Γαλλία Βοήθεια σε προγραμματισμό ταξιδιού με τρένο στη Γαλλία

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλησπέρα ταξιδιάρικα παιδάκια!!

Από τώρα λοιπόν προγραμματίζω τον επόμενο Αύγουστο να κάνω ένα γύρο στη Γαλλία με τρένο.. Θα έχω στη διάθεσή μου τουλάχιστον δύο εβδομάδες. Αν χρειαστεί και παραπάνω.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας ως προς το ποια διαδρομή να ακολουθήσω ώστε να μη τα "φτύσω" και να επισκεφτώ σε αυτό το διάστημα ΟΜΟΡΦΑ μέρη..

Δε με ενδιαφέρει και τόσο να ξαναπάω Παρίσι (εκτός αν δε βρω μίλια για αλλού). Προσανατολίζομαι να ψάξω για μίλια στις άλλες πόλεις που πετάει η Aegean (ακόμα δεν βγήκαν για Αύγουστο). ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θέλω να επισκεφτώ τη νότια Γαλλία από τη μεριά της Μασσαλίας όμως (Εξ αν Προβάνς κλπ). Νίκαια και τριγύρω έχω πάει όπως και Αλσατία και δε μ΄ενδιαφέρει άμεσα. Ιδανικά θα ήθελα να επισκεφτώ και Λυών, Σεν Μαλό (Μον Σεν Μισέλ) γι΄αυτό σκέφτομαι μήπως πάω Νάντη. Επειδή τα είδα στο χάρτη και είναι μακριά, πως μπορώ βρε παιδιά να το συνδυάσω αυτό χωρίς να πάρω αεροπλάνο ενδιάμεσα? Βέβαια δε το αποκλείω αν χρειαστεί... Δε θα κολλήσω εκεί... Απλά μου αρέσει το τρένο και το βρίσκω γοητευτικό να πηγαίνω από πόλη σε πόλη με αυτό.

Ότι προτάσεις έχετε δεκτές ακόμα κι αν χρειαστεί να αφαιρέσω ή να επισκεφτώ άλλες πόλεις. Ακόμα κι αν έχετε κάνει οδικώς τη διαδρομή θα με βοηθήσετε..Αν πιστεύετε ότι είναι κάποια μέρη ή πόλεις που θα άξιζε να δω οπωσδήποτε σε αντίθεση με άλλα θα ήθελα να μου τα προτείνετε..

Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Τα τρενα στη Γαλλια ειναι αξιοπιστα,τα δρομολογια συχνα και οι τιμες αρκετα προσιτες.Εχω χρησιμοποιησει το μεσο πολυ,και εχω να πω τα καλλιτερα.Παει δε παντου.Εγω θα προτεινα Στρασβουργο και περιξ,κολμαρ πχ,Αννεσυ επισης.Η κοιλαδα του Λιγηρα με τα διαφορα καστρα αξιζει επισκεψη,οπως και το Μπορντω που δεν εχω παει αλλα δεν θα μου γλυτωσει..
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Τα τρενα στη Γαλλια ειναι αξιοπιστα,τα δρομολογια συχνα και οι τιμες αρκετα προσιτες.Εχω χρησιμοποιησει το μεσο πολυ,και εχω να πω τα καλλιτερα.Παει δε παντου.Εγω θα προτεινα Στρασβουργο και περιξ,κολμαρ πχ,Αννεσυ επισης.Η κοιλαδα του Λιγηρα με τα διαφορα καστρα αξιζει επισκεψη,οπως και το Μπορντω που δεν εχω παει αλλα δεν θα μου γλυτωσει..
Ευχαριστώ αλλά Στρασβούργο και Κολμάρ έχω πάει δε θέλω να ξαναπάω! Απλά προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να πάω και νότια Γαλλία (Προβηγκία) και Λυών που μου έχει κολλήσει (αξίζει??) και Μοντ Σεν Μισέλ που είναι στην αντίθετη πλευρά (κοντά στη Νορμανδία). Και δε ξέρω αν αυτό είναι εφικτό να γίνει σε δυο εβδομάδες και χωρίς να ξοδέψω πολλές ώρες σε τρένα κι αλλαγές κλπ. Ζητάω πολλά έ??
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
αν παρισι μασσαλια γινεται σε 2μιση ωρες,νομιζω απο αποψη χρονου δεν θα εχεις προβλημα.αν κανεις ενα πλανο,θα βοηθεις εδω απο μελη που εχουν κανει ιδιο η παρομοιο ταξιδι.Φτιαξε ενα σχεδιο πιο συγκεκριμενο,ειναι απαραιτητο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Λαμβανοντας υποψη τις επιθυμιες σου θα εκανα τις παρακατω προτασεις:
1. Lyon-Annecy
2. Marseile-Avignon
3. Toulouse-Corcassonne
4. Rennes-Combourg-St Malo

Λιγο βαρυ προγραμμα για 2 βδομαδες αλλα προκειται για μερικα απο τα πιο ομορφα γαλλικα μερη. Με βαση τις μπολνταρισμενες πολεις μπορεις να εξορμεις στις κοντινες.
Το πιο δυσκολο κομματι ειναι το Toulouse-Rennes που θες γυρω στις 9 ωρες με τρενο αλλα μπορεις να πας αεροπορικως Nantes και να παρεις τρενο απο εκει για Rennes αλλα πολλες φορες το αεροπλανο ειναι φθηνοτερο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Διάλεξε καλύτερα Βορρά ή Νότο. Νορμανδία - Βρεττάνη - κοιλάδα Λίγηρα γεμίζουν εύκολα ένα τριβδόμαδο (φυσικά μπορείς να επιλέξεις κάποια μόνο μέρη), όπως επίσης Provence - Occitanie - Aquitane (με πτήσεις προς Μασσαλία και επιστροφή από Μπορντώ).

Τα τρένα στη Γαλλία δεν είναι φτηνά (έχω πάρει αρκετές δεκάδες, περιμένω πότε θα μου στήσει αδριάντα χρυσού χορηγού η SNCF). Αν θες να χρησιμοποιήσεις γρήγορα τρένα για μεγαλούτσικες αποστάσεις, θα πρέπει να στήσεις καραούλι για προσφορές μερικούς μήνες πριν για να πετύχεις προσφορές, αλλιώς μπορεί να τα σκας χοντρά (π.χ. €75-€100 για δυο ώρες τρένο).

Στο Νότο (για τον οποίο μπορώ να μιλήσω καλύτερα, καθώς έχω κάνει μια δεκαριά ταξίδια στην περιοχή εκ των οποίων τα μισά τουλάχιστον περιλάμβαναν τρένα από μέρος σε μέρος), η περιοχή της Προβηγκίας είναι άχαστη μεν, αλλά τα καλά μέρη (χωριά περιοχής Luberon, Carmargue, διαδρομές πέριξ Cassis, Baux-de-provence κλπ θέλουν οπωσδήποτε αυτοκίνητο). Πιο πέρα (Montpellier, Carcassone, Toulouse, Albi) τα πράγματα είναι καλύτερα για τους μετακινούμενους με τρένο, όπως - παραδόξως - και στα Πυρηναία (Λούρδη κλπ) και στη Γαλλική χώρα των Βάσκων, αλλά η περιοχή της Dordogne και Lot που είναι σούπερ μούρλια (δες σχετικές ιστορίες) πρακτικά βλέπεται μόνο με αυτοκίνητο. Τα ίδια και με κάποια από τα κάστρα στο Λίγηρα, με τις υπέροχες κοιλάδες στη Βουργουνδία και στη Champagne και αλλού.
Οπότε, μην περιμένεις ότι με το τρένο θα δεις τα πάντα. Μπορείς πρακτικά να πηγαίνεις σημειακά από πόλη σε πόλη (οι πόλεις δεν είναι πάντως ότι καλύτερο για Αύγουστο) αλλά όχι να δεις κάποια περιοχή όπως "πρέπει". Αν μπορείς να το συνδυάσεις με ενοικίαση αυτοκινήτων για κάποιες μέρες για κάποιες περιοχές, θα είναι καλύτερα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! Έχοντας υπόψη τις μακρινές διαδρομές και το γεγονός ότι δεν οδηγώ για να νοικιάσω αμάξι, σκέφτηκα να κάνω το εξής:
Να ξεκινήσω με βάση το Παρίσι και να παραμείνω εκεί 4-5 μέρες ώστε να μπορέσω να δω τη Νορμανδία-Κάστρα Λίγηρα-Σεν Μαλό με ημερήσιες γκρουπαριστά με πούλμαν. Είναι σκότωμα το ξέρω αλλά το κάνω συχνά σε πολλά μέρη που έχω πάει μόνη και δε βγαίνει αλλιώς να πάω από μέρος σε μέρος με τρένο πολύ δύσκολο.
Μετά το Παρίσι λέω να πάρω αεροπλάνο για Λυών (μου έχει κολλήσει) γιατί μια πρώτη ματιά που έριξα τα τρένα προς εκεί είναι φαρμακείο. Βέβαια ακόμα για καλοκαίρι δεν έχει διαδρομές
Και από Λυών θα κατηφορίσω με τρένο προς Μασσαλία όπου θα μεταβώ με τρένο Aix An Provence και Avignon όπου σκοπεύω να διαμείνω και να κάνω εκδρομές στα πέριξ πάλι οργανωμένα με γκρουπ (τι να κάνω..)
Αν έχω χρόνο στη διάθεσή μου λέω να πάω και Μπορντώ είτε με τρένο αν και μακριά είτε με αεροπλάνο (θα συγκρίνω τιμές) και να επιστρέψω από εκεί αλλιώς θα γυρίσω από Μασσαλία
Βέβαια το πρόγραμμα εξαρτάται πάντα από το για που θα βρω μίλια και ποιες μέρες... Οπότε θα διαμορφωθεί ανάλογα...
Μακάρι να μπορούσα να πάω κι αλλού αλλά η Γαλλία είναι τεράστια χώρα με τόσα όμορφα μέρη πως να τα βολέψεις όλα σε μια επίσκεψη
Θα δούμε...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Πωπω έχω αγχωθεί λίγο... Θα δω τι θα γίνει.. θέλω να είμαι κ λίγο χαλαρή ίσως ξεχάσω για τώρα τη Νορμανδία κλαψ
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Λοιπόν, έχοντας υπόψη ότι θα ξεκινήσω από Βρυξέλλες (δε βρίσκω μίλια για Γαλλία) όπου θα μείνω ένα βράδυ και θα πάω 5 μέρες Λυών με τρένο αμέσως μετά (θέλω να πάω και Annecy), βοηθήστε με να αποφασίσω μεταξύ Aix-An-Provence ή Avignon για την επόμενη βάση μου (θα πάω με τρένο πάλι από Λυών)...

Προσωπικά ήθελα να μείνω Aix-An-Provence γιατί μου φαίνεται πιο όμορφη και γραφική από την Avignon αλλά επειδή έχω σκοπό να ξοδέψω τουλάχιστον 4 μέρες σε εκδρομές στα πέριξ, μήπως παραπάει να μείνω τόσες μέρες εκεί? Δηλ. 6-7 μέρες? Αν και σχεδόν όλη μέρα θα είμαι εκτός? Βασικά οι εκδρομές που με ενδιαφέρουν γίνονται κ από τα δύο μέρη και μάλιστα σε κάποιες η Aix-An-Provence υπερτερεί..Κι αν δε μείνω Avignon θα πάω οπωσδήποτε εκδρομή εκεί και τούμπαλιν...Δηλ. θα δω έτσι κι αλλιώς κ τις δύο πόλεις έστω για λίγο..

Ή μήπως να μοιράσω τις μέρες και να μείνω κ στις δύο?? Θα προτιμούσα όχι γιατί μη με φάνε εντελώς οι διαδρομές έχετε υπόψη ότι μετά λέω να πάω (με τρένο πάντα) Montpellier και Τουλούζη από όπου θα αναχωρήσω για Αθήνα

Στην Τουλούζη θα κάνω κι άλλες εκδρομές με τρένο Albi και ίσως Carcassone

Αχ πείτε μου τη γνώμη σας!!!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Avignon δαγκωτό.
Γιατι Βρυξέλλες κι οχι Γενεύη;
Γιατί Γενεύη δεν έχω πάει και θα έμπαινα στο πειρασμό να κάτσω να τη δω χεχε κ ήθελα να γλυτώσω μέρες χιχι

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά για ποιο λόγο?? Πείσε μεεεε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom