Βέλγιο Από Αεροδρόμιο Charleroi μέχρι Βρυξέλλες

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
έχω μπερδευτεί απίστευτα και μάλλον θα κλείσω το τρένο για να είμαι σίγουρη αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρει κάποιος πληροφορίες για τη στάση schuman.
Για την στάση που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω,απλά το τρένο δεν χρειάζεται να το κλείσεις από τώρα.Μόλις φτάσεις στο αεροδρόμιο,θα κατέβεις στο κατώτερο επίπεδο του αεροδρομίου και εκεί στα εκδοτήρια θα κόψεις εισιτήριο για charleroi.Στο bruxxeles midi απλά θα κατέβεις και θα αλλάξεις τρένο.Επίσης να ρωτήσεις στο εκδοτήριο με ποιό τρένο να φύγεις από το αεροδρόμιο,γιατί έχει και τοπικό δρομολόγιο προς bruxxeles midi που καθυστερεί στην διαδρομή γιατί σταματάει και στην πιο απίθανη στάση.Από αεροδρόμιο-charleroi θα δώσεις γύρω στα 14 ευρώ.
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Για την στάση που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω,απλά το τρένο δεν χρειάζεται να το κλείσεις από τώρα.Μόλις φτάσεις στο αεροδρόμιο,θα κατέβεις στο κατώτερο επίπεδο του αεροδρομίου και εκεί στα εκδοτήρια θα κόψεις εισιτήριο για charleroi.Στο bruxxeles midi απλά θα κατέβεις και θα αλλάξεις τρένο.Επίσης να ρωτήσεις στο εκδοτήριο με ποιό τρένο να φύγεις από το αεροδρόμιο,γιατί έχει και τοπικό δρομολόγιο προς bruxxeles midi που καθυστερεί στην διαδρομή γιατί σταματάει και στην πιο απίθανη στάση.Από αεροδρόμιο-charleroi θα δώσεις γύρω στα 14 ευρώ.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. Θα το κοιτάξω αυτό που προτείνεις απλά ρώτησα για τη συγκεκριμένη στάση γιατί με αναζήτηση στο ιντερνετ μου έβγαλε ότι εκεί έχει στάση τρένου από το αεροδρόμιο και μετά περνάει τρένο για λουξεμβούργο, οπότε το σκέφτομαι σαν επιλογή.
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. Θα το κοιτάξω αυτό που προτείνεις απλά ρώτησα για τη συγκεκριμένη στάση γιατί με αναζήτηση στο ιντερνετ μου έβγαλε ότι εκεί έχει στάση τρένου από το αεροδρόμιο και μετά περνάει τρένο για λουξεμβούργο, οπότε το σκέφτομαι σαν επιλογή.
Βασικά,επειδή το κοίταξα τώρα,δες τι ταιριάζει στην ώρα άφιξης σου και διάλεξε σταθμό μετεπιβίβασης.Γιατί βλέπω ότι από την schuman το ένα στα τρία δρομολόγια κάνει 9 ώρες για Λουξεμβούργο και με δύο αλλαγές τρένων στο ενδιάμεσο και το άλλο 8 ώρες,όποτε έχε στον νού σου και εναλλακτικές επιλογές. ;)
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Βασικά,επειδή το κοίταξα τώρα,δες τι ταιριάζει στην ώρα άφιξης σου και διάλεξε σταθμό μετεπιβίβασης.Γιατί βλέπω ότι από την schuman το ένα στα τρία δρομολόγια κάνει 9 ώρες για Λουξεμβούργο και με δύο αλλαγές τρένων στο ενδιάμεσο και το άλλο 8 ώρες,όποτε έχε στον νού σου και εναλλακτικές επιλογές. ;)
μπορείς να μου στείλεις που το βρήκες γιατί εγώ αυτό που είχα βρει έλεγε 4 ώρες περίπου.. Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.
 

apollonistas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, είμαι νέος και εντελώς άσχετος με τα ταξίδια. Θα πάω Βρυξέλλες με raynair οπότε θα μας αφήσει στο αεροδρόμιο Charleroi στις 13:20. Από εκεί πως μπορώ να πάω στο κέντρο Βρυξέλλες; Έχω δει κάτι με τρένο και με λεωφορείο. Δεν γνωρίζω τις ώρες όμως που αναχωρούν και την τιμή από το εισιτήριο. Επιπλέον, πόση ώρα κάνει το κάθε ένα από αυτά για να φτάσει εκεί;
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Καλησπέρα, είμαι νέος και εντελώς άσχετος με τα ταξίδια. Θα πάω Βρυξέλλες με raynair οπότε θα μας αφήσει στο αεροδρόμιο Charleroi στις 13:20. Από εκεί πως μπορώ να πάω στο κέντρο Βρυξέλλες; Έχω δει κάτι με τρένο και με λεωφορείο. Δεν γνωρίζω τις ώρες όμως που αναχωρούν και την τιμή από το εισιτήριο. Επιπλέον, πόση ώρα κάνει το κάθε ένα από αυτά για να φτάσει εκεί;
Με λεωφορείο είναι καλύτερα να πας. Για να πας με τρένο, θα πρέπει να πας πρώτα στην πόλη του Charleroi με λεωφορείο και από εκεί να συνεχίσεις με τρένο, δηλ. χάσιμο χρόνου. Πρόσεξε όμως, το εισιτήριο του λεωφορείου να μην το βγάλεις επί τόπου αλλά μέσω internet. Εχει τεράστια διαφορά στην τιμή. Εγώ την έπαθα. Η διάρκεια είναι περίπου μία ώρα.
 

apollonistas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Με λεωφορείο είναι καλύτερα να πας. Για να πας με τρένο, θα πρέπει να πας πρώτα στην πόλη του Charleroi με λεωφορείο και από εκεί να συνεχίσεις με τρένο, δηλ. χάσιμο χρόνου. Πρόσεξε όμως, το εισιτήριο του λεωφορείου να μην το βγάλεις επί τόπου αλλά μέσω internet. Εχει τεράστια διαφορά στην τιμή. Εγώ την έπαθα. Η διάρκεια είναι περίπου μία ώρα.
Αρχικά, ευχαριστώ για την απάντηση.Έπειτα, μου λες να πάρω τα λεωφορεία της εταιρείας Flibco ;;;; Πόσο καιρό πριν να κλείσω τα εισιτήρια για να βρω τον 5 ευρώ;; Πόσο πλήρωσες εσύ;; Αυτά τα λεωφορεία τα βρίσκω στο αεροδρόμιο; Που θα με αφήσει στις Βρυξέλλες; Εγώ θέλω να πάω στο hotel adagio.
 

marm

Member
Μηνύματα
17
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Βιετνάμ, Κάιρο
Μπορείς να μπεις στο site τους να δεις αν έχει από τώρα για τότε που θες των 5 ευρώ. Το μέγιστο που μπορείς να τα βρεις αν τα κλείσεις από το ιντερνετ είναι 14 ευρώ, ενώ αν τα πάρεις από εκεί έχει +3 ευρώ. Ναι αυτά τα λεωφορεία τα βρίσκεις στο αεροδρόμιο, έχει κάθε μισή ώρα απ'ότι λένε στο site και σε αφήνουν κοντά στο σταθμό του μετρό Gare du Midi.
Υπάρχουν δυο ξενοδοχεία adagio,
το ένα (Aparthotel Adagio Access Brussels Europe) είναι κοντά στο σταθμό του μετρό Trone, και το άλλο (Aparthotel Adagio Brussels Centre Monnaie) κοντά στο σταθμό του μετρό De Brouckere
Εδώ μπορείς να δεις τον χάρτη του μετρό: https://www.brussels.be/dwnld/66767375/Plan_Metro_Train_201604 (1).pdf
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Καλησπέρα απο εμένα που είμαι καινούριος στο forum. Το παρακολουθώ βέβαια αρκετό καιρό και με έχει βοηθήσει πολύ σε διάφορα ταξιδια που εχω κάνει.
Την επόμενη Κυριακή στις 11 Ιουνίου πετάω απο Αθήνα για Σαρλερουά και επιστρέφω Τεταρτη στις 14 απο το ιδιο αεροδρόμιο. Αυτα τα 3 βράδυα εχω κλείσει διαμονή σε ξενοδοχείο στις Βρυξελλες, το οποίο βρίσκεται κοντα στο σταθμό του Μετρο Yser (γραμμες 2 - 6). Μετά απο ψαξιμο εδω μέσα για τη μεταφορα μου απο Σαρλερουα , κατέληξα στα εξης: λεοφορείο (Flibco) απο το Αεροδρόμιο μεχρι Gare du Midi στις Βρυξέλλες και απο εκεί Μετρό με τη γραμμη 2 η 6 για τη σταση Yser.
Την ημέρα της επιστροφής η πτήση είναι είναι στις 9:10 το πρωι και θα ήθελα να μάθω τη ώρα περίπου θα είναι καλό να φυγω απο το ξενοδοχείο για να είμαι στο Αεροδρόμιο Σαρλερουα στην ωρα μου? Το Μετρο απο τι ωρα είναι ανοιχτο και επίσης υπάρχει κίνδυνος να είναι γεματο το λεωφορείο απο Gare du Midi για Σαρλερουά?
 

marm

Member
Μηνύματα
17
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Βιετνάμ, Κάιρο
Καλησπέρα και καλώς όρισες,
δεδομένου ότι πρέπει να σαι 1+ ωρα πριν στο αεροδρόμιο, θα έλεγα να πάρεις το λεωφορείο των 7.00 η ώρα. Το μετρό ξεκινάει νομίζω στις 6 το πρωί, δες πόση ώρα θες από Gare du Midi προς το ξενοδοχείο και υπολόγισε ώστε να είσαι πριν τις 7 στο Gare du Midi. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος να είναι γεμάτο το λεωφορείο.
Καλό ταξίδι, καλά να τα περάσεις!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα απο εμένα που είμαι καινούριος στο forum. Το παρακολουθώ βέβαια αρκετό καιρό και με έχει βοηθήσει πολύ σε διάφορα ταξιδια που εχω κάνει.
Την επόμενη Κυριακή στις 11 Ιουνίου πετάω απο Αθήνα για Σαρλερουά και επιστρέφω Τεταρτη στις 14 απο το ιδιο αεροδρόμιο. Αυτα τα 3 βράδυα εχω κλείσει διαμονή σε ξενοδοχείο στις Βρυξελλες, το οποίο βρίσκεται κοντα στο σταθμό του Μετρο Yser (γραμμες 2 - 6). Μετά απο ψαξιμο εδω μέσα για τη μεταφορα μου απο Σαρλερουα , κατέληξα στα εξης: λεοφορείο (Flibco) απο το Αεροδρόμιο μεχρι Gare du Midi στις Βρυξέλλες και απο εκεί Μετρό με τη γραμμη 2 η 6 για τη σταση Yser.
Την ημέρα της επιστροφής η πτήση είναι είναι στις 9:10 το πρωι και θα ήθελα να μάθω τη ώρα περίπου θα είναι καλό να φυγω απο το ξενοδοχείο για να είμαι στο Αεροδρόμιο Σαρλερουα στην ωρα μου? Το Μετρο απο τι ωρα είναι ανοιχτο και επίσης υπάρχει κίνδυνος να είναι γεματο το λεωφορείο απο Gare du Midi για Σαρλερουά?
Πήρα flibco (απο Μπριζ) για Σαρλερούα και όλα ήταν σύμφωνα με το πρόγραμμα. Μπορείς να κλείσεις εισιτήριο απο το σαιτ τους. Οσο πιο νωρις το κλείσεις τόσο πιο φτηνα θα το βρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom