Αιθιοπία Με τη βοήθεια του Θεού... στη Κόλαση!

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Για άλλη μια φορά ήσουν κατατοπιστικότατος. Ώστε θέλει μια μέρα η περιοχή των ναών!
Μόνο μια ερώτηση πρακτικής φύσεως: Εκεί, οι μετακινήσεις σας πως γινόταν; Εννοώ από το ξενοδοχείο στις εκκλησίες και στο χωριό.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Για άλλη μια φορά ήσουν κατατοπιστικότατος. Ώστε θέλει μια μέρα η περιοχή των ναών!
Μόνο μια ερώτηση πρακτικής φύσεως: Εκεί, οι μετακινήσεις σας πως γινόταν; Εννοώ από το ξενοδοχείο στις εκκλησίες και στο χωριό.
Aπό το ξενοδοχείο, επειδή ήταν εκτός κέντρου, με bajaj (τουκ τουκ) που πλεονάζουν. Εντός του κέντρου και στις εκκλησίες με τα πόδια.
1 μέρα θέλει για να το απολαύσεις με το ραχάτι σου.
Αν απλώς μπαίνεις βγαίνεις βγάζεις μια φωτό και δεν έχεις ξεναγό να σου πει κάποια πράγματα το κάνεις και σε ένα ασφυκτικά γεμάτο πρωινό. Αλλά το θεωρώ λάθος. Μπορεί να μη θυμάμαι λεπτομέρειες τώρα αλλά εκεί μας βοήθησε πολύ να καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε και κυρίως την αλληγορία.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Κατα τη γνωμη μου οι εκκλησιες της Αιθιοπιας υπερτερουν κ ειναι πιο ιδιαιτερες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Με της Αρμενιας που ειχα δει στην αντιστοιχη ιστορια σου.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Με της Αρμενιας που ειχα δει στην αντιστοιχη ιστορια σου.
Ούτε λόγος. Τουλάχιστον της Lalibela.
Ένα μείον στην Αρμενία ήταν η παντελής έλλειψη τοιχογραφιών.
Αρχιτεκτονικά όμως είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Η Lalibela έχει τη μοναδικότητα να είναι ένας μονόλιθος/ημιμονόλιθος οι εκκλησιές κάτι που δεν το συναντάς εύκολα παγκοσμίως.
Αντίθετα τα μοναστήρια στη Λίμνη Τανα δεν μου είπαν τίποτα αρχιτεκτονικά.
Οι υπόσκαφες εκκλησίες στο Tigray που θα αναφερθώ σε επόμενο κεφάλαιο έχουν την ιδιαιτερότητά τους αλλά όχι στο σημείο τελειότητας της Lalibela
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Hydronetta, το ηφαίστειο Erta Ale είναι κάπου και δεν το βρίσκω; Δε βλέπω περιγραφή. Έρχεται;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Hydronetta, το ηφαίστειο Erta Ale είναι κάπου και δεν το βρίσκω; Δε βλέπω περιγραφή. Έρχεται;
Ερχεται μόλις τελειώσει το Πακιστάν (κανά δυο κεφάλαια του απομένουν)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ερχεται μόλις τελειώσει το Πακιστάν (κανά δυο κεφάλαια του απομένουν)
Ωραία! Μια ερώτηση μόνο: Το περπάτημα για το ηφαίστειο ήταν ζόρικο; Δηλαδή, ήταν κάπου 15 χλμ (απ' όσο είδα), είχε ανηφόρα μεγάλη, ένας γύρω στα 60 θα έχει θέμα; Η παρέα μου είναι από 56 ως 66. Να υπολογίζουμε, να το βάλομε στο πρόγραμμα ή όχι.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ωραία! Μια ερώτηση μόνο: Το περπάτημα για το ηφαίστειο ήταν ζόρικο; Δηλαδή, ήταν κάπου 15 χλμ (απ' όσο είδα), είχε ανηφόρα μεγάλη, ένας γύρω στα 60 θα έχει θέμα; Η παρέα μου είναι από 56 ως 66. Να υπολογίζουμε, να το βάλομε στο πρόγραμμα ή όχι.
Εγώ που δεν είμαι και υπόδειγμα φυσικής κατάστασης το έκανα σε 3 ώρες. Αρχικά είναι επίπεδο μετά μια ήπια ανηφόρα. Όχι δεν έιναι κάτι πολύ απαιτητικό, αλλά κάποιος που δεν έχει αντοχές μπορεί να του φανεί. Επίσης δεν μπορεί να το κάνει εντελώς με το ραχάτι του διότι υπάρχουν φύλακες που συνοδεύουν το γκρουπ και πρέπει να υπάρχει μια λογική απόσταση μεταξύ πρώτου και τελευταίου. Επίσης κάποια απόσταση την καλύπτεις αναγκαστικά μέσα στο σκοτάδι και χρειάζεται φακός ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
Γενικά στο Danakil/Erta Ale μην ζητάτε πολυτέλειες. Θα κοιμηθείτε χαμαί και στο ύπαιθρο. Οποιανού πονεί το σαρκίο θα είναι δοκιμασία. ΑΛΛΑ ότι θα δεις σε αποζημιώνει στο ακέραιο!
Αν κάποιος δεν μπορεί καθόλου τόση ώρα περπάτημα μπορείτε να συνεννοηθείτε με το πρακτορείο να κανονίσει να τους μεταφέρουν καμήλες
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Εγώ που δεν είμαι και υπόδειγμα φυσικής κατάστασης το έκανα σε 3 ώρες. Αρχικά είναι επίπεδο μετά μια ήπια ανηφόρα. Όχι δεν έιναι κάτι πολύ απαιτητικό, αλλά κάποιος που δεν έχει αντοχές μπορεί να του φανεί. Επίσης δεν μπορεί να το κάνει εντελώς με το ραχάτι του διότι υπάρχουν φύλακες που συνοδεύουν το γκρουπ και πρέπει να υπάρχει μια λογική απόσταση μεταξύ πρώτου και τελευταίου. Επίσης κάποια απόσταση την καλύπτεις αναγκαστικά μέσα στο σκοτάδι και χρειάζεται φακός ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
Γενικά στο Danakil/Erta Ale μην ζητάτε πολυτέλειες. Θα κοιμηθείτε χαμαί και στο ύπαιθρο. Οποιανού πονεί το σαρκίο θα είναι δοκιμασία. ΑΛΛΑ ότι θα δεις σε αποζημιώνει στο ακέραιο!
Αν κάποιος δεν μπορεί καθόλου τόση ώρα περπάτημα μπορείτε να συνεννοηθείτε με το πρακτορείο να κανονίσει να τους μεταφέρουν καμήλες
Αγαπητέ hydronetta, αυτές οι πληροφορίες είναι υπέροχες. Για τρεις ώρες περπάτημα νιώθουμε όλοι πολύ «φιτ», που λένε και στο χωριό μου. Αλλά άμα έχει και καμήλες θα κρατάμε σκληρό νόμισμα. Ελπίζω όλα να μας πάνε καλά.
Σε ευχαριστώ θερμά και εκ μέρους της παρέας.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Όλοι περπατούσαν μια χαρά πάντως στην ανάβαση για το ηφαίστειο χωρίς ιδιαίτερο κόπο ή πρόβλημα: πιάνεις κουβέντα με το διπλανό/η σου, χαζεύεις το τοπίο με τη στερεοποιημένη λάβα τριγύρω, έχεις την έξαψη του τι θα δεις.....το Ντάνακιλ γενικά δε χάνεται, είναι εμπειρία ζωής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom