Γερμανία Ιταλία Πρωτοχρονιά Βερολίνο ή Μιλάνο;

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Άρα έχει! Παρόλο που ο google μου το δείχνει καμιά δεκαριά χιλιόμετρα από ένα σημείο του κέντρου που επέλεξα τυχαία. Συνεπώς έχω κάνει λάθος, οπότε ζητώ συγγνώμη για διασπορά και διάδοση λανθασμένης ταξιδιωτικής πληροφορίας!:(
Borealis ευχαριστώ για την διόρθωση!
Ναι όντως είναι μακρυά αλλά είναι του Βερολίνου, δεν ξέρω πόσο είναι ειρωνικό το σχόλιό σου αλλά δεν χρειάζονται συγγνώμες γιατί σπάνια το θεωρούν αξιοθέατο του Βερολίνου και το επισκέπτονται.
Να ξεκαθαρίσω και εγώ ότι δεν έχω τίποτα με την Ανατολική Γερμανία και παρασύρθηκα, αυτό που με ενοχλεί είναι ότι οι σημερινοί νέοι ξέρουν κάθε λεπτομέρεια για το τείχος του Βερολίνου και τίποτα για τον Β΄ΠΠ.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Ναι όντως είναι μακρυά αλλά είναι του Βερολίνου,
Συμφωνώ, μέχρι ακτίνα 15 χλμ από το κέντρο, ανήκει στην πόλη.

εν ξέρω πόσο είναι ειρωνικό το σχόλιό σου αλλά δεν χρειάζονται συγγνώμες γιατί σπάνια το θεωρούν αξιοθέατο του Βερολίνου και το επισκέπτονται.
Δεν ήταν ούτε στο ελάχιστο ειρωνικό και νομίζω ότι χρειάζεται μία συγγνώμη γιατί ούτως η άλλως έδωσα λανθασμένη πληροφορία.

αυτό που με ενοχλεί είναι ότι οι σημερινοί νέοι ξέρουν κάθε λεπτομέρεια για το τείχος του Βερολίνου και τίποτα για τον Β΄ΠΠ.
Εμένα με στεναχωρεί. Η Ιστορία γενικώς είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο. Κατανοείς πολύ καλύτερα τα γεγονότα. Ο Β΄Π.Π είναι από τις αγαπημένες μου ιστορικές περιόδους.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.841
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Έχει και το Βερολίνο αντίστοιχο αξιοθέατο (εκτός από το Spandau) το Charlottenburg.
https://www.google.gr/maps/@52.5216396,13.2950077,452m/data=!3m1!1e3
Chris7 ευχαριστώ για την επισήμανση. Το έχω υπόψη μου. Δεν το κατατάσσω όμως στην ίδια κατηγορία παρόλο που η ονομασία του φέρει την κατάληξη -burg.
Διότι θεωρώ ότι στην πραγματικότητα, είναι παλάτι. Δεν έχει την φρουριακή μορφή του κάστρου των Σφόρτσα. Στην Ελλάδα όταν λέμε κάστρο εννοούμε κτίσματα που έχουν οχυρωματικό χαρακτήρα. Στην Ευρώπη, από ότι έχω παρατηρήσει, με τον ίδιο όρο χαρακτηρίζουν πολλές φορές και τα παλάτια.
Οπότε σκόπιμα δεν το ανέφερα και δεν τα συνέκρινα.
Αντίθετα το Spadau όπως είδα σε φωτογραφίες μπαίνει στην ίδια κατηγορία.
Αφορμής δοθείσης να πω ότι αυτή η διαδρομή στο κέντρο του Μιλάνου, αψίδα, πάρκο, κάστρο Σφόρτσα, via Dante, Καθεδρικός μου αρέσει πολύ αισθητικά.
Τόσα ωραία πράγματα μαζεμένα σε τόσο σχετικά μικρή απόσταση.
Δεν υποτιμώ τα αξιοθέατα του Βερολίνου. Το αντίθετο. Αλλά για Πρωτοχροωιά δεν...Χάθηκε ο υπόλοιπος χρόνος?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Chris7 ευχαριστώ για την επισήμανση. Το έχω υπόψη μου. Δεν το κατατάσσω όμως στην ίδια κατηγορία παρόλο που η ονομασία του φέρει την κατάληξη -burg.
Διότι θεωρώ ότι στην πραγματικότητα, είναι παλάτι. Δεν έχει την φρουριακή μορφή του κάστρου των Σφόρτσα. Στην Ελλάδα όταν λέμε κάστρο εννοούμε κτίσματα που έχουν οχυρωματικό χαρακτήρα. Στην Ευρώπη, από ότι έχω παρατηρήσει, με τον ίδιο όρο χαρακτηρίζουν πολλές φορές και τα παλάτια.
Οπότε σκόπιμα δεν το ανέφερα και δεν τα συνέκρινα.
Αντίθετα το Spadau όπως είδα σε φωτογραφίες μπαίνει στην ίδια κατηγορία.
Αφορμής δοθείσης να πω ότι αυτή η διαδρομή στο κέντρο του Μιλάνου, αψίδα, πάρκο, κάστρο Σφόρτσα, via Dante, Καθεδρικός μου αρέσει πολύ αισθητικά.
Τόσα ωραία πράγματα μαζεμένα σε τόσο σχετικά μικρή απόσταση.
Δεν υποτιμώ τα αξιοθέατα του Βερολίνου. Το αντίθετο. Αλλά για Πρωτοχροωιά δεν...Χάθηκε ο υπόλοιπος χρόνος?
Και όμως υποπτεύομαι ότι του Μιλάνου ανήκει στην αντίστοιχη κατηγορία σαν κατοικία του Δούκα ηγεμόνα. Τα βυζαντινά και οθωμανικά κάστρα είναι ολόκληρες πολιτείες με κοινωνικές- χωρικές διαβαθμίσεις π.χ θα μπορούσε κάποιος να συγκρίνει το κάστρο των Σφόρτσα με τον Μυστρά?
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Borealis άνοιξα νέο θέμα για να σου απαντήσω, για να μην βγω off topic.
 
Last edited:

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Ήταν πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές!

Ειδικά αυτές για τη διατροφή! :D :p (αστειεύομαι!)

Μας βλέπω για Μιλάνο όπως πάει!
Η βασική ιδέα από τα σχόλια μεταφέρθηκε και συζητήθηκε και στις επόμενες 2 μέρες μας βλέπω να αποφασίζουμε και να κλείνουμε και τα εισιτήρια!

Το Βερολίνο παραμένει και βέβαια σαν προορισμός,
αν και στα επόμενα ταξίδια θα ήθελα να πάω Άμστερνταμ ή Παρίσι...

Η Πράγα είναι και αυτή στα σχέδια αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω οικονομικά εισιτήρια! Για παράδειγμα, για γιορτές, όσο κάνει το 1 εισιτήριο κάνουν και τα 5 για Μιλάνο και έχουμε και ρέστα! :D :p

Ιστορία δε θα δείτε μετά το ταξίδι, δεν το συνηθίζω, αλλά φωτογραφίες θα ανέβουν σίγουρα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Ήταν πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές!

Ειδικά αυτές για τη διατροφή! :D :p (αστειεύομαι!)

Μας βλέπω για Μιλάνο όπως πάει!
Η βασική ιδέα από τα σχόλια μεταφέρθηκε και συζητήθηκε και στις επόμενες 2 μέρες μας βλέπω να αποφασίζουμε και να κλείνουμε και τα εισιτήρια!

Το Βερολίνο παραμένει και βέβαια σαν προορισμός,
αν και στα επόμενα ταξίδια θα ήθελα να πάω Άμστερνταμ ή Παρίσι...

Η Πράγα είναι και αυτή στα σχέδια αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω οικονομικά εισιτήρια! Για παράδειγμα, για γιορτές, όσο κάνει το 1 εισιτήριο κάνουν και τα 5 για Μιλάνο και έχουμε και ρέστα! :D :p

Ιστορία δε θα δείτε μετά το ταξίδι, δεν το συνηθίζω, αλλά φωτογραφίες θα ανέβουν σίγουρα!
Λονδινο να πας, που καθεσαι και ασχολεισαι με τις δευτερες και τις τριτες...
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Λονδινο να πας, που καθεσαι και ασχολεισαι με τις δευτερες και τις τριτες...
Αχαχαχαχαχα!!!!
ΤΟ Λονδινο ειναι απιστευτο εχω παει 2 φορες αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα ξαναπαω!

Κανονικα αναμεσα απο καθε ταξιδι πρεπει να πηγαινουμε και ενα Λονδινο εξτρα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αχαχαχαχαχα!!!!
ΤΟ Λονδινο ειναι απιστευτο εχω παει 2 φορες αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα ξαναπαω!

Κανονικα αναμεσα απο καθε ταξιδι πρεπει να πηγαινουμε και ενα Λονδινο εξτρα!
Ετσι...Αρα αφου εχεις παει Λονδινο το μονο που σου μενει να πας τωρα ειναι ο διατροφολογος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.619
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom