Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

isidkol

Member
Μηνύματα
11
Likes
20
Καλησπέρα Θάνο.

Θα στα πάρω ανάποδα, γιατί έτσι θα σε βοηθήσω καλύτερα. Εμείς κάναμε το καλοκαίρι 10 μέρες οδικό από Αθήνα για Ρουμανία, 2 άτομα, με πετρελαιοκίνητο όχημα. Το κόστος του ταξιδιού έφθασε τα 52€/ημέρα για κάθε άτομο (υπολογίζοντας με αποδείξεις αργότερα ξενοδοχεία, εστιατόρια, πάρκινγκ, diesel, διόδια και ακριβές αγορές, φαντάζομαι λείπουν τα σουβενίρ και περίπου 10€ έξοδα τραπέζης για αναλήψεις). Συνολικά τα διόδια και οι βινιέτες των χωρών που περνούσαμε ήταν 100€ (~70€ εκ των οποίων είναι Ελλάδα). Από πετρέλαιο μου πήρε ακριβώς όσα υπολόγιζα με τους χάρτες Michelin και πρόχειρα με χιλιομετρικό υπολογισμό της διαδρομής επί τη μέση μου κατανάλωση, οπότε μπορείς να εκτιμήσεις κάτι ανάλογο για το δικό σου όχημα. Το κόστος θα μπορούσε να έπεφτε αν πηγαίναμε σε φθηνότερα ξενοδοχεία (σχεδόν όλα ήταν 4*) ή δεν τρώγαμε σαν το Pac Man όπου βρισκόμασταν, αλλά νομίζω πως είναι ήδη πολύ χαμηλό για ταξίδι εξωτερικού. Για την ιστορία πήγαμε μέσα Αυγούστου, που δεν το λες off season αλλά φαντάζομαι το χειμώνα θα είναι κάπως πιο ακριβά.

Εφόσον μιλάς για roadtrip, δεν πρόκειται φαντάζομαι σκέφτεσαι κάτω από 8 ημέρες. Από εκεί και πέρα στα ρυθμίζει όλα η εμπειρία σου στο τιμόνι καθώς και η εμπειρία από ταξίδια στο εξωτερικό με όχημα.

Βουκουρέστι και εμείς μία νύκτα μείναμε, αλλά ήμασταν τυχεροί που είχαμε ένα φίλο μου-ντόπιο Ρουμάνο για ξεναγό. Αν το οργανώσεις καλά, προλαβαίνεις μια καλή δόση Βουκουρεστίου. Έπειτα, επικεντρώσου στο τρίγωνο Brasov-Sibiu-Sighisoara με περισσότερο βάρος στα Καρπάθια κατ' εμέ.

Για χιόνια-πάγο στους δρόμους ψάξε το παραπάνω. Η ασφάλεια πρώτη όταν μιλάμε για τόσες ώρες στο τιμόνι.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.416
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα Θάνο.

Θα στα πάρω ανάποδα, γιατί έτσι θα σε βοηθήσω καλύτερα. Εμείς κάναμε το καλοκαίρι 10 μέρες οδικό από Αθήνα για Ρουμανία, 2 άτομα, με πετρελαιοκίνητο όχημα. Το κόστος του ταξιδιού έφθασε τα 52€/ημέρα για κάθε άτομο (υπολογίζοντας με αποδείξεις αργότερα ξενοδοχεία, εστιατόρια, πάρκινγκ, diesel, διόδια και ακριβές αγορές, φαντάζομαι λείπουν τα σουβενίρ και περίπου 10€ έξοδα τραπέζης για αναλήψεις). Συνολικά τα διόδια και οι βινιέτες των χωρών που περνούσαμε ήταν 100€ (~70€ εκ των οποίων είναι Ελλάδα). Από πετρέλαιο μου πήρε ακριβώς όσα υπολόγιζα με τους χάρτες Michelin και πρόχειρα με χιλιομετρικό υπολογισμό της διαδρομής επί τη μέση μου κατανάλωση, οπότε μπορείς να εκτιμήσεις κάτι ανάλογο για το δικό σου όχημα. Το κόστος θα μπορούσε να έπεφτε αν πηγαίναμε σε φθηνότερα ξενοδοχεία (σχεδόν όλα ήταν 4*) ή δεν τρώγαμε σαν το Pac Man όπου βρισκόμασταν, αλλά νομίζω πως είναι ήδη πολύ χαμηλό για ταξίδι εξωτερικού. Για την ιστορία πήγαμε μέσα Αυγούστου, που δεν το λες off season αλλά φαντάζομαι το χειμώνα θα είναι κάπως πιο ακριβά.

Εφόσον μιλάς για roadtrip, δεν πρόκειται φαντάζομαι σκέφτεσαι κάτω από 8 ημέρες. Από εκεί και πέρα στα ρυθμίζει όλα η εμπειρία σου στο τιμόνι καθώς και η εμπειρία από ταξίδια στο εξωτερικό με όχημα.

Βουκουρέστι και εμείς μία νύκτα μείναμε, αλλά ήμασταν τυχεροί που είχαμε ένα φίλο μου-ντόπιο Ρουμάνο για ξεναγό. Αν το οργανώσεις καλά, προλαβαίνεις μια καλή δόση Βουκουρεστίου. Έπειτα, επικεντρώσου στο τρίγωνο Brasov-Sibiu-Sighisoara με περισσότερο βάρος στα Καρπάθια κατ' εμέ.

Για χιόνια-πάγο στους δρόμους ψάξε το παραπάνω. Η ασφάλεια πρώτη όταν μιλάμε για τόσες ώρες στο τιμόνι.
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου..

Ας τα πιάσουμε με την σειρά.. Αν κατάλαβα καλά χαλασατε συνολικά για δέκα μέρες 1000€ με τα πάντα όλα? Επίσης έβαλες μέσα ακριβές αγορές κατι που δεν ξέρω αν θα κάνουμε εμείς το ακριβό εννοώ.. Οπότε κατα πόσο πέφτει το ποσό? Στο σιτε που είπες να μπω για βενζίνη και τα σχετικά έξοδα μου βγάζει 154€ πήγαινε.. Είναι σωστό?

Τα Καρπαθια όρη που μπήκαμε και είδαμε απλα μαγευτικα με .. Είναι αυτό ακριβώς που θέλουμε... Γενικα μπορείς να μου πεις πόσες μέρες να μείνω στο κάθε μέρος σε παρακαλώ? Επίσης ότι άλλο έχεις να προσθέσεις θα ήθελα να το ακούσω με χαρά.. Σε ευχαριστώ και πάλι.
 

isidkol

Member
Μηνύματα
11
Likes
20
Εμένα το κόστος πετρελαίου μου ήρθε ~140€ και τα διόδια ~100€ για 3.800χλμ. Ίσως να σε μπέρδεψαν οι "ακριβές αγορές" που λέω, δέξου το σαν περιττά έξοδα πιο πολύ, κόστιζαν μεταξύ 50-100€. Προφανώς το κόστος το ρίχνεις κι άλλο ρυθμίζοντας διαμονή και εστίαση. Εμείς προτιμήσαμε να μείνουμε σε 3-4* ξενοδοχεία, που ήταν αρκετά οικονομικά αφού τα κλείσαμε νωρίς, και γευματίζαμε κυρίως σε εστιατόρια.

Τα Καρπάθια είναι όντως τέλεια και θα πρέπει να τους αφιερώσετε χρόνο. Δε μπορώ να σου προτείνω τίποτα γιατί δεν έχω καν εικόνα του τι θέλεις να δεις και πως να το κάνεις. Δεν είμαι τουριστικό πρακτορείο, απλά έκανα ένα road trip -παρόμοιο με αυτό που θες να κάνεις- το καλοκαίρι και άρα μπορώ να σου πω την εμπειρία μου γι'αυτό και μόνον. Το πόσο χρήσιμη θα σου φανεί, πάλι εσύ το κρίνεις.

Αν δεν έχεις καθόλου εικόνα, ξεκίνα με τον παρακάτω σύνδεσμο για μπούσουλα και βάζεις ή βγάζεις προορισμούς, προσδιόρισε τις μέρες που θέλεις να πας και το ξανασυζητάμε:
http://romaniatourism.com/sample-itineraries.html
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
Καταρχήν ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.
Για εμάς που ταξιδεύουμε σπάνια είναι μεγάλη βοήθεια.
Θα ταξιδέψουμε για βουκουρέστι τον Νοέμβριο.
Φτάνουμε Τετάρτη απόγευμα και επιστρέφουμε Σαββάτο μεσημέρι.
Άρα καθαρές έχουμε 2 ημέρες.
Θα ήθελα την βοήθεια σας για τρία πράγματα:
1.Την μια μέρα θα την αφιερώσουμε στο βουκουρέστι που μπορούμε να πάμε;
2.Την δεύτερη μέρα που αξίζει να πάμε;Ποιο άλλο μέρος αξίζει να πάς;
3.Θέλουμε να νοικιάσουμε ένα αυτοκίνητο για 6 άτομα, ξέρει κανένας πόσο μπορεί να βγεί την ημέρα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντήσει.
 

ANNA PAP

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
καλημέρα,
ενώ προγραμμάτιζα εκδρομή στο αμβούργο με φθηνά εισητήρια ραινερ,κοιτώντας τον καιρό τα χριστούγεννα σκέφτηκα για Ρουμανία από 23/12 για 5 μέρες. ποια εποχή είναι καλύτερη για Ρουμανία;
ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είναι σα να ρωτάς ποιά εποχή είναι καλύτερη για την Ελλάδα, χωρίς να διευκρινίζεις αν σε ενδιαφέρει η Μύκονος ή η Αράχωβα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
καλημέρα,
ενώ προγραμμάτιζα εκδρομή στο αμβούργο με φθηνά εισητήρια ραινερ,κοιτώντας τον καιρό τα χριστούγεννα σκέφτηκα για Ρουμανία από 23/12 για 5 μέρες. ποια εποχή είναι καλύτερη για Ρουμανία;
ευχαριστώ
Η καλύτερη εποχή για Ρουμανία γενικά είναι Μάιος-Ιούνιος,η φύση στα καλύτερά της.Για 5 μέρες Χριστούγεννα θα πρότεινα 3 Βουκουρέστι και 2 Σιμπιου που έχουν πολύ ωραίες χριστουγεννιάτικες αγορές και γιορτινό κλίμα.Αν έχετε αυτοκίνητο μπορείτε να προσθέσετε κάποιον επιπλέον προορισμό.
 

ANNA PAP

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Η καλύτερη εποχή για Ρουμανία γενικά είναι Μάιος-Ιούνιος,η φύση στα καλύτερά της.Για 5 μέρες Χριστούγεννα θα πρότεινα 3 Βουκουρέστι και 2 Σιμπιου που έχουν πολύ ωραίες χριστουγεννιάτικες αγορές και γιορτινό κλίμα.Αν έχετε αυτοκίνητο μπορείτε να προσθέσετε κάποιον επιπλέον προορισμό.
Ευχαριστω
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
καλημέρα,
ενώ προγραμμάτιζα εκδρομή στο αμβούργο με φθηνά εισητήρια ραινερ,κοιτώντας τον καιρό τα χριστούγεννα σκέφτηκα για Ρουμανία από 23/12 για 5 μέρες. ποια εποχή είναι καλύτερη για Ρουμανία;
ευχαριστώ
Ρουμανία έζησα 2 χρόνια, όλες οι εποχές έχουν τη χάρη τους. Εμένα μου άρεσε πολύ ο χειμώνας.
Μπορείς να μείνεις ενα βράδυ Βουκουρέστι, για φαί σίγουρα στο caru cu bere, να δείς το παλάτι του Τσαουσέσκου (απο έξω η και απο μέσα) κλπ, την επόμενη μέρα ξεκινάτε για Καρπάθια, πρώτη στάση Sinaia όπου θα δείτε το πανέμορφο κάστρο peles castle, μετά συνεχίζετε για το Bran όπου είναι το Bran castle (και καλά του Δράκουλα αλλά εγω έχω πάει πιο πολλές φορές απο αυτόν, απλά είναι πολύ καλοδιατηρημένο και γι'αυτό το λενε σαν το κάστρο του Δράκουλα), και συνεχίζετε για Brasov όπου και μπορείτε να μείνετε το βράδυ, πολύ όμορφη πόλη με ωραίο ιστορικό κέντρο και χιονοδρομικό πολύ κοντά έστω και για βόλτα. Την επόμενη μέρα μπορείτε να πάτε και να μείνετε και ενα βράδυ στο Sibiu (επίσης πολύ όμορφη πόλη με ωραίο γραφικό ιστορικό κέντρο). Αξίζει μια βόλτα ή και διανυκτέρευση στη Sighisoara (1:30 ώρα απο Sibiu).
Αυτά σε γενικές γραμμές.
Ότι άλλο θέλεις ρωτάς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom