Γαστρονομικές ιδέες και γλυκές απολαύσεις

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
*Το ότι απαγορεύεται σε μια δίαιτα ένα τρόφιμο δεν σημαίνει ότι είναι βλαβερό για όλους τους ανθρώπους. Σε κάποιες δίαιτες απαγορεύεται το τσάι μέντα, αυτό δεν σημαίνει ότι κάνει κακό σε οποιονδήποτε το πιει.

*Υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα για να καταλάβεις την ποιότητα του μελιού(ως επί το πλείστον τουλάχιστον). Το ότι δεν τα γνωρίζεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.

*Στο μέλι δεν έχω δει ποτέ τίποτα να γράφεται που να σε βοηθάει να καταλάβεις την ποιότητα . Στο ελαιόλαδο σου έγραψα πως το καταλαβαίνεις και υπάρχουν και άλλα πράγματα βέβαια
 
Last edited by a moderator:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αν θέλετε μεταφέρετε όλα τα σχετικά μηνύματα σε άλλο θέμα ώστε να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση. Δεν μπορώ να γράψω σε ένα άλλο θέμα κάτι που θα είναι άσχετο με τα προηγούμενα μηνύματα.

*Το ότι απαγορεύεται σε μια δίαιτα ένα τρόφιμο δεν σημαίνει ότι είναι βλαβερό για όλους τους ανθρώπους. Σε κάποιες δίαιτες απαγορεύεται το τσάι μέντα, αυτό δεν σημαίνει ότι κάνει κακό σε οποιονδήποτε το πιει.

*Υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα για να καταλάβεις την ποιότητα του μελιού(ως επί το πλείστον τουλάχιστον). Το ότι δεν τα γνωρίζεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.

*Στο μέλι δεν έχω δει ποτέ τίποτα να γράφεται που να σε βοηθάει να καταλάβεις την ποιότητα . Στο ελαιόλαδο σου έγραψα πως το καταλαβαίνεις και υπάρχουν και άλλα πράγματα βέβαια
Αν διάβαζες με προσοχή θα έβλεπες πως είπα "Οι ξηροί καρποί εκτός από ωφέλιμο λίπος περιέχουν και πολλά κορεσμένα λιπαρά, επιβλαβή για τον οργανισμό". Προσωπικά δε ξέρω έναν άνθρωπο που να του κάνουν καλό τα κορεσμένα λιπαρά, εννοείτε πως η κατανάλωσή τους πρέπει να γίνεται με μέτρο ακόμα και από αυτούς που δεν έχουν πρόβλημα.
Εγώ μπορεί να μην γνωρίζω τους τρόπους για να καταλάβω την ποιότητα του μελιού, εσύ που γνωρίζεις δεν έγραψες έναν. Τυπικά θα αναφέρω πως μπορείς να διαπιστώσεις αν το μέλι είναι αγνό με ένα ποτήρι νερό και ένα κουτάλι, ή με ένα κερί.
Βάσει νομοθεσίας, κάθε προϊόν υποχρεούται να αναγράφει στη συσκευασία τα συστατικά του, το αν κάποιος δεν τα διαβάζει ευθύνεται ο ίδιος για την κατανάλωση τους.
 
Last edited by a moderator:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Οι ξηροί καρποί περιέχουν ελάχιστα κορεσμένα λιπαρά. Κορεσμένα λιπαρά περιέχουν σε μεγάλες ποσότητες τα ζωικά λίπη. Έχω διαβάσει άπειρες αναφορές σε βιβλία περιοδικά και άρθρα για τα οφέλη τους. Όταν καταναλώνονται βέβαια σε λογικές ποσότητες. Μάλιστα βοηθάνε ακόμη και αυτούς που θέλουν να χάσουν κιλά.
Στο επίσημο περιοδικό της Αμερικανικής Καρδιολογικής Εταιρείας δημοσιεύτηκε έρευνα από το από το Πολιτειακό Πανεπιστήμιο της Πενσυλβάνιας που βρήκαν ότι 42 γραμμάρια αμύγδαλα την ημέρα για έξι εβδομάδες εκτός από το ότι μείωσε τους δείκτες χοληστερόλης και λιπιδίων βοήθησε και στο να υποχωρήσει και το κοιλιακό λίπος.
Αυτό είμαι μια έρευνα μόνο. Υπάρχουν άπειρες που αναδεικνύουν την ανωτερότητα των ξηρών καρπών.

Σχετικά με το πως καταλαβαίνουμε αν ένα μέλι είναι καλής ποιότητας
υπάρχουν κάποιες πληροφορίες εδώ εδώ και εδώ. που γράφονται και κάποιοι τρόποι που ανέφερες.

Κάποια μέλια γράφουν τι περιέχουν μέσα όπως διαπίστωσα αλλά αυτά που αγόραζα εγώ τόσο καιρό δεν γράφουνε σχεδόν τίποτα:)


 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν διάβαζες με προσοχή θα έβλεπες πως είπα "Οι ξηροί καρποί εκτός από ωφέλιμο λίπος περιέχουν και πολλά κορεσμένα λιπαρά, επιβλαβή για τον οργανισμό". Προσωπικά δε ξέρω έναν άνθρωπο που να του κάνουν καλό τα κορεσμένα λιπαρά, εννοείτε πως η κατανάλωσή τους πρέπει να γίνεται με μέτρο ακόμα και από αυτούς που δεν έχουν πρόβλημα.
Εγώ μπορεί να μην γνωρίζω τους τρόπους για να καταλάβω την ποιότητα του μελιού, εσύ που γνωρίζεις δεν έγραψες έναν. Τυπικά θα αναφέρω πως μπορείς να διαπιστώσεις αν το μέλι είναι αγνό με ένα ποτήρι νερό και ένα κουτάλι, ή με ένα κερί.
Βάσει νομοθεσίας, κάθε προϊόν υποχρεούται να αναγράφει στη συσκευασία τα συστατικά του, το αν κάποιος δεν τα διαβάζει ευθύνεται ο ίδιος για την κατανάλωση τους.
Εκτος απο τα κασιους και τα βραζιλιανικα φιστικια οι υπολοιποι γνωστοι ξηροι καρποι εχουν καθολου ή ελαχιστα κορεσμενα λιπαρα. Μιλαμε παντα για νωπους και αναλατους ξηρους καρπους. Εκεινοι που εχουν πολλα κορεσμενα λιπαρα ειναι οι ψημενοι, οι καραμελομενοι, οι τηγανισμενοι σε ηλιελαιο ή φοινικελαιο, οι ζαχαρωμενοι, οι με επικαλυψη σοκολατας κλπ.
Το μεγαλο θεμα με τους ξηρους καρπους ειναι η καλλιεργεια και η συντηρηση τους αφου λαθη σε αυτα τα σταδια μπορει να δημιουργησουν καρκινογονες αφλατοξινες-μυκοτοξινες και δεν ειναι ορατες με γυμνο ματι. Γι αυτο οι ειδικοι συνιστουν τους συσκευασμενους ξηρους καρπους που ελεγχονται απο το Γενικο Χημειο του κρατους πριν βγουν στην αγορα.

Για το μελι δεν ξερω να σου πω, δεν μ'εχει απασχολησει σαν θεμα γιατι καταναλωνω μελι απο τα μελισσια της οικογενειας μου, απο μελισσες που βοσκουν στα δαση της Χαλκιδικης.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ενα σχολιο μονο επειδη αναφέρονται και διαιτες.
Στην εποχη μας ειναι της μοδας να ασχολουμαστε με διαιτες και φωτο (η μιση ελλαδα δηλωνει διατροφολογος- φωτογραφος) αλλα ειναι μια εξιδεικευμενη επιστημονικη δουλεια και οποιος θελει να χασει βαρος να απευθύνεται σε επιστημονα, οχι παπατζη, και να αποφευγει τα do ir by yourself που μπορει να εχουν σοβαρες συνεπειες στην υγεια.
Κατα τα αλλα η σωστη διατροφη ειναι μεγαλο θεμα, δεν απαιτει στερησεις και οι διαφορες αποψεις ενδιαφερουσες.
Η ιταλικη κουζινα βεβαια παραμενει σε ολες τις διαιτες η καλυτερη του κοσμου.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ίσως κάποιοι να μπερδεύουν τους όρους, η πιο συνηθισμένη (λανθασμένη) έννοια της φράσης «κάνω δίαιτα» είναι το αδυνάτισμα, κάτι όμως που απέχει πολύ από αυτό που πραγματικά σημαίνει. Δεν αναφέρεται μόνο στη διατροφή μας ή στο αδυνάτισμα, αλλά σε όλη μας την ζωή. Δίαιτα δεν είναι απλές, στείρες εντολές, αλλά ο τρόπος που κάνουμε όλα τα πράγματα στην καθημερινότητά μας. Καλό λοιπόν θα είναι πριν πούμε την εξυπνάδα μας, να κρατάμε μια πισινή γιατί δεν ξέρουμε τι Γολγοθά ανεβαίνει ο καθένας μας. Τώρα αν κάποιοι αγόρασαν μια φωτογραφική μηχανή και ανέβασαν 5-6 φωτό στο instagram και το facebook και νιώθουν φωτογράφοι, θα τους παρότρυνα να έρθουν να τους βάλω στο σκοτεινό θάλαμο που ακόμα διατηρώ για να μάθουν λίγα από τα μυστικά και τη μαγεία της φωτογραφίας ;)
 
Last edited:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Συμφωνώ. Βλέπω πάρα πολλούς φίλους και γνωστούς μου να μην προσέχουν καθόλου την διατροφή τους για χρόνια και να θέλουν να έχουν μια καλύτερη εμφάνιση απλά κάνοντας μια "δίαιτα" πχ για 15 ημέρες.

Πρέπει να έχεις μια προσεγμένη διατροφή για όλη σου την ζωή η οποία θα συνδυάζεται με τακτικό πρόγραμμα άσκησης αλλά και άλλα πολλά πράγματα για να φαίνεσαι καλύτερα και να αισθάνεσαι και καλύτερα όσο είναι αυτό δυνατό και χωρίς την αυταπάτη βέβαια ότι δεν θα σου συμβεί ποτέ τίποτα κακό η ότι θα έχεις ακριβώς την εμφάνιση που θέλεις.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.684
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom