Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία, Γη του πυρός
Από αυτά που ανεφέρεις Τοκυο, Νίκκο και Κιότο έχω πάει.Χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο τα καταφέρνεις μια χαρά.Μετακινήσεις από πόλη σε πόλη θα τις κάνεις με τα bullet train βγάζοντας από Ελλάδα το japan rail pass.
Σ ευχαριστώ πολύ δεν έχω ξαναδιοργανώσει ταξίδι μόνη μου και με αγχώνει λίγο, εάν χρειαστώ κάτι θα σε ρωτήσω γιατί θα χρειαστώ την πολύτιμη βοηθειά σου...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
1) με την Suica Card ( η pasmo card ειναι αλλη ; ) μπορείς να ανέβεις στα jr lines ? Τελοσπαντον θέλω να κάνω χρήση του μετρό που απ οτι κατάλαβα εν περιέχει και γραμμές jr. Με ποια προπληρωμένη κάρτα γίνεται να ανεβαίνω σ´ολα;
2) μπορω να προμηθευτώ την suica/passing card στο κινητο μου ; απο App Store
3) Για τα λεωφορεία η χρήση της suica card ειναι ok ?
Ποια ειναι η άποψη σας για τα pocket wifi ; Κοίταξα το Japan-Wifi και μου φαίνεται προσιτή η τιμη .
1. Suica/pasmo κάνουν την ίδια δουλειά, πάρε οποία σου αρέσει παραπάνω σαν σχέδιο. Την χρησιμοποιείς για όλα τα τρένα και λεωφορεία με κάποιες εξαιρέσεις. Ψάξε suica στο wikipedia.
2. Όχι
3. Καλά είναι τα pocket wifi αλλά κολλάνε 1 φορά την ημέρα με πολύ χρήση και έχεις ακόμα μία συσκευή να κουβαλάς. Συν ότι θα πρέπει να αγχώνεσαι για 2 μπαταρίες (κινητού και pocket wifi). Ψάξε και για 4g sim αν έχεις κινητό που σε βολεύει. Και όποτε θέλεις το κάνεις και hotspot για άλλους.

Επίσης, η εξέλιξη στον τομέα τα τελευταία 2 χρόνια -σε μικρές και μεγάλες πόλεις- είναι εντυπωσιακή. Υπάρχει παντού ένα δωρεάν hotspot που παίζει τέλεια. Σε εμπορικά, σε στοές, σε καφέ, σε εστιατόρια, σε τρένα.
Μέχρι και σε 3 εσωτερικές πτήσεις που έκανα είχαν δωρεάν ιντερνέτ.
Είναι πανέτοιμοι για τους ολυμπιακούς!
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία, Γη του πυρός
1. Suica/pasmo κάνουν την ίδια δουλειά, πάρε οποία σου αρέσει παραπάνω σαν σχέδιο. Την χρησιμοποιείς για όλα τα τρένα και λεωφορεία με κάποιες εξαιρέσεις. Ψάξε suica στο wikipedia.
2. Όχι
3. Καλά είναι τα pocket wifi αλλά κολλάνε 1 φορά την ημέρα με πολύ χρήση και έχεις ακόμα μία συσκευή να κουβαλάς. Συν ότι θα πρέπει να αγχώνεσαι για 2 μπαταρίες (κινητού και pocket wifi). Ψάξε και για 4g sim αν έχεις κινητό που σε βολεύει. Και όποτε θέλεις το κάνεις και hotspot για άλλους.

Επίσης, η εξέλιξη στον τομέα τα τελευταία 2 χρόνια -σε μικρές και μεγάλες πόλεις- είναι εντυπωσιακή. Υπάρχει παντού ένα δωρεάν hotspot που παίζει τέλεια. Σε εμπορικά, σε στοές, σε καφέ, σε εστιατόρια, σε τρένα.
Μέχρι και σε 3 εσωτερικές πτήσεις που έκανα είχαν δωρεάν ιντερνέτ.
Είναι πανέτοιμοι για τους ολυμπιακούς!
Ισχύει αυτή η κάρτα και για διαδρομές με το τρένο και εκτός Τόκυο;
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Ισχύει αυτή η κάρτα και για διαδρομές με το τρένο και εκτός Τόκυο;
Ναι και όχι.
Γενικά, την σελίδα αυτή διάβασε την χαλαρά και φτιάξε πρόγραμμα. Είναι άψογη.

Όλα τα μέρη που θες να πας είναι σούπερ τουριστικά, δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα να βρεις πληροφορίες.

Καλό διάβασμα :)
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία, Γη του πυρός
Ναι και όχι.
Γενικά, την σελίδα αυτή διάβασε την χαλαρά και φτιάξε πρόγραμμα. Είναι άψογη.

Όλα τα μέρη που θες να πας είναι σούπερ τουριστικά, δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα να βρεις πληροφορίες.

Καλό διάβασμα :)
Εάν ξέρεις θα ήθελα να σε ρωτήσω από Tokyo -Takayama που θα ήθελα να πάω, πως θα ήταν καλύτερα να μετακινηθώ; Υπάρχουν δρομολόγια λεωφορείων που καλύπτουν τις επαρχιακές περιοχές ή τα τρένα τους πάνε σχεδόν παντού;
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία, Γη του πυρός
Καλημέρα!!!Θα ήθελα να μου πει κάποιος εάν χρειάζεται βίζα για να ταξιδέψει κανείς στην Ιαπωνία.....
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ταξιδέψουμε στην Ιαπωνία από 26/10/17 έως 28/11/17. Επείδη όσο περνάει ο καιρός οι επιλογές για διαμονή θα γίνονται όλο και λιγότερες θα θέλαμε στην πολύτιμη βοήθειά σας.

Θα βρισκόμαστε εκεί για 31 γεμάτες μέρες και η σκέψη μας είναι να μείνουμε μερικές μέρες στην αρχή στο Tόκιο και πάλι μερικές μέρες στο τέλος του ταξιδιού. Θα μας βοηθούσε πάρα πολύ να μας πείτε την γνώμη σας για ένα πρόχειρο πρόγραμμα και πως να χωρίσουμε τις μέρες. Το ιδανικό θα ήταν να δούμε όσο περισσότερο γίνεται τα Φθινοπωρινά χρώματα.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ.
 

Derpino

Member
Μηνύματα
14
Likes
52
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ταξιδέψουμε στην Ιαπωνία από 26/10/17 έως 28/11/17. Επείδη όσο περνάει ο καιρός οι επιλογές για διαμονή θα γίνονται όλο και λιγότερες θα θέλαμε στην πολύτιμη βοήθειά σας.

Θα βρισκόμαστε εκεί για 31 γεμάτες μέρες και η σκέψη μας είναι να μείνουμε μερικές μέρες στην αρχή στο Tόκιο και πάλι μερικές μέρες στο τέλος του ταξιδιού. Θα μας βοηθούσε πάρα πολύ να μας πείτε την γνώμη σας για ένα πρόχειρο πρόγραμμα και πως να χωρίσουμε τις μέρες. Το ιδανικό θα ήταν να δούμε όσο περισσότερο γίνεται τα Φθινοπωρινά χρώματα.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ.
Καλησπέρα ,το καλύτερο θα είναι εσύ ο ίδιος να κάνεις το πρόγραμμα σου ανάλογα με αυτά που σου αρέσουν.
Μπορείς να δεις τι σου αρέσει πάνω κάτω και με βάση την τοποθεσία τους να τα εντάξεις στο πρόγραμμα σου ,έτσι έκανα και εγώ και μου βγηκε όλες τις μέρες εκτός από μία στο Κιότο. Αυτό όσον αφορά τις μεγάλες πόλεις .
Σε 30 μέρες με ένα Japan rail pass προλαβαίνεις να γυρίσεις σχεδόν από βορρά έως νότο . Εγώ θα άρχιζα με Τόκυο 2-3 μέρες μετά την προσγείωση στη ναριτα και θα συνεχιζα με βορρά και hokkaido και τις γύρω περιοχές σαππορο καμιά 4 μερούλες. Μετά κατεβαινοντας προς το νότο θα εκάνα μια επίσκεψη στο αομορι (μάλλον χωρίς διανυκτερευση ) και θα πήγαινα Νικκο όπου πιστεύω αξίζει μια διανυκτερευση. Έπειτα από τις γύρω πόλεις αξίζει χακονε και τακαγιαμα( shirakawa) καναζαβα, σίγουρα μια βραδιά και στις 3 από αυτές .ίσως θα μπορούσες να επισκεφθείς και το mount fuji δες όμως πότε επιτρέπεται η ανάβαση πριν πας .Δε το συζητώ ότι Κιότο Οσάκα είναι must( 3 μέρες είναι καλά σε κιοτο Οσάκα ξεχωριστά νμζ, ίσως 2 οσακα).Όπως και η Ναρα με τα ελάφια (μπορεί να γίνει χωρίς διανυκτερευση ).Μπόνους το κάστρο του χιμετζι θα κάνεις μερικές ώρες να το δεις στο χιμετζι. Έπειτα πάμε Χιροσίμα, πολύ ενδιαφέρουσα πόλη και μιγιατζιμα το γραφικό νησάκι. Εκεί πήγα και εγώ και στα λέω από προσωπική εμπειρία ότι αξίζει να πας .Αν είχα πιο πολλές μέρες θα πήγαινα και στο kyushu για ναγκασακι ,beppu ( τα πιο καλά λουτρά λένε ) και καγκοσιμα.
Εσύ διαλέγεις από όλα αυτά ,το jrpass θα είναι ο σωτήρας σου .
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Σίγουρα θα επιστρέψουμε με πολλές απορίες μόλις το πρόγραμμα αρχίσει να παίρνει μορφή :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom