ΙΤΑΛΟΦΙΛΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ για Roadtrip στην UMBRIA

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
γεια σας φιλοι μου, συνηθως δε ζηταω βοηθεια αλλα τωρα οργανωνω ενα roadtrip και θελω να εχω πληροφοριες απο τους ειδικους που εχουν παει στην Umbria. Θα γινει 19-22/3
Εκλεισα εισητηρια με τισ προσφορες της aegean και θα νοικιασουμε αυτοκινητο για ενα μινι roadtrip στην Umbria. Οι διανυκτερευσεις ειναι 3 απλα θα θελαμε να ορισουμε ενα μερος-πολη-χωριο ως βαση και να γυριζουμε την ημερα σε διαφορα μερη, αν ειναι δυνατον κοντα σε καποιο αστικο κεντρο, για να βγαινουμε μια βολτα το βραδυ και να μη χρειαζεται να κανουμε πολλα χιλιομετρα μεσα στη νυχτα.
Ας αρχισω με τις ερωτησεις........ @Samion και οποιος αλλος ξερει ας βοηθησει:
1) σκεφτηκα σαν βαση την Assisi που ειναι κοντα και στην Peruggia και στο Foligno, Spoleto για ημερησιες βολτες. Προς Orvieto σκεφτηκα μια αλλη ημερησια για βολτα και δοκιμη κρασιων. Ποια πολη ή χωριό λετε να προτιμησω για διαμονη, ωστε να ειναι σε σημειο που εχει κατι να κανουμε το βραδυ, και δεν ειναι σε ακρη οπως το Gubbio το οποιο το εχουμε βγαλει εκτος. Δε μας νοιαζει να δουμε οσα περισσοτερα γινεται, αλλα να ξερουμε οτι τα χωρια που θα δουμε θα εχουν κατι αξιολογο, να μη χανουμε χρονο σε χιλιομετρα ασκοπα.Οσοι εχετε παει Assisi αξιζει ή ειναι βαρετα? Εμενα μου αρεσει το τοπιο που βλεπω σε φωτογραφιες και εχει τριγυρω ωραια μερη για διαμονη.

2) Η Peruggia τι εχει να δουμε στο κεντρο? 2-3 πραγματα, να αφιερωσουμε δηλαδη 1/2 μερα στο κεντρο για βολτα, φαγητο και ισως ποτο αν τελικα μεινουμε στο Assisi που ειναι σχετικα κοντα. Προτασεις για αξιοθεατα, φαγητο, κλπ. Να μεινουμε στην πολη δε θα το ηθελα γιατι δε θελω να ψαχνουμε για parking προτιμω να μεινουμε σε ποιο μικρο μερος.
3) Αξιζει η λιμνη trasimento ή να την παραλειψουμε για να δουμε Todi και Orvietto σε μια ημερησια? προτασεις κι εδω για αξιοθεατα, οινοποιεια,φαγητο κλπ.
γενικα εχω σκεφτει το παρακατω προγραμμα αλλα ακομα θελω τη γνωμη σας:

1η μερα: αφιξη Assisi μεσημερακι, φαγητο στην πολη και βολτα εκει.
2η μερα πρωι: Perrugia μεχρι το απογευμα και καποιο χωριο κοντα κι επιστροφη Assisi και ισως το βραδυ παλι για aperitivo.
3η μερα: ημερησια Folignio, Spoletto αλλα αν κατι ειναι να βγαλω ή να προσθεσω πειτε μου προτασεις
Πρεπει να προσθεσω και επισκεψη στο Orvietto ή οχι; κανενα οινοποιειο εκει κοντα ξερετε, υπαρχουν πολλα και πρεπει να διαλεξω.
(μηπως να μεινουμε 2 βραδια Assisi και 1 Orvietto ;)

4η μερα: πρεπει να ειμαστε στο Fiumicino στις 15:30 οποτε να φυγουμε 9 απο τη βαση μας και θελουμε να κανουμε μια βολτα στο αγαπημενο μας Eataly στη Ρωμη και αν προλαβουμε και στο κεντρο.
Ερωτηση:επειδη θα παραδωσουμε το αυτοκινητο στο Fiumicino,που να το παρκαρουμε κατα τις 11 για να κινηθουμε με μετρο ως το κεντρο και να το παρουμε να γυρισουμε στο αεροδρομιο?

Παιδια συγγνωμη για τις ερωτησεις, αλλα σκεφτειτε και μου λετε.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα Vickokakki μου!! Πολύ χαίρομαι που θα πάτε πάλι Ιταλίτσα!! Εγώ δεν έχω πάει καθόλου Umbria και γι αυτό δε μπορώ να σε βοηθήσω, απλά μου έκανε εντύπωση που έχεις απορρίψει το Gubbio. Για εμένα είναι ένας από τους λόγους που θέλω να πάω στην Umbria..
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλημέρα Vickokakki μου!! Πολύ χαίρομαι που θα πάτε πάλι Ιταλίτσα!! Εγώ δεν έχω πάει καθόλου Umbria και γι αυτό δε μπορώ να σε βοηθήσω, απλά μου έκανε εντύπωση που έχεις απορρίψει το Gubbio. Για εμένα είναι ένας από τους λόγους που θέλω να πάω στην Umbria..
Ιταλίτσα μου αγαοημενη δε θελω να τρελαθουμε στα χιλιομετρα, και κοιτωντας τις διαδρομες θα ηθελα να περιοριστουμε βορεια μεχρι την Περουτζια. Να κανουμε μικρο γυρο γιατι ειναι μονο 3 μερες. Περιμενω τους ειδημονες να πουν τη γνωμη τους γιατι εχω πολυ μελετη.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ιταλίτσα μου αγαοημενη δε θελω να τρελαθουμε στα χιλιομετρα, και κοιτωντας τις διαδρομες θα ηθελα να περιοριστουμε βορεια μεχρι την Περουτζια. Να κανουμε μικρο γυρο γιατι ειναι μονο 3 μερες. Περιμενω τους ειδημονες να πουν τη γνωμη τους γιατι εχω πολυ μελετη.
Ωραία, άντε άντε να μας γεμίσεις με όμορφες φωτό!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παίρνω το 4...συμφερει παρκιν στο Ostiense. Να υποθεσω εκεινο το eataly εννοεις, σωστα? (το αλλο στη repubblica δε λεει...)Οποτε πατε εκει κ μετα αεροπορτο, με ελαχιστη κινηση, βολικό. Αν πατε κ κεντρο το μέτρο ειναι διπλα. Εκεί υπάρχει πιθανότητα (μικρη) να βρεις παρκιν σε μπλε γραμμες (4Ε /8ωρο), αν οχι, εχει κανα δυο ακριβως βορεια του σταθμου, 13Ε/μερα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παω παρακάτω κ με προσωπικα δικα μου κριτηρια λεω μια αποψη....
Gubbio ειναι κορυφη. Αν δεν κολλαει απο αποστασεις κλπ θα ελεγα Todi, Orvieto, Assisi, Perugia ειναι too much of the same stuff...αν γινομαι κατανοητος..Πηγαινε οπωσδηποτε lago Trasimeno κ κοψε ενα απο τα υπολοιπα. Αχαστη η λίμνη! Castiglione del Lago για μυθικη θεα κ ρομαντικα δειπνα..(κ με bistecca alla fiorentina..). Θα προσπαθησω να θυμηθω καμια διευθυνση.
Η Perugia ειναι υπεροχη κ θελει χρόνο. Μηπως να αφησεις καμια νυχτα προς τα κει..η Assisi ειναι μικρη κ μετα απο λιγο βαριεσαι, το δε βραδυ αστα...νεκρα απολυτη.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Παίρνω το 4...συμφερει παρκιν στο Ostiense. Να υποθεσω εκεινο το eataly εννοεις, σωστα? (το αλλο στη repubblica δε λεει...)Οποτε πατε εκει κ μετα αεροπορτο, με ελαχιστη κινηση, βολικό. Αν πατε κ κεντρο το μέτρο ειναι διπλα. Εκεί υπάρχει πιθανότητα (μικρη) να βρεις παρκιν σε μπλε γραμμες (4Ε /8ωρο), αν οχι, εχει κανα δυο ακριβως βορεια του σταθμου, 13Ε/μερα.
ναι αυτο λεω το μεγαλο, θελουμε να ξαναπαμε οποτε θα παρκαρουμε εκει.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Παω παρακάτω κ με προσωπικα δικα μου κριτηρια λεω μια αποψη....
Gubbio ειναι κορυφη. Αν δεν κολλαει απο αποστασεις κλπ θα ελεγα Todi, Orvieto, Assisi, Perugia ειναι too much of the same stuff...αν γινομαι κατανοητος..Πηγαινε οπωσδηποτε lago Trasimeno κ κοψε ενα απο τα υπολοιπα. Αχαστη η λίμνη! Castiglione del Lago για μυθικη θεα κ ρομαντικα δειπνα..(κ με bistecca alla fiorentina..). Θα προσπαθησω να θυμηθω καμια διευθυνση.
Η Perugia ειναι υπεροχη κ θελει χρόνο. Μηπως να αφησεις καμια νυχτα προς τα κει..η Assisi ειναι μικρη κ μετα απο λιγο βαριεσαι, το δε βραδυ αστα...νεκρα απολυτη.
Καταλαβα, εχω πολυ μελετη να κανω. Εχω βρει καπου κοντα στο Todi γαι την 3η διανυκτερευση , ωστε να παμε και Orvietto εκεινη τη μερα.Και λες να βρω τις 2 πρωτες κοντα στην Perugia ή προς Spolleto; Αξιζει αυτη η πλευρα μαζι με τη Norcia;
Για τη λιμνη δεν ξερω, σα να μην φτανουν οι μερες, θελω να εχουμε και λιγο χρονο για ξεκουραση μην δουμε πολλα μερη και δε μας μεινει τιποτα στο τελος.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Παω παρακάτω κ με προσωπικα δικα μου κριτηρια λεω μια αποψη....
Gubbio ειναι κορυφη. Αν δεν κολλαει απο αποστασεις κλπ θα ελεγα Todi, Orvieto, Assisi, Perugia ειναι too much of the same stuff...αν γινομαι κατανοητος..Πηγαινε οπωσδηποτε lago Trasimeno κ κοψε ενα απο τα υπολοιπα. Αχαστη η λίμνη! Castiglione del Lago για μυθικη θεα κ ρομαντικα δειπνα..(κ με bistecca alla fiorentina..). Θα προσπαθησω να θυμηθω καμια διευθυνση.
Η Perugia ειναι υπεροχη κ θελει χρόνο. Μηπως να αφησεις καμια νυχτα προς τα κει..η Assisi ειναι μικρη κ μετα απο λιγο βαριεσαι, το δε βραδυ αστα...νεκρα απολυτη.
Εν τω μεταξυ, επειδη θα εναι ακομα χειμωνας, μηπως η λιμνη δεν εχει καποιο χρωμα αν ολα γυρω ειναι υγρα ή βρεχει?
Εχω βρει αυτο στο Todi κοντα , τι λες;
http://www.booking.com/hotel/it/cas...57f6d271787200ba9ca0e768X2;type=total;ucfs=1&
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κοντα στην Perugia ή προς Spolleto; Αξιζει αυτη η πλευρα μαζι με τη Norcia;
Perugia. Μεγαλη πολη, εχει πολλα να δεις κ να κανεις. Το Spoleto ειναι σουπερ αλλα η Norcia οχι. Δεν θα μπαινα στον κοπο. Το διασημο προσουτο της το βρισκεις κ στην Perugia. Το δε παρκο οκ, αλλα τετοια τοπια ορεινα με δαση, καταρρακτες κλπ βρισκεις κι αλλου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι να πω..η λιμνη εχει τη γοητεια της κ το χειμωνα. Αν και ειναι κυριως καλοκαιρινος προορισμος για κεντροευρωπαιους κ μπορει να σου φερει καταθλιψη...Κομο δεν είναι φυσικα, οποτε μη σε επηρεαζω κ πολυ. Todi οκ. Αριστη τιμη κ καταλυμα...
Στα υποψη, ειμαι φαν της Umbria και οχι της Τοσκανης....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom