Πτήσεις με ανταπόκριση

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Μην ανυσηχείς.
Μπορείς να στείλεις ένα email εδώ: [email protected]
Άμα χρειαστείς κάτι, μπορώ να σε βοήθησω και να γράψω στα ουκρανικά.
 

clairy_s

Member
Μηνύματα
22
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σμύρνη!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία!!!
Καλησπέρα!
Πετάμε από Θεσσαλονίκη 31/12 για Σικάγο μέσω Φρανκφούρτης. Φτάνουμε 5.10 με Aegean και πετάμε για Σικάγο 1/1 10.40 με Lufthansa (ενιαίο εισιτήριο) έχουμε δλδ περίπου 15 ώρες για Πρωτοχρονιάτικο layover στη Φρανκφούρτη. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν
1. Θα παραλάβουμε τις βαλίτσες στην Φρανκφούρτη;
2. Επειδή δεν σκοπεύουμε να μείνουμε όλη την ώρα στο αεροδρόμιο υποθέτω ότι ο έλεγχος για το Σικάγο θα γίνει πριν το δεύτερο σκέλος της πτήσης και πόση ώρα να υπολογίζω;
3. Η Lufthansa προσφέρει κάτι σαν εταιρεία για μεγάλα layover γιατί δεν μου δίνει και πολλές πληροφορίες στην σελίδα της δυστυχώς (αν έψαξα σωστά).
4. Στο αεροδρόμιο να περιμένω κάτι ιδιαίτερο λόγο της ημέρας;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
1.μου έχουν συμβεί και τα δύο...στην Κων/πολη δεν μου την έδωσαν με 10 ωρες βραδυνή παραμονή στο αεροδρόμιο.Ενώ στην Ν.Υόρκη 14 ώρες μου την έδωσαν.
2.νομίζω,ότι όπως σε όλα τα αεροδρόμια για υπερατλαντικές ζητάνε 3 ώρες πριν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καλησπέρα!
Πετάμε από Θεσσαλονίκη 31/12 για Σικάγο μέσω Φρανκφούρτης. Φτάνουμε 5.10 με Aegean και πετάμε για Σικάγο 1/1 10.40 με Lufthansa (ενιαίο εισιτήριο) έχουμε δλδ περίπου 15 ώρες για Πρωτοχρονιάτικο layover στη Φρανκφούρτη. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν
1. Θα παραλάβουμε τις βαλίτσες στην Φρανκφούρτη;
2. Επειδή δεν σκοπεύουμε να μείνουμε όλη την ώρα στο αεροδρόμιο υποθέτω ότι ο έλεγχος για το Σικάγο θα γίνει πριν το δεύτερο σκέλος της πτήσης και πόση ώρα να υπολογίζω;
3. Η Lufthansa προσφέρει κάτι σαν εταιρεία για μεγάλα layover γιατί δεν μου δίνει και πολλές πληροφορίες στην σελίδα της δυστυχώς (αν έψαξα σωστά).
4. Στο αεροδρόμιο να περιμένω κάτι ιδιαίτερο λόγο της ημέρας;
1.Όχι.
2.Δύο με δυόμιση ώρες.
3.Δεν νομίζω.
4.Τι περιμένεις;Event ή κέρασμα;
 

clairy_s

Member
Μηνύματα
22
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σμύρνη!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία!!!
1.Όχι.
2.Δύο με δυόμιση ώρες.
3.Δεν νομίζω.
4.Τι περιμένεις;Event ή κέρασμα;
Ναι ίσως λίγο αφελές αλλά σκέφτηκα μεγάλο αεροδρόμιο Πρωτοχρονιά.Αν και σκοπεύουμε να δούμε όσο προλαβαίνουμε την πόλη!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα!
Πετάμε από Θεσσαλονίκη 31/12 για Σικάγο μέσω Φρανκφούρτης. Φτάνουμε 5.10 με Aegean και πετάμε για Σικάγο 1/1 10.40 με Lufthansa (ενιαίο εισιτήριο) έχουμε δλδ περίπου 15 ώρες για Πρωτοχρονιάτικο layover στη Φρανκφούρτη. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν
1. Θα παραλάβουμε τις βαλίτσες στην Φρανκφούρτη;
2. Επειδή δεν σκοπεύουμε να μείνουμε όλη την ώρα στο αεροδρόμιο υποθέτω ότι ο έλεγχος για το Σικάγο θα γίνει πριν το δεύτερο σκέλος της πτήσης και πόση ώρα να υπολογίζω;
3. Η Lufthansa προσφέρει κάτι σαν εταιρεία για μεγάλα layover γιατί δεν μου δίνει και πολλές πληροφορίες στην σελίδα της δυστυχώς (αν έψαξα σωστά).
4. Στο αεροδρόμιο να περιμένω κάτι ιδιαίτερο λόγο της ημέρας;
1. Αν το ζητήσεις στο checkin, ναι. Αλλιώς όχι.
2. 2 ώρες είναι υπεραρκετές. Και μιάμιση είναι ΟΚ αν δεν έχεις να ξαναπαραδώσεις βαλίτσες.
3. Οχι. Κλείστε ξενοδοχείο μόνοι σας, περίπου ένα μήνα πριν το ταξίδι. Αυτά στη νότια πλευρά του σιδηροδρομικού σταθμού είναι όλα καλά και πας σε 10 λεπτά και κάτι με το τρένο (προσοχή μόνο νότια).
4. Λιγότερο κόσμο. Μόνο.
 

clairy_s

Member
Μηνύματα
22
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σμύρνη!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία!!!
1. Αν το ζητήσεις στο checkin, ναι. Αλλιώς όχι.
2. 2 ώρες είναι υπεραρκετές. Και μιάμιση είναι ΟΚ αν δεν έχεις να ξαναπαραδώσεις βαλίτσες.
3. Οχι. Κλείστε ξενοδοχείο μόνοι σας, περίπου ένα μήνα πριν το ταξίδι. Αυτά στη νότια πλευρά του σιδηροδρομικού σταθμού είναι όλα καλά και πας σε 10 λεπτά και κάτι με το τρένο (προσοχή μόνο νότια).
4. Λιγότερο κόσμο. Μόνο.

Να μην μείνουμε στα ξενοδοχεία του αεροδρομίου; Η γραμμή του αεροδρομίου νομίζω είναι 24ωρη οπότε δεν θα έχουμε πρόβλημα να γυρίσουμε μετά την αλλαγή του έτους ή κάνω λάθος;
Να υποθέσω οτι η βόρεια πλευρά του σταθμού είναι η λίγο κακόφημη περιοχή για την οποία διάβασα;
Στη νότια πλευρά δλδ Gutleutviertel; με μία πρόχειρη αναζήτηση μόνο κανα δυο ξενοδοχεία παίρνουν πάνω από 8 στο booking και τσιμπάνε και στις τιμές (περίπου στα 100).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Να μην μείνουμε στα ξενοδοχεία του αεροδρομίου; Η γραμμή του αεροδρομίου νομίζω είναι 24ωρη οπότε δεν θα έχουμε πρόβλημα να γυρίσουμε μετά την αλλαγή του έτους ή κάνω λάθος;
Να υποθέσω οτι η βόρεια πλευρά του σταθμού είναι η λίγο κακόφημη περιοχή για την οποία διάβασα;
Στη νότια πλευρά δλδ Gutleutviertel; με μία πρόχειρη αναζήτηση μόνο κανα δυο ξενοδοχεία παίρνουν πάνω από 8 στο booking και τσιμπάνε και στις τιμές (περίπου στα 100).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.
Εξαρτάται πόσο κοντά επίσης είναι το ξενοδοχείο στο τέρμιναλ, γιατί συνήθως αυτά που είναι ενωμένα με αυτό, και άρα μακράν πιο βολικά καθότι δεν εξαρτάστε από έξτρα συγκοινωνία, είναι πιο τσιμπημένα (το φθηνότερο κοστίζει 72ευρώ απ'ότι είδα, το Hilton Garden Inn Frankfurt Airport).

Αν δεν έχετε πρόβλημα να μείνετε σε κάποιο με 7.9/10 δίπλα από το σταθμό αυτό είναι από τις οικονομικότερες επιλογές: (http://www.booking.com/hotel/de/exc...tal;ucfs=1;=;lang=en-gb;lang_click=top;cdl=de).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να μην μείνουμε στα ξενοδοχεία του αεροδρομίου; Η γραμμή του αεροδρομίου νομίζω είναι 24ωρη οπότε δεν θα έχουμε πρόβλημα να γυρίσουμε μετά την αλλαγή του έτους ή κάνω λάθος;
Να υποθέσω οτι η βόρεια πλευρά του σταθμού είναι η λίγο κακόφημη περιοχή για την οποία διάβασα;
Στη νότια πλευρά δλδ Gutleutviertel; με μία πρόχειρη αναζήτηση μόνο κανα δυο ξενοδοχεία παίρνουν πάνω από 8 στο booking και τσιμπάνε και στις τιμές (περίπου στα 100).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.
Μείνετε στην πόλη γιατί όλο και κάποια εκδήλωση θα έχει για το νέο έτος, ενώ θα μπορείτε να κάνετε και καμιά βόλτα. Τα τρένα δε σταματάνε, αλλά ακόμα κι αν σταμαρήσουν υπάρχουν ταξί (€20 το πολύ) και uber.
Δεν ξερω τι λέεει το booking, στο σταθμό έχω μείνει στα Excelaior, Monopol και National και αξίζουν τα λεφτά τους (από ανέσεις, οτι πληρώνεις παίρνεις). Τα συνιστω με αυτή τη σειρά.
 

SKYLABROS

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα είμαι 18 χρονών ! πρόκειται να ταξιδέψω στην Αμερική για τοις Χριστουγεννιάτικες διακοπές μου ! Εχω κλείσει εισιτήρια και εχω βγάλει και βίζα επίσης ! Το ερώτημα μου είναι (η πτήση μου είναι απο αθήνα προς Αμερική με ανταπόκριση στο Λονδίνο με 2μιση ώρες αναμονή !! στο Λονδίνο θα πρέπει να παραλάβω τα πραγματά μου για την επόμενη πτήση ή θα τα παραλάβω κατευθείαν στην Βοστώνη >?? !! επίσεις θα πρέπει να κάνω και δεύτερο check in στο ΛΟνδίνο ή απευθείας μπαίνω στην επόμενη πτήση ?? ) ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Εφόσον το εισιτήριό σου είναι ενιαίο, π.χ όλο το ταξίδι με British, την βαλίτσα, θα την παραδώσεις στην Αθήνα και θα την παραλάβεις στον προορισμό σου, την Βοστώνη. Στο Λονδίνο απλά θα αλλάξεις αεροπλάνο, και θα πας στην πύλη αναχώρησης, δεν θα πάρεις βαλίτσα ούτε θα κάνεις check in.
 

alexandrosl

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα.Θα ταξιδέψουμε νέα Υόρκη-Αθήνα με ανταπόκριση για 23 ώρες στο Παρίσι.
1-μας επιτρέπεται η έξοδος στην πόλη?
2-οι αποσκευές παραδιδονται απο νεα υορκη κ παραλαμβάνονται κατευθείαν απο Αθήνα?
3-δικαιούμαστε διανυκτέρευση από την εταιρεία?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom