Πολωνία Πολωνία ? ........ μα ... τι πας να κάνεις εκεί ?

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού

Πολωνία ? ........ μα ... τι πας να κάνεις εκεί ?

..................... έτσι μου έλεγαν όλοι οι φίλοι μου όταν τους έλεγα τον επόμενο προορισμό μου ...
Εγώ φυσικά (όντας αντιδραστικό στοιχείο) όχι μόνο δεν τους άκουγα αλλά ήταν από τις καλύτερες εκδρομές μου με 15 μέρες γεμάτες εικόνες που θα μου μείνουν αξέχαστες στο μυαλό .......
...και ΟΧΙ φίλοι μου ... δεν είναι όμορφη μόνο η Ελλάδα !
sorry για την προσωρινή διακοπή αλλά σπεύδω να "μαζέψω" τα αρχεία μου, να βάλω μια σειρά όλα αυτά που έχω να σας πω και επανέρχομαι ...
Πολωνία ΝΑΙ ...
Ετοιμασίες ... οργάνωση ... αεροδρόμιο ... και βουρρρρρ






 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
αντε ντε !!!!!! Περιμένουμε πληροφορίες !!!! Σε 20 μέρες θα πάμε κι εμείς .... Βαρσοβία-Κρακοβία ..... ίδια αντιμετώπιση έχω κι εγω όταν λέω "Πολωνία".... θεωρείται απο πολλούς "εκτος χάρτη" περιοχή και την αντιμετωπίζουν με καχυποψία ,για να μη πώ με μεγάλη δόση υπεροψίας ....αλλά who cares ? Περιμένουμε λοιπόν !!!!:pirate1:
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Να πας με κλειστά τα μάτια φίλε μου! . Ακόμα και εγώ να μην γράψω τίποτα εδώ για τη χωρα αυτη θα δικαιωθείς από αυτη την επιλογή σου.
Έχω ένα πρόβλημα με το PC και γιαυτό καθυστερώ... Και από το κντ δεν είναι εύκολο για περιγραφές και φωτογραφίες... Μέσα στη βδομάδα πιστεύω να επανέλθω...
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
χαχαχα.... να υποθέσω ότι η αλλαγή του φύλου μου προκλήθηκε από τον "δαίμων του τυπογραφείου" λόγω των τεχνικών εμποδίων :):):):)

κόμα και εγώ να μην γράψω τίποτα εδώ για τη χωρα αυτη
αααα δεν θέλω τέτοια ...θέλω πληροφορίες να σπαρταράνε !:reading::reading::reading::reading:
Περιμένουμε λοιπον !
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Ωωωωω sorry Πηνελόπη... Πραγματικά ο "δαίμων"
Θα κάνω ότι μπορώ για να επανορθώσω το συντομότερο δυνατό.

Πάντως αν μπορούσες να πήγαινες και Βροτσλαβ θα ήταν χάρμα
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
Θα είναι μόνο 7 ημέρες , οπότε λέω να δώσω 3 Βαρσοβία και 4 Κρακοβία ..... αν βάλω /στριμώξω κι άλλη πόλη νομίζω δεν θα με αφήσει να βιώσω τους ρυθμούς των δύο πρώτων.... οπότε λέω να περιοριστώ σε αυτές αφού δεν υπάρχουν μεγάλα χρονικά περιθώρια!
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Ας πάρω όμως τα πράγματα απο την αρχή ... και ... κάνω μια μικρή εισαγωγή πριν μπω στο ψητό ... ελπίζοντας να μην σας κουράσω ...
όπως προανέφερα φίλοι μου (και Penelope) στο ταξίδι μου αυτό περίμενα να δω αυτά που μου έλεγαν οι καλοθελητές φίλοι μου ... Θα δεις κάρα δεξιά-αριστερά των δρόμων ... να προσέχεις γιατί οι δρόμοι είναι στενοί και κάθε τόσο θα πέφτεις σε λακκούβες, θα αισθανθείς άσχημα με την φτώχεια και την μιζέρια των ανθρώπων εκεί και πολλές άλλες τέτοιες μπούρδες !!!
όχι μόνο δεν ήταν έτσι ... αλλά σε κάποιες περιπτώσεις νόμιζα ότι οδηγούσα σε δρομάρες της Γαλλίας !!!
....δεν γνωρίζω αν παλιότερα τα πράγματα ήταν κάπως έτσι, αλλά στα 2500 χιλιόμετρα που διάνυσα "επάνω" σε αυτή την πανέμορφη χώρα έχω μόνο καλά λόγια να πω, και σε αντίθεση με άλλα ταξίδια μου (που δεν έχω ανεβάσει κανένα θέμα), αυτή τη φορά θα το κάνω για αντίδραση αλλά και με ευχαρίστηση !

Για το δεκαπενθήμερο αυτό τουρ σχεδίασα τις διαδρομές προς το νότιο τμήμα της χώρος (που σε συνεννόηση και με φίλους Πολωνούς μου είπαν ότι είναι το καλύτερο), αφιέρωσα κατά σειρά:

1 διανυκτέρευση σε επαρχία της Βαρσοβίας (για ξεκούραση-ανασυγκρότηση)
3 διανυκτερεύσεις στο Βρότσλαβ
4 διανυκτερεύσεις στην Κρακοβία
2 διανυκτερεύσεις στο στο Ζακοπάνε
2 διανυκτερεύσεις στη Λότζ και
2 διανυκτερεύσεις στη Βαρσοβία
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Μπουκάραμε στο ολοκαίνουργιο 6ταχυτο qashqai μας (με γυάλινη οροφή)
...διαμονή στο συμπαθητικό Złoty Dworek στο χωριό Nieporęt βόρεια της Βαρσοβίας....και ... πρώτη μέρα ... πρώτη έκπληξη ...

...και τσουπ ...μια πανέμορφη λιμνούλα στη μέση του πουθενα ...
καφεδάκι, (πληρώσαμε 7 ζλότι για 2 διπλά καπουτσίνο, σερβιρισμένο παρακαλώ) ...


20160915_090339.jpg


IMG_1439.JPG


Επόμενος σταθμός μας το εκπληκτικό Wroclaw (Βρότσλαβ) !
Εδώ έχουμε πολλαααααα να πούμε ...


ουφφφ .......... αύριο :bleh:
 
Last edited by a moderator:

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Καλησπέρα παρέα !
Πριν συνεχίσω να κάνω μερικά σχόλια …

Πραγματικά ζήλεψα την καθαριότητα και την τάξη παντού στις μεγάλες πόλεις αλλά και στα ποιο μικρά χωριά ! … (όχι μόνο στους «τουριστικούς» χώρους).

Ζήλεψα τον σεβασμό στην ιστορία τους (αν και αυτοί δεν έχουν Ακρόπολες, Δελφούς, Επίδαυρο, Νησιά κλπ κλπ) …με πόλεις στην κυριολεξία "καρμπόν" αναγεννημένες από τις στάχτες τους μετά τις θηριωδίες του 2ου Παγκοσμίου πολέμου από τα ίδια τα χέρια αυτού του βασανισμένου λαού…

Ζήλεψα τον σεβασμό από τους οδηγούς στις διαβάσεις των πεζών και στις θέσεις ΑΜΕΑ (πράγματα που δεν ισχύουν σε μας) . Αν όμως παραβιάσεις τον ΚΟΚ τους, το τραμ ή το λεωφορείο θα σε πάρουν φαλάγγι χωρίς δεύτερη ! Η αστυνομία είναι ευγενέστατη αλλά ΑΥΤΗΡΟΤΑΤΗ και αλλοίμονο σε όποιον σκεφτεί να κάνει παραβίαση . Είδα μπροστά μου μπλόκο σε παραβάτη και πραγματικά έμεινα κάγκελο !

Καθαρό περιβάλλον (ακόμα και στις μεγαλουπόλεις) ,,, αμέτρητες λίμνες και ποτάμια, αξιοζήλευτη χλωρίδα και πανίδα ,,, τεράστια και με "μυστήριο" δάση … τα οποία βέβαια δεν άφησα ανεξερεύνητα .

Θαύμασα τους τεράστιους-αμέτρητους καλοσυντηρημένους και καινούργιους αυτοκινητόδρομους , με όρια τα 140χιλ. παρακαλώ ! και γενικότερα με ορθολογική σήμανση (εκεί που χρειάζονται τα 60χιλ. και όχι όπου να’ναι) … ααα και χωρίς κάρα δεξιά-αριστερά … χαχαχα

Ακόμα και οι « επαρχιακοί» δρόμοι ήταν άψογοι …

Οι Πολωνοί είναι γενικά όμορφος λαός αλλά οι γυναίκες πραγματικά ΔΕΝ παίζονται ,,,,,,,;)

Δυο πράγματα στα μείον (για μένα) αλλά με δευτερεύουσα σημασία …

-Αν εξαιρεθεί (εν μέρει) η Βαρσοβία, σε όλη την υπόλοιπη Πολωνία δεν μιλούν γρι την αγγλική και δεν μπορείς να συνεννοηθείς ακόμη και με νοήματα. Βλέπουν ότι δεν καταλαβαίνεις και αυτοί συνεχίζουν να σου μιλούν στη γλώσσα τους μέχρι που σε πιάνουν τα γέλια …

-Ευγενικός και εξυπηρετικός λαός αλλά ευέξαπτος-οξύθυμος με το παραμικρό … Νομίζω ότι αυτό είναι «κατάλοιπο» του παρελθόντος που μέσα στις επόμενες γενιές θα εξαφανιστεί .


...λοιπόν ... ok ... μεχρις εδώ τα "σοβαρά" ... απο εδώ και πέρα θα τα λέω ,,, αλλιώς ... :haha:
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλησπέρα παρέα !
Πριν συνεχίσω να κάνω μερικά σχόλια
Ζήλεψα τον σεβασμό από τους οδηγούς στις διαβάσεις των πεζών και στις θέσεις ΑΜΕΑ (πράγματα που δεν ισχύουν σε μας) . Αν όμως παραβιάσεις τον ΚΟΚ τους, το τραμ ή το λεωφορείο θα σε πάρουν φαλάγγι χωρίς δεύτερη ! Η αστυνομία είναι ευγενέστατη αλλά ΑΥΤΗΡΟΤΑΤΗ και αλλοίμονο σε όποιον σκεφτεί να κάνει παραβίαση . Είδα μπροστά μου μπλόκο σε παραβάτη και πραγματικά έμεινα κάγκελο !

Καθαρό περιβάλλον (ακόμα και στις μεγαλουπόλεις) ,,, αμέτρητες λίμνες και ποτάμια, αξιοζήλευτη χλωρίδα και πανίδα ,,, τεράστια και με "μυστήριο" δάση … τα οποία βέβαια δεν άφησα ανεξερεύνητα .

Θαύμασα τους τεράστιους-αμέτρητους καλοσυντηρημένους και καινούργιους αυτοκινητόδρομους , με όρια τα 140χιλ. παρακαλώ ! και γενικότερα με ορθολογική σήμανση (εκεί που χρειάζονται τα 60χιλ. και όχι όπου να’ναι) … ααα και χωρίς κάρα δεξιά-αριστερά … χαχαχα

Ακόμα και οι « επαρχιακοί» δρόμοι ήταν άψογοι …

Οι Πολωνοί είναι γενικά όμορφος λαός αλλά οι γυναίκες πραγματικά ΔΕΝ παίζονται ,,,,,,,;)

Δυο πράγματα στα μείον (για μένα) αλλά με δευτερεύουσα σημασία …

-Αν εξαιρεθεί (εν μέρει) η Βαρσοβία, σε όλη την υπόλοιπη Πολωνία δεν μιλούν γρι την αγγλική και δεν μπορείς να συνεννοηθείς ακόμη και με νοήματα. Βλέπουν ότι δεν καταλαβαίνεις και αυτοί συνεχίζουν να σου μιλούν στη γλώσσα τους μέχρι που σε πιάνουν τα γέλια …

-Ευγενικός και εξυπηρετικός λαός αλλά ευέξαπτος-οξύθυμος με το παραμικρό … Νομίζω ότι αυτό είναι «κατάλοιπο» του παρελθόντος που μέσα στις επόμενες γενιές θα εξαφανιστεί .


...λοιπόν ... ok ... μεχρις εδώ τα "σοβαρά" ... απο εδώ και πέρα θα τα λέω ,,, αλλιώς ... :haha:
Στη Βαρσοβια, βραδυ, περασα με τα ποδια στην απεναντι μερια του δρομου ενω το φαναρι ηταν κοκκινο. Με σταματησε περιπολικο και ηθελε να με γραψει για την παραβαση. Ειδα κι επαθα να τη γλυτωσω.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom