Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ερώτηση. Μπορεί και βλακεία. Αν εγώ δεν έχω πετσέτα, σανδάλια και εμφανιστώ στα λουτρά: "γεια σας ήρθα μόνο με μαγιό", τι ακριβώς γίνεται?
Νοικιάζω από εκεί πετσέτα και σανδάλια? Και σε τι τιμή?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ερώτηση. Μπορεί και βλακεία. Αν εγώ δεν έχω πετσέτα, σανδάλια και εμφανιστώ στα λουτρά: "γεια σας ήρθα μόνο με μαγιό", τι ακριβώς γίνεται?
Νοικιάζω από εκεί πετσέτα και σανδάλια? Και σε τι τιμή?
Αν πας στα Ρουντας δεν χρειάζεσαι καν μαγιό χαχαχα .Έχω ετοιμάσει ένα οδηγό για τα λουτρά αν καταφέρω θα τον βάλω..Δεν θυμάμαι τιμές αλλά μπορείς να νοικιάσεις εκεί πετσέτες αν και οι περισσότεροι να ξέρεις κρατάνε πετσέτα που παίρνουν από το ξενοδοχείο που μένουν.Τιμή δυστυχώς δεν θυμάμαι γιατί εμείς πήγαμε οργανωμένοι και είχαμε από όλα..
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
1. Lucas Baths:

Το Lukas Baths, στεγάζεται σε ένα εκτεταμένο συγκρότημα του 19ου αιώνα, διαθέτει οκτώ πισίνες εσωτερικές και εξωτερικές, και οι θερμοκρασίες του νερού κυμαίνονται μεταξύ 22 και 36 βαθμών Κελσίου. Προσφέρει μια ποικιλία θεραπευτικών πακέτων, όπως “μασάζ ιατρικής αποθεραπείας”, λασπόλουτρα και μασάζ ποδιών (II Frankel Leo ut 25–29, ανοικτό από 06:00 -20:00, τιμή από 8 €).
Capture.JPG



2.GELLERT
(έχει site που κλείνεις καμπίνες και ραντεβού για μασάζ, τουλάχιστον 1 μέρα πριν, σου λέει και το κόστος σε ευρώ).
http://gellertspa.com/treatments-services-in-gellert-spa
H βουτιά στα θερμά νερά του Gellert’s Art Nouveau, μοιάζει με το να παίρνετε το μπάνιο σας μέσα σε ένα καθεδρικό ναό. Οι εσωτερικές πισίνες του είναι οι ομορφότερες της Βουδαπέστης, με τη κεντρική πισίνα του να διαθέτει γυάλινο θόλο, ψηφιδωτά της Art Nouveau, παράθυρα βιτρό, και πολλά αγάλματα. Υπάρχουν στη διάθεσή σας οκτώ λουτρά. (XI Kelenhegyi ut 2–4, ανοικτό από 06:00 -20:00, τιμή από 15 €).
Capture.JPG

Capture.JPG

Capture.JPG

Capture.JPG

Capture.JPG

Capture.JPG
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
48
Likes
24
Γεια σε όλους! γύρισα πριν 15 μέρες από Βουδαπέστη κι έχω να σας προτείνω το: https://www.airbnb.gr/rooms/12650120?checkin=17/11/2016&checkout=&guests=1&s=URpBnBNC για διαμονή. Υπέροχο διαμέρισμα, ευρύχωρο πολύ για 2 άτομα, σε πολύ καλή τιμή και πιο κεντρικά δεν γίνεται. Αυτό συνεπάγεται λίγη φασαρία το βράδυ(όχι από μαγαζιά αλλά από περαστικούς)που προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου.
Το
Ruszwurm είναι ένα παραδοσιακό καφέ-ζαχαροπλαστείο με υπέροχα γλυκά. Πρέπει να το επισκεφθείτε οπωσδήποτε.
Η διαδρομή που κάνει το τραμ νούμερο 2 έχει θεωρηθεί ως η 7η καλύτερη στον κόσμο. Ειδικά αν έχει κακό καιρό να την προτιμήσετε.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σε όλους! γύρισα πριν 15 μέρες από Βουδαπέστη κι έχω να σας προτείνω το: https://www.airbnb.gr/rooms/12650120?checkin=17/11/2016&checkout=&guests=1&s=URpBnBNC για διαμονή. Υπέροχο διαμέρισμα, ευρύχωρο πολύ για 2 άτομα, σε πολύ καλή τιμή και πιο κεντρικά δεν γίνεται. Αυτό συνεπάγεται λίγη φασαρία το βράδυ(όχι από μαγαζιά αλλά από περαστικούς)που προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου.
Το
Ruszwurm είναι ένα παραδοσιακό καφέ-ζαχαροπλαστείο με υπέροχα γλυκά. Πρέπει να το επισκεφθείτε οπωσδήποτε.
Η διαδρομή που κάνει το τραμ νούμερο 2 έχει θεωρηθεί ως η 7η καλύτερη στον κόσμο. Ειδικά αν έχει κακό καιρό να την προτιμήσετε.
πήγες σε κανένα εστιατόριο από αυτά που γράφω;;;πως σου φάνηκε η Βουδαπέστη;;
 

Ran

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τον καταπληκτικό οδηγό που έχετε φτιάξει!
Την Κυριακή πετάμε για Βουδαπέστη και επιστρέφουμε την Τετάρτη. Ουσιαστικά έχουμε 2,5 μέρες στη διάθεση μας και έχουμε πάνω κάτω βρει τα μέρη που θέλουμε να επισκευθούμε. Θα ήθελα ωστόσο αν μπορείτε να μου προτείνετε τι θα μπορούσαμε να κάνουμε την Κυριακή το βράδυ. Φτάνουμε στην πόλη κατά τις 21:00 και ενώ αρχικά σκεφτόμουν να κάνουμε μια βραδινή κρουαζιέρα στο Δούναβη είδα ότι δεν υπάρχει δυνατότητα για τόσο αργά. Παρ'όλα αυτά επειδή οι μέρες είναι λίγες δεν θα ήθελα να πάει χαμένο το βράδυ μας.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τον καταπληκτικό οδηγό που έχετε φτιάξει!
Την Κυριακή πετάμε για Βουδαπέστη και επιστρέφουμε την Τετάρτη. Ουσιαστικά έχουμε 2,5 μέρες στη διάθεση μας και έχουμε πάνω κάτω βρει τα μέρη που θέλουμε να επισκευθούμε. Θα ήθελα ωστόσο αν μπορείτε να μου προτείνετε τι θα μπορούσαμε να κάνουμε την Κυριακή το βράδυ. Φτάνουμε στην πόλη κατά τις 21:00 και ενώ αρχικά σκεφτόμουν να κάνουμε μια βραδινή κρουαζιέρα στο Δούναβη είδα ότι δεν υπάρχει δυνατότητα για τόσο αργά. Παρ'όλα αυτά επειδή οι μέρες είναι λίγες δεν θα ήθελα να πάει χαμένο το βράδυ μας.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Έχετε κάνει κράτηση σε κάποιο εστιατόριο ;;
Σε ποιο σημείο της πόλης θα μείνετε;;
Τι ώρα φτάνετε στο αεροδρόμιο και τι ώρα πετάτε την Τετάρτη για να έχω μια εικόνα...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Well στο Szechenyi μάλλον θα πάμε και φυσικά έχω τσεκάρει το site τους. Το είδα ότι νοικιάζουν πετσέτα αλλά πουθενά δεν διευκρινίζει αν μπορώ να αγοράσω/ νοικιάσω από εκεί σαγιονάρες μόνο. Τις έχει μόνο σε ένα πακέτο. Μήπως γνωρίζεις?

Πετσέτα θα πάρω μάλλον από το διαμέρισμα που θα μένουμε.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Well στο Szechenyi μάλλον θα πάμε και φυσικά έχω τσεκάρει το site τους. Το είδα ότι νοικιάζουν πετσέτα αλλά πουθενά δεν διευκρινίζει αν μπορώ να αγοράσω/ νοικιάσω από εκεί σαγιονάρες μόνο. Τις έχει μόνο σε ένα πακέτο. Μήπως γνωρίζεις?

Πετσέτα θα πάρω μάλλον από το διαμέρισμα που θα μένουμε.
Οι σαγιονάρες δεν πιάνουν χώρο και καλό είναι να πάρετε μαζί σας και να μην δίνετε ούτε ένα φιορίνι τζάμπα..Πετσέτα εννοείται από το ξενοδοχείο αλλά με προσοχή μην σας την πάρει κανείς εκεί και σας την χρεώσει το δωμάτιο..Καλή επιλογή τα σεζεζνι και αν είστε μόνο άντρες τα Ρούντας είναι εκπληκτικά...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν έχω πρόβλημα να δώσω και κάποια φιορίνια παραπάνω για τις σαγιονάρες αρκεί να ξέρω ότι έχω την δυνατότητα να βρω εκεί. Την έχω?
Δεν θα είμαστε μόνο άντρες οπότε σεζεζνι.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν έχω πρόβλημα να δώσω και κάποια φιορίνια παραπάνω για τις σαγιονάρες αρκεί να ξέρω ότι έχω την δυνατότητα να βρω εκεί. Την έχω?
Δεν θα είμαστε μόνο άντρες οπότε σεζεζνι.
http://szechenyispabaths.com/szechenyi-bath-kit-towel-entry/ εδώ θα βρεις ότι ζητάς..Έχει διάφορα πακέτα ....
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τα έχω δει όλα αυτά, και μετά από μεγάλη έρευνα δεν βρήκα κάπου να διευκρινίζει αν μπορώ να πάρω μόνο σαγιονάρες από εκεί. Για αυτό είπα μήπως κάποιος που έχει πάει με διαφωτίσει.
Εξακολουθώ πάντως να μην γνωρίζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom