Ταξιδευοντας με παιδι!

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Θα πρέπει να δείτε την πολιτική του κάθε ξενοδοχείου σχετικά με την βρεφική κούνια, κάποια χρεώνουν κάποια όχι. Ή να επιλέξετε δίκλινο και η μικρή να κοιμηθεί μαζί σας. Στο αεροπορικό πρέπει να έχει διαβατήριο και εάν κάποιος υπάλληλος μπει στον κόπο να ελέγξει ημερομηνία γέννησης, καλό είναι να μην έχετε κάνει πονηριά. Εως 2 ετών το εισιτήριο είναι σχεδόν τσάμπα, μετά όμως πληρώνεις (όχι όπως οι ενήλικες,νομίζω γύρω στο 80% της τιμής).
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Για το αεροπλανο το ξερω, λογικο ειναι. Για το ξενοδοχειο αναρωτιομουν αν μπορω να κανω "κλεψια". Να μην δηλωσω δλδ οτι εχει ξεπερασει το οριο για μισο χρονο.
 
Last edited:

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
243
Likes
208
Καλησπερα! Ειμαστε κι εμεις της αποψης να παιρνουμε τα παιδια μαζι, και οντως ειμαστε πιο ησυχοι ετσι και περναμε και μια χαρα. Απλα διαλέγουμε προορισμούς "ευκολους" και ταξιδεύουμε πλεον μονο ανοιξη και καλοκαιρι. Μολις γινει 3 χρονων και ο μικρος με το καλο, θα τα αφηνω σε γιαγια-παππου και θα ξαναρχισουμε τα μακρινα ταξίδια. Με τον πρωτο μου γιο ταξιδεψαμε πρωτη φορα όταν ηταν 1 ετους, πηγαμε Άμστερνταμ και Βρυξελλες. Μετα, λιγο πριν τα 2 ετη, Φλωρεντια, και λιγο μετα τα 2, Μοσχα και Αγια Πετρουπολη. Προτείνω όλα τα παραπανω με παιδι.
Τωρα, εφόσον ηρθε και ο δευτερος γιος και εχοντας παθει συνδρομο στέρησης καθως είμαι "αταξιδευτη" ακριβως ένα χρονο (εγκυμοσυνη και πλεον 3 μηνων το μωρο), ψαχνω προορισμο για του χρονου, που θα είναι τα παιδια 4 χρονων και 1.
Ειμαστε αναμεσα στα εξης:
Βιεννη-Βουδαπεστη
Λισαβονα-Μαδέιρα
Κοπεγχαγη
Κρακοβια
Τι λετε οσοι εχετε ηδη παει? Είναι οι παραπανω φιλικες πολεις για παιδια? Εννοω μην εχει ανηφορες πολλες, να εχει πεζοδρομια.
Τεινω προς την πρωτη επιλογή.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
Λισαβονα ειναι γεματη ανηφοριες, εχει ομως ωραιο ενυδρειο και ζωολογικο κηπο. Κοπεγχαγη ωραια με παρκα, λιμνουλες, tivoli , όμως για καλο, αξιοπρεπες ξενοδοχειο πρεπει να δωσεις πολλά!
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Καλησπερα! Ειμαστε κι εμεις της αποψης να παιρνουμε τα παιδια μαζι, και οντως ειμαστε πιο ησυχοι ετσι και περναμε και μια χαρα. Απλα διαλέγουμε προορισμούς "ευκολους" και ταξιδεύουμε πλεον μονο ανοιξη και καλοκαιρι. Μολις γινει 3 χρονων και ο μικρος με το καλο, θα τα αφηνω σε γιαγια-παππου και θα ξαναρχισουμε τα μακρινα ταξίδια. Με τον πρωτο μου γιο ταξιδεψαμε πρωτη φορα όταν ηταν 1 ετους, πηγαμε Άμστερνταμ και Βρυξελλες. Μετα, λιγο πριν τα 2 ετη, Φλωρεντια, και λιγο μετα τα 2, Μοσχα και Αγια Πετρουπολη. Προτείνω όλα τα παραπανω με παιδι.
Τωρα, εφόσον ηρθε και ο δευτερος γιος και εχοντας παθει συνδρομο στέρησης καθως είμαι "αταξιδευτη" ακριβως ένα χρονο (εγκυμοσυνη και πλεον 3 μηνων το μωρο), ψαχνω προορισμο για του χρονου, που θα είναι τα παιδια 4 χρονων και 1.
Ειμαστε αναμεσα στα εξης:
Βιεννη-Βουδαπεστη
Λισαβονα-Μαδέιρα
Κοπεγχαγη
Κρακοβια
Τι λετε οσοι εχετε ηδη παει? Είναι οι παραπανω φιλικες πολεις για παιδια? Εννοω μην εχει ανηφορες πολλες, να εχει πεζοδρομια.
Τεινω προς την πρωτη επιλογή.
Ναι !! Έχω πάει κι εγώ με τα παιδιά μου όταν ήταν 4 και 8 στην Βιέννη , Σάλτζμπουργκ, κρεμς Χάλστατ Βουδαπέστη, πριν Κοπεγχάγη Κρακοβία. Δεν έχω πάει Πορτογαλία και τι σκέφτομαι για φετος την Πρωτοχρονιά.
Όλες οι παραπάνω πολεις ειδικά τα Χριστούγεννα είναι παραμυθένιες. Η Βιέννη μάλιστα έχει τοννπιο παλιό ζωολογικό κήπο στον κόσμο. Τα παιδιά θα ξετρελαίνουν. Επίσης υπάρχει και το Prater λουνα παρκ με πολλά παιχνίδια. Η Βουδαπέστη , Κρακοβία , Βαρσοβία έχουν πολλά πάρκα. Τι να πούμε για την Κοπεγχάγη την πόλη του παραμυθά Άντερσεν. Σαν παραμύθι αλλά πολύ ακριβή
 
Last edited by a moderator:

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
243
Likes
208
Τελεια Χρηστο, με βοηθάς πολύ. Εμεις θα παμε τελη Ιουνη βεβαια (να'μαστε καλα ως τοτε, γιατι θα είναι πολύ μικρος ο μικρος για Χριστούγεννα εκει με τοσο κρυο- 3μηνων τωρα). Ωραια, θα παμε Βουδαπεστη και Βιεννη λοιπον. Στη Βουδαπεστη, μπορέσατε να κανετε λουτρα με τα παιδια? Επισης, ο ζωολογικος κηπος στη Βιεννη αξιζει οντως, περα από το ότι είναι παλιος? Εχουμε παει σε πολλους με τον "μεγαλο" και επειδή θα εχουμε μονο 4 μερες καθαρες, μας πιεζει ο χρονος.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.256
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ειμαστε αναμεσα στα εξης:
Βιεννη-Βουδαπεστη
Λισαβονα-Μαδέιρα
Κοπεγχαγη
Κρακοβια
Τι λετε οσοι εχετε ηδη παει? Είναι οι παραπανω φιλικες πολεις για παιδια? Εννοω μην εχει ανηφορες πολλες, να εχει πεζοδρομια.
Τεινω προς την πρωτη επιλογή.
Έχω πάει σε όλες τις πόλεις που λες και θα προσανατολιζόμουν σε Κρακοβία και Βουδαπέστη, οι οποίες έχουν μέρη και δραστηριότητες ευχάριστα για παιδιά. Για την Κοπεγχάγη επειδή είχα πάει μικρή δεν θυμάμαι πολλά, μπορώ όμως με σιγουριά να πω ότι οι σκανδιναβικές χώρες είναι πολύ φιλικές προς τα παιδιά από παλιά ακόμα!

Επισης, ο ζωολογικος κηπος στη Βιεννη αξιζει οντως, περα από το ότι είναι παλιος? Εχουμε παει σε πολλους με τον "μεγαλο" και επειδή θα εχουμε μονο 4 μερες καθαρες, μας πιεζει ο χρονος.
Επίτρεψέ μου να κάνω μια παρένθεση και να τονίσω πόσο κακή επιλογή αποτελούν οι ζωολογικοί κήποι για μικρά παιδιά. Πέρα από το ότι με τα λεφτά του εισιτηρίου σας θα υποστηρίξετε μια νοοτροπία εγκλωβισμού, περιορισμού και κακοποίησης άγριων ζώων προορισμένων να ζουν στη φύση, θα διδάξετε έμμεσα στα παιδιά σας ότι τα ζώα είναι όντα χωρίς συναισθήματα, συνείδηση και αξία, με μόνο στόχο την ανθρώπινη ψυχαγωγία.
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Τελεια Χρηστο, με βοηθάς πολύ. Εμεις θα παμε τελη Ιουνη βεβαια (να'μαστε καλα ως τοτε, γιατι θα είναι πολύ μικρος ο μικρος για Χριστούγεννα εκει με τοσο κρυο- 3μηνων τωρα). Ωραια, θα παμε Βουδαπεστη και Βιεννη λοιπον. Στη Βουδαπεστη, μπορέσατε να κανετε λουτρα με τα παιδια? Επισης, ο ζωολογικος κηπος στη Βιεννη αξιζει οντως, περα από το ότι είναι παλιος? Εχουμε παει σε πολλους με τον "μεγαλο" και επειδή θα εχουμε μονο 4 μερες καθαρες, μας πιεζει ο χρονος.
Νατάσα χαιρομαι που βοήθησα. Η Βουδαπέστη εχει διάφορα ιαματικά λουτρά σας προτείνω το http://www.szechenyibath.hu/ ειναι φανταστικό . Εχει Τεραστιο παρκο με Ζωολογικό κήπο , εστιατόριο, μπαρ , πολυ όμορφα απο τα οποια εχεις θέα σε τεραστια πιστα πατιναζ. Υπάρει βέβαια και το Gelert hotel στην Buda στο οποίο στεγάζεται το παλαιότερο και πιο εντυπωσιακό Λούτρό . Σ αυτό το ξενοδοχείο εχει γυριστεί η ταινία Grand Budapest hotel. Επιμένω για το SZECHENYI . Πρέπει οποσδήποτε να κανετε βολτα με το Seesight buss . Στην τιμή εχετε δωρο κρουαζιερα στο Δούναβη. Υπαρχουν πολλα εστιατορια καφε και μπαρ . Οτι θελεις μη ρώτα με.
Εσυ τακτοποιηθηκες !!Να δω εγω τωρα που θα παω με την οικογενεια μου τα χριστουγεννα. Μια μια προταση ειναι Ρουμανια / Καρπάθια με διαμονή την παραμονή πρωτοχρονιας στο ICE HOTEL για 8 μερες
ή
Βαρσοβια 7 ημερες + Βρυξελλες 6ημερες. 13 ημερες

Έχω πάει σε όλες τις πόλεις που λες και θα προσανατολιζόμουν σε Κρακοβία και Βουδαπέστη, οι οποίες έχουν μέρη και δραστηριότητες ευχάριστα για παιδιά. Για την Κοπεγχάγη επειδή είχα πάει μικρή δεν θυμάμαι πολλά, μπορώ όμως με σιγουριά να πω ότι οι σκανδιναβικές χώρες είναι πολύ φιλικές προς τα παιδιά από παλιά ακόμα!


Επίτρεψέ μου να κάνω μια παρένθεση και να τονίσω πόσο κακή επιλογή αποτελούν οι ζωολογικοί κήποι για μικρά παιδιά. Πέρα από το ότι με τα λεφτά του εισιτηρίου σας θα υποστηρίξετε μια νοοτροπία εγκλωβισμού, περιορισμού και κακοποίησης άγριων ζώων προορισμένων να ζουν στη φύση, θα διδάξετε έμμεσα στα παιδιά σας ότι τα ζώα είναι όντα χωρίς συναισθήματα, συνείδηση και αξία, με μόνο στόχο την ανθρώπινη ψυχαγωγία.
Εχεις δικιο και σηκωνει συζητηση το θέμα ομως ,αυτο δεν ισχύει για το Ζωολογικό της ΒΙεννης. Υπαρχει η αίσθηση ότι ειναι ενας χωρος που προσφέρει ασφάλεια και φροντιδα στα ζωα.
 
Last edited by a moderator:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.256
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εχεις δικιο και σηκωνει συζητηση το θέμα ομως ,αυτο δεν ισχύει για το Ζωολογικό της ΒΙεννης. Υπαρχει η αίσθηση ότι ειναι ενας χωρος που προσφέρει ασφάλεια και φροντιδα στα ζωα.
Φίλε μου είχα επισκεφτεί ως έφηβη αυτόν τον ζωολογικό με τους γονείς μου. Θυμάμαι πολύ καλά μεγάλα ζώα εγκλωβισμένα σε πολύ περιορισμένο χώρο. Όταν μιλάω για κακοποίηση δεν εννοώ ότι τα ζώα στον ζωολογικό κήπο γίνονται αντικείμενο ξυλοδαρμού ή ασιτίας για παράδειγμα. Αλλά όταν ένα άγριο ζώο προορισμένο να ζει ελεύθερο στη φύση ζει υπό περιορισμό γίνεται αυτόματα αντικείμενο κακοποιητικής συμπεριφοράς.

Καταλαβαίνω ότι ένας γονιός θέλει να δείξει στα παιδιά του τα άγρια ζώα και να δει τον ενθουσιασμό τους. :) Και κατανοώ ότι ένα σαφάρι στην Αφρική πχ αποτελεί ένα δύσκολο και πολυέξοδο ταξίδι. Αλλά αυτοί δεν είναι επαρκείς λόγοι για να συντηρείται αυτή η βάναυση βιομηχανία.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τελεια Χρηστο, με βοηθάς πολύ. Εμεις θα παμε τελη Ιουνη βεβαια (να'μαστε καλα ως τοτε, γιατι θα είναι πολύ μικρος ο μικρος για Χριστούγεννα εκει με τοσο κρυο- 3μηνων τωρα). Ωραια, θα παμε Βουδαπεστη και Βιεννη λοιπον. Στη Βουδαπεστη, μπορέσατε να κανετε λουτρα με τα παιδια? Επισης, ο ζωολογικος κηπος στη Βιεννη αξιζει οντως, περα από το ότι είναι παλιος? Εχουμε παει σε πολλους με τον "μεγαλο" και επειδή θα εχουμε μονο 4 μερες καθαρες, μας πιεζει ο χρονος.
Με μόνο 4 μέρες καθαρές και 2 μικρά παιδιά εγώ δε θα επέλεγα να δω 2 πόλεις μαζί! Η Βιέννη από τη Βουδαπέστη απέχουν γύρω στις 3 ώρες και έχει η κάθε μια τόσο ωραία αξιοθέατα που δεν αξίζει να ταλαιπωρηθείς με μετακινήσεις. Επέλεξε μόνο μία πόλη και απόλαυσε τις βόλτες στην πόλη και στα πάρκα με τα παιδιά σου.Τον Ιούνιο ο καιρός θα είναι θαυμάσιος και ιδανικός για βόλτες!
Η Βιέννη είναι εντελώς επίπεδη, έχει πάρκα και τεράστια πεζοδρόμια φιλικά προς τους πάντες, πεζούς και ποδηλάτες. O δε ζωολογικός κήπος του ανακτόρου Schönbrunn είναι πολύ μεγάλος, με πάρα πολύ πράσινο και ιδιαίτερα άνετες εγκαταστάσεις για τα ζώα. Έχει και ένα τρενάκι με το οποίο κάνεις βόλτα στις εγκαταστάσεις του. Στο χώρο του ανακτόρου έχει και ένα παιδικό μουσείο με δραστηριότητες για παιδιά. Επίσης, έχει κήπο με λαβύρινθο, συντριβάνια κλπ
Η Βουδαπέστη έχει και αυτή τα πάρκα της, ωραίο πεζόδρομο για βόλτα και τον παραμυθένιο προμαχώνα των Ψαράδων. Γενικά έχεις επιλογές με τα παιδιά σε αυτές τις πόλεις.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
243
Likes
208
Ελενα μαλλον δεν ημουν σαφης, θα εχουμε 4 μερες καθαρες στη Βιεννη και 5 στη Βουδαπεστη. Αλλιως εννοείται θα πηγαιναμε μονο σε μια. Και ηδη φοβάμαι ότι δε θα μας φτασουν οι μερες, ακομα κι ετσι. Ευχαριστω, ακουγονται πολύ ωραια και ανυπομονω! Αν μπορει και καποιος να μου πει κατά ποσο γινεται να μπουμε στα λουτρα στη Βουδαπεστη με δυο παιδια 1 και 4 χρονων, να μου λυθει η απορια , γιατι δε θα ηθελα να το στερηθούμε.

Underwater, εχεις τοσο δικιο σε αυτό που λες.. αν δεν πηγαινε κανεις σε ζωολογικούς, θα εκλειναν αναγκαστικα.

Χρηστο, αυτό ειχα κι εγω υποψην μου, το Szechenyi. Οσο για τις δικες σου επιλογες, Ρουμανια-Καρπαθια θα διαλεγα εγω, αν και εκει λογω φυσης ισως να είναι καλυτερα την ανοιξη, αν πατε Χριστούγεννα θα είναι όλα ασπρα και τρελο κρυο! Βρυξελλες πηγαμε με παιδι, ωραια ηταν αλλα η Μπριζ είναι αυτή που μας ξετρελανε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom