Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Είναι σχετικά κοντά αλλά σε αυτά τα λεφτά ίσως βρεις και κάτι πιο κεντρικά ακόμη, αν θες να ρίξω μια ματιά και σου απαντάω αύριο...
Ναι φυσικά αν μπορείτε. Εμείς κλείσαμε με 245 για 4 βράδια. Επίσης τι θα προτείνατε για τις μέρες που έχουμε στη διάθεσή μας.
 

VATANEN

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβία - Κρακοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
καλησπέρα ειμαι νέο μέλος στην παρέα σας μόλις πριν λίγο έκανα εγγραφή.Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τον πλήρη και κατατοπιστικό οδηγό σου που φάνηκε πολύ χρήσιμος. Βρέθηκα και εγώ στην όμορφη Βουδαπέστη τον Οκτώβριο και ακολούθησα το πρόγραμμά σου το οποίο το προσάρμοσα ανάλογα. Έμεινα στο κέντρο στην πλατεία kalvin ter στο Ibis centrum το οποίο το συνιστώ. Εκτός απο το πρόγραμά σου επισκέφθηκα και την όπερα όπου είχαμε κλείσει εισιτήρια απο Ελλάδα μέσω Ιντερνετ (μόνο με 5 ευρώ το άτομο) και πραγματικά άξιζε τον κόπο. Βεβαίως μετά απο την όπερα πήγαμε και ένα zimpla kert τελεια!!!!!!!! Ακόμα επισκεφθήκαμε και το κοινοβούλιο που επίσης είχαμε κλείσει εισιτήρια απο Ελλάδα. Τα υπόλοιπα δεν τα αναφέρω διότι τα έχεις περιγράψει αναλυτικότατα. Το επόμενο ταξίδι μας είναι για Πράγα που από ότι διάβασα είναι και το δικό σου θα περιμένω πληροφορίες.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπέρα ειμαι νέο μέλος στην παρέα σας μόλις πριν λίγο έκανα εγγραφή.Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τον πλήρη και κατατοπιστικό οδηγό σου που φάνηκε πολύ χρήσιμος. Βρέθηκα και εγώ στην όμορφη Βουδαπέστη τον Οκτώβριο και ακολούθησα το πρόγραμμά σου το οποίο το προσάρμοσα ανάλογα. Έμεινα στο κέντρο στην πλατεία kalvin ter στο Ibis centrum το οποίο το συνιστώ. Εκτός απο το πρόγραμά σου επισκέφθηκα και την όπερα όπου είχαμε κλείσει εισιτήρια απο Ελλάδα μέσω Ιντερνετ (μόνο με 5 ευρώ το άτομο) και πραγματικά άξιζε τον κόπο. Βεβαίως μετά απο την όπερα πήγαμε και ένα zimpla kert τελεια!!!!!!!! Ακόμα επισκεφθήκαμε και το κοινοβούλιο που επίσης είχαμε κλείσει εισιτήρια απο Ελλάδα. Τα υπόλοιπα δεν τα αναφέρω διότι τα έχεις περιγράψει αναλυτικότατα. Το επόμενο ταξίδι μας είναι για Πράγα που από ότι διάβασα είναι και το δικό σου θα περιμένω πληροφορίες.
Πολύ χαίρομαι που έστω και λίγο σε βοήθησε ο οδηγός μoυ..Πήγες σε κανένα από τα εστιατόρια για να μας δώσεις και την δική σου άποψη;
 

VATANEN

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβία - Κρακοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Προσπαθήσαμε 2 φορές να πάμε στο Fatal αλλά δε βρήκαμε τραπέζι και επίσης διεπίστωσα ότι δεν παίρνουν κάρτες παρά μόνο μετρητά. Φάγαμε σε ενα εστιατόριο το οποίο λεγότανε pipa etterem και ήταν σε ένα στενάκι δίπλα στην κεντρική αγορά. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, πιθανόν ήταν λάθος επιλογή φαγητού. Αντιθέτως με ενθουσίασε το φαγητό μέσα στην κεντρική αγορά στον 1ο όροφο κυρίως τα λάγκος και τα λουκάνικα με τις σαλάτες, το χοιρινό κότσι και φυσικά οι μπύρες. Οι τιμές ήταν πολύ χαμηλές, μα πάρα πολύ χαμηλές. Επίσης φάγαμε και σε ένα μαγαζι το οποίο δεν θυμάμαι το ονομά του ήταν στην karoly m utca, ήταν σε στύλ fast food αλλά με ούγγρικη κουζίνα και τα φαγητά του ήταν καταπληκτικά. Ήπιαμε καφέ στο RUSZWURM καθώς και γλυκό πολύ καλό και επίσης πήγαμε και στο cafe GERBEAUD το οποίο μπορώ να πώ ότι με απογοήτευσε ως προς την ποιότητα του καφέ (ούτε σε καντίνα Ελληνική) αλλά τα δύο γλυκά που πήραμε ήταν καταπληκτικά (στρούντελ παγωτό και κάτι σαν μιλφειγ). Σύνολο όπως είπες 30 ευρώ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δυστυχώς στα καλά μαγαζιά θέλει κράτηση, όπως έχω πει πολλές φορές καλύτερα να υπάρχει μια κράτηση και ας μην πάμε, πάρα να πάμε και να φάμε πόρτα αντί για φαγητό..Στο φαταλ το τονίζω κ εγω στον οδηγο ότι δεν δέχεται κάρτες και δεν έχει και σύστημα κρατήσεων μεσω ίντερνετ αλλά χρειάζεται τηλέφωνακι η εστω να περάσει κάποιος από εκεί λίγο νωρίτερα κ να γραφτεί στο πλάνο τους(για τους τεμπέληδες μπορείτε να αγγαρεψετε το ξενοδοχείο σας να το κάνει για σας)...Εγώ πήρα τηλέφωνο, για 0.50€ λεπτά είχα το κεφάλι μου ήσυχο, ετσι κ αλλιώς δεν θα σας πάρει πάνω από 30 δευτέρα...Η αγορά εχεί πολύ φτηνό φαγητο, αλλά κατά την άποψή μου είναι για να φας κάτι στο πόδι ή στο χέρι αν προτιμάς..Εγώ θεωρω ιερή την ώρα του φαγητού στο εξωτερικό γιατί τρώω συνήθως μια φορά την ημέρα και βράδυ (έχοντας τσιμπήσει αν χρειαστεί κάτι μέσα στη μερα) και θέλω να αραξω να φάω με την ησυχία μου χωρίς να έχει πολύ φασαρία...Το σημαντικότερο από όλα εγω δεν κερδιζω κάτι με το να προτείνω ένα εστιατόριο πάρα μόνο την ευχαρίστηση ότι κάποιος πήγε κ έφαγε καλά...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ναι φυσικά αν μπορείτε. Εμείς κλείσαμε με 245 για 4 βράδια. Επίσης τι θα προτείνατε για τις μέρες που έχουμε στη διάθεσή μας.
Έριξα μια ματιά σήμερα αλλά στα λεφτά αυτά μπορείς να βρεις μόνο ένα καλό διαμέρισμα, οπότε αυτό που επιλέξατε αν στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και πρωινό είναι σουπερ. Αν δεις στον οδηγό έχω ανεβάσει και πρόγραμμα για 7 μέρες χαλαρό όμως με μόνο πρωινές εξορμήσεις και όλα τα απογεύματα ελεύθερα και στα σχόλια έχω βάλει και αυτό που ακολουθησα εγώ για 4 μέρες σε τίτλους..Για αρχή βάλτε κάτω με την παρέα σου από ένα ταξιδιωτικό οδηγό ποια αξιοθέατα θέλετε να δείτε μάρκαρε τα στον χάρτη και φτιάξε ένα μίνι πρόγραμμα...Για υποβοήθηση σου λέω ότι στην πλευρά της Βούδας πρέπει να αφιερώσεις μια μέρα για να πας στο κάστρο, στην εκκλησία του Ματίας και αν σε ενδιαφέρει ο λαβύρινθος και αν είσαι δυνατή στο περπάτημα να ολοκληρώσεις την μέρα σου με το νησί της Μαργαρίτας και μια μέρα ακόμα για να ανέβεις στην Σιταντέλα και στην εκκλησιά που είναι μέσα στους βράχους απέναντι από τα γκελερτ και να επισκεφθείς την κλειστή αγορά να πάρεις αναμνηστικά και να την δεις κιόλας γιατί αξίζει πολύ..
Από εκεί και πέρα θες μια μέρα για Βουλή, Αγιο Στέφανο και όπερα και μια μέρα για πλατεία ηρώων το κάστρο που έχει απέναντι και τον ζωολογικό κήπο που είναι όλα κοντά.Ότι σου λέω είναι για πρωί και το απόγευμα χαλάρωση και σπα..Αν δεν παίρνεις ανάσα μπορείς να τα κάνεις και σε λιγότερες ημέρες αλλά δεν θα ευχαριστηθείς και νομίζω και ο καιρός δεν θα σε βοηθήσει για φουλ πρόγραμμα.Ο καθένας ανάλογα με τα θέλω και τις αντοχές του μπορεί να φορτώσει ή να αφαιρέσει πράγματα.Εγώ απλά σου έδωσα μια γενική κατεύθυνση μελέτησε και τον οδηγό για να κάνεις και κράτηση σε εστιατόρια και ότι απορία έχεις μου λες.
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Έριξα μια ματιά σήμερα αλλά στα λεφτά αυτά μπορείς να βρεις μόνο ένα καλό διαμέρισμα, οπότε αυτό που επιλέξατε αν στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και πρωινό είναι σουπερ. Αν δεις στον οδηγό έχω ανεβάσει και πρόγραμμα για 7 μέρες χαλαρό όμως με μόνο πρωινές εξορμήσεις και όλα τα απογεύματα ελεύθερα και στα σχόλια έχω βάλει και αυτό που ακολουθησα εγώ για 4 μέρες σε τίτλους..Για αρχή βάλτε κάτω με την παρέα σου από ένα ταξιδιωτικό οδηγό ποια αξιοθέατα θέλετε να δείτε μάρκαρε τα στον χάρτη και φτιάξε ένα μίνι πρόγραμμα...Για υποβοήθηση σου λέω ότι στην πλευρά της Βούδας πρέπει να αφιερώσεις μια μέρα για να πας στο κάστρο, στην εκκλησία του Ματίας και αν σε ενδιαφέρει ο λαβύρινθος και αν είσαι δυνατή στο περπάτημα να ολοκληρώσεις την μέρα σου με το νησί της Μαργαρίτας και μια μέρα ακόμα για να ανέβεις στην Σιταντέλα και στην εκκλησιά που είναι μέσα στους βράχους απέναντι από τα γκελερτ και να επισκεφθείς την κλειστή αγορά να πάρεις αναμνηστικά και να την δεις κιόλας γιατί αξίζει πολύ..
Από εκεί και πέρα θες μια μέρα για Βουλή, Αγιο Στέφανο και όπερα και μια μέρα για πλατεία ηρώων το κάστρο που έχει απέναντι και τον ζωολογικό κήπο που είναι όλα κοντά.Ότι σου λέω είναι για πρωί και το απόγευμα χαλάρωση και σπα..Αν δεν παίρνεις ανάσα μπορείς να τα κάνεις και σε λιγότερες ημέρες αλλά δεν θα ευχαριστηθείς και νομίζω και ο καιρός δεν θα σε βοηθήσει για φουλ πρόγραμμα.Ο καθένας ανάλογα με τα θέλω και τις αντοχές του μπορεί να φορτώσει ή να αφαιρέσει πράγματα.Εγώ απλά σου έδωσα μια γενική κατεύθυνση μελέτησε και τον οδηγό για να κάνεις και κράτηση σε εστιατόρια και ότι απορία έχεις μου λες.
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!
 

Thalia!!

Member
Μηνύματα
49
Likes
22
Καλησπερα και παλι θα φανω κουραστικη αν σου ζητησω και εγω να προσαρμοσεις ενα προγραμμα στις μερες που θα ειμαστε βουδαπεστη? Αφηξη εχουμε 12 μαρτιου κυριακη 10 παρα 10 κ 6 η ωρα το απογευμα εχουμε κλεισει για οπερα αναχωρηση εχουμε παρασκευη πρωι σε ευχαριστω
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα και παλι θα φανω κουραστικη αν σου ζητησω και εγω να προσαρμοσεις ενα προγραμμα στις μερες που θα ειμαστε βουδαπεστη? Αφηξη εχουμε 12 μαρτιου κυριακη 10 παρα 10 κ 6 η ωρα το απογευμα εχουμε κλεισει για οπερα αναχωρηση εχουμε παρασκευη πρωι σε ευχαριστω
Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να φτιάχνω πρόγραμμα για όλους αν και πολύ θα ήθελα να ασχολούμαι όλη μέρα με τέτοια αλλά θα με διώξουν από τη δουλειά μου στο τέλος :) ......Αν δεις παραπάνω υπάρχουν προγράμματα για 4 ημέρες και για εβδομάδα..Εσύ στην ουσία πας πέντε ημέρες οπότε μπορείς να πας την πρώτη μέρα μια βόλτα στο νησί της μαργαρίτας και να τσιμπήσετε κάτι το μεσημέρι πριν πάτε στην όπερα και μετά να ακολουθήσεις τις υπόλοιπες μέρες την γενική κατεύθυνση που έδωσα και στην φίλη πάνω έχοντας αφαιρέσει την όπερα και το νησί της μαργαρίτας αφού θα έχεις πάει την πρώτη μέρα..
"Για αρχή βάλτε κάτω με την παρέα σου από ένα ταξιδιωτικό οδηγό ποια αξιοθέατα θέλετε να δείτε μάρκαρε τα στον χάρτη και φτιάξε ένα μίνι πρόγραμμα...Για υποβοήθηση σου λέω ότι στην πλευρά της Βούδας πρέπει να αφιερώσεις μια μέρα για να πας στο κάστρο, στην εκκλησία του Ματίας και αν σε ενδιαφέρει ο λαβύρινθος και αν είσαι δυνατή στο περπάτημα να ολοκληρώσεις την μέρα σου με το νησί της Μαργαρίτας και μια μέρα ακόμα για να ανέβεις στην Σιταντέλα και στην εκκλησιά που είναι μέσα στους βράχους απέναντι από τα γκελερτ και να επισκεφθείς την κλειστή αγορά να πάρεις αναμνηστικά και να την δεις κιόλας γιατί αξίζει πολύ..
Από εκεί και πέρα θες μια μέρα για Βουλή, Αγιο Στέφανο και όπερα και μια μέρα για πλατεία ηρώων το κάστρο που έχει απέναντι και τον ζωολογικό κήπο που είναι όλα κοντά.Ότι σου λέω είναι για πρωί και το απόγευμα χαλάρωση και σπα..Αν δεν παίρνεις ανάσα μπορείς να τα κάνεις και σε λιγότερες ημέρες αλλά δεν θα ευχαριστηθείς και νομίζω και ο καιρός δεν θα σε βοηθήσει για φουλ πρόγραμμα.Ο καθένας ανάλογα με τα θέλω και τις αντοχές του μπορεί να φορτώσει ή να αφαιρέσει πράγματα.Εγώ απλά σου έδωσα μια γενική κατεύθυνση μελέτησε και τον οδηγό για να κάνεις και κράτηση σε εστιατόρια και ότι απορία έχεις μου λες".
 
Last edited:

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Vagar78 θερμά συγχαρητήρια τόσο για τον κατατοπιστικότατο οδηγό σου, όσο και για τα προγράμματα που μοιράστηκες μαζί μας. Για μένα, είναι το απόσταγμα όσων έχω διαβάσει εδώ και μια εβδομάδα στο φόρουμ σχετικά με τη Βουδαπέστη, σε up to date version!
Θεωρώ πως όσοι διαβάζουν τα σχετικά threads εδώ, κάνουν μια έρευνα αγοράς και ρίξουν μια καλή ματιά στον χάρτη της πόλης, φτιάχνουν εξαιρετικό πρόγραμμα και περνούν αλησμόνητες διακοπές στη Βουδαπέστη. Και γι αυτό θα πρέπει να είμαστε ευγνώμονες και όχι υπερβολικοί στις "απαιτήσεις" μας...
Να κάνω κάποιες ερωτήσεις διευκρινιστικές:
Προφανώς και ο καιρός είναι "αψυχολόγητος" αλλά επειδή είδα πως ταξίδεψες Μάρτιο Vagar78, που θα είναι και ο μήνας της δικής μας επίσκεψης, μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις σχετικά με τις καιρικές συνθήκες που αντιμετωπίσατε;
Διαβάζω (και σε άλλα σχετικά θέματα) πως κάποιοι βρήκατε εισιτήριο για την όπερα με 3 ή 5 ευρώ. Αν και προφανώς είναι νωρίς, μήπως ψάχνω λάθος; Αν μπορείτε να μας διαφωτίσετε, θα ήταν καλό.
Έχω βρει τις κρουαζιέρες της Legenda και νομίζω η παρέα θα συμφωνήσει πως πρόκειται για μια όμορφη εμπειρία (το τουριστικόν της υπόθεσης δεν μας απασχολεί. Τουρίστες είμαστε άλλωστε). Γνωρίζω το ποσό, τα προσφερόμενα και τις εκπτώσεις που μπορεί να βρεις. Η ερώτησή μου είναι αν κάποιος έχει κάνει κρουαζιέρα με αυτή την εταιρία (κυρίως τη βραδινή) και αν άξιζε τα χρήματά της.
Ευχαριστώ για τον χρόνο όλων!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Vagar78 θερμά συγχαρητήρια τόσο για τον κατατοπιστικότατο οδηγό σου, όσο και για τα προγράμματα που μοιράστηκες μαζί μας. Για μένα, είναι το απόσταγμα όσων έχω διαβάσει εδώ και μια εβδομάδα στο φόρουμ σχετικά με τη Βουδαπέστη, σε up to date version!
Θεωρώ πως όσοι διαβάζουν τα σχετικά threads εδώ, κάνουν μια έρευνα αγοράς και ρίξουν μια καλή ματιά στον χάρτη της πόλης, φτιάχνουν εξαιρετικό πρόγραμμα και περνούν αλησμόνητες διακοπές στη Βουδαπέστη. Και γι αυτό θα πρέπει να είμαστε ευγνώμονες και όχι υπερβολικοί στις "απαιτήσεις" μας...
Να κάνω κάποιες ερωτήσεις διευκρινιστικές:
Προφανώς και ο καιρός είναι "αψυχολόγητος" αλλά επειδή είδα πως ταξίδεψες Μάρτιο Vagar78, που θα είναι και ο μήνας της δικής μας επίσκεψης, μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις σχετικά με τις καιρικές συνθήκες που αντιμετωπίσατε;
Διαβάζω (και σε άλλα σχετικά θέματα) πως κάποιοι βρήκατε εισιτήριο για την όπερα με 3 ή 5 ευρώ. Αν και προφανώς είναι νωρίς, μήπως ψάχνω λάθος; Αν μπορείτε να μας διαφωτίσετε, θα ήταν καλό.
Έχω βρει τις κρουαζιέρες της Legenda και νομίζω η παρέα θα συμφωνήσει πως πρόκειται για μια όμορφη εμπειρία (το τουριστικόν της υπόθεσης δεν μας απασχολεί. Τουρίστες είμαστε άλλωστε). Γνωρίζω το ποσό, τα προσφερόμενα και τις εκπτώσεις που μπορεί να βρεις. Η ερώτησή μου είναι αν κάποιος έχει κάνει κρουαζιέρα με αυτή την εταιρία (κυρίως τη βραδινή) και αν άξιζε τα χρήματά της.
Ευχαριστώ για τον χρόνο όλων!
Εδώ κάποιος από εδώ μέσα επέμενε να του βρω πόσο κοστίζει να νοικιάσει παντόφλες για να κάνει σπα και τελικά αγόρασε από Βουδαπέστη..Δηλαδή αν ήταν να αγοράσεις και να τις πάρεις μαζί σου στην Ελλάδα γιατί δεν πήρες τις δικές σου.Στο γύρνα χωρούσαν στην τσάντα σου αλλά στο πήγαινε ήταν φίσκα;;;
Τον Μάρτιο πήγα την μια φορά και Οκτώβριο την άλλη...Το σημαντικό είναι να αποφύγεις τις βροχές γιατί το κρύο δεν θα είναι τόσο τσουχτερό όπως τώρα αλλά παλεύεται γενικότερα...Όπερα δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί 1 μήνα πριν που κοίταζα δεν είχε εισιτήρια και κρουαζιέρα δεν έκανα αλλά αν το τολμούσα θα προτιμούσα να πάρω αυτό το λεωφορείο που μπαίνει στη θάλασσα και μου φάνηκε ενδιαφέρον..
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
Καλημέρα και πάλι. Υπάρχει κάπου η έχει κάποιος έναν χάρτη εικονογραφημένο της Βουδαπέστη ώστε να τον εκτύπωσω και να οργανώσω το ταξίδι μου, ορίζοντας διαδρομές;; ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.231
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom