Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα Σρι Λάνκα Εξωτική Κεϋλάνη και χλιδάτα Εμιράτα!

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
οκ, ευχαριστώ, με βοήθησες πολύ!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γεια σου Stellina! Εμενα απο το προγραμμα που σας προτεινουν θα με αγχωνε πιο πολυ η τελευταια μερα που το πρωι εχει αναβαση Sigiriya και το απογευμα πρεπει να ειστε Κολομπο.. Αν εχεις πτηση αυτη τη μερα μη το κανετε..
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Τι ωραία ιστορία!!! Σκέφτομαι μήπως και εμείς κλείσουμε private οδηγό, τουλάχιστον για κανα δυο μέρες... είναι εύκολο να βρεις εκεί;

ΣΟΣ! Εμβόλια κάνατε; Χάπια για ελονοσία παίρνατε;;;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τι ωραία ιστορία!!! Σκέφτομαι μήπως και εμείς κλείσουμε private οδηγό, τουλάχιστον για κανα δυο μέρες... είναι εύκολο να βρεις εκεί;

ΣΟΣ! Εμβόλια κάνατε; Χάπια για ελονοσία παίρνατε;;;
Ευχαριστω panius! Πιστευω μπορειτε να βρειτε και εκει οδηγο αν ψαξετε σε πρακτορεία στις μεγαλες τους πολεις (colombo,kandy). Aλλα μη διαλέξετε καποιον απο αυτους που θα σας πλησιάσουν και δουλευουν μονοι τους. Για την ασφαλεια σας μονο απο πρακτορειο. Εμεις κλεισαμε καιρο πριν το ταξιδι αφου ανταλλαξα μειλς με πολλα πρακτορεια και διαβασα σχολια στο tripadvisor.. Εμβολια καναμε για ηπατίτιδα Α (απαραιτητο) και για τετανο διφθεριτιδα.. Θελαμε και για τυφοειδη πυρετο αλλα μετα απο επικοινωνια με keelpno μαθαμε πως δεν υπηρχε πουθενα διαθέσιμο.. Τωρα μπορει να εχει.. Χαπια για ελονοσια δε πηραμε (ευδοκιμεί σε συγκεκριμενες περιοχες στην ενδοχωρα κυριως) αλλα προσεχαμε πολυ να μη μας τσιμπησουν καθολου κουνουπια.. Για την προετοιμασία τα γραφω αναλυτικα στα πρωτα κεφαλαια της ιστορίας.. Καλη προετοιμασία και καλο ταξιδι!!
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Σκέφτομαι μήπως και εμείς κλείσουμε private οδηγό, τουλάχιστον για κανα δυο μέρες... είναι εύκολο να βρεις εκεί;

ΣΟΣ! Εμβόλια κάνατε; Χάπια για ελονοσία παίρνατε;;;
1) Όταν είχα πάει εγώ "private οδηγό" είχαμε κλείσει απο την ρεσεψιόν του ξενοδοχείου που μέναμε , οπότε ήταν γνωστός και είχε την "ευθύνη" το ξενοδοχείο ...

2) Εμβόλια όχι δεν κάναμε. Στην Ελληνική αρμόδια υπηρεσία που είχα ρωτήσει μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητο και αν τα κάνετε θα είναι "Προαιρετικά" .

Έχω να πω ότι το θέμα των εμβολίων θα πρέπει να το βλέπουμε πολύ σοβαρά γιατί κάνοντας ένα εμβόλιο
(που οι περισσότεροι ιατροί δεν συνιστούν) ενδέχεται να υποβληθούμε σε αρνητικές-ανεπιθύμητες παρενέργειες που μπορεί να χάσουμε ακόμα και το ταξίδι μας....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.216
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τι ωραία ιστορία!!! Σκέφτομαι μήπως και εμείς κλείσουμε private οδηγό, τουλάχιστον για κανα δυο μέρες... είναι εύκολο να βρεις εκεί;

ΣΟΣ! Εμβόλια κάνατε; Χάπια για ελονοσία παίρνατε;;;
Εμείς κυκλοφορούσαμε με ΜΜΜ που είναι πολύ βολικά, αλλά για κάποιες εκδρομές κλείσαμε οδηγό μέσω των καταλυμάτων μας. Γενικά αν δεν θες να κάνεις όλο σου το ταξίδι με οδηγό θα σου πρότεινα να έκλεινες επιτόπου, ούτως ώστε να κάνεις τα παζαρέματά σου, αλλά και για να αποφύγεις δυσάρεστες "εκπλήξεις". Προσωπικά δεν ήθελα να έχω οδηγό κάθε μέρα για πολλούς λόγους, αλλά αυτά είναι και ζητήματα προσωπικών προτιμήσεων.

Εμείς δεν κάναμε εμβόλια (βέβαια είχαμε κάνει κάποια στο παρελθόν, τα οποία μας "έπιαναν" ακόμα), ούτε φυσικά πήραμε χάπια για την ελονοσία. Η Σρι Λάνκα είναι αρκετά ασφαλής ως προς αυτό. Χρησιμοποιούσαμε ισχυρό αντικουνουπικό κλπ και προσπαθούσαμε να προστατευτούμε στοιχειωδώς, αλλά εννοείται πως μας τσίμπησαν πολλά κουνούπια, χωρίς κάποιο ευτράπελο. :)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Σας ευχαριστώ παιδιά! Άρα ούτε εμβόλια, ούτε χάπια! Τέλεια! Τώρα προβληματίζομαι με το θέμα ξενοδοχείο. Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για το Tortuga hotel στην Unawatuna, αλλα δυστυχώς είναι fully booked. Βασικά ότι καλά βρίσκω, όλα fully booked ειναι :( Λέτε να έχω θέμα με τη διαμονή;;; Πολύ δημοφιλής αποδείχθηκε η Σρι Λάνκα! Διάβασα @echo2011 ότι πήγες από τις 7 να προλάβεις ξαπλώστρα. Τόσο κόσμος;;; Δλδ θα πρέπει να ξυπνάμε χαράματα για μια θέση στον ήλιο;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σας ευχαριστώ παιδιά! Άρα ούτε εμβόλια, ούτε χάπια! Τέλεια! Τώρα προβληματίζομαι με το θέμα ξενοδοχείο. Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για το Tortuga hotel στην Unawatuna, αλλα δυστυχώς είναι fully booked. Βασικά ότι καλά βρίσκω, όλα fully booked ειναι :( Λέτε να έχω θέμα με τη διαμονή;;; Πολύ δημοφιλής αποδείχθηκε η Σρι Λάνκα! Διάβασα @echo2011 ότι πήγες από τις 7 να προλάβεις ξαπλώστρα. Τόσο κόσμος;;; Δλδ θα πρέπει να ξυπνάμε χαράματα για μια θέση στον ήλιο;
Είχαμε γεμάτο πρόγραμμα γιαυτό πήγαμε πρωί πρωί, και δε ξέραμε κιόλας πόσο κόσμο θα μάζευε πιο μετά.. Γύρω στις 8 είχε πολύ λίγο κόσμο, κανένα 2ωρο μετά είχε αρκετούς αλλά όχι και χαμό, έβρισκες άνετα να κάτσεις..
Το θέμα των εμβολίων μη το προσπεράσεις έτσι, ψάξτο λίγο.. Σε συζήτηση που είχα με ντόπιο μου είπε ότι ηπατιτιδα Α κολλάς πολύ εύκολα από μολυσμένο νερό ή φαγητό..
Να συμπληρώσω ότι οι συνθήκες υγιεινής και καθαριότητας στην Σρι λάνκα δεν έχουν καμια σχέση με ότι έχουμε συνηθίσει εδώ.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Σε συζήτηση που είχα με ντόπιο μου είπε ότι ηπατιτιδα Α κολλάς πολύ εύκολα από μολυσμένο νερό ή φαγητό..
Κοίτα, την υπατίτιδα Α μαλλον την έχω κολλήσει απ την Ινδια οπότε δεν ανησυχώ!!! χαχαχα!!! Με το πρόγραμμα τι κάνω ειν' το θέμα... έχω πελαγώσει :(

Σκεφτόμαστε ως εξής:
30/12 Άφιξη Κολόμπο 2 τα ξημερώματα και διανυκτέρευση σε χοτελ κοντά στο αεροδρόμιο.

31/12 φεύγουμε πρωί για Γκάλλε (το πώς ακόμα δεν ξέρουμε) και μένουμε 3 βράδια εκεί (στην Ούναβατούνα. Δεν βρίσκω τίποτα από χοτέλ. Όλα τα καλά κλεισμένα είναι)

3/1 φεύγουμε για Κάντυ και καθόμαστε εκεί 3 μέρες για να δούμε Lion Rock, Polonnaruwa και ορφανοτροφείο ελεφάντων σε μονοήμερες εκδρομές.

6/1 πετάμε από Κολόμπο 5.25 ξημερώματα (άλλο άγχος αυτό).

Βγαίνει???
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
@panius η διαδρομή unawatuna- kandy σε μια μερα θα είναι σίγουρα μεγάλη ταλαιπωρία!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
@panius η διαδρομή unawatuna- kandy σε μια μερα θα είναι σίγουρα μεγάλη ταλαιπωρία!
Δεν γίνεται αλλιώς όμως... Κοίτα, απ' ότι βλέπω μέχρι Κολόμπο έχουν φτιάξει έναν υπέροχο αυτοκινητόδρομο ευρωπαϊκων προδιαγραφών. Από Κολόμπο για Κάντυ δεν έχω ιδέα. Φαντάζομαι κανά 4ωρο... τουλάχιστον έτσι λέει στο googlemaps. Έχεις εμπειρία;;;
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Το εχω κάνει αναποδα πέρσι! Βασικά το δικο μου πρόγραμμα ήταν πολυ στο τρέξιμο.

1. Σιγκιριγια
2. Καντυ
3. Nuwara elia
4. Unawatuna
5. Galle

Ενα βράδυ παντού εκτός απο unawatuna που εμεινα 2.
Η nuwara eliα unawatuna ηταν ζορικη διαδρομή!

Προτιμω να αφήνω τις χαλαρες παραλιοκαταστασεις στο τέλος του προγράμματος!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom