Γερμανία Ιταλία Πρωτοχρονιά Βερολίνο ή Μιλάνο;

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Φίλε το Duomo είναι από τα κορυφαία κτίρια του είδους του ενώ ο αντίστοιχος καθεδρικός του Βερολίνου δεν είναι.
Η γκαλερί Brera είναι κατά την γνώμη μου καλύτερη από την αντίστοιχη πινακοθήκη του Βερολίνου.
Ας μην ξεχνάμε και τον <<Μυστικό Δείπνο>>.
Κλείνοντας,το Βερολίνο δεν έχει ένα αξιόλογο κάστρο-στολίδι στο κέντρο της πόλης.
Ναι κάτι άλλο εκτός απ' το Duomo? Εδώ δεν συγκρίνουμε τους δυο Καθεδρικούς ναούς. Προσωπικά το Castello Sforzesco το βρήκα αδιάφορο.

Χμ...νομίζω όλα παίζουν το ρόλο τους στο γιορτινό κλίμα μιας πόλης. Γιατί άλλο τα μαγαζιά και άλλο οι χριστουγεννιάτικες αγορές? Αφού και αυτές στήνονται για να καταναλώσεις. Οσο για τα ψώνια ο stratios έθεσε το ερώτημα και οι υπόλοιποι απαντήσαμε.
Εγώ πάντως θα σου έλεγα να το επισκεφτείς κάποια στιγμή και να δείς περι τείνος πρόκειται.;)
Μονο εγώ γυρίζω από Ιταλία με φωτογραφίες από βιτρίνες ρούχων και παπουτσιών που τα κοιτάζω ως έργα τέχνης; Μιλάνο.
Κι εγώ. Ακόμα το θυμάμαι το σακάκι των 7,500€ στη Via della Spiga:D
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Λοιπόν @stratios να στα συνοψίσω....
Αν θέλεις μια χαλαρή διαμονή,χωρίς πολύ τρέξιμο επιλέγεις Μιλάνο...
Αν θέλεις μια διαμονή με παραπάνω τρέξιμο και μεγαλύτερη ποικιλία πας Βερολίνο.
Δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί μιά πρωτεύουσα να συγκριθεί με μια μικρή πόλη,ακόμη και αν είναι ιταλική,που εγώ προσωπικά τις λατρεύω όλες.
Πες μας,όμως,γρήγορα γιατί σε λίγο θα πιαστούμε μαλλί με μαλλί :D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι κάτι άλλο εκτός απ' το Duomo?
images (2).jpg

images (1).jpg

images.jpg

milano-brera-district-23.jpg


Λοιπόν @stratios πως μπορεί μιά πρωτεύουσα να συγκριθεί με μια μικρή πόλη,:D
Και τα Τιρανα πρωτευουσα ειναι...
Μικρη πολη η 4η μεγαλυτερη μητροπολιτικη περιοχη της Ευρωπης? τα μπερδεψες?
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Είμαι στη δουλειά αυτή τη στιγμή και με κάθε ευκαιρία διαβάζω όλα σας τα σχόλια!
Μην το κάνετε WAR, δεν υπάρχει λόγος :p

Είναι δύσκολη η επιλογή για 5 μέρες, για Πρωτοχρονιά, το κάθε μέρος έχει τα δικά του!

Σίγουρα είναι άδικο να συγκρίνουμε μια πρωτεύουσα με μια μικρότερη πόλη, αλλά μόνο στη βάση της επιλογής πρωτοχρονιάτικου προορισμού πιστεύω μπορεί να γίνει!

Πιστεύω ότι και οι δύο πόλεις έχουν όλα αυτά που ψάχνω τελικά οπότε μάλλον πάει για ισοπαλία!

Ας συνοψίσω κι εγώ τα θετικά τους να δω αν έχω καταλάβει σωστά.
Βερολίνο: πρωτεύουσα, έντονη ζωή και διασκέδαση, φαντασμαγορική αλλαγή χρόνου, αξιοθέτα και μουσεία, εμπορικά κέντρα

Μιλάνο: μικρότερη πόλη, πιο χαλαροί ρυθμοί, καλό φαγητό, αξιοθέατα και μουσεία, ooutlets.

Να πω την αλήθεια αυτό που με ανησυχεί λίγο στο Βερολίνο είναι ο καιρός και το κρύο, που όσο να 'ναι στο Μιλάνο θα είναι σίγουρα κάπως καλύτερα.

Τέλος, πείτε και κανένα αρνητικό βρε παιδιά, μη μείνουμε μόνο στα θετικά τους!

Ακόμα είναι στο 50-50!
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@stratios to Mιλάνο μικρή πόλη δεν το λες με 1,5 εκ. κατοίκους και 3,5 την μητροπολιτική περιοχή. Αλλά ναι είναι χαλαροί οι ρυθμοί επειδή δεν έχει τα πολλά αξιοθέατα να τρέχεις.
Βερολίνο σίγουρα τρελό κρύο αλλά και το Μιλάνο είναι βόρεια και δεν έχει σχέση με τις ήπιες θερμοκρασίες της υπόλοιπης Ιταλίας.
Οτι είναι πολύ πιο φτηνό το Βερολίνο στο είπα?:D

Πάντως μια χαρά τα συνόψισες. Μη το ζορίσεις πολύ όμως και ανέβουν τα αεροπορικά. Αποφάσισε και κλείσε.

Δεν μας είπε πόσα άτομα? παρέα ή οικογένεια γιατί μπερδεύτηκα.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.206
Likes
25.629
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ναι κάτι άλλο εκτός απ' το Duomo? Εδώ δεν συγκρίνουμε τους δυο Καθεδρικούς ναούς. Προσωπικά το Castello Sforzesco το βρήκα αδιάφορο.

Εγώ πάντως θα σου έλεγα να το επισκεφτείς κάποια στιγμή και να δείς περι τείνος πρόκειται.;)

Κι εγώ. Ακόμα το θυμάμαι το σακάκι των 7,500€ στη Via della Spiga:D
Ναι κάτι άλλο εκτός απ' το Duomo? Εδώ δεν συγκρίνουμε τους δυο Καθεδρικούς ναούς. Προσωπικά το Castello Sforzesco το βρήκα αδιάφορο.

Εγώ πάντως θα σου έλεγα να το επισκεφτείς κάποια στιγμή και να δείς περι τείνος πρόκειται.;)





Κι εγώ. Ακόμα το θυμάμαι το σακάκι των 7,500€ στη Via della Spiga:D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Τέλος, πείτε και κανένα αρνητικό βρε παιδιά, μη μείνουμε μόνο στα θετικά τους!

Να πανηγυρίζω την έλευση του νέου χρόνου στην πόλη της Μέρκελ και του Σόιμπλε?
Η να πάω στην συναυλία στην πύλη του Βραδενβούργου-όπως γράφει ένας φίλος- και να ξέρω ότι στα δέκα λεπτά με τα πόδια είναι το μνημείο του Ολοκαυτώματος?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σε απόλυτη ηρεμία σας άφησα σε πόλεμο σας βρήκα!
Αν και ψηφίζω Βερολίνο δεν μπορώ παρά να υπερασπιστώ το Μιλάνο και θα εξηγήσω γιατί.
-Το Μιλάνο είναι εκεί από πάντα, το Αρχαιολογικό του Μουσείο έχει ευρήματα από το Mediolanum και όχι από την Πέργαμο.
-Και να αγνοήσεις το Ντουόμο δεν μπορείς να αγνοήσεις την Αγία Μαρία με τον Μυστικό Δείπνο.
-Η Μπρέρα έχει Mantegna, Raffaelo, Bellini, Francesca, Tintoretto τα οποία μπορεί να έχει και το Βερολίνο με τη διαφορά ότι εκεί κουβαλήθηκαν.
-Στο ''αδιάφορο'' κάστρο δούλεψε ο Νταβίντσι και ο Μπραμάντε.

Όταν λέμε ότι στο Βερολίνο ζεις την ιστορία τι εννοούμε? μήπως το ότι ένας ολόκληρος λαός ακολούθησε έναν φρενοβλαβή στο αιματοκύλισμα του κόσμου? Παραδέχομαι τους γερμανούς που κατάφεραν να κάνουν τις φρικαλεότητες τους αξιόθεατα και σιγά σιγά ''ξεπλένουν'' την ιστορία τους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα βάλω αυτά τα ''αξιοθέατα'' δίπλα σε αυτό που σήμανε το Μιλάνο στην εξέλιξη του παγκόσμιου πολιτισμού και του ανθρωπισμού, λίγο μέτρο...
Τελικά το μόνο κοινό που έχουν οι δυο πόλεις είναι ότι στη μία αυτοκτόνησε ο χίτλερ και στην άλλη κρέμασαν τον Μουσολίνι (χρόνια πολλά με την ευκαιρία, πλησιάζει η 28η!)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε απόλυτη ηρεμία σας άφησα σε πόλεμο σας βρήκα!
Αν και ψηφίζω Βερολίνο δεν μπορώ παρά να υπερασπιστώ το Μιλάνο και θα εξηγήσω γιατί.
-Το Μιλάνο είναι εκεί από πάντα, το Αρχαιολογικό του Μουσείο έχει ευρήματα από το Mediolanum και όχι από την Πέργαμο.
-Και να αγνοήσεις το Ντουόμο δεν μπορείς να αγνοήσεις την Αγία Μαρία με τον Μυστικό Δείπνο.
-Η Μπρέρα έχει Mantegna, Raffaelo, Bellini, Francesca, Tintoretto τα οποία μπορεί να έχει και το Βερολίνο με τη διαφορά ότι εκεί κουβαλήθηκαν.
-Στο ''αδιάφορο'' κάστρο δούλεψε ο Νταβίντσι και ο Μπραμάντε.

Όταν λέμε ότι στο Βερολίνο ζεις την ιστορία τι εννοούμε? μήπως το ότι ένας ολόκληρος λαός ακολούθησε έναν φρενοβλαβή στο αιματοκύλισμα του κόσμου? Παραδέχομαι τους γερμανούς που κατάφεραν να κάνουν τις φρικαλεότητες τους αξιόθεατα και σιγά σιγά ''ξεπλένουν'' την ιστορία τους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα βάλω αυτά τα ''αξιοθέατα'' δίπλα σε αυτό που σήμανε το Μιλάνο στην εξέλιξη του παγκόσμιου πολιτισμού και του ανθρωπισμού, λίγο μέτρο...
Τελικά το μόνο κοινό που έχουν οι δυο πόλεις είναι ότι στη μία αυτοκτόνησε ο χίτλερ και στην άλλη κρέμασαν τον Μουσολίνι (χρόνια πολλά με την ευκαιρία, πλησιάζει η 28η!)
Το Μιλάνο το υπεραστίστηκες.
Το Βερολίνο για ποιούς λόγους το ψηφίζεις?
Για να ξέρει ο φίλος που έχει το δίλλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom