Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα και απο μένα! Επιβεβαιώστε μου παρακαλώ ότι φέτος συμπίπτει το 3ήμερο της καθαράς δευτέρας και για του καθολικούς (εκτός αν δεν έχουν λέω εγώ τώρα....) και αν θα πρέπει να προσέξω κατι ιδιαίτερο! 25-28 θα ειναι η διαμονη μας
 

TravelHunter

Member
Μηνύματα
26
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Ιαπωνία
22 Απριλίου πετάω από Ρώμη για Θεσσαλονίκη στις 6:45 π.μ. από το Ciampino. Tο λεωφορείο που μας βολεύει, θεωρώ ότι είναι της Terravision από Roma Termini στις 4:30 . Υπάρχει κάποιος που έχει πετάξει με αυτό το πρωινό δρομολόγιο και ξέρει αν το συγκεκριμένο λεωφορείο βολεύει ? Επίσης, που ακριβώς στο Termini βρίσκεται η στάση της Terravision για Ciampino Airport, γιατί δεν μου το βγάζει ακριβώς που στην Via Giovanni Giolitti(από ιστοσελίδα τους μου το βγάζει κάπου στην μέση της οδού, ενώ αν πληκτρολογήσεις την διεύθυνση που λένε είναι πολύ πιο νότια) και δεν νομίζω ότι θα είναι ότι καλύτερο να ψάχνουμε την στάση της Terravision στις 4 τα ξημερώματα στην ασφαλέστατη :haha::bleh: περιοχή του Termini.
 

el_vl

Member
Μηνύματα
36
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΚΙΝΟ & ΤΟΚΙΟ
Γειά σας ιταλοφιλοι!!!!
Είμαι νέο μέλος και το τριήμερο της καθαρά Δευτέρας θα βρεθούμε στην Ρώμη. Γιαυτό θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια εστιατόρια με καλο παραδοσιακό φαγητό ώστε να μην πέσουμε στην παγίδα των τουριστικών..
Ευχαριστώ πολύ
 

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
22 Απριλίου πετάω από Ρώμη για Θεσσαλονίκη στις 6:45 π.μ. από το Ciampino. Tο λεωφορείο που μας βολεύει, θεωρώ ότι είναι της Terravision από Roma Termini στις 4:30 . Υπάρχει κάποιος που έχει πετάξει με αυτό το πρωινό δρομολόγιο και ξέρει αν το συγκεκριμένο λεωφορείο βολεύει ? Επίσης, που ακριβώς στο Termini βρίσκεται η στάση της Terravision για Ciampino Airport, γιατί δεν μου το βγάζει ακριβώς που στην Via Giovanni Giolitti(από ιστοσελίδα τους μου το βγάζει κάπου στην μέση της οδού, ενώ αν πληκτρολογήσεις την διεύθυνση που λένε είναι πολύ πιο νότια) και δεν νομίζω ότι θα είναι ότι καλύτερο να ψάχνουμε την στάση της Terravision στις 4 τα ξημερώματα στην ασφαλέστατη :haha::bleh: περιοχή του Termini.
Πρεπει να ειναι εδω μετα την biglietteria...https://www.google.gr/webhp?sourcei...!4f13.1;tbs:lf_msr:-1,lf_pqs:EAE,lf:1,lf_ui:2
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
22 Απριλίου πετάω από Ρώμη για Θεσσαλονίκη στις 6:45 π.μ. από το Ciampino. Tο λεωφορείο που μας βολεύει, θεωρώ ότι είναι της Terravision από Roma Termini στις 4:30 . Υπάρχει κάποιος που έχει πετάξει με αυτό το πρωινό δρομολόγιο και ξέρει αν το συγκεκριμένο λεωφορείο βολεύει ? Επίσης, που ακριβώς στο Termini βρίσκεται η στάση της Terravision για Ciampino Airport, γιατί δεν μου το βγάζει ακριβώς που στην Via Giovanni Giolitti(από ιστοσελίδα τους μου το βγάζει κάπου στην μέση της οδού, ενώ αν πληκτρολογήσεις την διεύθυνση που λένε είναι πολύ πιο νότια) και δεν νομίζω ότι θα είναι ότι καλύτερο να ψάχνουμε την στάση της Terravision στις 4 τα ξημερώματα στην ασφαλέστατη :haha::bleh: περιοχή του Termini.
Θα το παρετε απο τη Via Giovanni Giolitti (αναμεσα απο τις καθετες οδους Via Carlo Cattaneo και Via Urbano Rattazzi)

Οταν το αγορασεις ... θα σου εχει ενα μικρο χαρτη κιολας πανω στο εισιτηριο.

Σας εξυπηρετει μια χαρα το συγκεκριμενο λεωφορειο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα ήθελα από φίλους που έχουν πάει και αγαπούν Ρώμη, να μου δώσουν hints για κάποιο εστιατόριο κρυφό διαμαντάκι που τρώνε οι ντόπιοι (ένα ή περισσότερα) και κάποια must do πέρα από τα γνωστά .... In you I trust, έτσι και αλλιώς έχω ένα μήνα στο χέρι μου να διαβασω όλο το topic
Αρχισε το διαβασμα.εχουν γραφει παμπολλα. Πχ "εστιατόρια to die for" κι αλλα πολλα.

Καλησπέρα και απο μένα! Επιβεβαιώστε μου παρακαλώ ότι φέτος συμπίπτει το 3ήμερο της καθαράς δευτέρας και για του καθολικούς (εκτός αν δεν έχουν λέω εγώ τώρα....) και αν θα πρέπει να προσέξω κατι ιδιαίτερο! 25-28 θα ειναι η διαμονη μας
Αν στο επιβεβεβαιωνα εγω σε καλυπτει δηλ?
3ημερο δεν υπάρχει παντως. Mardi gras, martedi grasso... Αν σου λενε κατι αυτα...αλλιως καλη αναζητηση κ καλο ταξιδι. Να προσεξεις το κρασι μονο. Μην πινετε ποτε χύμα.
 

therafys

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μπορει καποιος να μου πει αν αξιζει να παω Ρωμη (και πιο βορεια) το Φεβρουαριο για ταξιδι με τρενα και ετσι, πως ειναι σαν μηνας?
καπως αργα το ειδα , ..., αν ενδιαφερεσαι ακομα πεσ μου ....οπωσδηποτε αξιζει !!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα, πριν λίγο καιρό αποφασίσαμε με τη γυναικα να γιορτάσουμε τα 10 έτη μας στη Ρώμη. Φαντάζομαι ότι θα βρώ σε αυτό το thread ό,τι χρειάζομαι για τη συγκεκριμένη εκδρομή απλά φοβάμαι τις 61 σελίδες διαβάσματος που με περιμένουν και το ξεσκαρτάρισμα :) . Φεύγουμε 30 Μαρτίου για 3 μέρες. Πριν γίνω μέλος στο travelstories αγόρασα την omnia card vaticanandromepass που πηδάς ουρές στα μουσεία και μπαίνεις τσάμπα σε διάφορα μνημεία καθώς επίσης ανεβαίνεις σε hop on hop off busses και στα μέσα μαζικής μεταφοράς της ρώμης, οπότε θεώρησα ότι την χρειαζόμασταν (αν έσφαλα , τί να κάνουμε ότι έγινε έγινε :) ) . Θα ήθελα από φίλους που έχουν πάει και αγαπούν Ρώμη, να μου δώσουν hints για κάποιο εστιατόριο κρυφό διαμαντάκι που τρώνε οι ντόπιοι (ένα ή περισσότερα) και κάποια must do πέρα από τα γνωστά .... In you I trust, έτσι και αλλιώς έχω ένα μήνα στο χέρι μου να διαβασω όλο το topic
Καλως ηρθες, θα βρεις πολλα να διαβασεις εδω, αγαπμε πολυ και πολλοι την Ιταλια.
Αν θέλεις διαβασε την ιστορια μου για μερικες ιδεες για φαγητο και βολτες.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Καλημερα.

Εγω ειχα φαει πολυ καλα στο Da vittorio a trastevere.
Ειχα ενθουσιαστει με την πιτσα (η καλυτερη που εχω φαει!), και ειχε πολυ ομορφη ατμοσφαιρα και αρκετους Ιταλους.
Θυμιζε πιο πολυ ενα ελληνικο ταβερνακι μεσαιου μεγεθους, παρα εστιατοριο.

Να απορριψεις μαγαζια που ειναι κοντα σε αξιοθεατα. Ειχα φαει σε ενα, δεν θυμαμαι ονομα, και ειχα απογοητευτει και απο την ποιοτητα και απο τις τιμες!
 

Evgenios

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Είμαστε 3 άτομα που θα επισκεφτούμε τη Μ. Παρασκευή 14/4/2017 (10.00πμ) το Βατικανό στη Ρώμη. Έχουμε επικοινωνήσει με ξεναγό (κα. Ταμουρίδου, που έχει αναφερθεί πιο πριν) και η τιμή για ελληνική ξενάγηση στο Βατικανό είναι 150 ευρώ. Υπάρχει περίπτωση κάποιος να ενδιαφέρεται για αυτήν την ημερομηνία (14/4) ώστε να συνδυάσουμε την ξενάγηση και να μοιραστούμε τα έξοδα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Άκης
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Αν στο επιβεβεβαωνα εγω σε καλυπτει δηλ?
3ημερο δεν υπάρχει παντως. Mardi gras, martedi grasso... Αν σου λενε κατι αυτα...αλλιως καλη αναζητηση κ καλο ταξιδι. Να προσεξεις το κρασι μονο. Μην πινετε ποτε χύμα.
Samion όχι δεν μου λένε κάτι αυτά. Και από τα λίγα που έψαξα δεν έβγαλα άκρη γιατί είναι στα Ιταλικά ότι βρίσκω. Εμένα με ενδιαφέρει να ξέρω αν θα λειτουργούν όλα (μαγιαζίά αξιοθέατα) με το κλασικό τους ωράριο.

Όσο για το κρασί δεν το ήξερα ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.793
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom