα ξημέρωνε το στομάχι μου,η πρόβλεψη του καιρού ήταν ισχυρές βροχές και αισθανόμουν ότι δεν είχαμε δει το Hanoi όσο θέλαμε.Θα του αφιερώναμε άλλη μια μέρα λοιπόν όπως του άξιζε!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Σκεφτόμουν να γράψω για τα έξοδα στο τέλος της ιστορίας,ήδη εχω αναφέρει κάποια.Αν ομως θέλετε τα γράφω και νωρίτερα.
villi ευχαριστούμε για την υπέροχη ιστορία σου. Είναι πολύ κατατοπιστική.
Θα ήθελα μερικές πληροφορίες. Πρόκειται να ταξιδέψω 19/1 εως 9/2 του 2017.
Έχω κλείσει εισιτήρια και κάνω το πρόγραμμα.
Βκκ - Hanoi- Hue-Hoi an-Ho chi minh----?---Pnom Penh- siem reap-bkk
Έχω βάλλει 7 ημέρες Ανόι και γύρω γύρω
1 Hue
4 Hoi an
2 ho chi minh


2phnom penh
3 Siem reap
Μου μένουν κάποιες ενδιάμεσα,
που να τις βάλλω?
Στο δέλτα του Μενγκόγκ έκανες 2 διανυκτερεύσεις, στις 2 πόλεις?
Προσπαθώ να βγάλω ένα οικονομικό πρόγραμμα.
Την κρουαζιέρα σε αυτό που πήγες μου την δίνει το μπούκιν 400ε τρίκλινο. Νομίζω είναι καλά.
Ψάχνω α)την επιστροφή με λεωφορείο από Siem Reap στη Bkk
β) την Σάπα
γ) το δέλτα του Μενγκόγκ

Τα πιό δαπανηρά


Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Γιατί δεν κλείνεις την κρουαζιέρα στο Halong bay από το site τους που σου παρέχει και δωρεάν μεταφορά;
http://www.royalpalacecruise.com/
Είναι πολύ εξυπηρετικοί!
Να κλείσεις τη σουίτα και θα με θυμηθείς...
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
villi ευχαριστούμε για την υπέροχη ιστορία σου. Είναι πολύ κατατοπιστική.
Θα ήθελα μερικές πληροφορίες. Πρόκειται να ταξιδέψω 19/1 εως 9/2 του 2017.
Έχω κλείσει εισιτήρια και κάνω το πρόγραμμα.
Βκκ - Hanoi- Hue-Hoi an-Ho chi minh----?---Pnom Penh- siem reap-bkk
Έχω βάλλει 7 ημέρες Ανόι και γύρω γύρω
1 Hue
4 Hoi an
2 ho chi minh


2phnom penh
3 Siem reap
Μου μένουν κάποιες ενδιάμεσα,
που να τις βάλλω?
Στο δέλτα του Μενγκόγκ έκανες 2 διανυκτερεύσεις, στις 2 πόλεις?
Προσπαθώ να βγάλω ένα οικονομικό πρόγραμμα.
Την κρουαζιέρα σε αυτό που πήγες μου την δίνει το μπούκιν 400ε τρίκλινο. Νομίζω είναι καλά.
Ψάχνω α)την επιστροφή με λεωφορείο από Siem Reap στη Bkk
β) την Σάπα
γ) το δέλτα του Μενγκόγκ

Τα πιό δαπανηρά


Ευχαριστώ πολύ.
Η Sapa μπορεί να σου βγεί πολύ οικονομικά. Εγω πήρα νυχτερινό τρένο απο Hanoi, μετα πουλμανάκι για την Sapa (μπορεις να πάρεις κατευθείαν λεοφωρείο απο Hanoi για Sapa) και εκεί συνάντησα μια πολυ γλυκιά Βιετναμέζα, την Tom Tom. Μου την είχαν προτείνει στο tripadvisor, της τηλεφώνηςα 2 μέρες πριν για να κανονίςουμε και με 25€ την ημέρα είχα trekking, γεύματα και διαμονή στο σπίτι της. Η δυνατότερη εμπειρία του ταξιδιού μου. Υπάρχουν πολλές γυναίκες στο σημείο συνάντησης στην Sapa και μπορείς να βρεις καποια επιτόπου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom