Ακυρωση/Αλλαγή booking

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Είμαι καινούργιος και θέλω να ρωτήσω ,έκανα μια κράτησε σε κάποιο ξενοδοχείο αλλά για κάποιους λόγους ήθελα να το ακυρώσω, εχει κάποια χρέωση αυτό αλλά δεν εχω χρήματα στην κάρτα μου αυτή τη στιγμή.... πότε θα θέλουν να τα πάρουν όταν φτάσει η ημερομηνία της κράτησης που είχα κάνει?
Μάλλον.Δηλαδή όταν δεν εμφανισθείς την ημέρα τής κράτησης.Με χρεωστική ήταν;Και δεν πήραν/ζήτησαν ήδη τα χρήματα;
 
Μηνύματα
6
Likes
4
ν
Μάλλον.Δηλαδή όταν δεν εμφανισθείς την ημέρα τής κράτησης.Με χρεωστική ήταν;Και δεν πήραν/ζήτησαν ήδη τα χρήματα;
Nαι χρεωστική δεν μου έχει έρθει τίποτα που να μου ζητάει να κάνω κάποια κατάθεση .
 

Chris78

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αυτο εκανα εγω προσφατα.Ακυρωσα την καρτα και αυτος στελνει email με λογαριασμους τραπεζας.Ετσι μπηκα απο περιεργεια μηπως βρω κατι πανω στο ιδιο θεμα.Αν και χρονια πολλα απ το 2012 πηρα βοηθεια και ιδεες κοιτωντας εδω.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
καλησπέρα! Παρολο που εχω κλεισει αρκετες φορες από το booking σημερα μου ετυχε κατι για το οποιο δεν ξερω πως να αντιδράσω .Διαβασα και ξαναδιαβασα τους ορους του καταλύματος και αναφερει για δωρεαν ακυρωση και μη απαιτηση προπληρωμης.
μετα την κρατηση ελαβα δυο μηνηματα σχετικα . Το πρωτο ηταν η επιβεβαιωση από το booking και το δευτερο από το κατάλυμα που μου ζητα καταβολή του 1/3 του ποσου. Δικαιούται να ζητησει κατι τετοιο;
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.250
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
καλησπέρα! Παρολο που εχω κλεισει αρκετες φορες από το booking σημερα μου ετυχε κατι για το οποιο δεν ξερω πως να αντιδράσω .Διαβασα και ξαναδιαβασα τους ορους του καταλύματος και αναφερει για δωρεαν ακυρωση και μη απαιτηση προπληρωμης.
μετα την κρατηση ελαβα δυο μηνηματα σχετικα . Το πρωτο ηταν η επιβεβαιωση από το booking και το δευτερο από το κατάλυμα που μου ζητα καταβολή του 1/3 του ποσου. Δικαιούται να ζητησει κατι τετοιο;
Φυσικά και δεν δικαιούται. Τηλεφώνησε στο booking και ενημέρωσέ τους σχετικά. Θα συνεννοηθούνε αυτοί με το ξενοδοχείο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Σχετικό είναι
Μπορεί π.χ. να ζητήσει μια προκαταβολή το ξενοδοχείο, αφού έχει παρέλθει η ημερομηνία δωρεάν ακύρωσης.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μου έχει τύχει. Ήθελαν κατάθεση ποσού στον τραπεζικό τους λογαριασμό. Μπορεί να το έγραφε στα "ψιλά γράμματα", μπορεί και όχι. Δεν έχει να κάνει με τη δωρεάν ακύρωση. Υποπτεύομαι ότι ο τύπος δεν είχε τρόπο να ελέγξει την κάρτα μου ή κάτι τέτοιο. Έστειλα την απαίτηση του καταλύματος στο booking. Το ίδιο προτείνω να κάνεις και εσύ.
Στην περίπτωση μου, το booking υπερασπίστηκε το κατάλυμα, αλλά τελικά ο ιδιοκτήτης συναίνεσε να δεχτεί την κάρτα μου ως εγγύηση (αφού του εξήγησα την κατάσταση με τα capital controls κτλ). Εγώ τα είχα ήδη "πάρει" έτσι κι αλλιώς μαζί του και έτσι το ακύρωσα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Έκλεισα απο την hotels.com και μου ήρθε επιβεβαίωση ότι δεν πληρώνω τίποτα έως το check out, Σε δυο μέρες χρεώνεται η κάρτα μου μια νύχτα. Και η hotels και ο ξενοδόχος επιμένουν ότι αυτό είναι θεμιτό, αν και δεν είναι γραμμένο ούτε στους όρους ούτε στην επιβεβαίωση της κράτησης. Μπαίνω στον πειρασμό να το ακυρωςω γιατι τα έχω πάρει κι εγώ και νομίζω ότι λειτουργει καπως εκβιαστικά, αφού έχω κανει παράλληλη κράτηση σε άλλο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπαίνω στον πειρασμό να το ακυρωςω γιατι τα έχω πάρει κι εγώ και νομίζω ότι λειτουργει καπως εκβιαστικά, αφού έχω κανει παράλληλη κράτηση σε άλλο.
Αν χαλάσει η χημεία, πριν ακόμα πατήσεις το πόδι σου εκεί, δύσκολα τα πράγματα. Γι' αυτό το ακύρωσα εγώ.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα εξακολουθώ να είμαι μπερδεμενη. Δικαιούται ή όχι να ζητα προκαταβολη;
Δεν εχει παρελθει η ημερομηνια ακυρωσης
Ελεγε και λεει η επιβεβαιωση ότι δεν απαιτείται προπληρωμή και πουθενα ότι μπορει να ζητηθεί προκαταβολή(όπως σε παλαιοτερη κρατηση μου)
αλλα
Η πιστωτικη που χρησιμοποιω μονιμα στο booking είναι με χαμηλο οριο(επίτηδες για χρηση στο net)
στο mail που εστειλα στην booking η απαντηση ηταν συννενοηθητε με το κατάλυμα κατι που θα κανω αλλα θα ηθελα να ξερω ποια είναι τα δικαιώματα μου
Προβληματίζομαι αρκετα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom