ΗΠΑ Alaska - Road trip 2016

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Εξαιρετικά!Και το κείμενο και οι φωτογραφίες.Για έναν προορισμό που δύσκολα επισκέπτεται κανείς.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Βλέπω ότι δε θα βαριόσουν να ξαναπάς Αμερική. Τελικά αυτή η τεράστια χώρα έχει κάτι το τραβηχτικό. Πιστεύω ότι και άλλες χώρες έχουν την ωραία φύση, αλλά δεν είναι εύκολα επισκέψιμες: Ρωσία, Κίνα, κλπ. Στις ΗΠΑ νιώθω σα στο σπίτι μου. Ξέρω τι με περιμένει (σχεδόν) και δε νιώθω μίζερα. Αλλού δε θα ένιωθα τόσο άνετα σε ένα ταξίδι χωρίς πρακτορείο. Γι αυτό λοιπόν σε μια τόσο μεγάλη χώρα: ΗΠΑ ΞΑΝΑ!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Σήμερα θα τελειώσουμε την ιστορία μας. Ευχαριστώ για την υπομονή σας και τα σχόλιά σας.

Η τελευταία μέρα στο Fairbanks είχε την επιχείρηση Delta Hwy. Δύσκολο εγχείρημα. Πρώτον διότι δεν ξέραμε πόσο δύσκολος ήταν ο δρόμος (σε τι κατάσταση ήταν δηλαδή). Δεύτερον δε μας καλύπτει η οδική βοήθεια, άσε που μάλλον δεν επιτρεπόταν και από την εταιρία ενοικίασης, αλλά δεν τολμήσαμε να το ρωτήσουμε με εκείνο που πάθαμε εκείνη τη μέρα. Τρίτον, έχοντάς το ψάξει από Ελλάδα, οι εταιρίες που σου επέτρεπαν να πας με το όχημά τους σε εφοδίαζαν με δύο ρόδες ρεζέρβες, με ασύρματη επικοινωνία και σε υποχρέωναν να κάνεις τρεις μέρες τη διαδρομή μέχρι το τέλος του δρόμου στο Brudhoe Bay. Υπήρχαν και άλλοι δευτερεύοντες λόγοι για να μην πάμε. Εμείς δοκιμάσαμε πάντως να δούμε που μπορούσαμε να φτάσομε χωρίς ρίσκο.

Η απόσταση από το Fairbanks ως το Brudhoe Bay είναι 800 χιλιόμετρα. Μέχρι τον αρκτικό κύκλο είναι κάπου 300 χιλιόμετρα. Από αυτά τα πρώτα 120 περίπου είναι άσφαλτος και μετά ξεκινά χωματόδρομος. Εμείς κάναμε τον ασφαλτοστρωμένο και συνεχίσαμε στον χωμάτινο. Δεν ήταν καθόλου κακός εκτός αν συναντούσες λάσπες, αλλά δεν είδαμε πέρα από μία-δύο φορές. Κάναμε και 50 χιλιόμετρα στο χώμα αλλά εγώ επέμεινα και γυρίσαμε πίσω. Ο Γιάννης ειδικά ήθελε να το ρισκάρουμε. Εγώ έβαλα βέτο.

Οι φωτογραφίες παρακάτω (και οι επόμενες) είναι δοαδοχικές χρονικά για να δείτε τη μεταβολή του τοπίου με την μετακλινηση προς βορράν:
upload_2016-9-29_17-46-40.jpeg


upload_2016-9-29_17-47-35.jpeg


upload_2016-9-29_17-48-54.jpeg


upload_2016-9-29_17-50-52.jpeg

Αν ήξερα ότι μας κάλυπτε η οδική ασφάλεια ή ακόμα και αν η αναχώρησή μας για Ελλάδα δεν ήταν μετά από μόνο δύο 24ωρα, μπορεί και να το τολμούσα. Νομίζω όμως ότι ζήσαμε το μέρος και είδαμε ό,τι ήταν να δούμε. Τον αρκτικό κύκλο έτσι κι αλλιώς τον έχουμε περάσει στη Νορβηγία. Άσε που λέμε να πάμε φέτος να δούμε το σέλας στο Tromso.

Οι αποστάσεις βέβαια σε μίλια:
upload_2016-9-29_17-52-10.jpeg


Αυτός εδώ είναι ο Dalton Hwy:
upload_2016-9-29_17-53-36.jpeg


Το τοπίο αρχικά ήταν δάσος με μεγάλα κωνοφόρα δένδρα. Στα τελευταία 20-30 χιλιόμετρα έγινε με χαμηλή βλάστηση και λίγο ερημικό, σχεδόν στέπα. Βουνά ούτε για δείγμα, λόφοι ναι. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχε ενδιαφέρον και το τοπίο. Για άγρια ζώα ούτε κουβέντα, δεν ξέρω που ήταν κρυμμένα.

upload_2016-9-29_17-54-59.jpeg


Η τελευταία εικόνα από το βορρά:
upload_2016-9-29_17-56-35.jpeg


Γυρίσαμε πίσω απογοητευμένοι και κάναμε βόλτα στις όχθες των ποταμών του Fairbanks, τον Chena και τον Tenana. Είχε όμορφα πράγματα να δούμε. Μάλιστα ήταν και πλημμυρισμένοι. Είδαμε οικίες παραποτάμιες να είναι μέσα στα νερά και οι άνθρωποι να πηγαίνουν εκεί με βάρκες.

upload_2016-9-29_17-58-21.jpeg


upload_2016-9-29_17-59-47.jpeg


Γυρίσαμε στην πόλη μας, περνώντας πάλι για λίγο από το Pioneer Park, να το δει και ο Γιάννης. Κατά λάθος βρεθήκαμε κάπου που είδαμε τον κόσμο να πίνει και να τρώει γλυκά. Ρωτήσαμε και μας είπαν ότι είναι όλα δωρεάν. Φάγαμε μια χαρά και ήπιαμε και τον καφέ μας. Τότε ανακαλύψαμε ότι έτρωγαν κιόλας. Όταν όμως πήγαμε να πάρομε και το φαγητό, έστω λίγο ανακόλουθα ως προς το γλυκό, μας έδιωξαν διακριτικά αφού δεν είχαμε αγοράσει εισιτήριο. Ήταν πολύ ωραίο για να είναι αληθινό όλο αυτό. Πάντως και αυτό που γευτήκαμε ήταν μια χαρά.

upload_2016-9-29_18-0-50.jpeg


upload_2016-9-29_18-2-7.jpeg


Πήγαμε νωρίς για ύπνο αφού η επόμενη μέρα είχε ξύπνημα από τις 05:00 για να προλάβουμε να δούμε με την άνεσή μας το πάρκο Denali, που απείχε από το Fairbanks κάπου 200 χιλιόμετρα.

Το πάρκο Denali βρίσκεται στη μέση και λίγο νότια στην Αλάσκα. Στο πάρκο αυτό ανήκει και το όρος McKinley με την υψηλότερη κορυφή στη Βόρεια Αμερική, με ύψος 6.194 μέτρα. Στην είσοδο του πάρκου υπάρχει το σημείο που ξεκινούν τα λεωφορεία για τις διάφορες διαδρομές στο πάρκο. Εκεί βγάζεις και τα εισιτήρια, αν δεν τα έχεις αγοράσει ηλεκτρονικά. Εμείς τα πήραμε από εκεί και ήταν ένα μικρό σχετικά λάθος, διότι φύγαμε κάπου δυο ώρες μετά την άφιξή μας εκεί. Δεν πήγε τελείως χαμένος ο χρόνος γιατί κάναμε τις βόλτες μας, αλλά δε θα ξυπνούσαμε τόσο νωρίς. Με δικό σου αυτοκίνητο δεν μπορείς να κάνεις και πολλά χιλιόμετρα, δεν επιτρέπεται και είσαι υποχρεωμένος να πας με τα δικά τους.

upload_2016-9-29_18-4-6.jpeg


Για να κινηθείς στο πάρκο έχει αρκετές επιλογές, ανάλογα με την απόσταση, κυρίως, που θα διανύσεις με το λεωφορείο. Μπορείς επίσης να αλλάζεις λεωφορεία, αρκεί να μην πας πιο περά από εκεί που δικαιούσαι. Εμείς δεν αλλάξαμε γιατί επειδή είχαμε αργήσει φοβηθήκαμε μήπως προς το τέλος της ημέρας έχει κόσμο και δε βρούμε θέση. Η πιο μακρινή απόσταση που μπορείς να κάνεις έτσι στο πάρκο είναι 92 μίλια (συν την επιστροφή). Εμείς δεν προλάβαμε τέτοιο εισιτήριο και πήραμε το αμέσως μικρότερο με 86+86 μίλια. Το κόστος με την είσοδο στο πάρκο κλπ ήταν σχεδόν 60 ευρώ. Ο χρόνος ήταν σχεδόν δώδεκα ώρες γι αυτά τα 300 χιλιόμετρα.

upload_2016-9-29_18-7-35.jpeg


upload_2016-9-29_18-5-35.jpeg


Στο πάρκο μπορείς να κάνεις περπάτημα όσο θέλεις αλλά δεν γνωρίζω τις διαδικασίες για να έχεις το δικαίωμα. Ίσως δε χρειάζεται και τίποτα, εκτός από τα εισιτήρια εισόδου για τα λεωφορεία που λογικά θα χρησιμοποιήσεις.

Τα βουνά είναι καταπληκτικά, αλλά μη νομίσετε ότι θα θαυμάσετε το McKinley από κοντά. Από μακριά μόνο και είναι μεν ωραίο αλλά όχι επιβλητικό λόγω της απόστασης. Όταν πλησιάσαμε περισσότερο, στο τέλος της διαδρομής μας, είχε πολλά σύννεφα.

Εδώ είναι το McKinley χωρίς σύννεφα:
upload_2016-9-29_18-12-45.jpeg


upload_2016-9-29_18-10-55.jpeg


upload_2016-9-29_18-17-59.jpeg


upload_2016-9-29_18-20-28.jpeg


upload_2016-9-29_18-23-54.jpeg


upload_2016-9-29_18-24-59.jpeg


Χρώματα:
upload_2016-9-29_18-29-2.jpeg


Η διαδρομή ήταν εξαιρετική. Όμως περιμέναμε να βλέπουμε τις αρκούδες και τα καριμπού να πετιόνται από παντού. Όχι! Λίγα πράγματα. Και όλα προς το τέλος, ίσως λόγω της ώρας. Μάλλον το μεσημέρι τα ζώα δεν τρώνε.

Pallet:
upload_2016-9-29_18-32-50.jpeg

Κάναμε συχνές στάσεις για φωτογραφίες, αλλά όχι για περπάτημα. Η μεγαλύτερη που κάναμε δεν πρέπει να ήταν για πάνω από 45 λεπτά. Ό,τι ζώα είδαμε ήταν μέσα από το λεωφορείο και φυσικά τότε δε σε άφηνε να βγεις έξω, εκτός αν το ζώο βρισκόταν πολύ μακριά. Από αρκετή απόσταση είδαμε λίγα καριμπού, μια-δυο άλκες και μια αρκούδα με τα δύο ή τρία μικρά της. Κάποια στιγμή όμως είδαμε στη μέση του δρόμου ένα μεγάλο καριμπού, με τα υπέροχα κέρατά του. Προχωρούσε αγέρωχο και δε μας λάμβανε και πολύ υπόψη του. Αυτό για 2-3 λεπτά. Η ίδια σκηνή επαναλήφτηκε λίγο αργότερα, μόνο που ακολουθούσαμε το καριμπού για κάπου 7-8 λεπτά, μέχρι να χαθεί στους θάμνους. Δεν φοβούνται και πολύ τα οχήματα.

upload_2016-9-29_18-21-54.jpeg


upload_2016-9-29_18-22-40.jpeg


upload_2016-9-29_18-27-49.jpeg


upload_2016-9-29_18-33-55.jpeg


Η καλύτερη φάση όμως έγινε στο παρά πέντε, δηλαδή μισή ώρα πριν το τέλος της εκδρομής, το απόγευμα, κατά τις 21:00. Τότε ένας από το πίσω μέρος του λεωφορείου φωνάζει στον οδηγό να σταματήσει: είχε δει μια τεράστια αρκούδα να βόσκει 10 μέτρα από το δρόμο, ανάμεσα σε θάμνους και χόρτα. Ο οδηγός με πολύ προσοχή μετακινούσε λίγο το όχημα για να απολαύσουμε όλοι το θηρίο. Επί ίσως και δέκα λεπτά παρακολουθούσαμε την αρκούδα να βόσκει. Αυτή σαν κάτι να έβλεπε αλλά επειδή δεν μετακινούνταν κανείς συνέχιζε το δείπνο της. Έτσι η εκδρομή τέλειωσε με τον καλύτερο τρόπο.

upload_2016-9-29_18-31-7.jpeg


upload_2016-9-29_18-23-7.jpeg


Ως απόδοση η ημέρα δεν ήταν άσχημη αλλά περιμέναμε να δούμε περισσότερα ζώα και να βρεθούμε πιο κοντά στο βουνό McKinley.

Η επόμενη μέρα ήταν η τελευταία μας στην Αλάσκα. Είχαμε να διανύσουμε 400 χιλιόμετρα από το ξενοδοχείο μας στο Healy δίπλα στο Denali. Δεν κάναμε πάνω από 5 ώρες στον πολύ καλό George Parks Hwy. Έμεινε χρόνος και για να κάνω ψώνια 100 ευρώ (ρούχα) από ένα ωραίο μαγαζί λίγο έξω από την πόλη.

Οι πτήσεις μας μέχρι την Αθήνα πήγαν καλά και το ταξίδι τέλειωσε μόλις παραλάβαμε τις αποσκευές μας στο Ελευθέριος Βενιζέλος. Βέβαια τώρα γράφοντας την ιστορία του, το ξαναζώ αφού έχω κοιτάξει όλες τις 6-7 χιλιάδες φωτογραφίες που τράβηξα. Όσο για τις 25 ώρες βίντεο που έχω να δουλέψω θα βρω το χρόνο μου.

Εδώ τελειώνει η ιστορία της Αλάσκας. Θα μείνει αξέχαστη στη μνήμη, και στο διαδίκτυο ελπίζω. Σας κούρασα λιγάκι με την πολυλογία, αλλά πολλοί από εσάς την θεώρησαν απαραίτητη και χρήσιμη. Προσπαθώ να γράψω σαν να απευθύνομαι σε κάποιον που θέλει να κάνει το ταξίδι και του αναφέρω ό,τι νομίζω πως θα τον βοηθήσει και στην πραγματοποίηση του ταξιδιού αλλά και στο να το επιθυμήσει ακόμα πιο πολύ.

Και να ξέρετε κάτι: εδώ στο travelstories για μας που γράφομε, τα μηνύματα και τα Likes είναι ό,τι για τον ηθοποιό το χειροκρότημα.
 

Attachments

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
Θα ήθελα να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου για την περιγραφή της ιστορίας σου, καθώς και τις υπέροχες φωτογραφίες. Πραγματικά έχω μείνει άναυδη!!!!!
Και μία μικρή παράκληση: θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ταξίδι σου στον Καναδά?
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Θα ήθελα να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου για την περιγραφή της ιστορίας σου, καθώς και τις υπέροχες φωτογραφίες. Πραγματικά έχω μείνει άναυδη!!!!!
Και μία μικρή παράκληση: θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ταξίδι σου στον Καναδά?
Ευχαριστώ για τη χαρά που μου δίνεις με τα λόγια σου.
Χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία και οι φωτογραφίες.
Για τον Καναδά πρέπει να γράψω την ιστορία του ταξιδιού το 2011. Αυτό ίσως πάρει χρόνο, γι αυτό αν έχεις συγκεκριμένες ερωτήσεις, πολύ ευχαρίστως να σου απαντήσω. Μη διστάσεις, έχω χρόνο και θα είναι χαρά μου.
 

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
Αγαπητέ travelbreak, ορμόμενη από τα ενθαρρυντικά σου λόγια θα ήθελα να μου δώσεις τη γνώμη σου για ένα μελλοντικό ταξίδι που σχεδιάζουμε με τον σύζυγο στην Αμερική για πρώτη φορά. Οι ημέρες που θα έχουμε στη διαθεσή μας θα είναι περίπου 10-12. Η αρχική σκέψη ήταν για Νέα Υόρκη και ενδεχομένως Βοστώνη ή Ουάσινγκτον. Διαβάζοντας όμως την ιστορία σου άρχισα να αμφιταλαντεύομαι. Νέα Υόρκη, Καναδάς, Αλάσκα ή προτείνεις κάτι εντελώς διαφορετικό? Θα χαρώ να λάβω την απάντησή σου.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αγαπητέ travelbreak, ορμόμενη από τα ενθαρρυντικά σου λόγια θα ήθελα να μου δώσεις τη γνώμη σου για ένα μελλοντικό ταξίδι που σχεδιάζουμε με τον σύζυγο στην Αμερική για πρώτη φορά. Οι ημέρες που θα έχουμε στη διαθεσή μας θα είναι περίπου 10-12. Η αρχική σκέψη ήταν για Νέα Υόρκη και ενδεχομένως Βοστώνη ή Ουάσινγκτον. Διαβάζοντας όμως την ιστορία σου άρχισα να αμφιταλαντεύομαι. Νέα Υόρκη, Καναδάς, Αλάσκα ή προτείνεις κάτι εντελώς διαφορετικό? Θα χαρώ να λάβω την απάντησή σου.
Χαίρομαι πολύ όταν πιάνω τέτοιες συζητήσεις. Για ταξίδια εδώ ή εκεί. Σε ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να βρω ευήκοον ους.
Λοιπόν, οι 10-12 μέρες για Αμερική είναι λίγες. Βέβαια θα μου πεις: και οι 22 είναι λίγες! Ένα άλλο θέμα είναι το τι είδους ταξιδιώτης είσαι. Άλλος θέλει μουσεία και άλλος δεν τα πολυθέλει, όπως εγώ. Ας το κουβεντιάσομε.
Έχετε λοιπόν 10-12 μέρες και κατάλαβα ότι δεν έχετε ξαναπάει σε αυτή τη χώρα.
Εγώ στις ανατολικές ΗΠΑ έχω πάει μόνο στη Νέα Υόρκη. Έμεινα δυο μέρες και για μένα ήταν αρκετές να την απομυθοποιήσω και να μου μείνουν οι υπόλοιπες 18 για τις δυτικές πολιτείες. Έκανα ένα υπέροχο ταξίδι που το έχω γράψει στο travelstories με τίτλο: Ηνωμένες Πολιτείες - Ταξίδι δρόμου.
Εγώ για τόσες μέρες θα ακολουθούσα το πρόγραμμα των ταξιδιωτικών πρακτορείων που πηγαίνουν στις Δυτικές ΗΠΑ και στους καταρράκτες Νιαγάρα. Δεν εννοώ να πάτε με πρακτορείο. Να πάτε μόνοι σας.

Μάλλον εγώ θα πήγαινα 2-3 μέρες στη Νέα Υόρκη και τις υπόλοιπες θα πήγαινα Νιαγάρα, Τορόντο, Οττάβα, Μόντρεαλ, Κεμπέκ και Βοστώνη. Είναι ένας κύκλος περίπου 3000 χιλιομέτρων.

Μια άλλη ιδέα είναι από Νέα Υόρκη, ή χωρίς ΗΠΑ από το Τορόντο, νε πετάξετε για Κάλγκαρι και Βραχώδη Όρη, όπου 6-7 μέρες είναι ιδανικές.

Η ιδέα για Αλάσκα αυτή την εποχή δεν είναι η καλύτερη. Αν ήταν για καλοκαίρι ΟΚ.
Λοιπόν, εγώ σας έριξα μια ή δυο ιδέες. Δείτε τις και τα ξαναλέμε.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Όντως είναι λίγες 12 μέρες. Μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για μια ήπειρο. Και δεν πας και κάθε μέρα.
Και εμείς 23 μέρες μείναμε Αμερική.
6 Νέα Υόρκη, 1 Patterson, 1 Wallkill, 2 Νιαγάρα (οδικώς πήγαινελα), 13 Δυτική Ακτή (San Francisco, LA, San Diego, Las Vegas, Yosemite).
Γενικά, το West Coast αξίζει πολύ! (αν μπορείς να διαθέσεις τα έξτρα χρήματα για τα εισιτήρια)
Δεν μπορεί το 12 μέρες να γίνει 18-20;
Αν όχι, αυτό είναι η καλύτερη λύση νομίζω:

Μάλλον εγώ θα πήγαινα 2-3 μέρες στη Νέα Υόρκη και τις υπόλοιπες θα πήγαινα Νιαγάρα, Τορόντο, Οττάβα, Μόντρεαλ, Κεμπέκ και Βοστώνη. Είναι ένας κύκλος περίπου 3000 χιλιομέτρων.

Αλλιώς, 3 μέρες ΝΥ και 9 μέρες Δυτική Ακτή;
 
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Τέλεια ιστορία. Συγχαρητήρια. Πριν χρόνια ένα περιοδικό αυτοκινήτου είχε κάνει παρόμοιο ταξίδι από. Σιάτλ μέχρι ανκορειτζ και Γιουκον με 2 mercentes ml 320 και μου το θύμισες!! Δυστυχώς είναι ακριβό για το περισσότερο κόσμο
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μετά από μήνες επανέρχομαι στην ιστορία μου. Θυμήθηκα ότι είχα ανεβάσει ένα βίντεο με τους παγετώνες της Αλάσκας που είδαμε στο ταξίδι. Ό,τι δείτε είναι δικό μας, δηλαδή χορτάσαμε παγετώνες. Γι αυτό κυρίως άλλωστε πήγαμε εκεί.
 

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
Εκπηκτικό το θέαμα travelbreak! Πραγματικά κάθε φορά βελτιώνεις την ιστορία σου σε υπερθετικό βαθμό. Τα βιντεάκια κάνουν πιο ζωντανή την περιγραφή και μας μεταφέρουν στο ονειρεμένο αυτό τοπίο. Πραγματικά αντιμετωπίζοντας μια δύσκολη μέρα στη δουλειά μου έφτιαξες τη διάθεση!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom