Έκδοση εισητηρίων χωρίς διαβατήριο

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Τα πράγματα έχουν ως εξης. Εγώ έχω διαβατήριο σε ισχύ αλλά η σύζυγος όχι. Μετά τις προσφορές που έχουν βγάλει τελευταία οι αεροπορικές εταιρείες του Κόλπου σκέφτομαι σοβαρά για ταξίδι στην Αυστραλία. Η ερώτηση είναι μπορώ να κλείσω εισητήριο χωρις αριθμό διαβατηρίου ή στην τελική να βάλω ένα τυχαίο του στυλ Α22222 και μετά όταν εκδοθεί το διαβατήριο να το αλλάξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Τα πράγματα έχουν ως εξης. Εγώ έχω διαβατήριο σε ισχύ αλλά η σύζυγος όχι. Μετά τις προσφορές που έχουν βγάλει τελευταία οι αεροπορικές εταιρείες του Κόλπου σκέφτομαι σοβαρά για ταξίδι στην Αυστραλία. Η ερώτηση είναι μπορώ να κλείσω εισητήριο χωρις αριθμό διαβατηρίου ή στην τελική να βάλω ένα τυχαίο του στυλ Α22222 και μετά όταν εκδοθεί το διαβατήριο να το αλλάξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νομιζω(αν θυμαμαι και καλα) οι περισσοτερες αεροπορικες αν οχι ολες, σου ζητανε μονο ονομο και επιθετο με λατινικους χαρακτηρες(οπως εμφανιζονται δλδ στα εγγραφα) οταν κανεις την κρατηση και οταν φτασει η ωρα να κανεις check in τοτε σου ζηταω να βαλεις τα στοιχεια των εγγραφων..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα πράγματα έχουν ως εξης. Εγώ έχω διαβατήριο σε ισχύ αλλά η σύζυγος όχι. Μετά τις προσφορές που έχουν βγάλει τελευταία οι αεροπορικές εταιρείες του Κόλπου σκέφτομαι σοβαρά για ταξίδι στην Αυστραλία. Η ερώτηση είναι μπορώ να κλείσω εισητήριο χωρις αριθμό διαβατηρίου ή στην τελική να βάλω ένα τυχαίο του στυλ Α22222 και μετά όταν εκδοθεί το διαβατήριο να το αλλάξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ναι.
 
  • Like
Reactions: GTS

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τα πράγματα έχουν ως εξης. Εγώ έχω διαβατήριο σε ισχύ αλλά η σύζυγος όχι. Μετά τις προσφορές που έχουν βγάλει τελευταία οι αεροπορικές εταιρείες του Κόλπου σκέφτομαι σοβαρά για ταξίδι στην Αυστραλία. Η ερώτηση είναι μπορώ να κλείσω εισητήριο χωρις αριθμό διαβατηρίου ή στην τελική να βάλω ένα τυχαίο του στυλ Α22222 και μετά όταν εκδοθεί το διαβατήριο να το αλλάξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γίνεται, αλλά έτσι κι αλλιώς θα βάλεις τον αριθμό διαβατηρίου και στην ETA, που την βγάζεις και μετά. Για τις προσφορές μην πανικοβάλλεσαι, τα 1000 ευρώ είναι η κανονική τιμή για πήγαινε-έλα, δεν είναι προσφορά...
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Εγώ πως θυμάμαι ότι απαιτεί αριθμό διαβατηρίου κατά την έκδοση των εισιτηρίων; Πιθανόν να ήταν κάποια συγκεκριμένη αεροπορική η οποία το απαιτούσε αλλά αφού γίνεται η αλλαγή δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πως θυμάμαι ότι απαιτεί αριθμό διαβατηρίου κατά την έκδοση των εισιτηρίων; Πιθανόν να ήταν κάποια συγκεκριμένη αεροπορική η οποία το απαιτούσε αλλά αφού γίνεται η αλλαγή δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το αν απαιτείται αριθμός διαβατηρίου στην κράτηση του εισιτηρίου εξαρτάται από τη χώρα προορισμού (κάποιες χώρες θέλουν να ξέρουν από πριν τα στοιχεία των επιβαινώντων σε πτήσεις προς αυτές, π.χ. USA, UK). Κάποιες εταιρίες (π.χ. Ryanair) το ζητάνε ακόμα κι εκεί που δε χρειάζεται, για να είναι πιο απλά τα πληροφοριακά τους συστήματα.

Όμως, ακόμα κι εκεί που απαιτείται, όλες οι εταιρίες που δραστηριοποιούνται σε διηπειρωτικά δρομολόγια δίνουν τη δυνατότητα on-line διαχείρισης της κράτησης και αλλαγής των στοιχείων αυτών χωρίς κάποια κρέωση.

ΠΕΡΥΣΙ μόλις έκλεισα εισιτήρια για Αυστραλία τον Ιανουάριο, έβγαλα καινούργιο διαβατήριο τον Μάρτιο (και e-visitor visa μ' αυτό) και ταξίδεψα μ' αυτό τον Απρίλιο. Δεν υπάρχει θέμα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Παρόμοια ερώτηση.. έκλεισα με airserbia εισιτήρια για Βελιγράδι και ο σύζυγός είχε ληγμένο διαβατήριο, αλλά ζητουσε τον αριθμό στην κράτηση. Έβαλα του ληγμένου και τώρα έβγαλε καινούριο διαβατήριο.. πως μπορώ να το αλλάξω; Να στείλω εμαιλ ή μπορώ και στο τσεκ ιν; Δε θέλω να πάρω στο τηλεφωνικό τους κέντρο να ρωτήσω γιατί χρειάστηκα αλλαγή ημερομηνίας ταξιδιού ( που την κάνουν δωρεάν) αλλά η αναμονή ήταν 30 λεπτά και τελικά χρεώθηκα 40 ευρώ αυτή τη κλήση από το κινητό μου..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Παρόμοια ερώτηση.. έκλεισα με airserbia εισιτήρια για Βελιγράδι και ο σύζυγός είχε ληγμένο διαβατήριο, αλλά ζητουσε τον αριθμό στην κράτηση. Έβαλα του ληγμένου και τώρα έβγαλε καινούριο διαβατήριο.. πως μπορώ να το αλλάξω; Να στείλω εμαιλ ή μπορώ και στο τσεκ ιν; Δε θέλω να πάρω στο τηλεφωνικό τους κέντρο να ρωτήσω γιατί χρειάστηκα αλλαγή ημερομηνίας ταξιδιού ( που την κάνουν δωρεάν) αλλά η αναμονή ήταν 30 λεπτά και τελικά χρεώθηκα 40 ευρώ αυτή τη κλήση από το κινητό μου..
Για μελλοντικη χρηση, γιατι τωρα η ζημια εγινε:
1) Στη Σερβια πετας με ταυτοτητα, δεν θελει διαβατηριο
2) για χωρες που δεν εχουμε δωρεαν διεθνεις κλησεις, αν περασεις credit στο Skype, κανεις μιση ωρα κληση με 2-3 ευρω.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για μελλοντικη χρηση, γιατι τωρα η ζημια εγινε:
1) Στη Σερβια πετας με ταυτοτητα, δεν θελει διαβατηριο
2) για χωρες που δεν εχουμε δωρεαν διεθνεις κλησεις, αν περασεις credit στο Skype, κανεις μιση ωρα κληση με 2-3 ευρω.
Το δεύτερο δε το γνωριζα, σιγουρα θα χρειαστεί στο μέλλον... Επισης η χρέωση είναι σχεδόν η μισή αν πάρεις από σταθερό τηλέφωνο αλλα μολις είχαμε μετακομίσει και δεν το ειχαμε συνδεσει.. Τώρα για το πρώτο, ισχύει αλλά όχι για υπηρεσιακές ταυτότητες, οπότε δεν είχα αλλη λύση. Εγώ ταξιδεύω και με την ταυτότητα μου αλλα επειδή είναι χειρόγραφη προτίμησα το διαβατήριο μη πέσω σε κανέναν περίεργο.

αν αλλάζει ο αριθμός διαβατηρίου μετά τη κράτηση, που ρωτάω αρχικά, μηπως γνωρίζει κάποιος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom