Πού ήταν το πρώτο σας ταξίδι;

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
1997 στην Κύπρο, στ δημοτικού, πήγαινα σε σχολείο της Δάφνης που κάθε χρόνο έκανε ανταλλαγή μαθητών με ένα σχολείο της Κύπρου. Γινόταν κλήρωση και πήγαιναν 4 μαθητές από το δικό μας σχολείο, για 5 μέρες. Δεν θυμάμαι τίποτα, αλλά για τότε ήταν απίστευτη εμπειρία, πρώτη φορά σε αεροπλάνο.

είχε κληρωθεί και ο αδερφός μου στην δική του χρονιά και έκλαιγα για μέρες από την ζήλεια μου, που να φανταζόμουν ότι θα είμαι κι εγώ τυχερή.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Το πρωτο μου ταξιδι ηταν στο Σαν Φραντζισκο,αρχες 1970.Κρατησε κοντα 3 χρονια και ειδα και εζησα πολλα.Ιστορια για 3 χρονια δεν γραφεται,μονο βιβλιο...
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
1992 - Μπάρι -Σαλέρνο - Νάπολη. Ιταλία όπως καταλάβατε ! :haha:
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
1991 - 2α λυκείου. Πρώτη φορά εξωτερικό οδικώς (ταξίδι 20 ημερών) Παρίσι - Λονδίνο. ( Σύμπτωση θα έλεγε κανείς που το πρώτο ταξίδι και των γονιών μου -1973- για το μήνα του μέλιτος ήταν στο Παρίσι επίσης - έκτοτε οργώσανε όλη την Ευρώπη πάμπολλες φορές, εγώ πάλι επεκτάθηκα και λίγο πιο πέρα :rolleyes::haha: )
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Πρώτο ταξίδι ήταν οδικό σε ηλικία 15 ετών το 1974.
Ενιαία τότε Γιουγκοσλαβία -Ιταλία-Ελβετία-Αυστρία-Γερμανία.Περίπου 3 εβδομάδες.
Και μια βόλτα από Λιχτενστάιν. :) Γυρίσαμε 20 Ιουλίου και μετά από λίγες ώρες έγινε δυστυχώς η εισβολή στην Κύπρο.:(
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.171
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Η πρώτη φορά στο εξωτερικό ήταν το κλασικό: Ιταλία 1989 με καράβι Πάτρα-Αγκόνα με γονείς και αυτοκίνητο. Τελικός προορισμός η Γένοβα όπου μας φιλοξένησε ο μικρός θείος μου και αιώνιος φοιτητής. Στη Γένοβα και εγώ θα ήθελα να ήμουν αιώνια φοιτήτρια. Από εκεί κάναμε πολλές ημερήσιες σε Μονακό, Λουγκάνο, Βενετία κ.α.
Το ταξίδι όμως που μου κόλλησε την ¨πετριά΅ για τα ταξιδια ήταν το 1991, όταν με φοιτητοπαρέα και τρένα φτάσαμε μέχρι τη Σκωτία.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Από τις απαντήσεις των υπολοίπων όμως βλέπω ότι σε μεγάλη ηλικία ξεκίνησα τα ταξίδια..
Ποτέ δεν είναι αργά για να ξεκινήσει κανείς τα ταξίδια!
Κι εγώ βλέπω ότι τα ξεκίνησα σχετικά αργά(στα 15) αν και νομίζω παίζει ρόλο και ο περίγυρος για να συγκρίνεις.
Δεν πειράζει, όπως το βλέπω εγώ, ποτέ δεν είναι αργά! Ίσα-ίσα, πιο μεγάλος μπορείς να διαλέξεις κι εσύ τον προορισμό, έχεις ελευθερία κινήσεων, τρως μέρες για να το οργανώσεις και η ικανοποίηση είναι μεγαλύτερη, επικοινωνείς χωρίς "διερμηνέα", προσέχεις πράγματα που ως παιδί θα σε άφηναν αδιάφορο κλπ.

Αυτά λέω για παρηγοριά στον εαυτό μου που ξεκίνησα τα ταξίδια στο εξωτερικό μεγάλος;)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Δεν πειράζει, όπως το βλέπω εγώ, ποτέ δεν είναι αργά! Ίσα-ίσα, πιο μεγάλος μπορείς να διαλέξεις κι εσύ τον προορισμό, έχεις ελευθερία κινήσεων, τρως μέρες για να το οργανώσεις και η ικανοποίηση είναι μεγαλύτερη, επικοινωνείς χωρίς "διερμηνέα", προσέχεις πράγματα που ως παιδί θα σε άφηναν αδιάφορο κλπ.

Αυτά λέω για παρηγοριά στον εαυτό μου που ξεκίνησα τα ταξίδια στο εξωτερικό μεγάλος;)
Συμφωνώ μαζί σου Νίκο και θα προσθέσω πως σημασία τελικά δεν έχει τόσο το πότε, αλλά το ΑΝ και TI παίρνει κανείς από τα ταξίδια και από τις εμπειρίες του γενικότερα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom