Γερμανία Ιταλία Πρωτοχρονιά Βερολίνο ή Μιλάνο;

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Καλησπέρα!

Σκεφτόμαστε να κάνουμε μια πρωτοχρονιάτικη εκδρομή σαν γκρουπ φίλων, οικογενειακά για 5 διανυκτερεύσεις και ψάχνοντας για φθηνά εισιτήρια οι δύο πιο οικονομικοί προορισμοί είναι Βερολίνο και Μιλάνο. Ιταλία έχουμε ταξιδέψει ξανά σε διάφορους προορισμού (Ρώμη, Φλορεντία, Σιένα, Βενετία), ενώ Γερμανία δεν έχουμε ξαναπάει.

Και κάπου εδώ λοιπόν μπαίνει το δίλημμα.

Βερολίνο (κάτι νέο και διαφορετικό)
ή
Μιλάνο (που ίσως είναι πιο γνώριμο και εύκολο)?

Σκοπός του ταξιδιού: διαφυγή από τη ρουτίνα, πνευματική ηρεμία και χαλάρωση!
Ενδιαφέροντα: αξιοθέατα, φωτογραφία, ψώνια, καλό φαγητό.

Οι πιο πολυταξιδεμένοι τα φώτα σας!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Βερολίνο φυσικά. Έχει πολλά περισσότερα πράγματα να δεις και να κάνεις για 5 μέρες απ' ότι Μιλάνο που είναι για 2ημερο. Εύκολο είναι εξίσου το Βερολίνο. Θα βρείς στο φόρουμ άπειρα θέματα και ιστορίες για το Βερολίνο και θα γίνεις εξπερ!

Για γιορτές επίσης, προφανώς και νικάει πάλι το Βερολίνο. Και πολύ πιο καλές τιμές σε ξενοδοχεια και φαγητό. Για μένα δεν υπάρχει καν δίλημμα.
 
Last edited:

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
κι εμένα το Βερολίνο μου άρεσε πολύ περισσότερο απο το Μιλάνο..νομίζω πως δεν συγκρίνονται..βεβαια δεν πήγα σε περίοδο γιορτών αλλά κ πάλι πιστεύω θα είναι πιο ωραία...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα πρωτοτυπησω. Μιλάνο, Μιλανο, Μιλανο.
Για τα μισα ενδιαφεροντα σας (ψωνια, φαγητο) ειναι αχτυπητο ενω το Βερολινο για κλαματα. Για οικογενεια Μιλανο επισης. Και σε αποσταση αναπνοης μυθικα χριστουγεννιατικα μερη (Ελβετία, Μπολζανο κλπ).
Στο Βερολινο παμε αντροπαρεα για τις μπυρες, ειδικα αξιοθεατα κλπ να πατε κ να ψαχνετε κανα ιταλικο για να δειπνησετε αμαρτια ειναι..αστο γι αλλη φαση..
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.754
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα!

Σκεφτόμαστε να κάνουμε μια πρωτοχρονιάτικη εκδρομή σαν γκρουπ φίλων, οικογενειακά για 5 διανυκτερεύσεις και ψάχνοντας για φθηνά εισιτήρια οι δύο πιο οικονομικοί προορισμοί είναι Βερολίνο και Μιλάνο. Ιταλία έχουμε ταξιδέψει ξανά σε διάφορους προορισμού (Ρώμη, Φλορεντία, Σιένα, Βενετία), ενώ Γερμανία δεν έχουμε ξαναπάει.

Και κάπου εδώ λοιπόν μπαίνει το δίλημμα.

Βερολίνο (κάτι νέο και διαφορετικό)
ή
Μιλάνο (που ίσως είναι πιο γνώριμο και εύκολο)?

Σκοπός του ταξιδιού: διαφυγή από τη ρουτίνα, πνευματική ηρεμία και χαλάρωση!
Ενδιαφέροντα: αξιοθέατα, φωτογραφία, ψώνια, καλό φαγητό.

Οι πιο πολυταξιδεμένοι τα φώτα σας!
Βερολίνο δεν έχω πάει ακόμα αλλά Μιλάνο που πήγα πέρυσι τα Χριστούγεννα ήταν τέλεια. Διαφωνώ με τον φίλο giannismits ότι το Μιλάνο είναι για 2 μέρες. Εμείς μείναμε 4 μέρες και ολημερίς είμασταν στους δρόμους για να τα δούμε όλα. Και δεν εννοώ μουσεία κ.τ.λ γιατί δεν είμαστε και πολύ των μουσείων. Αλλά για να δεις πλατείες, ναούς, κάστρα, κανάλια, πάρκα.....θέλει χρόνο γιατί είναι και χειμώνας και νυχτώνει νωρίς. Από φαγητό άψογο το Ιταλικό μενού!!! και τα απογευματινά aperitivo απλά τέλεια στα μαγαζιά στο Naviglio Grande. Από ψώνια, θέλει και ρώτημα? Τι μπορεί να συγκριθεί με την Ιταλική μόδα?
IMG-20160327-WA0003.jpg


IMG-20160107-WA0000.jpg


IMG-20160327-WA0002.jpg


IMG-20161025-WA0001.jpg


IMG-20161025-WA0002.jpg


IMG-20161025-WA0000.jpg
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Κι εγώ ψηφίζω Μιλανο, επίσκεψη στο μουσείο leonardo da vinchi ,εκδρομές με τρένο στο Μπεργκαμο και για τα παιδιά Gardaland, ενυδρειο και moovieland.
Ψώνια σε outlet εκεί κ.λ.π.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!

Μπορώ να πω ότι αισθάνομαι καλύτερα για το δίλημμα, αφού, από ό,τι φαίνεται είναι δικαιολογημένο και φυσικά εντελώς μπερδεμένος, μιας που οι απαντήσεις είναι μισές μισές!!! :D :p

Θα συνεχίσω το διάβασμα για μερικές ακόμα μέρες ελπίζοντας ότι δε θα αλλάξει κάτι στις τιμές των εισιτηρίων και πιστεύω να καταλήξω!

Αρχικά έκλινα λίγο περισσότερο προς Βερολίνο έχοντας την εντύπωση ότι για 5 μέρες θα έχει περισσότερα πράγματα να δεις και να κάνεις, αλλά τώρα μπορώ να πω ότι είμαι στο 50-50!

Ειλικρινά, πάντως σας ευχαριστώ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας !
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.895
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom