Ισπανία Μαδριτη

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Συμφωνώ μαζί σου αλλά σήμερα που συζητούσα με την κολλητή μου που δουλεύει σε τουριστικό γραφείο μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα και να περιμένω μέχρι το Δεκέμβρη. Όπως μου είπαν κι εδώ μερικοί. Η αλήθεια είναι ότι είμαι ακόμα σε δίλημμα τι να κάνω.
Έχει βάλει προσφορά η alitalia με 100,00 €.
Φτηνότερα δεν θα βρεις οπότε κλείσε τα αεροπορικά τώρα.
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Μαδρίτη... Μια βασίλισσα...
Θα θελα να ξαναπάω...
Πηγα και Βαρκελώνη αλλα μια απογοήτευση...
Η Μαδριτη μου έμεινε ανεξίτηλη στη μνήμη!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μαδρίτη... Μια βασίλισσα...
Θα θελα να ξαναπάω...
Πηγα και Βαρκελώνη αλλα μια απογοήτευση...
Η Μαδριτη μου έμεινε ανεξίτηλη στη μνήμη!!
Κι εμένα μου άρεσε περισσότερο η Μαδρίτη από τη Βαρκελώνη αλλά δε θα έλεγα και απογοήτευση τη δεύτερη. Βέβαια γούστα είναι αυτά.
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Καλημέρα σε όλους!!!!
Είχα κλείσει με την προσφορά της Alitalia που γράφετε παραπάνω, για Μαδρίτη για το τριήμερο της Καθαρής Δευτέρας και φτάνει ο καιρός!!!!
Είχαμε πάει και το Δεκέμβριο στη Ρώμη, με τα παιδιά και με βοηθήσατε πολύ κάποιοι εδώ μέσα. Βέβαια, πήγαν λίγο κατά δι...λου ό,τι είχα προγραμματίσει γι αυτό τώρα, δεν θέλω να τρελαθώ με την παραμικρή λεπτομέρεια.
Θα ήθελα να ρωτήσω, όμως, αν οι σκέψεις μου για το 4ήμερο είναι καλές ή δεν αξίζουν. Πάμε για 1η φορά!!!!
1η μέρα, φτάνουμε γύρω στις 11, μένουμε στην Gran Via σε διαμέρισμα πολύ κοντά στην Plaza Espana. Πάμε περπατώντας στη Mercado San Miguel, τρώμε γυρνάμε, ξεκουραζόμαστε και πάμε στις 5 στο Πράδο, που είναι δωρεάν μέχρι τις 7. Μετά, δεν ξέρω, αν έχετε κάτι στο νου σας.....
Το Σάββατο πρωί, έκλεισα δωρεάν walking tour στις 11 και μετά, λέμε να κάνουμε και το panoramic bus tour. Έψαξα για tapas tours και είναι πανάκριβα!!!!! Οπότε, το ξεχνάμε. Μπορούμε να πάμε σε κάποιο άλλο μέρος.
Την Κυριακή, έχουμε γήπεδο. Atletico-Barcelona!!!! Αν έχει καλό καιρό και προλάβουμε, μπορούμε να πάμε στο πάρκο Ρετίρο.
Τη Δευτέρα, λέω να πάμε Τολέδο, που βλέπω ότι θα έχει καλύτερο καιρό. Τί προτείνετε; Να πάμε με τρένο, με λεωφορείο ή με οργανωμένο γραφείο (στη Μαδρίτη); Το γραφείο μου έδωσε τιμή 25 για ενήλικες και 20 για τα παιδιά.
Τέλος, θέλω πολύ να παρακολουθήσω φλαμένκο. Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο ή να δω στο tripadvisor; Αξίζει ή όχι;
Οποιαδήποτε πρόταση είναι καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Γενικά, δεν ξέρω γιατί, αλλά με φοβίζει λίγο η Μαδρίτη, νομίζω ότι είναι τεράστια και δεν ξέρω αν θα μας φάνε όλο το χρόνο οι μετακινήσεις.

Α, ξέχασα. Προτάσεις για φαγητό, αν έχετε υπόψη σας μέρη ή περιοχές για οικογενειακές καταστάσεις.....
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να προσέχετε στο ματς που θα πάτε, η Ατλέτικο είναι γνωστή για τους σκίνχεντ της. Φίλοι παραγουανοι που πήγαιναν στο Βιθέντε Καλντερόν πριν από χρόνια έπεσαν θύματα ξυλοδαρμού 500 μέτρα από το γήπεδο επειδή μιλούσαν με νοτιαμερικανικη προφορά και είναι λευκοί...

Κατά τα λοιπά, έχει τρομερή ατμόσφαιρα το γήπεδο, καμία σχέση με την εκκλησία που είναι το Καμπ νου ή το Μπερναμπέου.

Στο Τολέδο καλύτερα να πάτε μόνοι σας, είναι πάρα πολλά τα άτομα στις οργανωμένες και δεν δίνουν χρόνο να περπατήσεις τα στενά. Επιπλέον όλη η μαγεία είναι μόλις νυχτώσει και φύγουν τα λεωφορεία
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Ωχ.... τί εννοείς λευκοί; Γιατί, οι σκινς τί ήταν; Ξέρεις σε ποιες θύρες συχνάζουν περισσότερο; Το ωραίο είναι ότι κλείσαμε για να δουν την μπαρτσελόνα επειδή τα εισιτήρια στη βαρκελώνη για το καμπ νου είναι απλησίαστα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωχ.... τί εννοείς λευκοί; Γιατί, οι σκινς τί ήταν; Ξέρεις σε ποιες θύρες συχνάζουν περισσότερο; Το ωραίο είναι ότι κλείσαμε για να δουν την μπαρτσελόνα επειδή τα εισιτήρια στη βαρκελώνη για το καμπ νου είναι απλησίαστα.
Στο πέταλο είναι αλλά οι δικοί μου ξυλοκοπήθηκαν εκτός γηπέδου. Δε νομίζω να έχετε πρόβλημα, αλλά διακριτικά κι όπου ακούτε φωνές να απομακρυνεστε. Επειδή η χώρα είναι πολιτισμένη δε σημαίνει ότι δεν έχουν και ουνους. Το ότι είστε λευκοί δε σας σώζει κιόλας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Γιατι να κάνετε tapas tour? Μπαίνετε και μόνοι και δοκιμάζετε, δεν είναι και καμία επιστήμη. Μην ξεχάσετε να πάτε για σοκολάτα με churros στη Chocolateria San Gines.
Τολεδο πήγα με παιδί μόνοι με λεωφορείο, πανεύκολο και θα διαλέξετε εσείς τι θα δείτε και ποςο θα μείνετε- να μείνετε όσο μπορείτε

Μιας πρόταση ακόμη, επειδή είναι δωρεάν το απόγευμα και το Reina Sofia, καλύτερα κόψε κάτι απο τα οργανωμένα τουρ και δώσε στα παιδιά σου την ευκαιρία να θυμούνται ότι είδαν την Guernica. Θα σε ευγνωμονούν στο μέλλον.
 
Last edited by a moderator:

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Στο πέταλο είναι αλλά οι δικοί μου ξυλοκοπήθηκαν εκτός γηπέδου. Δε νομίζω να έχετε πρόβλημα, αλλά διακριτικά κι όπου ακούτε φωνές να απομακρυνεστε. Επειδή η χώρα είναι πολιτισμένη δε σημαίνει ότι δεν έχουν και ουνους. Το ότι είστε λευκοί δε σας σώζει κιόλας.
Το Δεκέμβριο στη Ρώμη, πήγαμε και είδαμε Ρόμα-Λάτσιο και ήταν πολύ ήρεμα τα πράγματα και είχε ΠΟΛΥ αστυνομία, μιλάμε για πολύ μεγάλη δύναμη.
Στη Μαδρίτη δεν έχει αστυνομία παντού; Το παιχνίδι είναι στις 3.30, θα είναι μέρα, οπότε νομίζω ότι θα είναι καλύτερα, ε; Τι στο καλό....

Μιας πρόταση ακόμη, επειδή είναι δωρεάν το απόγευμα και το Reina Sofia, καλύτερα κόψε κάτι απο τα οργανωμένα τουρ και δώσε στα παιδιά σου την ευκαιρία να θυμούνται ότι είδαν την Guernica. Θα σε ευγνωμονούν στο μέλλον.
Ευχαριστώ. Καλή ιδέα, θα πάμε το Σάββατο, το απόγευμα!
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom