Επίσκεψη και ξενάγηση στη Βεργίνα στις 12/02/2017

Δήλωση συμμετοχής στην ξενάγηση στη Βεργίνα


  • Total voters
    33
  • Poll closed .

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Μια ξεναγηση στα βυζαντινα μνημεια της Σαλλονικης θα με ενδιεφερε και μενα!

και γω ξεκίνησα τις φωτογραφίες +1
Αυτο ειναι ρωμαϊκο, αλλα πιανεται μιας κι εγινε εκκλησια μετα !:D
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
...και για να σας διατηρήσω σε εγρήγορση, σας ενημερώνω ότι χθες το βράδυ που... τσιμπούσαμε (γκούχου... γκούχου) με τον κ. Σφήκα παρέα, είχα μια ψιλοκουβέντα για την οργάνωση της Βυζαντινής περιήγησης στη Θεσ/νίκη και συμφωνήσαμε να το δούμε πιο συγκεκριμένα τις επόμενες μέρες, ώστε αν βρεθεί ημερομηνία που να τον βολεύει (η άνοιξη φέρνει αυξημένες υποχρεώσεις) να την ανακοινώσουμε και ... όσοι πιστοί προσέλθετε! :)
Για προ Πάσχα μιλάμε;ή για μετά;
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
babaduma, βαλε και μενα στη σειρα προτεραιότητας για 2 ατομα!
Τετοια ξενάγηση φυσικά και δεν χάνεται!

Θα αναμένουμε με αγωνία στι οθόνες μας την πολυπόθητη ανακοίνωση.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σας αλλά νομίζω ότι το μήνυμά μου ήταν σαφές. Επί του παρόντος και χωρίς να έχει προηγηθεί συζήτηση με τον κ. Σφήκα και συνεννόηση μαζί του, δεν μπορεί να οριστεί καμμία ημερομηνία - όσο γρήγορα ή αργότερα κι αν θέλουμε. Τα πάντα εξαρτώνται από το πρόγραμμά του και τις υποχρεώσεις του. Όταν έχω κάτι πιο συγκεκριμένο θα το ανακοινώσω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σαφέστατο!
Αναμένουμε λοιπόν...
Η αναμονή σας δεν κράτησε πολύ, αλλά τα αποτελέσματα της "διαβούλευσης" δεν ξέρω αν θα σας ικανοποιήσουν.

Όπως είχα προβλέψει, το πρόγραμμα του κ. Σφήκα είναι εξαιρετικά βεβαρυμένο. Πιο συγκεκριμένα, δεν υπάρχει κανένα Σαββατοκύριακο ελεύθερο μέχρι τέλους Ιουνίου!

Προκειμένου για καθημερινές, μέχρι το Πάσχα υπάρχουν διαθέσιμες μέσα στον Μάρτιο οι: 13 & 14, 16 & 17, 20 και 23 & 24. Μου εξήγησε ότι για να γίνει πλήρης περιήγηση στη "Βυζαντινή Θεσσαλονίκη" χρειάζονται ουσιαστικά 2 ημέρες για δύο βλακώδεις λόγους:
  1. Τα μουσεία (λόγω έλλειψης φυλάκων; ) κλείνουν στις 3 μ.μ. (το Βυζαντινό κλείνει στις 4 μ.μ.).
  2. Οι εκκλησίες τις καθημερινές είναι ανοικτές, αλλά κλείνουν την ώρα που θα πάει για φαγητό ο καντηλανάφτης, δηλ. στις 11 π.μ. οι Άγιοι Απόστολοι, στις 12 η Αχειροποίητος, στη 1 μ.μ. η Αγία Σοφία. Τις Κυριακές οι παπάδες τις κλείνουν πιο νωρίς, μόλις τελειώσει η λειτουργία ("εντολή της Μητρόπολης") - το Κυριακάτικο τραπέζι είναι πιο πλούσιο, θέλει μεγαλύτερη προετοιμασία.
Εκτός από το Βυζαντινό Μουσείο και τις εκκλησίες που αναφέρθηκαν πιο πάνω, περιλαμβάνονται (στη συνέχεια) η Παναγία Χαλκέων, ο Άγιος Δημήτριος και 1-2 μικρότερες και καταλήγει η περιήγηση στον Άγιο Παντελεήμονα.

Συμπερασματικά, εάν θέλουμε να πραγματοποιηθεί σύντομα, θα πρέπει να τεθούν σε ψηφοφορία οι παραπάνω ημερομηνίες ( @katkats ; ). Για τους Θεσσαλονικείς ίσως είναι ευκολότερο, για τους "εκτός" ακόμη πιο δύσκολο (θα πρέπει εκτός από άδεια από την εργασία τους, να κανονίσουν και για τις μετακινήσεις). Διαφορετικά ... μετά το καλοκαίρι! :)

Κι επειδή ξέρω ότι σας στενοχώρησα, ας σας δώσω μια μικρή αχτίδα φωτός:

http://opengov.thessaloniki.gr/e-ypiresies/applications/aitiseis-2
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ για το λινκ! Όποτε θέλεις μου λες και σας φτιάχνω ψηφοφορία. Φαντάζομαι ότι θέλετε να δείτε πρώτα αν υπάρχει "ρεύμα".
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστώ για το λινκ! Όποτε θέλεις μου λες και σας φτιάχνω ψηφοφορία. Φαντάζομαι ότι θέλετε να δείτε πρώτα αν υπάρχει "ρεύμα".
Ναι, σε "επισήμανα" για να έχεις το νού σου! :)
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Άγιος Νικόλαος των ορφανών, Όσιος Δαυίδ και μονή Βλαττάδων περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα;

Γιατί μιλάμε για εξαιρετικά δείγματα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άγιος Νικόλαος των ορφανών, Όσιος Δαυίδ και μονή Βλαττάδων περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα;

Γιατί μιλάμε για εξαιρετικά δείγματα.
Ξέρεις ότι κάποιες εκκλησίες είναι κλειστές και κάποιες ανοίγουν μετά από προ-συνεννόηση. Στις ξεναγήσεις υπάρχει ευελιξία - ανάλογα με το χρόνο, τις επιθυμίες και τα μέσα που διατίθενται. Τα "στάνταρ" που περιλαμβάνονται στην εκάστοτε οργανωμένη ξενάγηση, μπορείτε να τα δείτε εδώ:

http://www.expertguides.gr/

Και, επ' ευκαιρία, δείτε κι αυτό:

http://www.travelstories.gr/communi...λούσιες-σε-ευρήματα.10532/page-27#post-652341
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom