Μια μεγαλη απορια...

seven_summer1

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κομο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταυλανδη
Καλησπερα σε ολους!!Ειμαι πολυ χαρουμενη (πραγματικα) που απο σημερα θα εχω μια πολυ ωραια παρεα που απαρτιζεται απο ανθρωπους που εχουν το ιδιο παθος με μενα!Εδω και λιγο διαστημα(αν και σημερα γραφτηκα) εχω ανακαλυψει αυτο το υπεροχο forum και εχω χαθει, στην κυριολεξια,μεσα στις καταπληκτικες ιστοριες των μελων του...Οταν τις διαβαζω με απορροφουν τελειως,ειναι σαν να τις ζω εγω,με μεταφερουν σε αλλο κοσμο,με κανουν να ξεχνω τα προβλημστα της καθημερινοτητας...Ειχα την ευτυχια στη ζωη μου να πραγματοποιησω καποια ταξιδια -να πραγματοποιω το ονειρο της ζωης μου οπως ελεγα χαρακτηριστικα.Στην Ευρωπη εχω ταξιδεψει προς το παρον.Ιταλια,Ελβετια,Αυστρια,Ογγαρια,Τσεχια,Σλοβακια,Ισπανια,Νοτια Γαλλια,Μονακο(υπεροχο ταξιδι),Κωνσταντινουπολη...Ολα αυτα τα ταξιδια τα εκανα με γκρουπ.Ημασταν μια μεγαλη παρεα που καθε χρονο αποφασιζαμε να παμε μαζι και σε εναν διαφορετικο προορισμο και κλειναμε το ταξιδι με οργανωμενο γκρουπ.Δεν εχω κανενα παραπονο απο τα γραφεια.Τα ταξιδια ηταν αψογα οργανωμενα,μειναμε στα καλυτερα ξενοδοχεια,φαγαμε καλα και πολυ, ειχαμε παντου ξεναγους, ειδαμε παρα πολλα μερη, συννενουμαστε πληρως με τους συνοδους μας!Το κοστος ηταν πολυ προσιτο και το σπουδαιοτερο δεν ειχαμε το αγχος του ασχετου σε μια ξενη χωρα.Σημειωτεον οτι εγω οπου πηγαινα ημουνα πολυ διαβασμενη και ηξερα τι θα δω κ που θα παω ενα ελευθερο απογευμα.Και εδω ειναι η μεγαλη μου απορια...Πως βρε παιδια αποφασιζετε να πατε μονοι σας σε μια ξενη χωρα που δεν γνωριζετε απο πριν(ενταξει τη δευτερη φορα στα ιδια μερη θα παω κι εγω μονη μου),δεν ξερετε τη γλωσσα, τι θα συναντησετε, τι κινδυνοι υπαρχουν γενικοτερα...Και να πω ενταξει Ευρωπη ειναι παει στο καλο.ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΩΣΣΣΣΣ??????Πραγματικα το εχω μεγαλη απορια!Οχι πως το κατακρινω η πως δεν το ζηλευω...Οχι.Απλα θα ηθελα να μαθω πως.Και που ξερετε, αν με πεισετε(και με βοηθησετε),το επομενο ταξιδι μου μπορει να το κανω μονη μου...Φιλια σε ολους!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
αν δεν υπηρχε το ιντερνετ ισως να σκεφτομουν το οργανωμενο ταξιδι. με την πληροφορια για σχεδον καθετι που ψαχνεις μεσα σε δευτερολεπτα δεν βρισκω τον λογο. μπορεις να δεις τι θεωρειται ασφαλες, τι οχι. που μπορεις να κινηθεις, τι να προσεξεις κλπ. δεν ειναι για ολους το ιδιο, για μενα η χαρα (αν και αγχωνομαι ταυτοχρονα) ειναι και στην οργανωση, για αλλον η χαρα ειναι να μην ασχοληθει με τιποτα. ολα αποδεκτα ειναι και φυσικα το τι θελεις να βγαλεις απο την τσεπη σου. εγω πχ θελω να μεινω σε ο,τι πιο φτηνο υπαρχει, δεν με ενδιαφερει το θεμα ξενοδοχειο. εσυ ξερεις τι θελεις και τι σου αρεσει, ξεκινα απο μια χωρα που θεωρειται πολτ ασφαλης, δες αν σου αρεσει η οργανωση του ταξιδιου και αν τελικα περασες καλα. δεν ταιριαζουν ολα σε ολους.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλως ηλθες στη παρεα.... .. το να ταξιδευεις μονος η μονη ειναι θεμα χαρακτηρα, το να ταξιδευεις με παρεα αλλα χωρις τη βοηθεια γραφειου ειναι πολυ ευκολη εμπειρια ..το ειπες και εσυ ..στις χωρες που επισκεφτεσαι πας διαβασμένη...ε το ιδιο ισχυει και για οποιον διαβαζει για τη χωρα που θελει να επισκεφτει και προγραμματιζει το ταξιδι του...
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ονειρεμένο Ταξίδι
ταφρος μαριανων
Μαμα μονο και ειναι δικο σου το προφιλ...(τεσπα οπως και να εχει μπορεις να βρεις απειρα τοπικ με αυτο το θεμα μεσα στο φορουμ)
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλησπερα σε ολους!!Ειμαι πολυ χαρουμενη (πραγματικα) που απο σημερα θα εχω μια πολυ ωραια παρεα που απαρτιζεται απο ανθρωπους που εχουν το ιδιο παθος με μενα!Εδω και λιγο διαστημα(αν και σημερα γραφτηκα) εχω ανακαλυψει αυτο το υπεροχο forum και εχω χαθει, στην κυριολεξια,μεσα στις καταπληκτικες ιστοριες των μελων του...Οταν τις διαβαζω με απορροφουν τελειως,ειναι σαν να τις ζω εγω,με μεταφερουν σε αλλο κοσμο,με κανουν να ξεχνω τα προβλημστα της καθημερινοτητας...Ειχα την ευτυχια στη ζωη μου να πραγματοποιησω καποια ταξιδια -να πραγματοποιω το ονειρο της ζωης μου οπως ελεγα χαρακτηριστικα.Στην Ευρωπη εχω ταξιδεψει προς το παρον.Ιταλια,Ελβετια,Αυστρια,Ογγαρια,Τσεχια,Σλοβακια,Ισπανια,Νοτια Γαλλια,Μονακο(υπεροχο ταξιδι),Κωνσταντινουπολη...Ολα αυτα τα ταξιδια τα εκανα με γκρουπ.Ημασταν μια μεγαλη παρεα που καθε χρονο αποφασιζαμε να παμε μαζι και σε εναν διαφορετικο προορισμο και κλειναμε το ταξιδι με οργανωμενο γκρουπ.Δεν εχω κανενα παραπονο απο τα γραφεια.Τα ταξιδια ηταν αψογα οργανωμενα,μειναμε στα καλυτερα ξενοδοχεια,φαγαμε καλα και πολυ, ειχαμε παντου ξεναγους, ειδαμε παρα πολλα μερη, συννενουμαστε πληρως με τους συνοδους μας!Το κοστος ηταν πολυ προσιτο και το σπουδαιοτερο δεν ειχαμε το αγχος του ασχετου σε μια ξενη χωρα.Σημειωτεον οτι εγω οπου πηγαινα ημουνα πολυ διαβασμενη και ηξερα τι θα δω κ που θα παω ενα ελευθερο απογευμα.Και εδω ειναι η μεγαλη μου απορια...Πως βρε παιδια αποφασιζετε να πατε μονοι σας σε μια ξενη χωρα που δεν γνωριζετε απο πριν(ενταξει τη δευτερη φορα στα ιδια μερη θα παω κι εγω μονη μου),δεν ξερετε τη γλωσσα, τι θα συναντησετε, τι κινδυνοι υπαρχουν γενικοτερα...Και να πω ενταξει Ευρωπη ειναι παει στο καλο.ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΩΣΣΣΣΣ??????Πραγματικα το εχω μεγαλη απορια!Οχι πως το κατακρινω η πως δεν το ζηλευω...Οχι.Απλα θα ηθελα να μαθω πως.Και που ξερετε, αν με πεισετε(και με βοηθησετε),το επομενο ταξιδι μου μπορει να το κανω μονη μου...Φιλια σε ολους!
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στη μεγάλη παρέα μας!!!!
Εγώ όσα ταξίδια έχω κάνει τα έχω οργανώσει μόνη μου, διαβάζοντας όλες τις ιστορίες των φίλων του forum για τον προορισμό που κάθε φορά με ενδιαφέρει να επισκεφτώ, οπότε εχω πλήρη εικόνα για το τί πρόκειται να συναντήσω, αντλώ επίσης πληροφορίες από το internet για τις ιδιαιτερότητες του κάθε τόπου αλλά και για την ασφάλεια που παρέχει στους επισκέπτες, γενικά δηλαδή πάω πολύ διαβασμένη και ψαγμένη για όλα.
Ενημερώνομαι για όλα τα αξιοθέατα, τα μέσα μεταφοράς, τις περιοχές που πρέπει κάποιος ταξιδιώτης να κινηθεί και μέχρι τώρα ευτυχώς δεν συνάντησα ποτέ κανένα πρόβλημα. Σίγουρα όλα είναι πιο οικονομικά από τα οργανωμένα ταξίδια και η ελευθερία κινήσεων και επιλογών είναι το σημαντικό πλεονέκτημα των δικών μου ταξιδιών. Πάω όπου θέλω όποτε το θέλω, αλλάζω ίσως το πρόγραμμά μου, αν κάτι άλλο μου τραβήξει περισσότερο το ενδιαφέρον ή λόγω καιρικών συνθηκών, χωρίς να είναι υποχρεωτικό να ακολουθώ κατά γράμμα και πολλές φορές τρέχοντας το πρόγραμμα ενός τσξιδιωτικού πρακτορείου. Πιστεύω ότι με καλή ενημέρωση και πολύ διάβασμα ο καθένας μπορεί να κάνει τα ταξίδια μόνος του.
Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη, εξάλλου μου δίνει απίστευτη χαρά και ενέργεια να ψάχνω και να οργανώνω τα ταξίδια μου. Μπορώ να πω ότι σχεδόν το μισό ταξίδι το ζω συγκεντρώνοντας πληροφορίες και βλέποντας χάρτες και εικόνες του τόπου που πρόκειται να γνωρίσω. Ελπίζω να σου έδωσα απαντήσεις στις απορίες σου αλλά και κίνητρα για να δοκιμάσεις να οργανώσεις και εσύ τα δικά σου ταξίδια.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλωσήλθες στην παρέα! :welcome:

Αφού σου αρέσει να πηγαίνεις προετοιμασμένη, την μισή δουλειά την έχεις κάνει! Όπως είπε και η buffon, από το internet μπορείς να βρεις ό,τι πληροφορία θες για τον κάθε προορισμό. Αξιοθέατα, μετακινήσεις, ασφάλεια, φαγητό κλπ.

Εγώ μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ τυπωμένους χάρτες του Google Maps και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Τώρα στην γλώσσα... Εγώ Αγγλικά ξέρω και τα λίγα Γαλλικά που κάναμε στο γυμνάσιο. Αν μπορείς, μαθαίνεις και λίγες φράσεις στην εκάστοτε γλώσσα, όλο και κάπου μπορεί να σου χρησιμεύσουν. Στη χειρότερη περίπτωση, με νοήματα - λίγα ό,τι ξέρεις εσύ - λίγα ό,τι ξέρει ο άλλος, θα βρείτε την άκρη. Μια φορά στην Πορτογαλία, συννενοηθήκαμε με ένα αγρότη, που ήξερε μόνο Πορτογαλικά, για το πώς θα πηγαίναμε σε ένα χωριό που θέλαμε από παρακαμπτήριο δρόμο, γιατί ο κεντρικός είχε κλείσει λόγω κατολίσθισης. Καλή θέληση να υπάρχει και στο τέλος βγάζεις άκρη.

Μεγάλο πλεονέκτημα είναι, αφού ξέρεις τα γούστα σου (και της υπόλοιπης παρέας), ότι μπορείς να κανονίσεις το πρόγραμμα και να μοιράσεις τις μέρες όπως θέλεις. Π.χ. σε προγράμματα πρακτορείων σου δείχνουν το Λούβρο μέσα σε ένα απόγευμα. Εμείς φάγαμε 2 μέρες εκεί.

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, η μισή χαρά είναι στο ψάξιμο και στην προετοιμασία! Δεν σου λέω να πας π.χ. Συρία. Σε κάποια από τις χώρες της Ευρώπης που πήγες, δεν είναι εύκολο να οργανώσεις και να πας μόνη σου ένα ταξίδι εκεί; Ξεκινάς από εκεί και σιγά-σιγά "επεκτείνεις" τον χάρτη.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δεν εχεις νιωσει τη χαρα του να βαζεις κατω το χαρτη της χωρας που θελεις να πας και να καλεισαι ΕΣΥ να αποφασισεις διαδρομες, πολεις και χωρια που θα επιςκεφθεις, μερες που θα αφιερωσεις. Θελεις να την αραξεις σε ενα μικρο χωριουδακι; στο χερι σου ειναι. Θελεις να ατριμωξεις κι αλλο προορισμο στο φορτωμενο σου προγραμμα; εσυ αποφασιζεις. Ακομα και κατα τη διαρκεια του ταξιδιου σου μπορεις να κανεις αλλαγες αναλογα με τα κεφια οσυ, αρκει να εχεις προνοησει και να ειναι ευκολη η ακυρωση των ξενοδοχειων σου.
Εννοειται οτι ισχυουν και ολα οσα εχουν πει οι φιλοι παραπανω, πρεπει να εχεις αφιερωσει πολλες ωρες, για να μην πω μερες στο ιντερνετ, αλλα αυτο μονο κοπος δεν ειναι. Ισα ισα μεγαλωνει την ευχαριστηση του ταξιδιου.
Βεβαια υπαρχουν και ανθρωποι που ενω τους αρεσουν τα ταξιδια, προτιμουν την επιφανιακη και γρηγορη ματια που σου προσφερουν τα πρακτορια. Προτιμουν το χαβαλε στο λεωφωρειο διασχιζοντας τα ατελειωτα χλμ. των αυτοκινητοδρομων, απο το ξεποδαριασμα στα χωρια η το ατελειωτο οδηγημα στα βουνα. Ειναι και θεμα χαρακτηρα.
Παντως δεν ξεκιναει απο Ασια η Λατινικη Αμερικη καποιος που ταξιδευει πρωτη φορα μονος του. Ολοι εχουμε αρχισει απο πιο ....ευκολους προορισμους.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το πρώτο μου ταξίδι το έκανα με γκρουπ και από τότε είπα ποτέ ξανά. Οργανώνω τα ταξίδια μου σύμφωνα με τα δικά μου γούστα, υπάρχουν τόσες εφαρμογές στο internet που είναι παιχνιδάκι. Άλλωστε η αναμονή και η προετοιμασία είναι εξίσου συναρπαστικές όπως το ταξίδι. Το κάνουν καθημερινά εκατομμύρια άνθρωποι, γιατί όχι και εμείς, τι μας λείπει δηλαδή;
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Εγώ ξεκίνησα απο Μεξικό, το πρωτο (κ μοναδικό μέχρι στιγμής ) εξωτερικο. Έιχα μια ιδέα τι ήθελα να δω. Έριξα μια ματια ταξ . γραφεία, δεν με κάλυπταν ουτε τιμες ουτε προγράμματα κ ουτε το ξανασκεφτηκα. Ανασφάλεια δεν ένιωσα σχεδόν καμια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Και που ξερετε, αν με πεισετε(και με βοηθησετε),το επομενο ταξιδι μου μπορει να το κανω μονη μου...Φιλια σε ολους!
Ειχαμε μια σκασιλα να σε πεισουμε...Φιλια και σε σενα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλώς ήρθες :D
Για μένα μετράει η χαρά της προετοιμασίας (που ξεκινάει μήνες πριν) αλλά και το γεγονός πως μπορώ να συμπιέσω το κόστος ανάλογα με τις επιθυμίες μου.
Έτσι κάποιοι προορισμοί, που διαφορετικά θα ήταν "άπιαστοι", έχουν γίνει προσιτοί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom