Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Αφού θέλετε να δείτε ότι προλάβετε από Τοσκάνη μέσα σε μία μέρα, σκεφτείτε μήπως αντί για αυτοκίνητο κλείσετε ημερήσια εκδρομή με πούλμαν. Εμείς αυτό κάναμε με την ciaoflorence και μας πήγαν Sienna, Monteriggioni, San Gimignano και Chianti (γύρω στις 11-12 ώρες κράτησε) με τιμή 55/άτομο. Mείναμε πολύ ευχαριστημένοι!
Αν μπορεις θα ηθελα να μου πεις καποιες περισσοτερες πληροφοριες γι αυτη την εκδρομη η εδω η σε π.μ. Θα παμε Φλωρεντια στις 25/11 και το σκεφτομαι μηπως την κανουμε...επισης, ποσες μερες ειχατε στη διαθεση σας και τη χωρεσατε? γιατι εμεις ειμαστε οριακα, εξ'ου και προβλαματιζομαιo_O. Ευχαριστω!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Αν μπορεις θα ηθελα να μου πεις καποιες περισσοτερες πληροφοριες γι αυτη την εκδρομη η εδω η σε π.μ. Θα παμε Φλωρεντια στις 25/11 και το σκεφτομαι μηπως την κανουμε...επισης, ποσες μερες ειχατε στη διαθεση σας και τη χωρεσατε? γιατι εμεις ειμαστε οριακα, εξ'ου και προβλαματιζομαιo_O. Ευχαριστω!
Δες σε αυτό το λινκ, λέει αναλυτικά για την εκδρομή
https://www.ciaoflorence.it/en/tour-detail/8

Εμείς είχαμε πάει για 4 μέρες Φλωρεντία από Ρώμη. Κάναμε αυτή την ημερήσια και με τρένο πήγαμε και Πίζα-Lucca.. Είχε αρκετό τρέξιμο αλλά άξιζε.. ήταν όμως άνοιξη, νοέμβρη δε ξέρω πως θα είναι η Τοσκάνη..
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Δες σε αυτό το λινκ, λέει αναλυτικά για την εκδρομή
https://www.ciaoflorence.it/en/tour-detail/8

Εμείς είχαμε πάει για 4 μέρες Φλωρεντία από Ρώμη. Κάναμε αυτή την ημερήσια και με τρένο πήγαμε και Πίζα-Lucca.. Είχε αρκετό τρέξιμο αλλά άξιζε.. ήταν όμως άνοιξη, νοέμβρη δε ξέρω πως θα είναι η Τοσκάνη..
Σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Αρα ουσιαστικα 2 μερες αφιερωσατε στη Φλωρεντια? Προλαβατε να δειτε αρκετα? Το τρεξιμο δε μας πειραζει, θεωρειται δεδομενο! Τωρα ο καιρος ειναι ενα θεμα.....γι αυτο λεω μαλλον να το δουμε εκει κ αποφασιζουμε επι τοπου;). Χρειαζοταν κρατηση εκ των προτερων για την εκδρομη?
 

kaly78

Member
Μηνύματα
19
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
παρισι
Ονειρεμένο Ταξίδι
καλιφορνια
Καλησπερα σε ολους! Πεταμε για Μπολονια στις 25/11 με σκοπο να συνεχισουμε για Φλωρεντια. Η πτηση μας φτανει στις 11:05 π.μ. Ποση ωρα πιστευτε πρεπει να υπολογισουμε για να φτασουμε στο σταθμο των τρενων? Σκεφτομαι να κλεισω τα εισιτηρια απο τωρα γιατι πιστευω απο εκει θα ειναι πιο ακριβα...Στην επιστροφη παλι πεταμε απο Μπολονια 11:40. Τι ωρα να παρουμε τρενο απο Φλωρεντια? Απο τιμες και οι δυο εταιριες παρομοιο κοστος εχουν...γυρω στα 30€. Ευχαριστω πολυ!![/QUO

Ωσπου να ξεμπερδεψεις απο το αεροδρομιο και να παρεις το λεωφορειο υπολογισε περιπου μια ωρα και αλλα 40 λεπτα το τρενο μεχρι Φλωρεντια.Εγω δε θα κλεινα γιατι η ryanair πολλες φορες εχει καθυστερησεις.Δες και την περιπτωση να παρεις απεθειας λεωφορειο απο το αεροδρομιο για Φλωρεντια,δες εδω

http://www.appenninoshuttle.it/,κανει περιπου μιαμιση ωρα και σε αφηνει στο σταθμο των τρενων της Φλωρεντιας.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Σ ευχαριστω για την απαντηση. Οποτε θα υπολογισω 1 ωρα κ πανω...αλλωστε μονο χειραποσκευες θα εχουμε. Το ξερω κ για το λεωφορειο αλλα δε θελω να χασουμε χρονο γιατι δν εχουμε πολλες μερες στη διαθεση μας. Τωρα για τις καθυστερησεις της Ryanair το σκεφτομαι κι εγω....αλλα αν το αφησουμε να τα αγορασουμε επι τοπου δε θα ειναι πολυ πιο ακριβα? Ξερει κανεις?
 

kaly78

Member
Μηνύματα
19
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
παρισι
Ονειρεμένο Ταξίδι
καλιφορνια
Ειναι πιο ακριβα αλλα τουλαχιστον δε ρισκαρεις να το χασεις και να ξαναπληρωσεις εισιτηριο.Απο θεμα χρονου που λες ειναι μια η αλλη ειτε λεωφορειο απευθειας ειτε λεωφορειο-τρενο.Εγω ειχα παει με λεωφορειο απευθειας και ειχα γυρισει με τρενο και εκανα περιπου την ιδια ωρα.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Ειναι πιο ακριβα αλλα τουλαχιστον δε ρισκαρεις να το χασεις και να ξαναπληρωσεις εισιτηριο.Απο θεμα χρονου που λες ειναι μια η αλλη ειτε λεωφορειο απευθειας ειτε λεωφορειο-τρενο.Εγω ειχα παει με λεωφορειο απευθειας και ειχα γυρισει με τρενο και εκανα περιπου την ιδια ωρα.
Λιγο που κοιταξα στη flixbus ελεγε για 1:30 ωρα με 1:40. Το τρενο γραφει 35 λεπτα. Απλως το λεωφορειο φευγει απευθειας απο το αεροδρομιο? Οποτε γλιτωνεις αυτο το κομματι της διαδρομης? Σωστα καταλαβα? Εσυ που δν ειχες προαγορασει εισιτηριο με το τρενο, μηπως θυμασαι ποσο σου στοιχισε? Θελω να δω αν ειναι μεγαλη η διαφορα ωστε μα αξιζει το οποιο ρισκο...σ' ευχαριστω κ παλι!
 

kaly78

Member
Μηνύματα
19
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
παρισι
Ονειρεμένο Ταξίδι
καλιφορνια
Σωστα.Απ οσο θυμαμαι 40 ευρω για δυο ατομα αλλα ειχε προσφορα γτ ταξιδεψαμε Σαββατο και ηταν πιο φθηνα(2 εισιτηρια στην τιμη του ενος).
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Αρα ουσιαστικα 2 μερες αφιερωσατε στη Φλωρεντια? Προλαβατε να δειτε αρκετα? Το τρεξιμο δε μας πειραζει, θεωρειται δεδομενο! Τωρα ο καιρος ειναι ενα θεμα.....γι αυτο λεω μαλλον να το δουμε εκει κ αποφασιζουμε επι τοπου;). Χρειαζοταν κρατηση εκ των προτερων για την εκδρομη?
Μιάμιση μέρα μας έμεινε στην Φλωρεντία οπότε δε προλάβαμε να κάνουμε όλα όσα θέλαμε.. Την εκδρομή την είχα κλείσει καιρό πριν για να είμαι σίγουρη πως θα βρούμε τη μέρα που θέλαμε. Ήταν βέβαια και μάης (high season).. Για χειμώνα φαντάζομαι και 1-2 μέρες πριν κάτι θα βρείτε.. Μπορείς να τους στείλεις email να τους ρωτήσεις πως πάνε από πληρότητα και αν κάνουν εκδρομή κάθε μέρα (ακόμα κι αν βρέχει ή αν δε μαζευτεί πολλής κόσμος)..
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Καλησπερα σε ολους! Θα χρειαστω μια μικρη βοηθεια...ακολουθησα τις συμβουλες σας κ εκλεισα το Hotel Malaspina για το ταξιδι μας στη Φλωρεντια. Ομως στην πορεια προστεθηκε κ ενα αλλο ζευγαρι στην παρεα κ δε βρισκω δευτερο δωματιο εκει. Οποτε η θα μεινουμε χωριστα η θα ακυρωσω για να βρουμε κατι κοινο...εχω δει αυτα τα δυο σημερα: https://www2.otel.com/hotel-annalena-palazzo-pitti-italy-10c5a3/ και https://www2.otel.com/hotel-meridiana-campo-di-marte-italy-10b74c/ . Εχει κανεις εμπειρια η αποψη? Thanks:):)
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Καλησπερα σε ολους! Θα χρειαστω μια μικρη βοηθεια...ακολουθησα τις συμβουλες σας κ εκλεισα το Hotel Malaspina για το ταξιδι μας στη Φλωρεντια. Ομως στην πορεια προστεθηκε κ ενα αλλο ζευγαρι στην παρεα κ δε βρισκω δευτερο δωματιο εκει. Οποτε η θα μεινουμε χωριστα η θα ακυρωσω για να βρουμε κατι κοινο...εχω δει αυτα τα δυο σημερα: https://www2.otel.com/hotel-annalena-palazzo-pitti-italy-10c5a3/ και https://www2.otel.com/hotel-meridiana-campo-di-marte-italy-10b74c/ . Εχει κανεις εμπειρια η αποψη? Thanks:):)
Κανενας εεεεεεε? Μαλλον θα αποκτησουμε εμεις πρωτοι αποψη...να ρωτησω γενικοτερα τοτε η περιοχη Oltrarno ειναι καλη για να μεινουμε? Το ενα ξενοδοχειο που προτιμω ειναι εκει...κοντα στο Palazzo Pitti.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
.....και συνεχιζοντας το διαλογο με τον εαυτο μου:p:p θελω να σας ρωτησω για τα αξιοθεατα στη Φλωρεντια (αφου τελειωσαμε με ξενοδοχεια κλπ). Τι δν πρεπει να χασουμε? Εχουμε κλεισει ηδη για την Ufizzi απο internet. Για τι αλλο πιστευετε οτι χρειαζεται να προ-αγορασουμε δεδομενου οτι θα ειμαστε εκει Νοεμβριο 25-28? Επισης, αν ειναι να επιλεξουμε ενα απο τα δυο Palazzo, ποιο να ειναι αυτο? Για το Duomo δεν εχει εισοδο νομιζω διαβασα, για καμπαναριο κ βαπτιστηριο να βγαλουμε επι τοπου?
Αν δε σας κανει κοπο:), θα ηθελα και τις προτασεις σας για φαγητο η aperitivo. Εχω διαβασει ολες τις ιστοριες και τις πληροφοριες εδω αλλα ειναι αρκετα χρονια πριν και ελεγα μηπως εχουμε κατι πιο προσφατο. Ευχαριστω κ αναμενω:clap:.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom