Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βρήκα εισιτήρια για disneyland paris από το isango , έχει πάρει κανείς; Είναι ασφαλές;
fnac, auchan, carrefour, disneyland εχουν πιο ακριβες τιμες; Προτιμησε μια εταιρεια με φυσικη παρουσια στο Παρισι. Απο isango δεν εχω προσωπικη αποψη.

Σε ευχαριστώ πολύ tripakias!!!
Πρώτη φορά θα πάω στο Παρίσι! Θα μείνουμε στο 14ο διαμέρισμα! Γνωρίζει κανείς την περιοχή; Για έξοδο ποιες περιοχές να προτιμήσουμε;
Γνωριζουμε τι θες να μαθεις; Montparnasse, Saint Michel, Odeon, Marais, Place Monge, Republique, Oberkampf, Grands Bds, Les Halles, Pigalle, Bercy Village, Gare de Lyon, Champs Elysees ειναι μονο μερικες απο τις περιοχες που μπορεις να βγεις το βραδι. Αν εχεις ιδιαιτερες προτιμησεις ρωτα να σου πουμε πιο συγκεκριμενες προτασεις.
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Tripakia, ευχαριστώ ξανά.Ειναι φθηνότερο από τα αυτά που αναφέρεις αλλά η διαφορά δεν είναι μεγάλη.Λεω να μην το ρισκάρω .
 
Μηνύματα
9
Likes
0
1ον) Θεωρείτε ασφαλής περιοχή;
2ον) Αναφορικά για τη βραδινή έξοδο θα παμε ενα βράδυ σε κάποιο καμπαρέ μαλλον στο Lido γιατί τα σχόλια που είδα για το moulin rouge δε μου άρεσαν! Εσύ ποιο προτιμάς; Μπορείς να μου εξηγήσεις τι πρέπει να κάνω για να κάνω κράτηση; Βγάζω κάποιο εισιτήριο; Ειναι το άτομο; Και περιλαμβάνει κάποιο ποτό ή σαμπάνια;
Επισής δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση, μου αρέσουν τα jazz bar αλλά δε θέλω να πάω σε μαγαζιά που να είναι τουριστικά και να μην αξίζουν. Σε ποια νομίζεις αξίζει να παμε;
Θα μείνουμε Πεμπτη με Κυριακή για να σε βοηθήσω! (Μήνας του μελιτος)
Όσο για τις μετακινήσεις μας βλέπω πως με συμφέρει οι δεκάδες!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
1ον) Θεωρείτε ασφαλής περιοχή;
2ον) Αναφορικά για τη βραδινή έξοδο θα παμε ενα βράδυ σε κάποιο καμπαρέ μαλλον στο Lido γιατί τα σχόλια που είδα για το moulin rouge δε μου άρεσαν! Εσύ ποιο προτιμάς; Μπορείς να μου εξηγήσεις τι πρέπει να κάνω για να κάνω κράτηση; Βγάζω κάποιο εισιτήριο; Ειναι το άτομο; Και περιλαμβάνει κάποιο ποτό ή σαμπάνια;
Επισής δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση, μου αρέσουν τα jazz bar αλλά δε θέλω να πάω σε μαγαζιά που να είναι τουριστικά και να μην αξίζουν. Σε ποια νομίζεις αξίζει να παμε;
Θα μείνουμε Πεμπτη με Κυριακή για να σε βοηθήσω! (Μήνας του μελιτος)
Όσο για τις μετακινήσεις μας βλέπω πως με συμφέρει οι δεκάδες!
1. Πάρα πολύ
2. Για τα καμπαρέ δε σχολιάζω. Για bar:
a. http://harrysbar.fr/en/
b. http://www.lrdparis.com/
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1ον) Θεωρείτε ασφαλής περιοχή;
2ον) Αναφορικά για τη βραδινή έξοδο θα παμε ενα βράδυ σε κάποιο καμπαρέ μαλλον στο Lido γιατί τα σχόλια που είδα για το moulin rouge δε μου άρεσαν! Εσύ ποιο προτιμάς; Μπορείς να μου εξηγήσεις τι πρέπει να κάνω για να κάνω κράτηση; Βγάζω κάποιο εισιτήριο; Ειναι το άτομο; Και περιλαμβάνει κάποιο ποτό ή σαμπάνια;
Επισής δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση, μου αρέσουν τα jazz bar αλλά δε θέλω να πάω σε μαγαζιά που να είναι τουριστικά και να μην αξίζουν. Σε ποια νομίζεις αξίζει να παμε;
Θα μείνουμε Πεμπτη με Κυριακή για να σε βοηθήσω! (Μήνας του μελιτος)
Όσο για τις μετακινήσεις μας βλέπω πως με συμφέρει οι δεκάδες!
1ον) Τα περισσοτερα μερη στο 14 ειναι ασφαλη. Υπαρχει ενα μικρο θεμα νοτιοδυτικα μονο.

2ον) Μου αρεσε ιδιαιτερα το Crazy Horse που πηγα πριν μερικους μηνες αλλα και τα Moulin Rouge και LIDO που εχω δει παλιοτερα ειναι επισης πολυ ωραια. Ειναι γενικα ενα θεαμα που δεν το βλεπεις συχνα και περνα ευχαριστα το βραδι σου.
Εισιτηρια θα κλεισεις απο τις σελιδες τους. Ειναι ατομικα και υπαρχουν διαφοροι τυποι: με ή χωρις ποτο, με σαμπανια, με δειπνο, σε τραπεζι ή ορθια ή στο θεωρειο κλπ. Διαλεγεις και παιρνεις...

Για jazz bar Caveau de la Huchette στο Saint Michel, Le Petit Journal στο Montparnasse και τα jazz μαγαζια της rue des Lombards οπως το Sunset Sunside, to Le Duc des Lombards, το Le Baiser Sale

Εχε υποψη σου πως τα περισσοτερα jazz bar του Παρισιου ειναι μικρα εως κλειστοφοβικα (υπογεια ή μη) και μαζευουν αρκετα μεγαλες ηλικιες. Οχι πως δεν εχει νεους αλλα συνηθως η τριτη ηλικια ειναι πλειοψηφια. Και μαλιστα ειναι τις περισσοτερες φορες η πιο ζωντανη ηλικιακη ομαδα.
Απο αλλα θα σας προτεινα το ισπανικο Les Pietons στο Marais που ειναι το δικο μου προσωπικο αγαπημενο.
Απο κει και περα υπαρχουν και πολλα αλλα κλαμποειδη ή κλαμπ (γαλλικα, ιρλανδικα, αυστραλεζικα κλπ.)

Αν εχετε μεταφορα απο/προς αεροδρομιο (εκτος Beauvais) με ΜΜΜ και/ή μετακινησεις σε αλλες ζωνες που πρεπει να χρησιμοποιησετε RER τοτε σας συμφερει η Navigo.
Αν δεν εχετε μεταφορες για αεροδρομιο ή πετατε απο Beauvais και παραμεινετε οπου φτανει το μετρο τοτε το καρνε ειναι μαλλον η καλυτερη λυση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οχι. Δεν ειναι πως ειναι επικινδυνα αλλα δεν νιωθεις και σουπερ ασφαλεια τη νυχτα. Σαν τα στενα στα Κατω Πατησια ενα πραγμα.
 
Μηνύματα
9
Likes
0
1. Πάρα πολύ
2. Για τα καμπαρέ δε σχολιάζω. Για bar:
a. http://harrysbar.fr/en/
b. http://www.lrdparis.com/
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!

1ον) Τα περισσοτερα μερη στο 14 ειναι ασφαλη. Υπαρχει ενα μικρο θεμα νοτιοδυτικα μονο.

2ον) Μου αρεσε ιδιαιτερα το Crazy Horse που πηγα πριν μερικους μηνες αλλα και τα Moulin Rouge και LIDO που εχω δει παλιοτερα ειναι επισης πολυ ωραια. Ειναι γενικα ενα θεαμα που δεν το βλεπεις συχνα και περνα ευχαριστα το βραδι σου.
Εισιτηρια θα κλεισεις απο τις σελιδες τους. Ειναι ατομικα και υπαρχουν διαφοροι τυποι: με ή χωρις ποτο, με σαμπανια, με δειπνο, σε τραπεζι ή ορθια ή στο θεωρειο κλπ. Διαλεγεις και παιρνεις...

Για jazz bar Caveau de la Huchette στο Saint Michel, Le Petit Journal στο Montparnasse και τα jazz μαγαζια της rue des Lombards οπως το Sunset Sunside, to Le Duc des Lombards, το Le Baiser Sale

Εχε υποψη σου πως τα περισσοτερα jazz bar του Παρισιου ειναι μικρα εως κλειστοφοβικα (υπογεια ή μη) και μαζευουν αρκετα μεγαλες ηλικιες. Οχι πως δεν εχει νεους αλλα συνηθως η τριτη ηλικια ειναι πλειοψηφια. Και μαλιστα ειναι τις περισσοτερες φορες η πιο ζωντανη ηλικιακη ομαδα.
Απο αλλα θα σας προτεινα το ισπανικο Les Pietons στο Marais που ειναι το δικο μου προσωπικο αγαπημενο.
Απο κει και περα υπαρχουν και πολλα αλλα κλαμποειδη ή κλαμπ (γαλλικα, ιρλανδικα, αυστραλεζικα κλπ.)

Αν εχετε μεταφορα απο/προς αεροδρομιο (εκτος Beauvais) με ΜΜΜ και/ή μετακινησεις σε αλλες ζωνες που πρεπει να χρησιμοποιησετε RER τοτε σας συμφερει η Navigo.
Αν δεν εχετε μεταφορες για αεροδρομιο ή πετατε απο Beauvais και παραμεινετε οπου φτανει το μετρο τοτε το καρνε ειναι μαλλον η καλυτερη λυση.
ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΣΑΝ ΑΓΙΟ ΦΥΛΑΧΤΟ! ΧΙΧΙ
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!
 
Last edited by a moderator:

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Για ποτό στον πύργο του Montparnasse τι παίζει? Πας και ανεβαίνεις τελευταίο όροφο στο bar? Είναι πολύ ακριβό? Έχει είσοδο? Αξίζει?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Για ποτό στον πύργο του Montparnasse τι παίζει? Πας και ανεβαίνεις τελευταίο όροφο στο bar? Είναι πολύ ακριβό? Έχει είσοδο? Αξίζει?
Νομίζω στον 56ο όροφο είναι το εστιατόριο Le ciel de Paris (στο οποίο μπορείς να καθίσεις π.χ. και για καφέ)
Πιο πάνω είναι το 360 cafe με 15€ είσοδο.
Κατά τη γνώμη μου να πάτε στο πρώτο
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Βρήκα εισιτήρια για disneyland paris από το isango , έχει πάρει κανείς; Είναι ασφαλές;
Παιδιά και εγώ από εκει τα βρήκα πολύ φθηνα, πιο φθηνα βασικά από τα άλλα γιατί με τα άλλα θέλω 720 ευρώ για 5 άτομα για 2 πάρκα και με το ISANGO 610 ευρώ. Βασικά έχει πάνω από 100 ευρώ διαφορά στην τιμή και δεν ξέρω τι να κάνω. :(:(:(:cry::cry::cry:
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Παιδιά μόλις γυρίσαμε, περάσαμε τέλεια.Αν ξαναπήγαινα θα έμενα δύο μέρες disneyland.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom