ΗΠΑ Tι αεροπορικη να επιλεξω?

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Να σας ρωτήσω κατι.. Βρίσκω απο θεσσαλονικη και τη loufthansa A340-600 τι λέτε για αυτο; [ κάποιος μου το ανέφερε σαν βυθισμένο στην μετριότητα ] Ειμαι ανάμεσα σε αυτο η την emirates απο μιλανο.
Μετριότητα ίσως αλλά και σιγουριά.Είπαμε τα πλεονεκτήματα του ενιαίου εισιτηρίου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να σας ρωτήσω κατι.. Βρίσκω απο θεσσαλονικη και τη loufthansa A340-600 τι λέτε για αυτο; [ κάποιος μου το ανέφερε σαν βυθισμένο στην μετριότητα ] Ειμαι ανάμεσα σε αυτο η την emirates απο μιλανο.
Το παρα-αναλύεις. Όλες οι αεροπορικές σε τέτοια δρομολόγια είναι καλές και όλα τα αεροπλάνα ασφαλή. Επιλέγεις τώρα με βάση την άνεση που θες να έχεις. Το πόσα δίνεις για την άνεση, το ξέρεις εσύ. Πάντως ΔΕ θα έδινα ξέρω γω €100 για ένα ΛΙΓΟ καλύτερο φαγητό αεροπλάνου - ότι και να κάνεις, φαγητό αεροπλάνου θα είναι, όχι από τη Σπονδή. Ούτε για λίγο φαρδύτερο/ανετότερο κάθισμα οικονομικής θέσης θα τα έσκαγα χοντρά. Όσα και να δώσεις, ένα παρόμοιο κάθισμα θα έχεις. Πιο πολύ σημασία έχει αν τύχει και σου κάτσει άδεια θέση δίπλα σου. Δες να σε βολεύουν οι ώρες και άσε τα πολλά πολλά.
Εκτός αν γλυτώνεις πολλά λεφτά, ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ.
 

Evi.. Evaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Συμφωνω απολυτα. Ο ατλαντικος ειναι σχεδον παγωμενος...θυμησου τον Τιτανικο.
Αααα δεν ειμαστε για τετοια..
Χαχαχσχαχαχα .
Επειδή εμπιστεύομαι emirates μάλλον ειμαι για μιλανο ίσως κανω κ μια διανυκτέρευση εκει για πιο safe. Μπορει να φτάνει εκει στις 7 απόγευμα ουσιαστικά να χανω την μερα αλλα επιστροφή εχει 10.30 το βραδυ οπότε καλα ειμαι νομιζω ..
Ευχαριστω !!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αααα δεν ειμαστε για τετοια..
Χαχαχσχαχαχα .
Επειδή εμπιστεύομαι emirates μάλλον ειμαι για μιλανο ίσως κανω κ μια διανυκτέρευση εκει για πιο safe. Μπορει να φτάνει εκει στις 7 απόγευμα ουσιαστικά να χανω την μερα αλλα επιστροφή εχει 10.30 το βραδυ οπότε καλα ειμαι νομιζω ..
Ευχαριστω !!
Μα γιατί να περιπλέξεις ένα Θεσσαλονίκη-Νέα Υόρκη κάνοντας το σε πόσες ώρες παραπάνω για μία παρεμφερή πάνω κάτω εμπειρία (η οικονομική δεν παύει να είναι οικονομική με οποιαδήποτε εταιρία κι αν πετάξεις). Η Lufthansa μπορεί να μην είναι από τις αγαπημένες μου αλλά σίγουρα είναι μια αρκετά αξιόπιστη και σοβαρή εταιρία (με το μόνο επίφοβο καμιά απεργία).
 

Evi.. Evaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Μα γιατί να περιπλέξεις ένα Θεσσαλονίκη-Νέα Υόρκη κάνοντας το σε πόσες ώρες παραπάνω για μία παρεμφερή πάνω κάτω εμπειρία (η οικονομική δεν παύει να είναι οικονομική με οποιαδήποτε εταιρία κι αν πετάξεις). Η Lufthansa μπορεί να μην είναι από τις αγαπημένες μου αλλά σίγουρα είναι μια αρκετά αξιόπιστη και σοβαρή εταιρία (με το μόνο επίφοβο καμιά απεργία).
Η ενναλακτικη της Θεσσαλονίκης μπηκε στο τραπεζι επειδή ειμαστε απο γιαννενα κ μονο 2 ωρες αποσταση απο εκει. Αθήνα ολες οι πτήσεις ειναι πολυ πρωι οπότε κ εκει αναγκαστικά θα πρεπει να έχουμε μια διανυκτερεύση, οπότε καλυτερα η διανυκτέρευση να γίνει στο μιλανο το ίδιο μας έρχεται και εχω κ την ενναλακτικη της ηγουμενιτσας που ειμαι στα 30 λεπτά κ με 65 ευρω να βγω απεναντι κ με τρενο μιλανο.
 

qoq4

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ενδιβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γειά σας,
μετά απο την έκδοση διαβατηρίου, νεας αστ. ταυτοτητας και την εγκριση της ΕSTA ουφφφ... ηρθε η ώρα για τα αεροπορικά... οι ερωτήσεις μου είναι:

1) ψάχνω απο Ηράκλειο Κρήτης με μία ενδιάμεση σταση για Νέα Υόρκη τον Αυγουστο. Στο skyscanner έχω βρεί δίαφορες τιμες πολύ καλές απο διάφορα site (ελληνικά site και μη) όμως όταν βλέπω στο site της αεροπορικής καμία σχέση οι τιμές είναι λογικό να εχουν τόση διαφορά; Είναι αξιόπιστο να κλείσω απο τέτοιου είδους site;

2) Άλλη ερώτηση.Ένα παράδειγμα πτήσεων που βρήκα:
____________________________
OUTBOUND

KLM KL2620 | Operated by transavia
10:35 HER Crete Heraklion
13:25 AMS Amsterdam

Connect in airport | 1h 50

KLM KL6179 | Operated by Delta
15:15 AMS Amsterdam
17:44 EWR New York Newark

RETURN

KLM KL6070 | Operated by Delta
16:23 JFK New York John F. Kennedy
06:00 (+1) AMS Amsterdam

Connect in airport | 1h 10

KLM KL2618 | Operated by transavia
07:10 AMS Amsterdam
11:40 HER Crete Heraklion
_________________________________

Η ερώτηση μου είναι οι πτήσεις λέει οτι είναι απο την ΚLM αλλά operated απο άλλες εταιρίες transavia + Delta θα θεωρηθεί ώς μια κράτηση; δηλαδή είναι ένα check in και βαλίτσες στον τελευταίο σταθμό; ( στο site της ΚLM δεν βρήκα καν τις πτησεις μόνο στο skyscanner ).
Είμαι ασχετή συγχωρέστε με :)
 

Demo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα! Είμαι ανάμεσα σε Emirates και turkish για ταξίδι στην Νέα Υόρκη!Θα ήθελα μια γνώμη!Ποια είναι πιο ασφαλής εταιρεία?Ευχαριστώ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα! Είμαι ανάμεσα σε Emirates και turkish για ταξίδι στην Νέα Υόρκη!Θα ήθελα μια γνώμη!Ποια είναι πιο ασφαλής εταιρεία?Ευχαριστώ
Mε Emirates δεν έχω ταξιδέψει ακόμα αλλά είναι από τις κορυφαίες παγκοσμίως. Με Turkish είμαι πολύ ευχαριστημένη αλλά στη θέση σου θα επέλεγα Emirates (ειδικά αν είναι κ απευθείας).
 

Demo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Mε Emirates δεν έχω ταξιδέψει ακόμα αλλά είναι από τις κορυφαίες παγκοσμίως. Με Turkish είμαι πολύ ευχαριστημένη αλλά στη θέση σου θα επέλεγα Emirates (ειδικά αν είναι κ απευθείας).
Απλος εινα μεγαλη η διαφορα στην τιμη,δλδ στν Turkish ειναι πιο φθηνα,οπως και η KLM .Απλος δεν ξερω κατα ποσο ασφαλης ειναι κ οι 2!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom