Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τα έχω δει όλα αυτά, και μετά από μεγάλη έρευνα δεν βρήκα κάπου να διευκρινίζει αν μπορώ να πάρω μόνο σαγιονάρες από εκεί. Για αυτό είπα μήπως κάποιος που έχει πάει με διαφωτίσει.
Εξακολουθώ πάντως να μην γνωρίζω.
στη σελιδα μεσα εχει contact form στειλε ερωτηση και θα σου απαντησουν
 
Last edited:

Ran

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Έχετε κάνει κράτηση σε κάποιο εστιατόριο ;;
Σε ποιο σημείο της πόλης θα μείνετε;;
Τι ώρα φτάνετε στο αεροδρόμιο και τι ώρα πετάτε την Τετάρτη για να έχω μια εικόνα...
Φτάνουμε Κυριακή στις 19:30 στο αεροδρόμιο και έχω κλείσει ταξί οπότε υπολογίζω ότι θα φτάσουμε κατά τις 9 το βράδυ στο ξενοδοχείο, το οποίο βρίσκεται στην Terézváros. Δεν έχω κάνει κράτηση σε κάποιο εστιατόριο γιατί λέγαμε να βρούμε κάποιο στην τύχη εκεί κοντά.
Την Τετάρτη πετάμε στις 19:55.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Φτάνουμε Κυριακή στις 19:30 στο αεροδρόμιο και έχω κλείσει ταξί οπότε υπολογίζω ότι θα φτάσουμε κατά τις 9 το βράδυ στο ξενοδοχείο, το οποίο βρίσκεται στην Terézváros. Δεν έχω κάνει κράτηση σε κάποιο εστιατόριο γιατί λέγαμε να βρούμε κάποιο στην τύχη εκεί κοντά.
Την Τετάρτη πετάμε στις 19:55.
Αν δεν κάνετε κράτηση θα δυσκολευτειτε πολύ να βρείτε..Κοντά σε σας είναι το Λανσελοτ για φαγητό και αν θέλετε για κάτι στο χέρι το λοκαλ κόρνερ..Ένα κλικ πιο μετά είναι το χουανκαριμ μπιστρό...Όλα αυτά όμως χωρίς κράτηση δύσκολο, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις..Προτείνω φαγητό κ βόλτα στις γέφυρες ποδαρατο ή ποτακι στο σιμπλα κερτ.. Κρουαζιέρα τουριστική πολύ διάβασε τον οδηγό κ αν έχετε πάρει τριήμερη κάρτα μεταφορών πάρτε το πλοιαρακι δωρεάν για βόλτα
 

Ran

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Αν δεν κάνετε κράτηση θα δυσκολευτειτε πολύ να βρείτε..Κοντά σε σας είναι το Λανσελοτ για φαγητό και αν θέλετε για κάτι στο χέρι το λοκαλ κόρνερ..Ένα κλικ πιο μετά είναι το χουανκαριμ μπιστρό...Όλα αυτά όμως χωρίς κράτηση δύσκολο, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις..Προτείνω φαγητό κ βόλτα στις γέφυρες ποδαρατο ή ποτακι στο σιμπλα κερτ.. Κρουαζιέρα τουριστική πολύ διάβασε τον οδηγό κ αν έχετε πάρει τριήμερη κάρτα μεταφορών πάρτε το πλοιαρακι δωρεάν για βόλτα
Έτσι όπως κοίταζα τώρα το χάρτη μάλλον για χαλαρή βολτίτσα προς το Κοινοβούλιο το πρώτο βράδυ, ίσως για ποτό και κάτι στο χέρι όπως είπατε.
Την κάρτα (των 2 ημερών λέμε αφού η τρίτη μέρα θα είναι λειψή) θα την πάρουμε περισσότερο για τις δωρεάν συγκοινωνίες και για την δωρεάν είσοδο που δίνει στο Szt. Lukacs Thermal Bath . Αυτό με το καραβάκι να σας πω την αλήθεια το σκεφτόμουν και εγώ για το πόσο τουριστικό είναι αλλά σε προηγούμενο ταξίδι στο Στρασβούργο που δεν έκανα την "βαρκάδα" το μετάνιωσα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και για τον χρόνο σας! Να είστε καλά!
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
48
Likes
24
πήγες σε κανένα εστιατόριο από αυτά που γράφω;;;πως σου φάνηκε η Βουδαπέστη;;
Όχι. Πήγα σε άλλα εστιατόρια τα οποία είχα βρει σε άλλες συζητήσεις στη σελίδα.
Στα καφέ πήγα και στα 3 όμως και αξίζει να τα επισκεφτείς, απλά το Ruzwum είναι πιο οικοvομικό. Αλλά και το Gerbeaud αξίζει για πρωινό.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τα έχω δει όλα αυτά, και μετά από μεγάλη έρευνα δεν βρήκα κάπου να διευκρινίζει αν μπορώ να πάρω μόνο σαγιονάρες από εκεί. Για αυτό είπα μήπως κάποιος που έχει πάει με διαφωτίσει.
Εξακολουθώ πάντως να μην γνωρίζω.
μπορείς να βρεις σαγιονάρες. ακόμα και μαγιώ νοικιάζουν
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μπορείς να βρεις σαγιονάρες. ακόμα και μαγιώ νοικιάζουν
Το ότι μπορεί να βρει τα πάντα το ξέρει, του έστειλα και το link να μπει να δει ποιο πακέτο τον ενδιαφέρει αλλά θέλει να ρωτήσει πόσο κοστίζει να νοικιάσει μόνο σαγιονάρες και δεν το γράφει το site τους..Οπότε πρέπει να κάνει και κάτι μόνος του και να τους στείλει ένα ερώτημα από την φόρμα επικοινωνίας τους..Όλοι εδώ μέσα είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν αλλά μην τα θέλουμε και όλα στο πιάτο..Μισό λεπτό μας παίρνει να γράψουμε 5 λέξεις :)...
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Όχι. Πήγα σε άλλα εστιατόρια τα οποία είχα βρει σε άλλες συζητήσεις στη σελίδα.
Στα καφέ πήγα και στα 3 όμως και αξίζει να τα επισκεφτείς, απλά το Ruzwum είναι πιο οικοvομικό. Αλλά και το Gerbeaud αξίζει για πρωινό.
Δύο γλυκά και δύο χυμούς πήραμε στο Gerbeaud και δώσαμε 35 ευρώ αν τρώγαμε πρωινό μπορεί και να φτάναμε στα 50+.....
 

XALKIAS

Member
Μηνύματα
19
Likes
29
Να ρωτήσω κάτι για τα λουτρά, εκτός τα Szechenyi Bath που είναι μικτά (ανδρικά + γυναικεία), τα Rudas δεν έχουν κοινή μόνο την κεντρική πισίνα και έχουν κοινές άλλες πιο μικρές;
Eπίσης έχεις άποψη για τα Kiraly (παραδοσιακά παλιά μικτά λουτρά με καλές τιμές και δυνατότητα για private pools);

Επίσης μπορώ να κλείσω on line ξενάγηση για την opera γιατί προσπαθώ αλλά δεν βρίσκω με ποιο τρόπο από το site;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Να ρωτήσω κάτι για τα λουτρά, εκτός τα Szechenyi Bath που είναι μικτά (ανδρικά + γυναικεία), τα Rudas δεν έχουν κοινή μόνο την κεντρική πισίνα και έχουν κοινές άλλες πιο μικρές;
Eπίσης έχεις άποψη για τα Kiraly (παραδοσιακά παλιά μικτά λουτρά με καλές τιμές και δυνατότητα για private pools);

Επίσης μπορώ να κλείσω on line ξενάγηση για την opera γιατί προσπαθώ αλλά δεν βρίσκω με ποιο τρόπο από το site;
Τα rudas έχουν και μια μικρή πισίνα κοινή στην ταράτσα με θέα όλο τον Δούναβη.Από εκεί και πέρα έχουν και ένα τμήμα σπα στο υπόγειο με κανονικές πισίνες έχουν διάφορες θερμοκρασίες.. Κάποιες μέρες νομίζω είναι ανοιχτή η κεντρική και για γυναίκες . Κιραλι δεν πήγα δεν έχω άποψη και όπερα για να μπορέσεις να βγάλεις άκρη μάλλον θα πρέπει να πας από κοντά δεν το πολυέψαξα όμως...
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το ότι μπορεί να βρει τα πάντα το ξέρει, του έστειλα και το link να μπει να δει ποιο πακέτο τον ενδιαφέρει αλλά θέλει να ρωτήσει πόσο κοστίζει να νοικιάσει μόνο σαγιονάρες και δεν το γράφει το site τους..Οπότε πρέπει να κάνει και κάτι μόνος του και να τους στείλει ένα ερώτημα από την φόρμα επικοινωνίας τους..Όλοι εδώ μέσα είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν αλλά μην τα θέλουμε και όλα στο πιάτο..Μισό λεπτό μας παίρνει να γράψουμε 5 λέξεις :)...
Εντελώς άκυρο το όλο σχόλιο. Πριν ρωτήσω εδώ, είχα: 1) Ψάξει αναλυτικά όλο το επίσημο site τους και ότι link μου έδινες το είχα ήδη διαβάσει 2) Τους είχα ήδη στείλει μήνυμα στην φόρμα που έχουν στο επίσημο site 3) Είχα λιώσει το tripadvisor μήπως και βρω κάποιον που να απαντούσε στο ερώτημά μου 4) Είχα ψάξει με κάθε πιθανό συνδυασμό λέξεων στο google μήπως και το βρω. Μετά από όοοοοολα αυτά έκανα και μια ερώτηση εδώ. Ούτε πιάτα βλέπω, ούτε μισά λεπτά ούτε 5 λέξεις.
Θα μπορούσες απλά να πεις ότι δεν ξέρεις για τις σαγιονάρες. Ενώ η @Lenapatra ήξερε και απάντησε κατευθείαν.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εντελώς άκυρο το όλο σχόλιο. Πριν ρωτήσω εδώ, είχα: 1) Ψάξει αναλυτικά όλο το επίσημο site τους και ότι link μου έδινες το είχα ήδη διαβάσει 2) Τους είχα ήδη στείλει μήνυμα στην φόρμα που έχουν στο επίσημο site 3) Είχα λιώσει το tripadvisor μήπως και βρω κάποιον που να απαντούσε στο ερώτημά μου 4) Είχα ψάξει με κάθε πιθανό συνδυασμό λέξεων στο google μήπως και το βρω. Μετά από όοοοοολα αυτά έκανα και μια ερώτηση εδώ. Ούτε πιάτα βλέπω, ούτε μισά λεπτά ούτε 5 λέξεις.
Θα μπορούσες απλά να πεις ότι δεν ξέρεις για τις σαγιονάρες. Ενώ η @Lenapatra ήξερε και απάντησε κατευθείαν.
Πρώτα από όλα όλη αυτή η συζήτηση γίνεται χωρίς κανένα λόγο.Το να πάρει κάποιος ένα ζευγάρι παντόφλες που δεν πιάνουν καθόλου χώρο στις αποσκευές του και την πετσέτα από το ξενοδοχείο είναι ότι πιο απλό, από το να χάσεις τόσο χρόνο για να μάθεις αν νοικιάζουν παντόφλες εκεί.Η υπηρεσία αυτή απευθύνεται σε άτομα που είδαν φως και μπήκαν και δεν είχαν τίποτα μαζί τους..Εσύ κρίμα θα ήταν αφού είναι ένα προγραμματισμένο ταξίδι και η επίσκεψη στα λουτρά θα είναι επίσης προγραμματισμένη να δώσεις τζάμπα λεφτά ..Το προσπερνάμε αυτό, σου έστειλα αναλυτικά τα πακέτα που έχει για να αγοράσεις και ρωτάς κάτι εξειδικευμένο να μην πάρεις ολόκληρο πακέτο αλλά μόνο σαγιονάρες...Οπότε αναγκαστικά πρέπει να μιλήσεις μαζί τους στα λουτρά για να σου απαντήσουν, αν το είχες κάνει που προφανώς δεν το έκανες δεν θα μιλούσαμε τόσες μέρες για αυτό...Κ αν τελικά απάντησαν καλό θα ήταν να μας πεις για να ξέρει και κάποιος φίλος που θα θέλει να πάει...Η κοπέλα σου είπε ένα γενικό νοικιάζουν σαγιονάρες χωρίς να ξέρει τιμή για να πάρεις μόνο αυτές, άρα στην ερώτηση σου δεν απάντησε σου είπε κάτι που ήδη ξέρεις όπως και εγώ δεν σου απάντησα πόσο έχουν μόνο οι παντόφλες γιατί δεν το γράφουν στο επίσημο site τους..Κλείνοντας θέλω να σου πω ότι και εγώ όταν έκανα τις κρατήσεις στα εστιατόρια κάποια δεν απαντούσαν αμέσως άλλα έγραφαν ότι να ναι οπότε σήκωσα το σταθερό μου τηλέφωνο χρεώθηκα 5 ευρώ και έκανα 7 τηλεφωνήματα και μέσα σε 3 λεπτά δεν είχα καμία εκκρεμότητα ανοιχτή..Μπορούσες σαν ύστατη λύση να τους πάρεις ένα τηλέφωνο γιατί στα μαιλ ίσως αργούσαν να σου απαντήσουν και μέσα σε μισό λεπτό να είχες την απάντηση σου με κόστος κάτω από 1 ευρώ και με Αγγλικά αρχάριου...Εννοείται ότι αν χρειαστείς κάτι και εσύ και οποιοσδήποτε και το ξέρουμε πίστεψε με θα στο γράψω όση ώρα και αν μου πάρει και δεν θα σε παραπέμψω σε κάποιο λινκ...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν με απασχολεί αν είναι απλό ή όχι. Εγώ είχα μια απορία και την είπα. Αφού βέβαια είχα ψάξει με κάθε απίθανο τρόπο να βρω την απάντηση. Αυτό πάει για τα πιάτα που είπες. Τους είχα στείλει και μήνυμα. Αυτό για το "Οπότε πρέπει να κάνει και κάτι μόνος του και να τους στείλει ένα ερώτημα από την φόρμα επικοινωνίας τους". Σιγά την συμβουλή.

Η κοπέλα όντως ήξερε και απάντησε. Αν εγώ τις νοικιάσω/αγοράσω/ αγοράσω όλα τα λουτρά είναι δικό μου θέμα. Θα το αποφάσιζα αν είχα απάντηση. Και το έμαθα. Νοικιάζουν.

Κλείνοντας, εγώ ήθελα να μάθω για τις σαγιονάρες γιατί έστω έχω φετίχ με τις σαγιονάρες. Όποιος ξέρει απαντά, όποιος δεν ξέρει δεν χρειάζεται να υποθέτει ότι ο ερωτών δεν έχει κάνει καμία ενέργεια και να αστειεύεται με αυτό χρησιμοποιώντας φράσεις του τύπου "ας κάνει κάτι μόνος του, ας γράψει κάτι, γιατί ουσιαστικά εκτίθεται. Και τελικά δεν χρειάζεται να μιλήσω με κανέναν, μιας και βρέθηκε κάποιος που γνώριζε και απάντησε χωρίς περαιτέρω σάλτσες.
Παρόλα αυτά ευχαριστώ για την προθυμοποιήση να βοηθήσεις. Όχι όμως για τα επόμενα!

Και για όσους έχουν αγωνία, αγόρασα από ένα κατάστημα με μόλις 1350 φιορίνια. 4 ευρώ και κάτι ψιλά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom