Μια μεγαλη απορια...

seven_summer1

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κομο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη
Ευχαριστω πολυ ολους σας για τις ιδεες και τις συμβουλες σας.Εχετε δικιο, ισως αρχιζοντας απο εναν αρκετα κοντινο προορισμο,με πολυ διαβασμα και ψαξιμο(οπως κανω αλλωστε)να χαρω την προετοιμασια και να ζησω το ταξιδι, οπως ισως δεν το εχω ζησει μεχρι τωρα.Ευχαριστω ιδιαιτερα τον φιλο tripakias που με ...τοσο ευγενικο τροπο με υποδεχθηκε στην μεγαλη παρεα σας...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
@seven_summer1 καλωσήρθες στην μεγάλη ταξιδιωτική παρέα του travelstories!
Όπως αναφέρθηκε από τους συμφορουμίτες με σωστό προγραμματισμό και ψάξιμο που σου αρέσει έτσι κι αλλιώς,δεν είναι τίποτε δύσκολο.Το σημαντικό για μένα είναι να βρω οικονομικό αεροπορικό εισιτήριο για τον προορισμό που με ενδιαφέρει.Εχω στο μυαλό αρκετούς οπότε ότι κάτσει αν με βολέυουν οι ημερομηνίες το αρπάζω.Για αρχή γράψου στα newsletter των αεροπορικών που θέλεις για να σου έρχονται έγκαιρα οι προσφορές αν και εφόσον παρακολουθείς τακτικά το φόρουμ θα τις δεις άμεσα.Πολύ χρήσιμα είναι το flyforfree και το scyscanner αν δεν τα γνωρίζεις ήδη όπου μπορείς να συγκρίνεις τιμές όλων των αεροπορικών για προορισμούς που σε ενδιαφέρουν.Καλά είναι βέβαια να ψάχνεις αρκετούς μήνες πριν για καλή τιμή.
Ξενοδοχείο κλείνεις όποιο σου αρέσει συγκρίνοντας τιμές,τοποθεσία κλπ από Booking.com,hotels.com και άλλες τέτοιες σελίδες.Αγοράζεις έναν καλό οδηγό,κάνεις και μια έρευνα στο ίντερνετ για αξιοθέατα και επικαιροποιημένες ώρες επίσκεψης και το ταξιδάκι σου είναι έτοιμο!Αν το κάνεις κανα δυό φορές Ευρώπη και πάρεις το βάπτισμα του πυρός δε θα σε σταματάει τίποτα!Όσο θα ψάχνεις τόσο θα ανακαλύπτεις και θα εξοικειώνεσαι.Αν ακολουθεί και κάποιος σύντροφος,φίλος ή φίλη τα πράγματα θα είναι ακόμη ευκολότερα καθώς ο αρχικός φόβος θα μοιραστεί.Κάνε μια προσπάθεια κι εδώ ειμαστε να βοηθήσουμε όποτε χρειαστείς!Καλά ταξίδια όποιες κι αν είναι οι επιλογές σου!
 

seven_summer1

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κομο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη
Villi μου σ'ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια!Οι προτροπες σου και οι συμβουλες σου πραγματι πολυτιμες...Κολλαω λιγακι στις μετακινησεις,στις καρτες που ισως χρειαστει να βγαλω, στον υπολογισμο των αποστασεων,στο κλεισιμο απο το ιντερνετ μουσειων κλπ.Τελος παντων,οταν ερθει η ωρα με το καλο και χρειαστω καποια βοηθεια ,φανταζομαι θα μπορω να υπολογιζω σ'ολους εσας που εχετε εμπειρια πανω σ'αυτο. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και ευχομαι και σε σας καλα και πολλα ταξιδια!!!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Villi μου σ'ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια!Οι προτροπες σου και οι συμβουλες σου πραγματι πολυτιμες...Κολλαω λιγακι στις μετακινησεις,στις καρτες που ισως χρειαστει να βγαλω, στον υπολογισμο των αποστασεων,στο κλεισιμο απο το ιντερνετ μουσειων κλπ.Τελος παντων,οταν ερθει η ωρα με το καλο και χρειαστω καποια βοηθεια ,φανταζομαι θα μπορω να υπολογιζω σ'ολους εσας που εχετε εμπειρια πανω σ'αυτο. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και ευχομαι και σε σας καλα και πολλα ταξιδια!!!
Ο υπολογισμος των αποστασεων με το google maps η το via michelin ειναι παιχνιδακι, οσο για τα εισητηρια απο το ιντερνετ, φανταζομαι θα εχεις κλεισει απο ελληνικο σαιτ για μεγαρο η ηρωδειο η κατι αλλο τελος παντων. Δεν εχει καμια διαφορα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Villi μου σ'ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια!Οι προτροπες σου και οι συμβουλες σου πραγματι πολυτιμες...Κολλαω λιγακι στις μετακινησεις,στις καρτες που ισως χρειαστει να βγαλω, στον υπολογισμο των αποστασεων,στο κλεισιμο απο το ιντερνετ μουσειων κλπ.Τελος παντων,οταν ερθει η ωρα με το καλο και χρειαστω καποια βοηθεια ,φανταζομαι θα μπορω να υπολογιζω σ'ολους εσας που εχετε εμπειρια πανω σ'αυτο. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και ευχομαι και σε σας καλα και πολλα ταξιδια!!!
Συμφωνώ απόλυτα με την villy για "το βάπτισμα του πυρός", μετά όλα δείχνουν ευκολότερα.
Σίγουρα μπορείς να βασίζεσαι στη παρέα. Είναι όλοι πρόθυμοι και σε ετοιμότητα :).
Καλά ταξίδια και σ' εσένα
 

seven_summer1

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κομο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη
Κοριτσια σας ευχαριστω!!Ενω ασχολουμαι με το ιντερνετ, ειναι καποιες λεπτομερειες (καποια site που τα ξερω)που δεν τα σκεφτηκα καθολου...Ισως επειδη δεν εχω ξαναμπει σε αυτην τη διαδικασια...Παντως δεν περιμενα πως τοσο πολλοι ανθρωποι θα γυρνουσαν ολο τον κοσμο μονοι τους με αρχικο κινητρο ενα φθηνο εισητηριο αεροπλανου και με μια μετεπειτα αναζητηση στο διαδικτυο του τοπου που επισκεπτονται...Ας ειναι καλα το travelstories που μου το εμαθε αυτο!Να ειστε ολοι καλα!
 

seven_summer1

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κομο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη
Καλως ηλθες στη μεγαλη παρεα μας που σε κανει να ξεχνιεσαι και να ονειρευεσαι...Καλα ταξιδια σου ευχομαι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.313
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom