Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

alext84

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Το απροβλεπτο φαινομενο (που για μενα θα ηταν μεγαλη τυχη να το ζησω..) δεν εχει σχεση με τις βροχες. Αν κ το υψος των νερών του Παδου εχει σημασια. Καποιες ωρες κρατα, αφορά ενα ποσοστο της πολης που ειναι πολυ καλα προετοιμασμενη..ρηλαξ κ μακαρι να το ζησεις, μοναδικη εμπειρια..
http://www.comune.venezia.it/archivio/22795
Με κατατοπισες samion! Και δεν εχω επιφυλαξεις πια Σε ευχαριστω πολυ!!!!
 

elenabi

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
αγαπητοί φίλοι, καλημέρα. Μόλις γράφτηκα στην ομάδα. Καλώς σας βρήκα! Θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή σκοπεύουμε να πάμε με το σύντροφό μου στη Βενετία στο Καρναβάλι 2017, μπορώ να πάω από Μιλάνο με αυτοκίνητο; Πόσες ώρες είναι ; ή με τρένο; Αν κάποιος έχει πάει τέτοια περίοδο, είναι θα μπορούσε να μου πει πληροφορίες. Συγχρόνως θέλουμε να δούμε και τη Βενετία γιατί δεν έχουμε πάει ξανά. Είναι εύκολη η πρόσβαση σε μουσεία, αξιοθέατα ή πρέπει καλύτερα να πάμε με γκρουπ; Ευχαριστώ.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.171
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Καλώς ήρθες στην ομάδα.
Στο καρναβάλι της Βενετίας είχα πάει το 2006. Η ατμόσφαιρα είναι καταπληκτική και αξίζει να πάει κανείς και να τη ζήσει. Αν έχεις σκοπό να πας από Μιλάνο τότε κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος είναι να πας με τρένο. Από το Milano Centrale σε 2,5 ώρες είσαι στον κεντρικό σταθμό της Βενετίας πάνω στο Canal Grande. Εύκολα και απλά. Τα εισιτήρια ξεκινούν από 20€. Αν νοικιάσεις αυτοκίνητο πιθανότατα να φτάσεις στον ίδιο χρόνο, αλλά το αυτοκίνητο θα το έχεις παρκαρισμένο με κόστος τουλάχιστον 25€ την ημέρα, για όσες μέρες μείνεις εκεί. Τόσο το είχα πληρώσει εγώ τότε. Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι αν είναι να πας μόνο Βενετία καλό θα ήταν να πας με τρένο. Αν έχεις σκοπό να κάνεις tour στην περιοχή όπως είχα κάνει και εγώ (π.χ. είχα πάει Bergamo, Verona, Mantova, Trevizo) τότε αξίζει να πάρεις αυτοκίνητο.
Tip: να πας για καφέ στο καφέ Florian. Όλοι οι θαμώνες είναι ντυμένοι με ρούχα καρναβαλικά εποχής. Φόρεσε και εσύ τουλάχιστον μια μάσκα για να μη νιώθεις άβολα. Να περάσεις τέλεια.
 

elenabi

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Καλώς ήρθες στην ομάδα.
Στο καρναβάλι της Βενετίας είχα πάει το 2006. Η ατμόσφαιρα είναι καταπληκτική και αξίζει να πάει κανείς και να τη ζήσει. Αν έχεις σκοπό να πας από Μιλάνο τότε κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος είναι να πας με τρένο. Από το Milano Centrale σε 2,5 ώρες είσαι στον κεντρικό σταθμό της Βενετίας πάνω στο Canal Grande. Εύκολα και απλά. Τα εισιτήρια ξεκινούν από 20€. Αν νοικιάσεις αυτοκίνητο πιθανότατα να φτάσεις στον ίδιο χρόνο, αλλά το αυτοκίνητο θα το έχεις παρκαρισμένο με κόστος τουλάχιστον 25€ την ημέρα, για όσες μέρες μείνεις εκεί. Τόσο το είχα πληρώσει εγώ τότε. Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι αν είναι να πας μόνο Βενετία καλό θα ήταν να πας με τρένο. Αν έχεις σκοπό να κάνεις tour στην περιοχή όπως είχα κάνει και εγώ (π.χ. είχα πάει Bergamo, Verona, Mantova, Trevizo) τότε αξίζει να πάρεις αυτοκίνητο.
Tip: να πας για καφέ στο καφέ Florian. Όλοι οι θαμώνες είναι ντυμένοι με ρούχα καρναβαλικά εποχής. Φόρεσε και εσύ τουλάχιστον μια μάσκα για να μη νιώθεις άβολα. Να περάσεις τέλεια.
Σε ευχαριστώ. Οι πληροφοριες σου πολύτιμες.
 

Stefania94

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Γεια χαρά !! Αυτό το μήνα θα πάω μαζί με την παρέα μου στη Βενετία για δύο μέρες. Δε θέλουμε να πάμε σε μουσεία και τέτοια. Μου προτείνετε κάποια ωραία διαδρομή με τα πόδια? Επίσης ξέρετε κάποιο όμορφο μέρος για φαγητό ή για ποτό?
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Γεια χαρά !! Αυτό το μήνα θα πάω μαζί με την παρέα μου στη Βενετία για δύο μέρες. Δε θέλουμε να πάμε σε μουσεία και τέτοια. Μου προτείνετε κάποια ωραία διαδρομή με τα πόδια? Επίσης ξέρετε κάποιο όμορφο μέρος για φαγητό ή για ποτό?
Για δες εδώ μήπως βοηθηθείς

http://www.travelstories.gr/community/threads/Βεν-αιτία-τρέλας-Βερόνα.55405/
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μου προτείνετε κάποια ωραία διαδρομή με τα πόδια
Δεν θα πώ κάτι πρωτότυπο και ισως δεν έπρεπε να απαντήσω κιόλας...αλλά όλη η Βενετία ειναι πανέμορφη και σίγουρα θέλεις γερά πόδια...ένας άλλος τρόπος είναι η γόνδολα.Ακριβός αλλά μία εμπειρία και αυτό.
Ασε τον χάρτη και περπάτα στα στενάκια και κοντά στα κανάλια.Αξέχαστο...
Κάνε "αναζήτηση"...υπάρχουν πολλά θέματα.
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Καλησπερα σας,αρχες δεκεμβρη πηγαινουμε τριημερο ταξιδι στη βενετια,εχουμε κλεισει ξενιδοχειο κοντα στην πλατεια του san marco,ταξιδευουμε με rayanair απο Γερμανια και προσγειωνομαστε στο αεροδρομια του τρεβιζο γυρω στις 9.Μπορει καποιος να μου πει αν υπαρχει καποια καρτα μετακινησεων η οποια περιλαμβανει την μεταφορα απο το τρεβιζο στο κεντρο της Βενετια και απεριοριστες διαδρομες με το βαπορετο,ειδαλως με συμφερει να παω απο το τρεβιζο στη βενετια με λεωφορειο που απο οτι ειδα αξιζει 18 ευρω με επιστροφη και απο κει να προμυθευτω την καρτα ημερας για απεριοριστες μετακινησης με βαπορετο με 20 ευρω τη μερα?Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα..
Τελικά, βρήκες άκρη? Κι εγώ ταξιδεύω μεθαύριο με τον ίδιο τρόπο, όπως εσύ. Πως πήγες? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για Βενετία. Συγκεκριμένα πρόκειται να φτάσουμε στην πολη δυο το μεσημέρι ενα γκρουπ σαράντα ατόμων.Προλαβαινουμε κι αν ναι με ποια εταιρεία νοικιάζοντας ενα βαπορετο να δούμε το Grand Canal, στη συνέχεια Murano Kai Burano και στην επιστροφή να μας περιμένει αφήνοντας μας για μιάμιση ωρα περιπου στην κεντρική πλατεία. Ρωτώ αν απο την εμπειρία σας βγαινει ο χρονος καθώς κι αν ξέρετε εταιρεία που κανει αυτη τη δουλεια,οχι αυτα της γραμμής..Κατα τις επτάμισι υπολογίζω να φύγουμε έχοντας παρει μια μικρή αλλα ομορφη γεύση της πόλης...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τα βαπορεττο της γραμμης φευγουν απο Πιατζαλε Ρομα,σιγουρα εκει θα σας αφησει_παραλαβει το γκρουπ.Σε τοσο χρονο,οριακα το Μεγαλο καναλι και στη συνεχεια τα δυο νησια..Δεν ειμαι καθολου σιγουρη πως θα βρητε χρονο να κατεβετε πουθενα.Φανταζομαι ο χρονος ισα που φτανει για μια βολτα με το ποδι μεχρι Αγιο Μαρκο και περιξ και επιστροφη με βαπορεττο.Οσο για εταιρειες,καντε μια ερευνα..
Ολα αυτα βεβαια αν εχετε ξαναπαει Βενετια..
 

mika1990

Member
Μηνύματα
33
Likes
81
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
αχ Βενετία...με σύμμαχο μας τη λιακάδα την απολαύσαμε όσο δε φαντάζετε....:clap::xalara::clap:
υπάρχουν πολλές πληροφορίες γι αυτο και γω θα αναφερθώ μόνο στα μέρη που θα πρότεινα και μου έκαναν τρομερή εντύπωση.Αξιζει μια αναζήτηση στο ιντερνετ για τα μέρη αυτα και πιστεψτε με δεν θα χασετε!!:trekker:

1.Libreria Acqua Alta- μία βιβλιοθήκη σαν απο παραμύθι με σκαλοπατάκια απο βιβλία και γόνδολες για θήκες βιβλίων
κάτι το διαφορετικό
2.
I Tre Mercanti- τυραμισου τυραμισου και παλι τυραμισου...!!!σκέτη απόλαυση:p
3.

Torrefazione Cannaregio- ποιοτικός καφές εσπρέσο που δεν θα χάσετε να τον απολαύσετε...!!:clap:
4.αν δεν θέλετε να πάρετε γόνδολα και να βάλετε βαθιά το χέρι στην τσέπη μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη γόνδολα των ντόπιων κοστίζει 2 ευρω και ονομάζετε traggetti.θα σας μεταφέρει απο τη μία όχθη στην άλλη και θα νιώσετε την εμπειρία της γόνδολας.;)
5.μην παραλείψετε την πανοραμική θέα της πόλης απο τον πυργο του αγιου μαρκου κυρίως στο ηλιοβασίλεμα:photographer::photographer:


να και ορισμενες φωτογραφιες :clap::xalara:
 

Attachments

Last edited by a moderator:

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Τα βαπορεττο της γραμμης φευγουν απο Πιατζαλε Ρομα,σιγουρα εκει θα σας αφησει_παραλαβει το γκρουπ.Σε τοσο χρονο,οριακα το Μεγαλο καναλι και στη συνεχεια τα δυο νησια..Δεν ειμαι καθολου σιγουρη πως θα βρητε χρονο να κατεβετε πουθενα.Φανταζομαι ο χρονος ισα που φτανει για μια βολτα με το ποδι μεχρι Αγιο Μαρκο και περιξ και επιστροφη με βαπορεττο.Οσο για εταιρειες,καντε μια ερευνα..
Ολα αυτα βεβαια αν εχετε ξαναπαει Βενετια..
Αν αφήσω το Μουράνο, το σώζω κάπως...?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom