Γερμανία Ιταλία Πρωτοχρονιά Βερολίνο ή Μιλάνο;

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Μια και το τοπικ εξόκειλε σε ψηφοφορία ζύγισε και μια ψήφο υπέρ του Μιλάνο. Ιταλόφιλος δεν είμαι αλλά έκανα Χριστούγεννα και στις δύο πόλεις. Το Μιλάνο αξίζει πολύ περισσότερες μέρες από όσες του αποδίδονται, ακόμη και εάν δεν βγείς παραέξω. Για πληροφορίες δεν κάνω εγώ αλλά όσον αφορά το φαγητό δεν θα ξαναπαίξω με τα άλλα παιδιά του φόρουμ που δεν γοητεύτηκαν από αυτό! πληροφοριακά και όντας ψαράς να σε ενημερώσω ότι στο Μιλάνο έχω φάει το καλύτερα μαγειρεμένο ψάρι ever! Φαντάσου τι γίνεται με τα άλλα δυνατά τους σημεία. Τέλος, το Βερολίνο το εξάντλησα σε 7 μέρες ενώ στο Μιλάνο έχω πάει πάμπολλες φορές και ακόμα γουστάρω.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τους ξηρούς καρπούς και το μέλι, όλα τα off topic μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ http://www.travelstories.gr/community/threads/Γαστρονομικές-ιδέες-και-γλυκές-απολαύσεις.50834/
για να μη διαγραφούν. Μαζί έχουν μεταφερθεί και κάποιες γνώμες για Μιλάνο και Βερολίνο. Αυτά έχει η ζωή, τι να κάνουμε;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Θα συνεχίσω να είμαι υπέρ του Μιλάνου πέρα της ιταλικής κουζίνας (είπαμε ιταλικό τρως σε κάθε γωνιά της γης) και θα έλεγα πως ένα ισχυρό ατού γιορτινές ημέρες είναι και η σκάλα του Μιλάνου, που δεν χρειάζεται να είσαι φαν του είδους για να παρακολουθήσεις μια όπερα.
Φυσικά το Μιλάνο είναι μια πόλη για πρωταθλητές, είναι η καλύτερη επιλογή για το ευγενές άθλημα του χαζέματος βιτρίνας!!!
(Για όλα υπάρχει λύση αγαπητέ moderator ;))
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Ναι κάτι άλλο εκτός απ' το Duomo?
Φίλε στα έγραψα και εγώ και οι άλλοι που υποστήριξαν το Μιλάνο.
Γκαλερί Brera, Σκάλα, ,,Μυστικός Δείπνος.
Δηλαδή τουλάχιστον τέσσερα αξιοθέατα πρώτης γραμμής, το καθένα στην κατηγορία του.

δώ δεν συγκρίνουμε τους δυο Καθεδρικούς ναούς.
Τους συνέκρινα επειδή έγραψες αυτό εδώ:
Οσα αξιοθεατα και να χει το Μιλανο ειναι πολυ λιγοτερα και πολυ κατωτερα του Βερολινου. Αντικειμενικα. Τα παμε αυτα.
Απάντησα επειδή παρουσιάζεις την προσωπική σου άποψη ως αντικειμενική.

Προσωπικά το Castello Sforzesco το βρήκα αδιάφορο.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι σε κάποιους άλλους δεν αρέσει. Συνεπώς αποτελεί αξιοθέατο, το οποίο το Βερολίνο δεν έχει.
Φίλε δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι αυτό που σου φάνηκε άχρωμο και μέτριο, έπρεπε να σου αρέσει. Απλά γράφουμε τις απόψεις μας μήπως και καταλάβει ο φίλος που ρώτησε τι μπορεί να του προσφέρει η κάθε πόλη
 

Eua Lalala

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα!!! :)

Το Βερολίνο είναι πραγματικά το κέντρο πολιτισμού.. Θα το πρότεινα αν έχεις αρκετές μέρες για διακοπές και λεφτά πολλά για να χαλάσεις στα άπειρα πράγματα που μπορείς να δεις!
Αλλά το Μιλάνο έχει τη μαγεία!! Μπαίνεις στη σκάλα και μέχρι να βγεις η τρίχα είναι όρθια! :p Δέος!
Εξαρτάται πάντα από το τι ζητάς στην συγκεκριμένη φάση που θες να ταξιδέψεις!
Έχω να σου κάνω βέβαια και μια άλλη πρόταση... που για το χειμώνα ειδικά είναι τέλεια επιλογή.. Τσεχία!
Και στα 3 μέρη έχω πάει χειμώνα... Αλλά σαν την Πράγα τίποτα πραγματικά..
Τι φαί! τι ομορφιά! τι κτίρια! τι όμορφοι άνθρωποι! τι ωραία μαγαζιά! Φανταστική ατμόσφαιρα.. Ξεκινάς να περπατάς στα πλακόστρωτα και ξεχνάς να βγεις..
Έξοδα? Ψιλολόγια.. είναι πάαααρα πολύ φθηνά.. με 100ευρώ αγοράζεις όλο το μαγαζί... Επίσης με 10ευρώ τρως πρώτο πιάτο, 2ο πιάτο, γλυκό, ποτό για όσο τρως και ποτό για την χώνεψη ( τύπου ρακί αλλά από άλλα φρούτα) Το καλύτερο από όλα όμως στην Πράγα.. BLACKLIGHT THEATER.... άστο... άλλη φάση.. άλλη διάσταση..
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Συνεπώς αποτελεί αξιοθέατο, το οποίο το Βερολίνο δεν έχει
Πανέμορφο αναγεννησιακό, ίσως η πρώτος οικισμός του Βερολίνου
https://www.google.gr/maps/@52.5406975,13.2129536,437m/data=!3m1!1e3
Αυτή είναι το αστείο με το Βερολίνο, όλοι κολλάνε στις ανατολικογερμανικές παπαριές ενώ γύρω γύρω έχει όντως τα ενδιαφέροντα.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Πανέμορφο αναγεννησιακό, ίσως η πρώτος οικισμός του Βερολίνου
https://www.google.gr/maps/@52.5406975,13.2129536,437m/data=!3m1!1e3
Αυτή είναι το αστείο με το Βερολίνο, όλοι κολλάνε στις ανατολικογερμανικές παπαριές ενώ γύρω γύρω έχει όντως τα ενδιαφέροντα.
Άρα έχει! Παρόλο που ο google μου το δείχνει καμιά δεκαριά χιλιόμετρα από ένα σημείο του κέντρου που επέλεξα τυχαία. Συνεπώς έχω κάνει λάθος, οπότε ζητώ συγγνώμη για διασπορά και διάδοση λανθασμένης ταξιδιωτικής πληροφορίας!:(
Borealis ευχαριστώ για την διόρθωση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom