Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Μπορωνα τη χρησιμοποιησω και για τη δευτεη εβδομαδα δηλαδη εννοω απο δευτερα εως Τεταρτη και το κοστος θα ειναι αλλα 21,15 δηλαδη συνολο 21,15 +27,15 ή πρεπει να βγαλω καινουργια με νεα φωτο κλπ?

Αεροπορικως ΝΤΕ ΓΚΩΛ Βερσαλιες 52 δυστυχως αλλα νιωθω 30
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.989
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μπορωνα τη χρησιμοποιησω και για τη δευτεη εβδομαδα δηλαδη εννοω απο δευτερα εως Τεταρτη και το κοστος θα ειναι αλλα 21,15 δηλαδη συνολο 21,15 +27,15 ή πρεπει να βγαλω καινουργια με νεα φωτο κλπ?
Ναι, τη χρησιμοποιεις για παντα, δεν ξαναβγαζεις αλλη απλα τη φορτωνεις. Κοστος 2*22,15 + 5=49,30€
37,15€ τα θες σιγουρα. Μετρας και τις μετακινησεις που θα κανεις Δευτερα, Τριτη κι αν ειναι περισσοτερες απο 7 (στη ζωνη 1-2) πας σε φορτιση της καρτας για δευτερη βδομαδα (που σιγουρα αυτο θα κανεις, αντε στην τελικη να χασεις και 1€ αν δεν μετακινηθεις πολυ το Δευτεροτριτο).
 

Mitsaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Καλησπέρα επειδή έχω λίγο μπερδευτεί με τα εισητηρια και της κάρτες φτάνω Τετάρτη και γυρνάω Κυριακή Αθήνα τι με βολεύει να βγάλω?
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Καλησπέρα επειδή έχω λίγο μπερδευτεί με τα εισητηρια και της κάρτες φτάνω Τετάρτη και γυρνάω Κυριακή Αθήνα τι με βολεύει να βγάλω?
Εξαρτάται πόσο θα κινηθείς με μετρό...αν κάνεις διαδρομές νομίζω το navigo είναι μια καλή λύση!
 

MILOS

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας,θα ταξιδεψω στο παρισι 08 με 14 Απριλιου...Φτανω στο αεροδρομιο CDG...Ξερει καποιος ποσο κοστιζει η μετακινηση απο το αεροδρομιο στην σταση μετρο OLYMPIADES?Επισης η ημερα αφιξης στο Παρισι ειναι Σαββατο 08/04 και αναχωρησης Παρασκευη 14/04,απο οσα εχω διαβασει η καλυτερη επιλογη θα ειναι να βγαλω απλα εισιτηρια για Σαββατο και Κυριακη και για τις υπολοιπες μερες(Δευτερα εως Παρασκευη) την εβδομαδιαια καρτα Navigo,ισχυει αυτο που λεω?Η Navigo περιλαμβανει και μετακινησεις σε Ντισνευλαντ,Βερσαλιες,αεροδρομιο...?Τελος την Navigo μπορω να την εκδοσουμε κατα την αφιξη μας το σαββατο στο αεροδρομιο και να ξεκινησουμε να την χρησιμοποιουμε την Δευτερα οπου θα ξεκινησει να ισχυει?Συγγνωμη αν σας ζαλισα με τις ερωτησεις αλλα εμενα με "ζαλισε" ο τροπος μετακινησης στο Παρισι...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπερα σας,θα ταξιδεψω στο παρισι 08 με 14 Απριλιου...Φτανω στο αεροδρομιο CDG...Ξερει καποιος ποσο κοστιζει η μετακινηση απο το αεροδρομιο στην σταση μετρο OLYMPIADES?Επισης η ημερα αφιξης στο Παρισι ειναι Σαββατο 08/04 και αναχωρησης Παρασκευη 14/04,απο οσα εχω διαβασει η καλυτερη επιλογη θα ειναι να βγαλω απλα εισιτηρια για Σαββατο και Κυριακη και για τις υπολοιπες μερες(Δευτερα εως Παρασκευη) την εβδομαδιαια καρτα Navigo,ισχυει αυτο που λεω?Η Navigo περιλαμβανει και μετακινησεις σε Ντισνευλαντ,Βερσαλιες,αεροδρομιο...?Τελος την Navigo μπορω να την εκδοσουμε κατα την αφιξη μας το σαββατο στο αεροδρομιο και να ξεκινησουμε να την χρησιμοποιουμε την Δευτερα οπου θα ξεκινησει να ισχυει?Συγγνωμη αν σας ζαλισα με τις ερωτησεις αλλα εμενα με "ζαλισε" ο τροπος μετακινησης στο Παρισι...
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό θέμα για τη μετακίνηση από το CDG. Για τη navigo κτλ δες και εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Παρίσι-καρτα-απεριοριστων-διαδρομων.12820/
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.989
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλησπερα σας,θα ταξιδεψω στο παρισι 08 με 14 Απριλιου...Φτανω στο αεροδρομιο CDG...Ξερει καποιος ποσο κοστιζει η μετακινηση απο το αεροδρομιο στην σταση μετρο OLYMPIADES?Επισης η ημερα αφιξης στο Παρισι ειναι Σαββατο 08/04 και αναχωρησης Παρασκευη 14/04,απο οσα εχω διαβασει η καλυτερη επιλογη θα ειναι να βγαλω απλα εισιτηρια για Σαββατο και Κυριακη και για τις υπολοιπες μερες(Δευτερα εως Παρασκευη) την εβδομαδιαια καρτα Navigo,ισχυει αυτο που λεω?Η Navigo περιλαμβανει και μετακινησεις σε Ντισνευλαντ,Βερσαλιες,αεροδρομιο...?Τελος την Navigo μπορω να την εκδοσουμε κατα την αφιξη μας το σαββατο στο αεροδρομιο και να ξεκινησουμε να την χρησιμοποιουμε την Δευτερα οπου θα ξεκινησει να ισχυει?Συγγνωμη αν σας ζαλισα με τις ερωτησεις αλλα εμενα με "ζαλισε" ο τροπος μετακινησης στο Παρισι...
Το εισιτηριο απο CDG για Olympiades χρησιμοποιωντας RER και μετα μετρο κοστιζει 10€. Τα υπολοιπα οπως τα λες.
 

Mitsaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
[QUOTE="lefos1986 τη navigo θα βγαλω γιατί το ξενοδοχείο είναι μακριά απτο Παρίσι οπότε θέλοντας και μη θα έχω αρκετές μετακινησεις....ευχαριστώ
 

Christi_ki

Member
Μηνύματα
8
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
CUBA
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα! Υπάρχει κάποιο εισιτήριο που μπορείς να βγάλεις για μετακινήσεις στο μετρό μόνο για Σ/Κ; Είχα πάει πριν χρόνια αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν για Παρίσι ή για άλλο προορισμό!
 

Wanderer42

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ανταρκτική
Καλησπέρα! Υπάρχει κάποιο εισιτήριο που μπορείς να βγάλεις για μετακινήσεις στο μετρό μόνο για Σ/Κ; Είχα πάει πριν χρόνια αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν για Παρίσι ή για άλλο προορισμό!
Μόνο για Σ/Κ, όχι. Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις πολύ τα ΜΜΜ, βγάλε δύο ημερήσια εισιτήρια απεριορίστων διαδρομών (Mobilis) - ειδάλλως κινείσαι με μεμονωμένα εισιτήρια.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Διεύθυνση διαμονής:3, Rue du Rocher, 8ο διαμ., 75008 Παρίσι, Γαλλία
προτεινόμενη διαδρομή σύμφωνα με το google RERB και μετά λεωφορείο 26 ή 27.


Το εισητήριο για το RER ισχύει και για το λεωφορείο που θα πάρω μετά?
επίσης είδα ένα λεωφορείο Roissybus που σε αφήνει στην Οpera αλλά το εισητήριο βγαίνει πιο ακριβό νομίζω.

Τι λέτε?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Διεύθυνση διαμονής:3, Rue du Rocher, 8ο διαμ., 75008 Παρίσι, Γαλλία
προτεινόμενη διαδρομή σύμφωνα με το google RERB και μετά λεωφορείο 26 ή 27.


Το εισητήριο για το RER ισχύει και για το λεωφορείο που θα πάρω μετά?
επίσης είδα ένα λεωφορείο Roissybus που σε αφήνει στην Οpera αλλά το εισητήριο βγαίνει πιο ακριβό νομίζω.

Τι λέτε?
Εκεί που πας σε συμφέρει να πάρεις το Roissybus (€12.50) από το αεροδρόμιο που σε αφήνει στην Opera, κι από κει να περπατήσεις 750 μέτρα περίπου (11-12 λεπτά) ως το ξενοδοχείο σου. Κανονικά το εισιτήριο του RER (€10) επιτρέπει και μετεπιβίβαση σε αστικά μέσα, αλλά για λεωφορείο δεν το έχω καταφέρει ποτέ με την πρώτη: συνήθως δεν περνάει από το μηχάνημα του λεωφορείου και πρέπει να εξηγήσεις τι και πως στον οδηγό του λεωφορείου στα Γαλλικά :) ή αλλιώς να βγάλεις στο λεωφορείο ένα εισιτήριο των €2. Αν έχεις βγάλει κάρτα απεριορίστων, πάντως, ισχύει και στο αστικό λεωφορείο.
Εκεί που σίγουρα δουλεύει η ανταπόκριση με το ίδιο εισιτήριο, είναι από το RER σε μετρό ή άλλο RER. Δυστυχώς όμως, λόγω έργων, το RER E που θα σε βόλευε, αυτή την εβδομάδα δε σταματάει στο Gare du Nord μετά τις 23:00, οπότε η άλλη σου εναλλακτική είναι RER B και μετά αλλαγή στο Gare du Nord για RER A για στάση Auber, και ~700 μέτρα περπάτημα, αν βγείς από τη σωστή έξοδο του σταθμού.
Υπόψην πως το RER του αεροδρομίου, μετά από κάποια ώρα το βράδυ, είναι πολύ "κάπως". Πολλή προσοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom