Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

Mir50

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!

Διαβάζω με ενθουσιασμό τις αναρτήσεις μελών και ανυπομονώ για το επερχόμενο ταξίδι μου στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ωστόσο, πασχίζω να βγάλω κάποια άκρη σχετικά με ποια εταιρία τηλεφωνίας να προμηθευτώ εκεί για κλήσεις προς Ελλάδα και κυρίως για ποια τράπεζα να χρησιμοποιήσω για τις συναλλαγές μου. Πρόκειται να εργαστώ στην Αγγλία. Συνεπώς, θέλω να μπορώ σε περίπτωση επικείμενης επιστροφής μου στην Ελλάδα να μπορώ να κάνω κανονικά ανάληψη ποσού. Όπως και να στείλω κάποια χρήματα σε συγγενείς μου ή να με προμηθεύσουν με κάποιο χρηματικό ποσό σε περίπτωση ανάγκης. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό παρακαλώ να με διαφωτίσει. Κάθε άποψη σεβαστή και επιθυμητή! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Καλή νύχτα σε όλη την κοινότητα!
 

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους!

Διαβάζω με ενθουσιασμό τις αναρτήσεις μελών και ανυπομονώ για το επερχόμενο ταξίδι μου στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ωστόσο, πασχίζω να βγάλω κάποια άκρη σχετικά με ποια εταιρία τηλεφωνίας να προμηθευτώ εκεί για κλήσεις προς Ελλάδα και κυρίως για ποια τράπεζα να χρησιμοποιήσω για τις συναλλαγές μου. Πρόκειται να εργαστώ στην Αγγλία. Συνεπώς, θέλω να μπορώ σε περίπτωση επικείμενης επιστροφής μου στην Ελλάδα να μπορώ να κάνω κανονικά ανάληψη ποσού. Όπως και να στείλω κάποια χρήματα σε συγγενείς μου ή να με προμηθεύσουν με κάποιο χρηματικό ποσό σε περίπτωση ανάγκης. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό παρακαλώ να με διαφωτίσει. Κάθε άποψη σεβαστή και επιθυμητή! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Καλή νύχτα σε όλη την κοινότητα!
Δεν ξερω αν εχεις ηδη παει,αλλα τωρα το ειδα το μηνυμα σου.Οταν εμενα εκει,ειχα κανει λογαριασμο στην hsbc (νομιζω ολοι εκει κανουν).Εχει μεν χρεωση σε συναλλαγες,αλλα βολευει επειδη έχουμε και στην Ελλάδα.
Οσον αφορα το κινητο,ειχα κανει ενα πολυ καλο πακετο στην ο2,νομιζω 20 λιρες το μηνα,και ειχα πολλα λεπτα προς Ελλαδα,και το καλυτερο,σου δινουν εναν αριθμο (call me number το λενε?οχι?δε θυμαμαι) στον οποιο σε παιρνουν απο Ελλαδα με αστικη χρεωση.Με ειχε βολεψει απίστευτα,ουτε υπερογκες χρεωσεις ουτε τιποτα.Αν πας στην ο2,επειδη δε θυμαμαι πως λεγεται το προγραμμα,απλα πες οτι θες να μιλας με Ελλαδα.
Ελπιζω να βοηθησα! :)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.411
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Παιδιά καλησπέρα επειδή είναι λίγο επείγον ας απαντήσει οποίος μπορεί.. Είμαι Αγγλία επιτέλους έβγαλα από ένα ATM 50 λίρες.. Εγώ πόσα Ευρώ χρεώθηκα?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Παιδιά καλησπέρα επειδή είναι λίγο επείγον ας απαντήσει οποίος μπορεί.. Είμαι Αγγλία επιτέλους έβγαλα από ένα ATM 50 λίρες.. Εγώ πόσα Ευρώ χρεώθηκα?
Αυτό εξαρτάται από την ισοτιμία και τις χρεώσεις για αναλήψεις της τράπεζας της κάρτας σου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Παιδιά καλησπέρα επειδή είναι λίγο επείγον ας απαντήσει οποίος μπορεί.. Είμαι Αγγλία επιτέλους έβγαλα από ένα ATM 50 λίρες.. Εγώ πόσα Ευρώ χρεώθηκα?
Εξαρτάται από την τράπεζα σου και την ισοτιμία που χρησιμοποιεί και αν έχει και έξοδα προμήθειας.΄Ολα αυτά μπορείς να τα δείς αν μπείς στον λογαριασμό σου μέσω web banking.΄Όχι την ίδια μέρα αλλά σε 1-2 πιθανότατα που θα γίνει η εκκαθάριση.
Χονδρικά περίπου 60-62 Ευρώ θα πρέπει να είναι.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.411
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αρχικά παιδιά συγνώμη που γράφω σε αυτό το θέμα.. Αλλη μια ερώτηση παρακαλω εγω απο την Ελλάδα δεν έχω βγάλει λεφτά μετρητά μπορω να παω σε καποιο εναλαχτηριο και να κανω αλλαγη χρημάτων με την κάρτα μου;; με λιγα λόγια να παρουνε εκεινη τα Λεφτά απο την κάρτα αν ξέρετε θα μου ήτανε χρήσιμο.. Επίσης που εχει καλο εναλαχτηριο στο Λονδίνο;;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Αρχικά παιδιά συγνώμη που γράφω σε αυτό το θέμα.. Αλλη μια ερώτηση παρακαλω εγω απο την Ελλάδα δεν έχω βγάλει λεφτά μετρητά μπορω να παω σε καποιο εναλαχτηριο και να κανω αλλαγη χρημάτων με την κάρτα μου;; με λιγα λόγια να παρουνε εκεινη τα Λεφτά απο την κάρτα αν ξέρετε θα μου ήτανε χρήσιμο.. Επίσης που εχει καλο εναλαχτηριο στο Λονδίνο;;;
Ανταλλακτήριο μάλλον εννοείς...

Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό και να μην τραβάς κατευθείαν απο ΑΤΜ;Δεν νομίζω να κερδίσεις κάτι με το μπλέξεις κάρτα και ανταλλακτήριο...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.411
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ανταλλακτήριο μάλλον εννοείς...

Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό και να μην τραβάς κατευθείαν απο ΑΤΜ;Δεν νομίζω να κερδίσεις κάτι με το μπλέξεις κάρτα και ανταλλακτήριο...
Τραβώντας απο ΑΤΜ χάνω περίπου την ιδια αξια που θα εχανα απο ενα ανταλλακτηριο;;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.411
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Πού άκουσες οτι το ανταλλακτήριο δινει μετρητά άν του δώσεις κάρτα;
Δεν το άκουσα πουθενά.. Το πρώτο μου ποστ αυτό το πράμα ρωτάω εγώ.. Αν γίνεται να το κάνω αυτό και μετά μου είπες να βγάζω λεφτά από το ΑΤΜ κατευθείαν και εγώ ρώτησα αν αξίζει να το κάνω αυτό η χάνω πολύ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Δεν το άκουσα πουθενά.. Το πρώτο μου ποστ αυτό το πράμα ρωτάω εγώ.. Αν γίνεται να το κάνω αυτό και μετά μου είπες να βγάζω λεφτά από το ΑΤΜ κατευθείαν και εγώ ρώτησα αν αξίζει να το κάνω αυτό η χάνω πολύ...
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός..Δεν ξέρω και δεν έχω ακούσει οτι τα ανταλλακτήρια δίνουν λεφτά με κάρτα..Επομένως θεωρω σίγουρη λύση το ΑΤΜ..
 
Last edited:

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Συμφερει σιγουρα περισσοτερο να κανεις αναληψη απο ΑΤΜ. Η συννηθης προμηθεια ειναι 2-3%% και επιπλεον οτι προμηθεια χρεωνει η τραπεζα σου για αναληψη απο ΑΤΜ τριτων.

Σε ανταλλακτηριο ειναι πολυ περισσοτερο και εννοειται πως δεν μπορεις να δωσεις την καρτα σου και να παρεις μετρητα!

Τωρα οσον αφορα την πρωτη ερωτηση σου, δεν ειναι τοσο ευκολο να απαντηθει γιατι παιζουν πολλα στην μεση (ισοτιμια, κοστος μετατροπης συναλλαγματος αν υπαρχει, προμηθειες για αναληψη απο ΑΤΜ τριτων, επιπλεον προμηθεια για χρηση καρτας στο εξωτερικο, και ισως και τιποτα αλλο που μου διαφευγει).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom