Βατικανό Ιταλία Απορία για Βατικανό

dove

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Γειά σας!μια ερωτηση να κανω για το Βατικανό. Στους κήπους αξίζει κανεις να πάει?Επίσης πόση ωρα να υπολογιζω αν θέλω να δω μουσεια,Βσιλική του Αγιου Πετρου και Capella Sistina??
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Η Capella Sistina ερχεται στο τελος της επισκεψης σου στα μουσεια του Βατικανου..τουλαχιστον διωρο και για τον Αγιο Πετρο τουλαχιστον 1 ωρα,απο κει και περα και τα δυο μπορεις να κανεις και πολλες ωρες..Και αυτα χωρις τις αναμονες για να μπεις...
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία

kluader

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα σας. Πρόκειται να ταξιδέψω στο Βατικανό και θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν αγοράζοντας εισιτήριο για τα μουσεία και την καπέλα σιξτίνα πρέπει να πληρώσω κάτι άλλο για τον Άγιο Πέτρο. Ακόμα, είναι υποχρεωτικό κάποιο άλλο εισιτήριο για βατικανό, πχ για να περάσω μέσα στην πόλη του βατικανού; (δεν αναφέρομαι στα προαιρετικά για τους κήπους κλπ.)
Τέλος, θέλω να ρωτήσω αν με ελληνικό φοιτητικό πάσο δικαιούμαι εκπτώσεως στο εισιτήριο. Ευχαριστώ πολύ.
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Δεν πληρώνεις τίποτα για να μπείς στο κρατίδιο του Βατικανού. Ο Άγιος Πέτρος είναι δωρεάν αλλα θα πληρώσεις αν θέλεις να ανέβεις στον τρούλο. 7 ευρώ είναι να σε πάει ασανσέρ μέχρι ένα σημείο ή 5 ευρώ να το ανέβεις όλο με τα πόδια.
Για το μειωμένο εισιτήριο δες εδώ : http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Biglietto.html
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Για τον Άγιο Πέτρο δεν πληρώνεις κάτι εκτός αν θέλεις να ανέβεις στον τρούλο.Τότε θα πληρώσεις 5 ευρώ αν θέλεις να πας από τα σκαλιά αλλιώς 7 ευρώ για το ανσασέρ (που σε ανεβάζει μέχρι ένα σημείο και μετά πάλι σκαλιά)!
Όταν λες στην πόλη του Βατικανού τι εννοείς?
Ναι με το φοιτητικό πάσο σου δικαιούσαι μειωμένο εισιτήριο αλλά νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι πρέπει να είσαι και μέχρι 26 χρονών!
 

kluader

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Για τον Άγιο Πέτρο δεν πληρώνεις κάτι εκτός αν θέλεις να ανέβεις στον τρούλο.Τότε θα πληρώσεις 5 ευρώ αν θέλεις να πας από τα σκαλιά αλλιώς 7 ευρώ για το ανσασέρ (που σε ανεβάζει μέχρι ένα σημείο και μετά πάλι σκαλιά)!
Όταν λες στην πόλη του Βατικανού τι εννοείς?
Ναι με το φοιτητικό πάσο σου δικαιούσαι μειωμένο εισιτήριο αλλά νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι πρέπει να είσαι και μέχρι 26 χρονών!
Βασικά δεν ξέρω αν θέλω εισιτήριο για να μπω στο κρατίδιο του βατικανού. Δηλαδή, όσον αφορά το Βατικανό στα βασικά, εγώ πληρώνω μόνο αυτό;
http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?action=booking&codiceTipoVisita=26&step=2

Ακόμα, θέλω να ρωτήσω αν βγάζοντας roma pass (ισχύει για τους δυο πρώτους χώρους επίσκεψης) θεωρείται το κολοσσαίο-παλατινο-φόρουμ ένα (κανονικά το εισιτήριο τους μετράει για ένα), η αν θα πληρώσω πχ στο παλατίνο επειδή θα μετρηθούν για δύο το φόρουμ και το κολοσσαίο.
 

kluader

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ φίλε. Κάτι τελευταίο, η κάρτα ανεργίας ισχύει για μειωμένες τιμές σε Βατικανό;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πόσο νωρίτερα να κλείσω εισιτήριο για Capella Sistina; Και ξερει κανεις αν δέχονται φοιτητικό πάσο για άνω των 26 (καλά, μικροδείχνω, αλλα λέμε τωρα...)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Πόσο νωρίτερα να κλείσω εισιτήριο για Capella Sistina; Και ξερει κανεις αν 2.δέχονται φοιτητικό πάσο για άνω των 26 (καλά, μικροδείχνω, αλλα λέμε τωρα...)
1. Πολυ σχετικο..εποχη, γιορτές, γκρουπς..μονο αοριστη προβλεψη μπορεις να κανεις. Τωρα εχει για αυριο πχ. Παρακολουθεις τιη διαθεσιμοτητα των ημερομηνιων που θες απο το σαιτ.
3. Οχι, το οριο ειναι 25. Αν το ελεγχουν η οχι? Ηξεις αφιξεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom