Προτάσεις για βιβλία

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ταξίδι στην άκρη της νύχτας, του Σελίν


Δεν τολμώ να το περιγράψω, θα ήταν ιεροσυλία.
Like με τα χίλια! Τι να πρωτοπεριγράψεις?! Όποιος ασχολείται σοβαρά με το σπορ, πρέπει να το διαβάσει.
Το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια και ένα από τα καλύτερα γενικά.
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ενα συντομο βιβλιο (<100 σελ) που διαβασα προσφατα ειναι το "αγαπητε θεε".. Η γραφη ειναι ιδιοτροπη με την εννοια οτι ειναι υποθετικα γραμμενο απο ενα μικρουλι παιδι, αλλα το νοημα ειναι τοσο βαθυ.. Το συνιστω ανεπιφυλακτα. Διαβαζεται μεσα σε 2,5 ωρες ή λιγοτερο αλλα αυτο που σου μενει το κρατας για την ζωη σου. (Thumbs up)
Καταπληκτικό βιβλίο!!
Υπάρχει και σε ταινία, Oscar et la Dame Rose αλλά το βιβλίο μου δημιούργησε πιο έντονα συναισθήματα.
Όπως τα λες, το διαβάζεις τόσο γρήγορα αλλά το θυμάσαι για πάντα!
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Πολύ καλό αστυνομικό του 2016 που εκτυλίσσεται στη σύγχρονη Ιταλία, περιδιαβαίνοντας από Ρώμη, Μπολόνια, Φλωρεντία και ανακατεύοντας μουσική των '60 και '70, καθώς και τα "μολυβένια χρόνια", είναι το καινούριο βιβλίο του Δημήτρη Μαμαλούκα, Ο κρυφός πυρήνας των Ερυθρών Ταξιαρχιών. Διαβάστηκε απνευστί. Εκδόσεις Κέδρος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διάβασα το τελευταίο του Μάριο Βάργκας Λιόσα, Cinco Esquinas στα ισπανικά. Καλό ήταν, δεν περιμένεις να διαβάσεις κάτι κακό από τον συγκεκριμένο, αλλά στην ηλικία που είναι πια ο νομπελίστας, πλέον δεν περιμένουμ επίπεδο ανάλογο των προηγουμένων. Απογοητεύτηκα από το ότι δεν ήταν εξιστόρηση των πραγματικών σκανδάλων του διδύμου Φουχιμόρι-Μοντεσίνος που έκανε απίστευτα πράγματα όσο κυβερνούσαν (ο ένας επίσημα κι ο άλλος ως παρακτάτος), αλλά φανταστικά σκάνδαλα που θα μπορούσαν να είχαν κάνει... ποιος ο λόγος; Είναι σα να γράφεις βιβλίο για τη 17Ν κι αντί να γράφεις για δολοφονίες που έκαναν, να επινοείς άλλες. Τόσο υλικό υπήρχε στην πραγματικότητα κι ο Λιόσα μας έχει μάθει σε εξιστόρηση πραγματικών γεγονότων με εξονυσχιστική έρευνα. Το άλλο απογοητευτικό είναι ότι το κέντρο του βιβλίου είναι ότι δυο κυρίες, σύζυγοι δυο παιδικών φίλων ξαφνικά γίνονται λεσβίες. Και λοιπόν; Σοκαρίστηκε κανείς, είναι κάτι πρωτότυπο;

Καλός ρυθμός όπως πάντα, διαβάζεται γρήγορα χωρίς να κουράζει, φυσικά ο άνθρωπος γνωρίζει το Περού, αλλά η πλοκή ήταν ολίγον προβλέψιμη κι αν για το Λιόσα η περιγραφή μαις παρτούζας και δυο καθ'ως πρέπει κυρριών που τα έφτιαξαν είναι κάτι γουάου, για όσους είναι κάτι των 80 δεν μπορεί να θεωρηθεί λόγος αγοράς βιβλίου.

Δε μειώνει σε τίποτε τα αριστουργήματα που έχει γράψει ο συγκεκριμένος, αλλά τέλος πάντων πολύ κατω από το επίπεδό του. Ου γαρ έρχεται μόνον...
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θρέντ, αλλά μόλις μου έσκασε ειδοποίηση για 30-75% μειωμένες τιμές σε επιλεγμένα TASCHEN.

Δεν κρατήθηκα και τσίμπησα κάποια σημειωματάρια και ένα λέυκωμα του πολυαγαπημένου μου Sebastiao Salgado. Πολυταξιδευμένος φωτογράφος με καταπληκτικό έργο.
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
Καταπληκτικό βιβλίο!!
Υπάρχει και σε ταινία, Oscar et la Dame Rose αλλά το βιβλίο μου δημιούργησε πιο έντονα συναισθήματα.
Όπως τα λες, το διαβάζεις τόσο γρήγορα αλλά το θυμάσαι για πάντα!
αα σοβαρα; υπαρχει σε ταινια;!
δεν το ξερα.. αλλα νομιζω οτι αν το διαβασεις μετα δεν λεει να δεις την ταινια γιατι σου περιοριζει πολυ την φαντασια..
πχ ειχα διαβασει τους αθλιους του ουγκω (με συγκλονησε, το λατρεψα) και ετυχε να δω την ταινια στην τηλεοραση.. περιττο να σου πω οτι ηταν οτι πιο ξενερωτο..
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.219
περνωντας κι απο την βουδαπεστη, ειπα να πιασω το ΔΟΥΝΑΒΗΣ του Μαγκρις, εκδοσεων πολις, εγγυηση για κατι καλο. Αλλα δεν τσουλαει με τιποτε, ειναι δοκιμιο μαλλον, παρα μυθιστορημα, ζορικο, δυσκολο, μεστοτατο. Το προχωρω με αργους ρυθμους. Εκνδεικνυται ωστοσο για τουριστες και ταξιδευτες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διάβασα το " a girl on the train". Νταξει γρήγορα πάει, δεν τρελάθηκα κιόλας... Δεν το χω και με τα fiction βέβαια. Ούτε με τις μεθυσμένες Αγγλίδες
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συγκλονιστική ήταν η βιογραφία του σκακιστή Μπόμπι Φίσερ. Όλα, το σκάκι, ή προσωπικοτητα του, οι εμμονές, ο ψυχρός πόλεμος, ο αντισημιτισμός, η Ισλανδία... Πολύ ενδιαφέρον.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Τον τελευταίο μήνα διάβασα τα
- Αγαπητέ θεε , προτάθηκε από μέλος του φόρουμ. Πολύ ωραίο μίνι βιβλίο...
- 22/11/63 Stephen King . 800+ σελίδες, αλλά μου κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι τέλους. Καλογραμμένο, ταξίδι στο παρελθόν...
- Α μπε μπα μπλομ,M.J.Arlidge. Σε όποιον αρέσουν τα μυθιστορήματα αστυνομικού/ εγκλήματος είναι μια καλή πρόταση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom