Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.155
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Οσον αφορα τη διαμονη στη βενετια σε ποια περιοχη να μεινω!;Νομιζω οτι απ οσο εχω ψαξει ειναι καλυτερα στο κεντρο και οχι στο μεστρε αλλα σε ποια περιοχη συγκεκριμενα;
Εχω κάνει τρεις φορές διανυκτέρευση στη Βενετία. Την πρώτη έμεινα κοντά στην San Marco και το χρυσοπλήρωσα. Τη δεύτερη έμεινα στην περιοχή Dorsoduro (ανατολικά, στη μύτη), όπου είχα πληρώσει σαφώς λιγότερα και ήταν πιο ήσυχα αλλά και πολύ κοντά στη San Marco (μια στάση με το water bus μακριά) και την τρίτη έμεινα δίπλα στο σταθμό, που ήταν και αρκετά οικονομικά. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να μείνεις κοντά στην πλατεία. Να μείνεις οπουδήποτε βρεις ωραίο κατάλυμα και το πολύ πολύ να περπατήσεις λίγο παραπάνω στα στενά της. Και αυτό από μόνο του αρκεί για να κάνεις το ταξίδι. Να χαθείς μέσα στα στενά της Βενετίας είναι ένα must do. Προκάλεσέ το!!!
Είμαι πολύ fan αυτής της πόλης και φαίνεται νομίζω!!

Δες και στην περιοχή San Polo.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Χρόνια Πολλά!

Κοιτάζω ξενοδοχεία μες στην Βενετία για τον Φεβρουάριο και ήδη μέσω booking.com εμφανίζεται διαθεσιμότητα άνω του 50%.

Η κράτηση θα γίνει αργά (λόγω αβεβαιότητας στην άδεια από δουλειά). Υπάρχει περίπτωση να μην βρω τελικά ξενοδοχείο ή αν θα βρω να είναι ακριβό;
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Θα πάω βενετια τέλη του ιουνη....
Κοίταξα μόνο στο κέντρο της πόλης και όχι στο Μεστρε...
Για 3 βράδια δικλινο το πιο οικονομικό που υπήρχε ήταν στα 350 ευρώ με πρωινό ακριβώς δίπλα στο canale grande...
Συμπαθητικό φαίνεται το δωμάτιο...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.490
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Χρόνια Πολλά!

Κοιτάζω ξενοδοχεία μες στην Βενετία για τον Φεβρουάριο και ήδη μέσω booking.com εμφανίζεται διαθεσιμότητα άνω του 50%.

Η κράτηση θα γίνει αργά (λόγω αβεβαιότητας στην άδεια από δουλειά). Υπάρχει περίπτωση να μην βρω τελικά ξενοδοχείο ή αν θα βρω να είναι ακριβό;
Πολύ πιθανό. Φεβρουάριο για 3 βδομάδες νομίζω είναι το περίφημο καρναβάλι που μαζευει πολυ κόσμο οπότε ξενοδοχεία κ αεροπορικα αν αργησεις να κλείσεις θαναι πανακριβα κ δωμάτια ισως να μη πολυεχει κιολας
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
από 12 εως 28 Φεβ είναι το καρναβάλι και οι τιμές απογειώνονται!

Νωρίτερα ή αργότερα με όχι πάνω από 70 ευρώ το δωμάτιο
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.490
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
από 12 εως 28 Φεβ είναι το καρναβάλι και οι τιμές απογειώνονται!

Νωρίτερα ή αργότερα με όχι πάνω από 70 ευρώ το δωμάτιο
Χμμ.. Λίγο δύσκολο να βρεις σ΄αυτή τη τιμή δωμάτιο της προκοπής μέσα στη Βενετία αλλά ψάξε κι είμαι σίγουρη ότι κάτι θα πετύχεις!! Όπως είπες όμως πριν το καρναβάλι θα είναι φτηνότερα. Εγώ σου προτείνω το προσωπικό μου αγαπημένο, δοκιμασμένο, και στο οποίο θα διαμείνω κ πάλι το Καρναβάλι που θα πάω

http://www.cadellacorte.com/

Πολύ καλός ξενώνας και αρκετά κοντά στη Piazzale Roma που φτάνεις από αεροδρόμιο και τρένο. Ενδεικτικά, για διαμονή 3-6/2 (Παρασκευή-Δευτέρα) γύρω στα 80€ το απλό δίκλινο με πρωϊνό και δωρεάν ακύρωση

Αν πας καθημερινές όμως βγαίνει φθηνότερα, γύρω στα 75 €. Να υπολογίζεις έξτρα στις τιμές αυτές και χρέωση ανά ημέρα δημοτικού φόρου (νομίζω 2,5Ε τη μέρα)

Για να καταλάβεις πόσο ανεβασμένες είναι οι τιμές εντός Καρναβαλιού, εγώ για διαμονή 25-27/2 θα πληρώσω 140 το δίκλινο για την ίδια κατηγορία δωματίου (και μου κάναν και καλύτερη τιμή :shock::shock:)
 

ALEXISP

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια χαρά.. Βλέπω όλοι σου λένε να μείνεις Βενετία κέντρο! Εγώ θα σου προτείνω μια εναλλακτική επιλογή. Τουλάχιστον πριν 2 χρόνια αυτό είχα κάνει και έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Έμεινα σε μπαnγκαλοου στο εξής camping:
Camping Venezia Village

Η επιλογή είναι πολύ οικονομική. υπάρχει στάση λεωφορείου για κέντρο στα 100μ περίπου από την έξοδο του camping και σε 10΄ εισαι εκει. Περιοχή Mestre.
Καλησπέρα,
θα μπορούσες να με ενημέρωσεις από το camping εώς βενετία και αντίστροφα
τα δρομολόγια και το κόστος.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
http://www.cadellacorte.com/

Πολύ καλός ξενώνας και αρκετά κοντά στη Piazzale Roma που φτάνεις από αεροδρόμιο και τρένο. Ενδεικτικά, για διαμονή 3-6/2 (Παρασκευή-Δευτέρα) γύρω στα 80€ το απλό δίκλινο με πρωϊνό και δωρεάν ακύρωση

Αν πας καθημερινές όμως βγαίνει φθηνότερα, γύρω στα 75 €. Να υπολογίζεις έξτρα στις τιμές αυτές και χρέωση ανά ημέρα δημοτικού φόρου (νομίζω 2,5Ε τη μέρα)

Γ
Σκέφτομαι και για Απριλιο 20-23 αλλά μου βγαίνει 426 για 3 βράδια.... 142 τη μερα πολλά δεν είναι??
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.490
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@skoumpi Οχι κ τοσο.. Αρχιζει η high season μετα το Πασχα. Κανε μια συγκριση κ με αλλα ξενοδ κ θα καταλάβεις. Δε ξερω αν εχει σχέση αλλα 25/4 ειναι εθνική γιορτη στην Ιταλια κ επιπλεον γιορτάζει ο πολιουχος της Βενετίας Αγ. Μάρκος κ γίνονται δρώμενα οποτε ισως μαζευει κοσμο τοτε κ ειναι ακριβοτερη η διαμονη. Χωρια που πεφτει κ Σ/Κ στις μερες που θες να πας κ οπως ειπα ειναι ακριβοτερα γενικα τοτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.646
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom